Skip to content

En iyi CRM Hangisidir? En iyi Bulut CRM Uygulaması veya En iyi CRM Programı hangisi? Sizler için derledik.

Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) programı, kullanmaya başladığımdan bu yana geçen yaklaşık 15 yılda çok yol kat etti. Günümüzün CRM programları inanılmaz derecede çok yönlüdür ve güçlü rekabet nedeniyle her büyüklükteki işletme için nispeten düşük maliyetli bir yatırım olarak kalmıştır.

Düzinelerce seçenekle (en çok satış odaklı olandan, birden fazla iş fonksiyonunu tek bir platformda birleştiren her şeyi yapan türlere kadar) en doğru ve en iyi CRM programını bulmak zor olabilir. Bu yüzden elime geçen herkesi araştırmak ve test etmek için onlarca saat harcadım.

En iyi CRM Programını Nasıl Seçersiniz?

Müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı, iletişim ve satış bilgilerini düzenli, yönetimi kolay tek bir yerde tutar. Bir temas noktası varsa (arama, e-posta, sohbet, web ziyareti, sosyal bağlantı, kampanya vb.) CRM’niz onu yakalamalıdır. Niye ya? Çünkü her etkileşim müşterileriniz hakkında bir şeyler öğrenmek için bir fırsattır.

CRM programları söz konusu olduğunda her işletmenin farklı gereksinimleri vardır, bu yüzden evrensel olarak bu gereksinimleri temsil ettiğini düşündüğüm öğeleri seçtim:

Kullanım kolaylığı.

Web siteleri için “beni düşündürme” yaklaşımı, CRM platformlarından istenemeyecek kadar fazla olsa da, bu, dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Bir kullanıcı ilk kez oturum açabilir ve temellerin nasıl çalıştığına dair iyi bir fikir edinebilirse, görev tamamlanmıştır – ancak her şey bu kadar havadar olmayacaktır. Uygulama içi yönergeler, tanımlar ve yardım makaleleri sağlamak bir zorunluluktur ve daha gelişmiş özelliklere yardımcı olacaktır. Düzenli olarak sunulan destek ve katılım seçenekleri de daha üretken bir kullanıcı deneyimine katkıda bulunur.

İletişim ve satış yönetimi.

CRM programınızın kalbi, işinizden bahsetmiyorum bile, insanlar olduğundan, onları nasıl yönettiğiniz çok önemlidir. Onları ne kadar iyi tanıyorsun? Onları nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz? Satış çabalarınızı nereye koymalısınız? Bağlanmanın ve iletişimde kalmanın en iyi yolu nedir? Bir CRM yazılımının iletişim ve satış yönetimi özellikleri, ideal müşterilerinizle ve onların satın alma şekliyle uyumlu olmalıdır.

Özelleştirme.

CRM uygulamanız, işletmeniz çalıştığı gibi çalışmalıdır. Şirkete özel şartlar, veri gereksinimleri, süreçler ve kullandığınız uygulamalar (aşağıdaki entegrasyonlara bakın) nasıl çalıştığınıza özeldir. CRM yazılımı, şirketinizin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca karşılamalıdır.

Raporlama.

Ölçemezseniz yönetemezsiniz. Neyi ölçmek istiyorsun? Satış tahmini nasıl olur? İdeal olarak, CRM’niz toplayabileceğiniz herhangi bir veri noktası hakkında rapor verebilir – temsilciye göre satışlar, satış döngüsü, ortalama değer, kayıp nedenleri ve düzinelerce başka.

Otomasyon ve entegrasyonlar.

Süreçleri otomatikleştirmek, çalışan verimliliğini artıracak (ve onları daha mutlu edecek) ve iletişim gibi şeylerin çatlaklardan düşmemesini sağlamaya yardımcı olacaktır. Hiçbir CRM hepsini yapmaz. Sağlıklı bir üçüncü taraf entegrasyon seçimi, departman işlevlerini birbirine bağlayabilir ve daha eksiksiz bir müşteri profili oluşturarak veri toplama gücünü artırabilir.

CRM araçlarını nasıl test ettik

Bu beş gereksinimi belirleyip tanımladıktan sonra, kağıt üzerinde (pazarlama sayfalarını inceleyerek) bu kriterleri en iyi yakalayan CRM yönetim yazılımı denemelerine kaydoldum. Oradan, her platformun kullanıcı arayüzü, ayar seçenekleri ve ana özellikleri hakkında fikir edinmek için yaklaşık bir saat harcadım ve gittiğim gibi bir elektronik tabloda beş kriterin her biri için notlar aldım. Bağlantılar, boru hatları ve anlaşmalar oluşturdum ve birinin belirli bir kullanım durumu varsa, bazı ön testler yapardım. Örneğin, uygulamada işletme yönetimi özellikleri olsaydı, ürün listelemeleri oluşturur, fatura düzenler ve hayali bir şirkete atardım.

Bu ilk geçişten sonra, CRM sistemlerinin listesini, beş gereksinimin tümünü sağlam bir şekilde kontrol ettiğimi ve aynı zamanda bir farklılaştırıcıya sahip olduğunu hissettiğim şekilde daralttım. Sonra biraz daha derine inmek için bu uygulamaların her birine bir veya iki saat daha gittim. Bu uygulama, potansiyel müşteri listeleri oluşturmak için harika. Bu listeler için yerleşik telefon sistemini otomatik arama ile test edelim. Ayrıca, hala devam edip etmediklerini görmek için mevcut izlenimlerimi geçen yılkiyle karşılaştırdım. Ve gerektiğinde, sorularıma cevap almak için satıcı temsilcilerine ulaştım.

Tüm bunlara dayanarak, en iyi CRM yazılım listemizde bir yeri hak eden 10 CRM uygulamasına indirgedik.

Zoho CRM (Web, iOS, Android)

İster bir ister 100 kişilik bir ekip olun, Zoho CRM sizinle birlikte büyüyecek uygun fiyatlı planlar sunar.

Bu inceleme için, ölçeklenebilirlik potansiyelini en iyi şekilde gösterdiği için CRM Plus’a odaklanacağım. Projeler, pazarlama, yardım masası ve sosyal medya gibi bu sürümün yerleşik kanallarının her birine ana CRM panosundan erişilir. Bunlardan herhangi birinin ayarlarına erişmek için ayarlar simgesine tıklayın ve kanalı seçin. Örneğin sosyal kanallar eklemek için ayarlarda Sosyal’i, ardından Sosyal Kanallar’ı tıklayın ve mevcut kanalı seçin—Facebook, LinkedIn, Twitter veya Instagram. LinkedIn profilimi birkaç tıklamayla ekledim.

Zoho’da yeni olan Canvas. Zoho zaten çok fazla kişiselleştirmeye izin verirken (aşağıdaki Sihirbazlara bakın), Canvas, CRM’nizin görünümünü ve verdiği hissi, kullanıcı arayüzünü sıfırdan tasarlıyormuşsunuz gibi özelleştirmenize olanak tanır. Kurulum’dan erişin, (yeniden) tasarlamak istediğiniz modülü (örneğin, kişiler) seçin ve devam edin. Ardından ya sıfırdan başlayın ya da özelleştirmek için bir şablon seçin. Buradan, WYSIWYG düzenleyici sayfasına sürükleyip bırakarak veri alanlarını, öğeleri ve stili seçebilirsiniz. Son olarak, hangi takımın yeni tasarımı görebileceğini seçin. Her modül için farklı bir tasarım oluşturabilir veya hepsini birbirine benzeyecek şekilde klonlayabilirsiniz.

Başka bir özelleştirme örneği, veri toplamayı bağlamsal ve daha akıcı hale getirmek için kayıt oluşturma sürecini tasarlamanıza izin veren Sihirbazlardır. Dolayısıyla bir satış uygulaması oluşturuyorsanız, sürecin her bölümü için adım dizisini tasarlayabilirsiniz. İlk adım, temel demografik bilgileri ve ardından birden fazla kaynağa sahip olabilecek finansal bilgileri toplamak olabilir. Tüm bu potansiyel kaynaklar, diğer ekranlara açılan buton seçenekleri olabilir. Düğmeye tıklayarak kaynağı seçin ve doldurulacak başka bir form ekranı açılır. Bilgi toplamak için bir karar ağacı olarak düşünün.

Hızlı büyüyen işletmeler, her kişi için 360 derecelik görünümü takdir edecek. Bir kişi kaydında, diğerlerinin yanı sıra site ziyaretleri, satışlar, sosyal, yardım vakaları, e-postalar, toplantılar ve kampanyalar dahil olmak üzere o kişiyle ilgili tüm etkinlikleri ve temas noktalarını görürsünüz. Herhangi bir kişi için “ayak izi” potansiyeli çok büyüktür ve her bir kişinin şirketinizle nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olur ve çalışanlar karar verirken daha eksiksiz bir resim sunar.

Temsilcilerin bu kişileri ticari fuarlar, kampanyalar ve benzeri kaynaklardan nitelendirmeye odaklanmasını sağlayan müşteri adayları modülünü (kişilere karşı) seviyorum. Potansiyel müşteri görünümü güzeldir çünkü kişiselleştirmek için kişinin büyük bir resmini (SalesIQ kullanılarak çekilmiş) ve ardından bir konuşma başlatmak için tıklayabileceğiniz (telefon, e-posta) bir dizi iletişim bilgisi alırsınız. Solda, hedeflemek istediklerinizi kolayca sıralamak için bir filtre sütunu bulunur. Listenizi aldıktan sonra, istediklerinize tıklayın ve e-posta, görev oluşturma, kampanyalara ekleme ve diğerleri gibi işlemleri gerçekleştirin.

Zoho, tüm CRM’lerin daha kapsamlı raporlama özelliklerinden birini içerir. Düzinelerce önceden hazırlanmış rapor (Satış, Masa, Projeler), tümü özelleştirilebilen bir dizi görünüm (grafik, tablo, tablo ve daha fazlası) gösterecek şekilde yapılandırılabilir. Güzel bir özellik, herhangi bir rapor hakkında sohbet edebileceğiniz yorumlar bölümüdür. Kampanyalar ve Sosyal’in kendi raporlar bölümü bulunurken, Motivator uygulaması, dönüştürülen potansiyel müşteriler, kazanılan fırsatlar ve gönderilen e-postalar gibi KPI’lar için yarışmalarla satışları oyunlaştırmanıza olanak tanır.

Zoho CRM’nin Zapier entegrasyonları ile yeni Unbounce form gönderimlerini potansiyel müşteri olarak eklemek, Facebook Potansiyel Müşteri Reklamlarından kişiler oluşturmak veya en çok kullandığınız diğer uygulamalarda işlem yapmak gibi şeyler yapabilirsiniz.

Salesforce Sales Cloud (Web, iOS, Android)

CRM uygulamalarında çok sayıda özelleştirme seçeneğine ihtiyaç duyan şirketler, Salesforce Sales Cloud’u düşünmek isteyecektir. Kendi özelleştirme seçenekleri ve hem dahili ekosistemi hem de üçüncü taraf AppExchange arasında, ısmarlama bir platform oluşturma olanakları neredeyse sonsuzdur.

Akış Oluşturucu, özel süreç yönetimi otomasyonu oluşturmanıza olanak tanır. Ayarlar’da Akışlar’a tıklayın ve oluşturmak istediğiniz akış türünü seçin. Örneğin, kayıtla tetiklenen bir akış, belirli bir kayıt (bir kişi gibi) oluşturulduktan sonra ne olacağını tasarlamanıza olanak tanır. Ardından görsel oluşturucuyu kullanarak koşullar ekleyebilirsiniz; örneğin, yalnızca belirli bir tarih aralığında oluşturulan kişilere bir takip e-postası gönderilir.

Sayfa düzeyinde Salesforce, alanları görüntüleme ve düzenleme erişimi olan kişileri kontrol etmenize olanak tanır. Bu nedenle, rollerine bağlı olarak çalışanların işleriyle ilgili olmayan bir ilgili kişi kaydındaki alanları görebilmelerini veya düzenleyebilmelerini kısıtlamak isteyebilirsiniz. Bu, güvenlik nedenleriyle olabilir ve ayrıca gerekli özel bilgiye sahip olmayan çalışanların dürüstlük sorunlarını da önleyebilir. Ayrıca alan düzeyinde, o alanın anlamını açıklayan kendi yardım metninizi oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir indirim alanı için şöyle bir açıklamanız olabilir: Bu, bu hesap türü için izin verilen maksimum değerdir. Yukarıdaki herhangi bir şey için yönetici onayı gereklidir. Bu talimatlar iş uygulamalarını güçlendirir ve özellikle yeni çalışanlar için iyi hatırlatmalardır.

Kişiler gibi bir sayfayı düzenlemek için sağ üst köşedeki Kurulum tekerleğine ve ardından Nesneyi Düzenle’ye tıklayın. Buradan, alanlar ve düzen gibi sayfanın ayrıntılarını özelleştirebilirsiniz.

AppExchange, hem ücretli hem de ücretsiz uygulamalar için yüzlerce üçüncü taraf entegrasyon seçeneği sunar. Yazılım sürümünüze (profesyonel, kurumsal vb.), kategoriye, fiyatlara, derecelendirmelere ve dillere göre mevcut uygulamaları arayabilirsiniz. Özellikle kontrol edilmesi gereken bir şey, bir uygulamanın Salesforce sürümünüzle uyumluluğudur. Örneğin, D&B Hoovers arama uygulamasıyla entegrasyon Enterprise veya üstünü gerektirirken, benzer uygulama ZoomInfo Professional sürümünü minimum yapar.

Bir veri noktası toplarsanız, Salesforce’ta bunun için bir rapor oluşturabilirsiniz. Anlaşmalar, etkinlikler, en iyi hesaplar, kazanma oranları, dönüşüm oranları ve ölçmek isteyebileceğiniz diğer her şey için önceden oluşturulmuş düzinelerce rapor vardır. Ve her yerde satış yöneticilerinin belası? Temsilciler fırsatlarını güncellemiyor. Giriş Utanç Duvarı ile, hangi temsilcilerin giriş yapmadığını, güncelleme yapmadığını bile bileceksiniz.

Salesforce’un Zapier entegrasyonları ile yeteneklerinizi daha da artırabilirsiniz. Yeni fırsatlar için Slack bildirimleri alın, form gönderimlerinden potansiyel müşteriler ekleyin veya hayal edebileceğiniz başka bir şey.

Firmao CRM

Firmao, bulutta bulunan Polonya CRM / ERP / WMS süreç otomasyon yazılımıdır. Firmao,pazarlamadan satışa, satış sonrasına ve servise kadar bir şirketin tüm departmanlarını yönetmek için tasarlanmış kapsamlı bir hepsi bir arada araçtır.

Küçük ve orta ölçekli üretim, hizmet ve satış şirketleri için tasarlanmıştır, ancak modüler tasarımı sayesinde her şirketin bireysel ihtiyaçlarına hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağlama yeteneği sağlar. Firmao, 1.000’den fazla harici BT sistemi ile kolayca entegre edilebilir.

Firmao’nun temel özellikleri

 • Satış sürecinin kolay organizasyonu ve otomasyonu
 • Fatura, teklif, sipariş gibi belgelerin hızlı bir şekilde düzenlenmesi
 • Ödeme kontrolü de dahil olmak üzere faturalama sürecinin otomasyonu
 • Görev tahsisi ve zaman kaydı yoluyla çalışan işinin yönetimi
 • E-posta, telefon, sohbet ile entegrasyon yoluyla müşteri iletişim yönetimi
 • Depo yönetimi
 • Kolayca yapılandırılabilir, sistem özel ihtiyaçlara göre uyarlanabilir
 • Verileri kendi sunucunuzda depolama imkanı (şirket içi)

Satış fırsatları: Müşteri, bir şirketin başarısında kilit bir unsurdur; gelir üretimini belirleyen ve şirketin finansal istikrarını koruyan onların satın alma kararlarıdır. Firmao, tüm müşteri verilerinizi tek bir yerde toplamanızı ve saklamanızı sağlar. Bu, müşterileriniz, tercihleri ve işlemleri hakkındaki bilgilere kolayca erişmenizi sağlayacaktır. Bu, satış faaliyetlerinizi daha iyi anlamanıza ve ihtiyaçlarına göre uyarlamanıza olanak tanır.

Firmao ayrıca satış sürecini yönlendirmek için potansiyel müşterileri/satış fırsatlarını şirketinizin satış elemanlarına otomatik olarak tahsis etmenize olanak tanır. Bu aynı zamanda otomatikleştirilebilir – aşamalar arasındaki geçiş, örneğin tanımlanmış bir kontrol listesinin tüm öğelerinin tamamlanması gibi koşullu hale getirilebilir.

Mobil uygulama: Mobil uygulamaların amacı tektir: çalışanlara nerede olurlarsa olsunlar müşteri verilerine, etkileşim geçmişine, satış bilgilerine ve diğer ilgili bilgilere hızlı erişim sağlamak. Firmao uygulaması, satış fırsatlarının oluşturulması ve takibi, kişi ve şirket yönetimi, görev denetimi ve anlık hatırlatıcılar sunar. Sadece tek bir tıklama ile bir müşteriyi arayabilir, e-posta gönderebilir veya mesaj atabilirsiniz.

Fiyat: Firmao, müşterinin ihtiyaçlarına bağlı olarak çok rekabetçi fiyatlar sunar. Aralarından seçim yapabileceğiniz 3 lisans vardır: Kullanıcı başına aylık 25$’a Standart, 38$’a Profesyonel ve 64$’a Kurumsal. Bir yıllık peşin ödeme yapmayı seçerek %24 indirim elde edebiliriz. Firmao 14 gün boyunca ücretsiz olarak test edilebilir. Bu süreden sonra, platformu
kullanmaya devam etmek istiyorsanız ücretli bir abonelik satın alınmalıdır.

firma crm

Bitrix24 (Web, iOS, Android)

Uzaktan çalışma kalıcıdır. Dağınık, uzak ekipleri olanlar için Bitrix24’ün CRM’i sağlam bir Salesforce alternatifidir ve iletişimde kalmak, işbirliği yapmak ve bilgi paylaşmak için birden fazla seçenek sunar.

Burada bahsedilecek çok fazla özellik olduğu için, bu uygulamanın birçok iletişim seçeneğiyle birlikte tam CRM, pazarlama otomasyonu, proje yönetimi ve web tasarım yeteneklerine sahip olduğunu söyleyeceğiz. Başlamak için departmanlar (ör. pazarlama, satış, servis) oluşturabilir ve her birine çalışan ekleyebilirsiniz. Departmanlar oluşturmak, daha sonra ekipleri çalışma grupları, bilgi tabanları ve iletişim kurarken kolayca bölümlere ayırmanıza olanak tanır.

Çalışma grupları, bireysel çalışanların, departmanların veya belirli grupların projelerde veya devam eden çalışmalarda işbirliği yaptığı alanlardır. Her birinin kendi görev uygulaması, resimleri, takvimi, sohbeti ve bilgi tabanı (Wiki ve özel seçenekler) vardır, bu nedenle grubun çalışması ve ilerlemesi tüm ekip arkadaşları tarafından paylaşılabilir/görülebilir. Örneğin bilgi tabanları, kullanıcıların sayfalar oluşturabileceği, makaleler yayınlayabileceği, birbirlerine mesaj gönderebileceği ve projeler ve görevler üzerinde işbirliği yapabileceği CRM’nizdeki mini web siteleri gibidir.

Dahili sohbet özelliği, bağlantı ekleme, etiketleme ve video kaydetme ve gönderme kapasitesiyle ekip arkadaşlarınıza bireysel olarak, gruplar halinde ve departmanlara göre mesaj göndermenize olanak tanır. Video eklemek için sohbet penceresinde Video Kaydet’e tıklayın, beş saniye bekleyin, kayıt otomatik olarak başlayacaktır. Kaydedin ve ardından sohbet mesajınızda yer alması için Durdur ve Videoyu Kullan’ı tıklayın. Videoyu Bitrix24 sürücünüze veya Google Drive gibi diğer belirtilen yerlere de kaydedebilirsiniz.

Video konferans, ekran paylaşımı, kayıt ve el kaldırma özelliklerine sahip temel ve kullanımı kolay bir kanaldır. Video bağlantınızı kopyalayın ve hızlı bağlantıyı veya dahili davet mesajını kullanarak sohbet yoluyla katılımcılarınıza gönderin. E-posta hesabınızı (Gmail, Outlook, iCloud, Office 365 ve daha fazlası) bağlamak, CRM’deki kişi kayıtlarından posta gönderip almanıza olanak tanır ve sürekli bir ileti geçmişi tutar.

Unutulmaması gereken telefondur. Bitrix24, RingCentral, Nextiva ve Vonage gibi 70’in üzerinde VoIP sağlayıcısı ile entegrasyon sunar. Ayrıca Bitrix24 üzerinden bir numara kiralayabilir ve dakika bazında ödeme yapabilirsiniz.

Tüm planlar sınırsız kişileri, fırsatları ve şirketleri içerir. Kişileri yönetmek için Bitrix24, işletmenize uygun verileri yakalamanıza olanak tanıyan özelleştirilebilir alanlar ve bölümler sağlar. Benzersiz bir özellik, kişi tarafından üretilen iletişim “yükünü” (şirketinizin onlarla iletişim kurmak için çok zaman harcaması) ve ilgili tüm verileri gösteren Profil’dir: anlaşmaların değeri, ödenen faturalar, aktif faturalar, dönüşüm yüzdesi, e-postalar , ve dahası.

Bitrix24 Fiyatı: Sınırsız kullanıcı ve sınırlı özellikler için ücretsiz; beş kullanıcı için aylık 39 dolardan başlayan ücretli planlar

Pipedrive (Web, iOS, Android)

Kullanımı kolay satış CRM yazılımına ihtiyacınız varsa, popüler Pipedrive akıllı bir seçimdir. Platform bol miktarda esneklik sunarken, tek amacı satış görevlilerinin satış yapmasına yardımcı olmaktır. Dikkatinizi dağıtacak pazarlama veya hizmet özellikleri gibi başka uygulamalar bulamazsınız.

Pipedrive’ın kullanıcı arayüzü, tüm menü öğeleri solda, üstte bir arama kutusu ve her sayfada fırsatlar, etkinlikler, olası satışlar vb. hızla eklemek için genişletilebilir bir menü ile basittir. Menü öğelerinden biri posta kutunuzdur. E-posta sağlayıcınız bağlandıktan sonra, doğrudan gelen kutusundan veya kişi kaydından, izleme açılır ve e-posta geçmişinden e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca Outlook veya Google Takviminizi senkronize edebilir, uygulama içinde toplantı müsaitlik durumunuzu yönetebilir ve kişilere göndermek için bir bağlantı oluşturabilirsiniz. Bir başka kullanışlı özellik de, kişiler için bilinen sosyal ve iş verilerini tek bir tıklamayla çeken Akıllı Kişi Verileridir.

Uygulamadan arama yapmak için, her ay biriken dakika başı ücretlere giden arama kredisi blokları satın almanız gerekir (her ay beş ücretsiz saat alırsınız). Kişiler liste görünümünden ve bireysel kayıtlardan arama yapılabilir ve kayıt yapılabilir. Bir aramayı bitirdiğinizde, bir listeden sonuca tıklayın ve bir sonrakine geçin. Tüm arama etkinlikleri, kayıt da dahil olmak üzere bir kişinin zaman çizelgesine kaydedilir.

Pipedrive, satışla ilgili birkaç eklenti sunar: LeadBooster ve Web Ziyaretçileri. İlki, canlı sohbet, sohbet robotu, formlar ve arama yetenekleri sağlar ve bunların tümü, temsilcilerin potansiyel müşterilerle bağlantı kurmasına yardımcı olabilir. Prospector, şirketler ve kişiler hakkında veri sağlayarak boyuta, sektöre, anahtar kelimeye ve hedef alıcılarınıza uyan diğer özelliklere göre arama yapmanızı sağlar. Web Ziyaretçileri, sitenizin koduna yapıştırılan bir izleme kodu kullanarak, ziyaret eden şirketler ve hangi sayfaları görüntüledikleri hakkında size gerçek zamanlı veriler sağlar. Ayrıca, sisteminizde bulunan belirli ziyaretçileri de tanımlayacaktır.

Satış Asistanı, gün boyunca neye öncelik verileceği konusunda önerilerde bulunmak için yapay zekayı kullanır. İş Akışı Otomasyonu, takip e-postaları ve görevleri gibi satış görevleri için önceden hazırlanmış şablonlara sahiptir. Bazı örnek otomasyon, bir anlaşma yeni bir aşamaya geçtiğinde etkinlikler oluşturmayı, bir satış yöneticisine Slack mesajı göndermeyi veya bir arama planlamayı içerir.

Raporlar, tahmin, anlaşma süresi, dönüşüm, kazanılan ve ortalama değeri içerirken, hedefler her hafta etkinlikleri ve geliri takip eder. Özelleştirilebilir raporlama, istediğiniz kadar ayrıntılı bilgi alabilmeniz için her bir veri alanından koşul eklemenize olanak tanır. Ve yukarıdakilerin tümünü izlemek için standart ve özelleştirilebilir panolar vardır. Pipedrive’ı diğer uygulamalara bağlamak istiyorsanız, Marketplace, Zoom, Slack, Trello ve QuickBooks gibi uygulamalarla yaklaşık 300 üçüncü taraf yerel entegrasyon sunar.

Daha fazla otomasyon gücü arıyorsanız, Pipedrive’ın Zapier entegrasyonları, diğer birçok olasılığın yanı sıra Mailchimp’e abone olarak yeni kişiler eklemenize ve bir aşamaya yeni fırsatlar eklendiğinde Gmail’ler göndermenize olanak tanır.

Ontraport (Web, iOS, Android)

İşletmeniz çevrimiçi satış yapıyorsa (ürünler, hizmetler, üyelikler), Ontraport, pazarlamadan işlemsel satış/ödeme işlemlerine, çapraz satış ve kupon kodlarına ve satış sonrasına kadar tüm müşteri deneyimini entegre edebilen birçok özellik sunar. takip ve besleme.

Ontraport’u kullanmaya alışmak biraz zaman alıyor çünkü burada incelenen diğer CRM’lerin çoğundan farklı. İşte bir örnek: Yeni Kişi veya Yeni Anlaşma’yı tıkladığınızda, ekranın tamamı düzinelerce alan ve bölümle açılır. Neyi doldurmanız gerektiğinden emin değilsiniz ve kaydet düğmesi yok – çıkmak için sadece bir geri düğmesi var. Görünüşe göre sadece bir parça bilgi (örneğin, ad) yazmanız, geri düğmesine basmanız ve presto, bir kayıt oluşturmanız gerekiyor.

Bunun yanı sıra, bir iletişim kaydından, platformun yeteneklerine dahil ettiği potansiyel temas noktalarını görebilirsiniz: başlangıç ​​olarak kampanya geçmişi ve eylemleri, satın alma ve üyelik geçmişi, kredi kartı bilgileri, abonelikler ve kuponlar. Bir kişiden e-posta gönderebilir, kısa mesaj gönderebilir, görevler oluşturabilir ve kredi kartıyla bir işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Anlaşmalar oluşturmak için (Plus planları ve üzeri ile kullanılabilir), Anlaşmalar, Yeni Anlaşmalar’a tıklayın ve ayrıntıları doldurun. Bu ekrandan, basittir. İlgili kişileri ilişkilendirin, beklenen kazanma yüzdesini, ağırlıklı bir değeri, tutarı ekleyin ve devam edin. Özelleştirilebilir Kanban işlem hattı panonuz daha sonra her anlaşma için kartlar gösterir ve her aşama için toplam ve ağırlıklı değeri görüntüler.

Satıcı entegrasyonlarından birini kullanarak bir ödeme ağ geçidi (ör. Authorize.net, PayPal, Stripe) kurmak, ödemeleri manuel ve otomatik olarak almanızı sağlar. Örneğin Ontraport, özelleştirilmiş bir üyelik sitesi oluşturmanıza, ödemeleri kabul etmenize ve üye içeriği göndermenize olanak tanır.

Bunu test etmek için, önceden oluşturulmuş bir sistem kullanarak bir üyelik sitesi oluşturdum ve başlattım ve bunun için 9,99 dolarlık hayali bir kurs satın alma teklifini ekledim. Kredi kartlarını kabul etmek için otomatik ödeme ağ geçidim olarak PayPal’ı kullanarak kaydolmak için bir açılış sayfası oluşturdum. Sonra bir hoş geldin e-postası ve materyale erişmek için bir giriş sayfası ekledim ve sonunda kursu yükledim. Bunların hepsi yaklaşık 15 dakika sürdü ve sağlanan adımlar ve örnekler, işleri mahvetmeyi zorlaştırdı. Yayınlandıktan sonra üyelik sayfam (Ontraport alt alan adını veya kendinizinkini kullanabilirsiniz), açılış sayfaları ve kurs ders sayfaları için tümü Sistemler altında izlenebilen bir alt alanım vardı. Bu basit örnek, yalnızca Ontraport’un yeteneklerinin yüzeyini çiziyor.

Pazarlama paketi, müşterileri çekmek için önceden oluşturulmuş ve özel otomatik kampanyalar sunar. Oluşturucu, müşterinin deneyimini uyarlamak için “if/then” dallanma mantığıyla tetikleyicileri, eylemleri (e-postalar, metinler, kartpostallar) ve filtreleri ayarlamanıza olanak tanıyan görsel bir sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanır. Tüm kampanyalarınız daha sonra dönüşüm oranları, aylık yinelenen gelir, yaşam boyu değer ve kişi akışı gibi istatistikler için izlenebilir.

Ödeme ağ geçitlerinin yanı sıra, diğer üçüncü taraf entegrasyonları arasında e-Ticaret platformları (ör. Shopify, WooCommerce), video, ses/metin, formlar, üyelikler, gönderi gerçekleştirme, web seminerleri ve diğerleri bulunur. Satışlar için raporlama öncelikle e-Ticaret işlemlerine dayanır: ürüne göre satışlar ve birkaç isim aboneliğe göre. Gösterge tabloları, dönüşüm oranı izlemeyi, iki şey arasındaki ortalama süreyi, kişiler arasında bir şeyin toplam değerini ve kişiler arasında bir sayısal değer için ortalama bir değeri içerir.

Ontraport’un Zapier entegrasyonları ile yazılımdan daha fazlasını elde edin. Yeni WooCommerce satış siparişlerinden Ontraport’a kişi eklemek veya Typeform yanıtlarına göre kişiler oluşturmak gibi şeyler yapın.

HubSpot CRM

HubSpot CRM: Günümüzün rekabetçi pazarında HubSpot, ünlü ve en yaygın kullanılan CRM araçlarından biridir. Güçlü mekanizması ve yetenekleri ile Müşterileri üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Büyük ölçüde ücretsizdir ve bu, Müşterilerin çoğunu cezbeder.

HubSpot’un basit platformu, Müşterilerin çok fazla değişiklik yapmadan hızlı bir şekilde başlamasını sağlar. Basit ve hızlıdır ve diğer CRM’lerin sahip olduğu özelliklerin çoğuna sahiptir. HubSpot, şüphesiz, diğer CRM araçlarının ücretsiz olarak sağlamadığı en iyi entegrasyon CRM ortamını sağlar. Esnek ve güçlü bir yazılımdır.

Özellikler:

 • Size özelleştirme, görevler için bir pano sağlar ve pazarlama departmanını senkronize etmenize yardımcı olur.
 • İyi bir cep telefonu, Posta ve Web sitesi entegrasyonu ile birlikte gelir.
 • Toplam görünürlük ile boru hattının yönetilmesine yardımcı olur.
 • Her etkinliği otomatik olarak günlüğe kaydeder ve kişilerle ilgili tüm bilgileri tek bir yerde görebilir.

Artıları:

 • Şirket aramak için mükemmel bir özellik sağlar.
 • Diğer araçları rahatsız etmeden arka planda çalışmaya devam eder.
 • Gmail, Google Drive ve takvim gibi tüm ünlü google özellikleriyle birlikte gelir.
 • Müşteri kayıtlarını tek bir yerde tutar ve Müşterilerden gelen geri bildirimleri de okuyabiliriz.

Eksileri:

 • HubSpot aracılığıyla aynı anda birden fazla şirkete e-posta gönderemiyoruz.
 • Ücretsiz sürümü tüm özelliklere sahip değil.
 • Sidekick’te otomatik güncelleme yok ve bunu mevcut şirketler için manuel olarak yapmamız gerekiyor.

Zendesk

Zendesk, herhangi bir organizasyondaki satış personelinin işlerini on kat kolaylaştırmak için tasarlanmış bir satış CRM yazılımıdır. Birincil hedefi olan anlaşmayı ve müşteri memnuniyetini göz önünde bulunduran bu entegre araç, günlük satış görevlerini kolaylaştırır, dönüşümleri izler, performans görünürlüğünü kolaylaştırır ve satış hattı yönetimini iyileştirir.

Zendesk ile bir satış ekibi, yalnızca birkaç tıklamayla merkezi bir platformdan birden fazla işlevi gerçekleştirme lüksüne sahip olur. Satış yöneticileri, ter dökmeden toplantılar planlayabilir, arama yapabilir ve anlaşma geçmişini izleyebilir. Ayrıca, platformun mobil uygulaması, hareket halindeyken bile tüm özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olur, böylece satış departmanınızın siz hareket halindeyken bile hak ettiği ilgiyi görmesini sağlar.

Fiyat: Zendesk’in üç fiyatlandırma planı vardır. “Takım Sat” planı, kullanıcı başına aylık 19 ABD dolarına mal olacak. Sell ​​Professional planının maliyeti kullanıcı başına aylık 49 ABD dolarıdır ve Sell Enterprise planının maliyeti kullanıcı başına aylık 99 ABD dolarıdır. 14 günlük ücretsiz deneme de mevcuttur.

En İyi Özellikler

 • Satış Raporlama ve Analitik
 • Satış Beklentileri
 • Sorunsuz Entegrasyonlar ve API
 • Satış E-posta Zekası
 • Yerel Çevirici
 • Diğer özellikler
 • Sell’de iletişimle ilgili tüm e-postaları hemen günlüğe kaydedin ve kaydedin. Bir potansiyel müşteri bir e-postayı her okuduğunda veya tıkladığında gerçek zamanlı push bildirimleri alın.
 • Sadece bir tıklama ile bir arama başlatın. Tüm giden ve gelen aramaları hemen günlüğe kaydedin ve kaydedin.
 • Zendesk’i şu anda işletmeniz tarafından kullanılan tüm mevcut araçlara ve uygulamalara bağlayın.
 • Birden fazla kanalda hedeflenen bir potansiyel müşteri listesi oluşturun.
 • Görsel olarak etkileyici özelleştirilebilir raporlar ve analitik panolar.

Artıları

 • Satış e-postaları oluşturmaya ve kaydetmeye yardımcı olacak birden çok e-posta şablonu.
 • Satışla ilgili tüm etkinlikleri gerçekleştirmek ve izlemek için merkezi pano.
 • E-postaları ve görevleri sıralayarak potansiyel müşterilerle otomatik olarak etkileşim kurun.
 • Mobil Satış CRM Uygulaması.
 • Güçlü müşteri desteği.

Eksileri

 • Ücretsiz plan yok

Kaynak: https://zapier.com/blog/best-crm-app/