Skip to content

Türkiye’nin 5G’ye geçişine yönelik ilk kez belgelere giren bir yol haritası açıklandı. Geçiş tarihi ise 2026 olarak planlandı.

Türkiye’nin 5G’ye geçişi için tarih 2026 olarak hedeflendi. İhalenin 2025 içinde sonuçlandırılması öngörülüyor. Daha önce yerli teknoloji geliştirilmeden 5G’ye geçilmemesi kararı alınmıştı.

Ekonomim’den edinilen bilgilere göre, 2024 ve 2025 seneleri içinde, yerli teknoloji kullanımına yönelik geliştirmeler de göz önünde bulundurularak, hangi teknolojilerde yerlilik zorunluluğu getirileceğine yönelik yeni bir çalışma yapılacak. Önemli kararlardan biri de 5G şebekesinin başlangıç safhasında, endüstriyel ve kurumsal kullanıma öncelik verilmesi oldu. Türkiye’nin 5G’ye geçişine yönelik olarak ilk defa belgelere giren bir plan açıklandı.

2025 YILI HEDEFLENDİ

Yatırım Ortamı İyileştirilmesi Koordinasyon Kurulu Eylem Planı’nda, sürece yönelik olarak 2025 sonunu hedefleyen maddeler sıralandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da geçen hafta yaptığı açıklamada, 5G’ye geçiş için 2026 yılını işaret etti. Bu durum, 2025 sonunda ihalenin yapılabileceği anlamına geliyor. 5G ve ötesine yönelik olarak yerli teknolojilerin geliştirilmesi çerçevesinde girişimler de netleşti. Yerli uçtan uca teknoloji geliştirmede iki şirket ortaya çıkmıştı. Bunlardan GTENT diğeri ise ULAK. OSTİM Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi koordinasyonunda firmaların çalışması sürüyor.

YOİKK belgesinde de yol haritası nitelikli eylemler, 2024-2025 vadeli olarak sıralandı. Buna göre, sanayi ve endüstriyel alanlarda özel haberleşme ağının ihtiyaç olarak belirlenmesi tamamlanacak. Bu süreçte ihale için de şartlar, satılacak frekanslar, ihale bedel ve zamanı, kullanım şartları, yerli teknoloji şartlar belirlenecek. Yine 2025 sonuna kadar teknik altyapıya yönelik idari düzenlemeler yanında, kullanım hakkı ücretlerine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı da çıkarılacak.

Kaynak: https://sanayigazetesi.com.tr/turkiye-5g-ile-ne-zaman-tanisacak/