Skip to content

Türk Telekom, düzenlediği basın toplantıısında Tarihi Yarımada’yı fiberle kapsadığını açıkladı. Fiber hane kapsamasını, Türkiye’nin yüzde 92’sine varacak şekilde 30,6 milyona yükselttiklerini vurgulayan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal şöyle açıkladı;

“Türk Telekom’un altyapısı, Türkiye’nin altyapısıdır. Türkiye’de fiber demek, Türk Telekom demektir. Türkiye’de dijital dönüşümünün öncüsü olarak, ülkemizin dört bir yanını fiberleştirmek için yüksek motivasyonla çalışıyoruz. Bu kapsamda köklü geçmişiyle nice uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Tarihi Yarımada ve İstanbul’un cazibe merkezi Kapalıçarşı’nın tamamını fiberleştirdik”

Türk Telekom, fiber yatırımları önceliklendirerek dijitalleşmeyi hızlandırmak, ülkeyi 5G ve yeni nesil teknolojilere hazırlamak ve internet penetrasyonunu artırmak amacıyla çalışmalarını hız kesmeden sürdürdüğünü anlattığı toplantıda, Türkiye’nin 81 ilini uçtan uca fiberle donattığını, altyapıdaki fiberleşme oranını 2022’in 1. çeyreğinde yüzde 92 seviyesine ulaştırdığını ve İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın fiber dönüşümünü tamamladığını anlattı.

Türk Telekom’un Fiber Altyapı Durumu

Şirketin, Türkiye’yi uçtan uca dijitalleştiren fiber güç olduklarını belirten Önal, “2022 birinci çeyrek sonuçlarımıza göre, Türkiye’deki hanelerin yüzde 92’sinin sokağında fiber ile istisnasız varız. Fiberin binaya kadar götürülmesi konusunda ise stratejik planlarımız doğrultusunda yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Fiberleşmede kat edilmesi gereken mesafenin çok büyük bir kısmını şirketimiz tek başına almış durumda” dedi.

Türk Telekom’un altyapısı, Türkiye’nin altyapısıdır. Türkiye’de fiber demek, Türk Telekom demektir” diyen Önal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ve sektörün gelişimi için kilit nokta, 5G ve ötesi yeni nesil teknolojileri destekleyecek altyapıyı inşa etmek. Biz, kurmuş ve büyütmüş olduğumuz sabit internet altyapısı için attığımız her adımda bu sorumlulukla hareket ediyor, halkımızın internet erişimini sürekli geliştirerek daha da ileri taşıyoruz. Bugün, İstanbul’un tarih kokan semtlerini barındıran Tarihi Yarımada’nın tamamını fiberleştirdiğimizi duyurmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

“Hedefimiz, kendine yeten ve diğer ülkelere teknoloji ihraç eden bir Türkiye”

Teknolojik olarak kendi kendine yeten ve diğer ülkelere teknoloji ihraç eden bir Türkiye hedefiyle yol aldıklarını ifade eden Önal, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımızın internet hızlarının artması ve fiberin yaygınlaştırılması ile ilgili göstermiş olduğu hedefi kendimize ödev olarak alıyor, Türkiye’nin fiberleşmesinde yüksek bir motivasyon ile çalışıyoruz. Bu amaç doğrultusunda, 2019 sonunda 304 bin kilometre olan fiber ağımızı 2022 ilk çeyrek itibarıyla yüzde 22,3 büyüterek 372 bin kilometreye çıkardık. 2019 sonunda 21,9 milyon olan fiber hane kapsamamızı, 2022 1’inci çeyrek itibarıyla Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsayacak şekilde 30,6 milyona yükselttik. 1’inci çeyrek itibarıyla 9 milyonu geçen eve/binaya kadar (FTTH/B) fiber hane kapsamamız ise hızla büyümeye devam ediyor.”

“İşletmelere BTK onayı ile yüzde 67’ye varan indirimler sağladık”

Önal, hem Türkiye’nin hem de kurumların dijitalleşmesi ve abonelerin internete erişimi için çalıştıklarını belirterek, “Fiber altyapı, aynı zamanda 5G ve ötesi mobil teknolojilerin ihtiyaç duyduğu yüksek hızı ve bant genişliğini de sağladığı için 5G’nin de ana unsurlarından biri niteliğinde. 5G çalışmaları için önem teşkil eden, mobil altyapıyı fiberleştirecek toptan seviyedeki erişim ürünlerimizde geçtiğimiz yıl, BTK’nın da onayı ile yüzde 67’ye varan indirimler sağlayarak işletmecilerin hizmetine sunduk. Böylece 5G’ye hazırlık kapsamında, toptan seviyedeki müşterilerimize sağladığımız desteği de artırmış olduk” şeklinde konuştu.

Türk Telekom’un kullanıcılarına 1 Haziran itibarıyla 1.000 Mbps (1 Gbps) hız sağlamaya başladığını ifade eden Önal, “Önümüzdeki dönemde birçok müşterimizin yaygın altyapımızda yüksek hızları deneyimlemesini bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

TELKODER Türk Telekom’a Cevap Verdi

TELKODER: Tedavi ancak hastalığın kabulünden sonra başlar

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom’un Türkiye’de fiberleşme oranının yüzde 92’ye vardığı şeklindeki açıklamasını tartışmaya açtı. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci çizilen pembe tabloyu yorumlarken “ülkemizde fiberin hızla yaygınlaştırılması için tüm paydaşların öncelikle, fiber altyapısı ve aboneliğinde küresel rekabette geride kaldığımızı kabul etmesi, sonra da elini taşın altına koyup ihtiyaç duyulan adımları atması gerekmektedir” dedi

Bu sene 20. yaşını kutlayan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom’un geçtiğimiz günlerde gündeme damgasını vuran fiber açıklamalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk Telekom’un basına yaptığı açıklamaları “Türkiye’de fiber demek Türk Telekom demektir” demektir başlığıyla sunmasını eleştiren TELKODER, hakim işletmeci olan bu kurumun artık bu tip tekelci açıklamaları bırakması gerektiğini dile getirdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, fiberin hızla yaygınlaşması için öncelikle tüm paydaşların küresel rekabette geri kalındığını kabul etmesi gerektiğini vurguladı:

“Türk Telekom yaptığı açıklamalarda Türkiye’de hanelerin yüzde 92’sinin sokağında istisnasız oldukları ve Avrupa’nın 3’üncü büyük FTTH/B altyapısına sahip olduğumuz iddia ediliyor. Türkiye’nin nüfusu AB üye ülkelerinin her birinin nüfusundan fazla. Dolayısıyla burada sayıya değil orana bakmak lazım. Kaç haneye fiber götürdüğümüze göre değil, mevcut hanelerin yüzde kaçına fiber götürdüğümüze göre bir kıyaslama yapmamız gerekir; aksi kendimizi yanıltmak olur.”

Yanıltıcı kıyas ve rakamlardan kaçınılması gerektiğini dile getiren Teberci sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mevcut hanelerin ne kadarında fiber altyapı bulunuyor diye baktığımızda ülkemiz fiber altyapı yaygınlığında Avrupa’da 21. sırada. Ülkemiz fiber abone yaygınlığı açısından da Avrupa’da ancak 23. sırada yer alıyor. Sabit genişbantta abonelerin deneyimlediği hız bakımından ise durum ne yazık ki daha da kötü: Ookla Speedtest Global Index Mayıs 2022 verilerine göre sabit internet hızında ülkemiz dünya sıralamasında 104’üncü, OECD ülkeleri arasında ise son sırada yer alıyor.”

Cumhuriyetin 100. yılı hedeflerinin sadece yarısı tuttu

Türkiye’nin altyapı yatırımlarının umulanın çok gerisinde olduğunu dile getiren Teberci, 2022 yılının ikinci yarısında 2023 hedeflerinin yarısının bile tutturulamamış olmasını belirtirken bunun sadece ortak altyapı ile mümkün olabileceğini söyledi:

“Gelişmiş ülkelerde artık İşletmeciler altyapıda güçlerini birleştirerek; tüm İşletmecilere eşit mesafede konumlanan, sadece toptan hizmet sunmaya odaklanarak yatırım yapmayı ve bu yatırımları etkin bir şekilde kullanmayı hedefleyen Ortak Altyapı Şirketleri etrafında kümeleniyor.

Ülkemizde de mevcut altyapıların dönüşümünün ve gelecek fiber altyapıların yeni kurulacak ve tüm işletmecilere eşit mesafede olacak Ortak Altyapı Şirketi bünyesinde yapılması, altyapı yatırımlarının önündeki bürokratik ve ekonomik engellerin kaldırılması halinde ülkemizin fiberde hak ettiği konuma hızla geleceğine inanıyoruz. Bu konuda daha önce Sayın Cumhurbaşkanının verdiği talimata uygun şekilde gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Türk Telekom’a ‘şikayet’ tepkisi

Türkiye’de çalışır, erişilebilir ve hesaplı bir ortak altyapı kurmak için çalışan firmaların Türk Telekom tarafından neden eleştirildiğini anlayamadığını dile getiren Teberci şunları söyledi:

“Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörünü 20 yıl önce serbestleşmeye açtı. Serbestleşmenin amacı rekabetin geliştirilmesidir, ancak Türk Telekom genel müdürü (kendi itirafı) biz halen tekeliz ve yeteriz diyor. Bu sektörün önünün açılması ve tekel durumunun ortadan kaldırılması için ilgili kurumlar gereğini yapmalıdır. Fiber çekmenin iki yolu var biri geçiş hakkı ki çok zorlu ve uzun bir süreç diğeri de tesis paylaşımı. Rekabetin olması için bu ikisinin de önünün açılması gerekir. Türkiye’nin yüzde 92’sini kapsadığını söyleyen Türk Telekom’un bugüne kadar yaptığı tesis paylaşımı sayısını ve uzunluğunu da açıklaması gerekir.

Pazardaki hâkim işletmeci Türk Telekom’un, yatırım yapan rakiplerini sürekli şikâyet etme yaklaşımından vazgeçmesini ve ülkemiz adına daha yapıcı bir tutum sergileyerek, elindeki fiber kabloları ve fiber kanallarını paylaşması, yeni altyapı kuracak olanlara engel olmaması, ülkemiz için değer yaratacak bir anlayış içinde olmasını temenni ediyoruz.”

Kaynak: https://telkoder.org.tr/tedavi-ancak-hastaligin-kabulunden-sonra-baslar/