skip to Main Content

Windows 11 en yeni istemci işletim sistemidir ve kuruluşların bilmesi gereken özellikleri içerir. Windows 11, Windows 10 ile aynı temel üzerine kuruludur. Windows 10 kullanıyorsanız, Windows 11 basit bir upgrade ile gelir.

Son kullanıcı üretkenliğini artırmaya odaklanan yenilikler sunar ve günümüzün hibrit çalışma ortamını desteklemek için tasarlanmıştır.

Güncelleme ve cihaz yönetimine olan yatırımlarınız ileriye taşınır. Örneğin, aynı uygulamaların ve araçların çoğu Windows 11’de kullanılabilir. Aynı güvenlik ayarlarının ve ilkelerinin çoğu, bilgisayarlar da dahil olmak üzere Windows 11 cihazlarına uygulanabilir. Windows aygıtlarınızı Microsoft Endpoint Manager’a kaydetmek için Windows Autopilot’u sıfır dokunmatik dağıtımla kullanabilirsiniz. Windows 11 cihazlarınızda Azure Sanal Masaüstü ve Windows 365 gibi daha yeni özellikleri de kullanabilirsiniz.

Bu makalede Windows 11 Yeniliklerini ve Özelliklerini inceliyoruz. OEM’lerdeki yenilikler hakkında daha fazla bilgi için üretim, özelleştirme ve tasarımdaki yenilikler bölümüne bakın.

Başlıklar

Tehditlere Karşı Windows 11 Yenilikleri

Windows 11’deki güvenlik ve gizlilik özellikleri Windows 10’a benzer. Aygıtlarınızın güvenliği donanımla başlar ve işletim sistemi güvenliği, uygulama güvenliği ve kullanıcı ve kimlik güvenliğini içerir. Windows işletim sistemi içinde bu alanlarda yardımcı olacak özellikler vardır. Bu bölümde bu özelliklerden bazıları açıklanmaktadır.

 • Windows Güvenlik uygulaması işletim sistemine yerleşik olarak yerleştirilmiştir. Bu uygulama kullanımı kolay bir arayüzdür ve yaygın olarak kullanılan güvenlik özelliklerini birleştirir. Örneğin, virüs ve tehdit koruması, güvenlik duvarı ve ağ koruması, hesap koruması ve daha fazlasına erişebilirsiniz.
 • Güvenlik temelleri, zaten yapılandırılmış ve cihazlarınıza dağıtılmaya hazır güvenlik ayarlarını içerir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya tüm ayarları gözden geçirmek çok zaman alıyorsa, Güvenlik Temelleri’ne bakmalısınız.
 • Microsoft Defender Antivirus, Windows’ta yerleşiktir ve yeni nesil güvenliği kullanan aygıtların korunmasına yardımcı olur. Endpoint için Microsoft Defender ile kullanıldığında, kuruluşunuz güçlü uç nokta koruması ve gelişmiş uç nokta koruması ve yanıtı alır. Cihazlarınız Endpoint Manager ile yönetiliyorsa, Endpoint için Microsoft Defender’da bulunan tehdit düzeylerine göre ilkeler oluşturabilirsiniz.
 • Uygulama Güvenliği özellikleri, istenmeyen veya kötü amaçlı kodun çalışmasını önlemeye, güvenilmeyen web sitelerini ve güvenilmeyen Office dosyalarını yalıtma, kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım web sitelerine karşı koruma ve daha fazlasına yardımcı olun.
 • İş için Windows Hello, kullanıcıların ve kimliklerin korunmasına yardımcı olur. Parolaların yerini alır ve cihazda yerel olarak kalan bir PIN veya biyometrik kullanır. Cihaz üreticileri, IR kameralar ve TPM yongaları gibi daha güvenli donanım özelliklerine sahiptir. Bu özellikler, kuruluş aygıtlarınızdaki kullanıcı kimliklerinin korunmasına yardımcı olmak için Windows Hello for Business ile birlikte kullanılır. Yönetici olarak, parolasız yardım almak kullanıcı kimliklerini güvence altına almaktır. Windows işletim sistemi, Azure AD ve Uç Nokta Yöneticisi parolaları kaldırmak, daha güvenli ilkeler oluşturmak ve uyumluluğu zorlamaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Zaten kullandığınız yeni hizmetlere ve hizmetlere daha kolay erişim

 • Windows 365, aynı zamanda bir bulut hizmeti olan bir masaüstü işletim sistemidir. Android ve macOS cihazları da dahil olmak üzere internete bağlı başka bir cihazdan, tıpkı bir sanal makine gibi Windows 365’i çalıştırabilirsiniz.
 • Microsoft Teams işletim sistemine dahildir ve görev çubuğunda otomatik olarak kullanılabilir. Kullanıcılar sohbet simgesini seçer, kişisel Microsoft hesaplarıyla oturum açın ve bir çağrı başlatır:Windows 11 görev çubuğunda, Microsoft Teams araması başlatmak için kamera sohbeti simgesini seçin.Microsoft Teams’in bu sürümü kişisel hesaplar içindir. gibi kuruluş hesapları için, Microsoft Teams uygulamasını Uç Nokta Yöneticisi gibi MDM ilkesini kullanarak dağıtabilirsiniz.
 • Masaüstü için Power Automate işletim sistemine dahildir. Kullanıcılarınız günlük görevlerde onlara yardımcı olmak için bu düşük kodlu uygulamayla akışlar oluşturabilir. Örneğin, kullanıcılar OneNote’a ileti kaydeden akışlar oluşturabilir, yeni bir Form yanıtı olduğunda bir ekibe bildirebilir, SharePoint’e bir dosya eklendiğinde bildirim alabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Masaüstü deneyimini özelleştirme

 • Yaslama Düzenleri, Yaslama Grupları: Bir uygulamayı açtığınızda farenizi simge durumuna küçültme/ekranı kapla seçeneğinin üzerine gelin. Bunu yaptığınızda, uygulama için farklı bir düzen seçebilirsiniz:Windows 11'de, kullanılabilir ek düzenleri görmek için uygulamadaki simge durumuna küçült veya ekranı kapla düğmesini kullanın.Bu özellik, kullanıcıların masaüstündeki uygulamaların boyutlarını özelleştirmelerini sağlar. Ayrıca, düzene başka uygulamalar eklediğinizde, tutturulmuş düzen yerinde kalır. Uygulamalarınızı Bir Yaslama Düzeni’ne eklediğinizde, bu düzen bir Snap Grubuna kaydedilir. Görev çubuğunda, varolan bir yakalama düzeninde bir uygulamanın üzerine geldiğinizde, bu düzendeki tüm uygulamaları gösterir. Bu özellik Snap Grubu’dur. Grubu seçebilirsiniz ve uygulamalar aynı düzende açılır. Daha fazla Snap Grubu ekledikçe, yalnızca Yaslama Grubu’nu seçerek bunlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Kullanıcılar, Ayarlar uygulamasını > Sistem > Çoklu Görev ‘ikullanarak bazı snap özelliklerini yönetebilir.
 • Başlat menüsü: Başlat menüsü varsayılan olarak sabitlenmiş bazı uygulamaları içerir. İstediğiniz uygulamaları sabitleyerek (ve sabitlemeyi alarak) Başlat menüsü düzenini özelleştirebilirsiniz. Örneğin, kuruluşunuzda Outlook, Microsoft Teams, kuruluşunuzun oluşturduğu uygulamalar ve daha fazlası gibi yaygın olarak kullanılan uygulamaları sabitleyebilirsiniz. İlkeyi kullanarak, özelleştirilmiş Başlat menüsü düzeninizi kuruluşunuzdaki cihazlara dağıtabilirsiniz.
 • Görev Çubuğu: Uygulamaları Görev Çubuğu’na sabitleyebilir (ve sabitlemeyi de yapabilirsiniz). Örneğin, kuruluşunuzda Outlook, Microsoft Teams, kuruluşunuzun oluşturduğu uygulamalar ve daha fazlası gibi yaygın olarak kullanılan uygulamaları sabitleyebilirsiniz. İlkeyi kullanarak, özelleştirilmiş Görev Çubuğunuzu kuruluşunuzdaki cihazlara dağıtabilirsiniz.
 • Widget’lar: Widget’lar Görev Çubuğu’nda mevcuttur. Hava durumu, takvim, hisse senedi fiyatları, haberler ve daha fazlası olabilecek kişiselleştirilmiş bir feed içerir:Windows 11 görev çubuğunda, açmak ve kullanılabilir widget'ları görmek için widget simgesini seçin.Grup İlkesi’ni kullanarak bu özelliği etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz. Özelleştirilmiş bir Görev Çubuğu’ni kuruluşunuzdaki cihazlara da dağıtabilirsiniz.
 • Sanal masaüstleri: Görev Çubuğu’nda, yeni bir masaüstü oluşturmak için Masaüstü simgesini seçebilirsiniz:Windows 11 görev çubuğunda, birçok sanal masaüstü oluşturmak için masaüstü simgesini seçin.Ne yaptığınıza bağlı olarak farklı uygulamalar açmak için masaüstünü kullanın. Örneğin, seyahat odaklı web siteleri ve uygulamalar içeren bir Travel masaüstü oluşturabilirsiniz. İlkeyi kullanarak, kuruluşunuzdaki cihazlara özelleştirilmiş bir Görev Çubuğu dağıtabilirsiniz.

Geliştirilmiş olarak aynı uygulamaları kullanın

 • Windows 10 uygulamalarınız Windows 11’de de çalışır. Bazı sorunlar varsa App Assure da kullanılabilir. UWP, Win32, WPF ve WinForm masaüstü uygulama dosyalarınız için MSIX paketlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Windows uygulamalarını yüklemek için Windows Paket Yöneticisi’ni kullanmaya devam edin. Masaüstü bilgisayarları ve uygulamaları sanallaştırmak için MSIX uygulaması iliştirilmiş Azure Sanal masaüstünü kullanın. Ayarlar uygulamasında > Uygulamalar, kullanıcılar bazı uygulama ayarlarını yönetebilir. Örneğin, uygulamaları her yerden alabilir, ancak Microsoft Store’da karşılaştırılabilir bir uygulama olup olmadığını kullanıcıya bildirin. Ayrıca, oturum açtıklarında hangi uygulamaların başlayacağını da seçebilirler. Endpoint Manager gibi bir MDM sağlayıcısı kullanarak, bazı uygulama ayarlarını da yöneten ilkeler oluşturabilirsiniz.
 • Cihazları Endpoint Manager kullanarak yönetiyorsanız, Şirket Portalı uygulamasına aşina olabilirsiniz. Windows 11’den başlayarak, Şirket Portalı kuruluş uygulamalarınız için özel uygulama deponuzdur. Genel ve perakende uygulamalar için Microsoft Store’u kullanmaya devam edin.
 • Windows Terminal uygulaması: Bu uygulama işletim sistemine dahildir. Önceki Windows sürümlerinde, Microsoft Store’da ayrı bir indirmedir. Bu uygulama, Windows PowerShell, bir komut istemi ve Azure Cloud Shell’i aynı terminal penceresinde birleştirir. Bu komut satırı uygulamalarını kullanmak için ayrı uygulamalar açmanız gerekmez. Sekmeleri var. Yeni bir sekme açtığınızda, komut satırı uygulamanızı seçebilirsiniz:Windows 11'de, komutları çalıştırmak için Windows PowerShell, komut istemi veya Azure Cloud Shell kullanmak üzere Windows Terminal uygulamasını açın.Kuruluşunuzdaki kullanıcılar veya gruplar Windows PowerShell veya komut istemiyle çok şey yapıyorsa, Windows Terminal uygulamasını Başlat menüsü düzenine veya Görev Çubuğu‘na eklemek için ilkeyi kullanın. Kullanıcılar ayrıca Terminal uygulamasını arayabilir, uygulamayı sağ seçebilir ve uygulamayı Başlat menüsüne ve görev çubuğuna sabitleyebilir.
 • Microsoft Store yeni bir görünüme sahiptir ve daha fazla genel ve perakende uygulaması içerir.
 • Microsoft Edge tarayıcısı işletim sistemine dahildir ve varsayılan tarayıcıdır. Internet Explorer (IE) Windows 11’de kullanılamaz. Microsoft Edge’de, bir web sitesinin Internet Explorer’a ihtiyacı varsa IE Modu’nu kullanabilirsiniz. Microsoft Edge’i açın ve URL’ye girin.edge://settings/defaultBrowserSistem kaynaklarını kaydetmek için Microsoft Edge uyku sekmelerini kullanır. Kullanıcılar bu ayarları ve daha fazlasını ‘de yapılandırabilir.edge://settings/systemGrup İlkesi’ni veya Endpoint Manager gibi bir MDM sağlayıcısını kullanarak bazı Microsoft Edge ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Dağıtım ve servis

 • Windows 11’i yükleme: Windows 10’u yüklemek için kullandığınız yöntemlerin aynısı Windows 11’i yüklemek için de kullanılabilir. Örneğin, Windows Autopilot, Microsoft Dağıtım Araç Seti (MDT), Yapılandırma Yöneticisi ve daha fazlasını kullanarak Windows’u cihazlarınıza dağıtabilirsiniz. Windows 11, Windows 10 çalıştıran uygun cihazlara yükseltme olarak teslim edilecektir.
 • Windows Otomatik Pilot: Yeni cihazlar satın kullanıyorsanız, aygıtları kurmak ve önceden yapılandırmak için Windows Otomatik Pilot’u kullanabilirsiniz. Kullanıcılar cihazı aldıklarında, kuruluş hesaplarıyla () oturum açılırlar. Arka planda, Autopilot bunları kullanıma hazır hale getirir ve ayarladığınız uygulamaları veya ilkeleri dağıtır. Aygıtları sıfırlamak, yeniden kullanmak ve kurtarmak için Windows Otomatik Pilot’ı da kullanabilirsiniz. Autopilot, yöneticiler için sıfır dokunmatik dağıtım sunar.[email protected]Genel veya uzak bir işgücünuz varsa, işletim sistemi yüklemek ve kullanıma hazır hale getirmek için Autopilot doğru seçenek olabilir.
 • Microsoft Endpoint Manager bir mobil uygulama yönetimi (MAM) ve mobil cihaz yönetimi (MDM) sağlayıcısıdır. Cihazların yönetilmesine ve kuruluşunuzdaki cihazlardaki uygulamaların yönetilmesine yardımcı olur. İlkeleri yapılandırır ve sonra bu ilkeleri kullanıcılara ve gruplara dağıtırsınız. Uygulamaları yükleyen, cihaz özelliklerini yapılandıran, PIN gereksinimlerini zorlayan, güvenliği aşılmış cihazları engelleyen ilkeler oluşturabilir ve dağıtabilirsiniz. Şu anda Windows 10 aygıtlarınızı yönetmek için Grup İlkesi kullanıyorsanız, Windows 11 aygıtlarını yönetmek için Grup İlkesi’ni de kullanabilirsiniz. Bitiş Noktası Yöneticisi’nde, yönetim şablonları ve aynı ilkelerin çoğunu içeren ayarlar kataloğu vardır. Grup İlkesi analizleri, şirket içi grup ilkesi nesnelerinizi analiz eder.
 • Windows Güncelleştirmeleri ve Teslim en iyi duruma getirme, güncelleştirmeleri yönetmeye ve cihazlarınızdaki özellikleri yönetmeye yardımcı olur. Windows 11’den başlayarak, işletim sistemi özelliği güncelleştirmeleri her yıl yüklenir. Windows 10 gibi, Windows 11 de aylık kalite güncellemeleri alacaktır. Uç Nokta Yöneticisi, Grup İlkesi, Windows Server Update Services (WSUS) ve daha fazlası dahil olmak üzere Windows aygıtlarınıza güncelleştirme yükleme seçenekleriniz vardır. Bazı güncelleştirmeler büyüktür ve bant genişliğini kullanır. Teslim optimizasyonu bant genişliği tüketimini azaltmaya yardımcı olur. Dağıtımdaki birden çok cihazla güncelleştirme paketlerini indirme işini paylaşır. Windows 11 güncelleştirmeleri, yalnızca farklı olan kaynak dosyaları aşağı çektikleri için daha küçüktür. Teslim iyileştirme ayarlarını yapılandıran ilkeler oluşturabilirsiniz. Örneğin, maksimum yükleme ve indirme bant genişliğini ayarlayın, önbelleğe alma boyutlarını ayarlayın ve daha fazlasını ayarlayın.