Skip to content

Teknoloji devi NEC, Japonya dışındaki tüm pazarlarda şirket içi telefon santrali operasyonlarından çıkmayı planlıyor. Çok uzun zaman önce NEC, dünyanın en büyük Santral sistemleri tedarikçisi olarak kabul ediliyordu. NEC, çok yönlü bir teknoloji şirketi ve Dijital Telefon Santrali alanında bir devdir. Hiçbir zaman doğrudan Hizmet Olarak Birleşik İletişim (UCaaS) ile başlamadı ancak birkaç yıl boyunca Univerge Blue’yu oluşturmak için Intermedia ile stratejik bir ittifak kurdu. Bu işbirliği devam edecek. Şirket içi portföyün (Univerge 3C, SV9100, Business Connect, MA4000 ve DECT) sona erdirilmesinin duyurulması, şüphesiz Univerge Blue seçeneğini haritaya daha fazla yerleştirecektir.

nec-santral-genel-uretim-kapaniyor

Univerge Blue, yerel UCaaS ve CCaaS’nin yanı sıra (şimdiye kadar) NEC Santral sistemleriyle hibrit bir model sunuyor. Hizmet ayrıca arşivleme, dosya paylaşımı, faks gönderme ve antivirüs çözümleri gibi rakip UCaaS tekliflerinde yaygın olarak bulunmayan çeşitli özellikleri de içerir. NEC, aynı zamanda yerel NEC uç noktalarını da destekleyen Univerge Blue’ya geçişler için kapsamlı destek sunmaya kararlıdır.

Bulut çok önemli ancak şirket içi kullanım şimdilik devam ediyor

Burada iki önemli trend bir araya geliyor. Bir yanda UC (Tümleşik İletişim)’ye doğru hareket. Gittikçe daha fazla kuruluş UC’yi tek bir uygulama içinde çok sayıda iletişim kanalını kolaylaştırma çözümü olarak görüyor. Corona salgını Microsoft Teams, Zoom ve diğer çözümlerin benimsenmesini hızlandırdı. İletişim çözümlerinin SAAS’lanması başka bir trend. Birçok kuruluş BİT’i esnek bir şekilde ölçeklendirilebilen bir hizmet olarak dış kaynak olarak kullanmak veya (kısmen) satın almak istemektedir. Kuruluşlar, kısmen nitelikli personel edinmenin veya elde tutmanın herkes için zor olması nedeniyle kendilerini koordinasyonla sınırlamak istiyor. Ancak güvenlik, mevzuat ve verilere erişim konusunda sorunlar ortaya çıkıyor.

Her iki trend de UCAAS’ta bir araya geliyor. Özellikle Microsoft Teams‘in büyük başarısı nedeniyle orijinal Telefon Santrali üreticiler üzerindeki baskı arttı. Alcatel-Lucent Enterprise (ALE), Aastra, Avaya, Mitel, NEC, Nortel, ShoreTel, Toshiba ve Unify, UCaaS’a geçişte sınırlı başarı elde etti. Cisco ve Microsoft başarılı oldu ancak önemli satın almalar gerçekleştirdi (BroadSoft ve Metaswitch dahil).

NEC’in artık şirket içi telefon hizmetini ve UC çözümlerini durdurmaya karar vermesi, NEC’in dünya çapında yılı her zaman 31 Mart’ta kapatmasından kaynaklanıyor olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (NEC için en büyük pazar) faaliyetler hayal kırıklığı yaratıyor gibi görünüyor.

Ses Kısmı

Günümüzde sesin karşılaştığı zorluk, daha büyük bir iş iletişimi bulmacasının yalnızca bir parçası olmasıdır. BT karar vericilerinin ses, görüntülü konferans, sohbet, ekran paylaşımı ve mobiliteye yönelik çözümler geliştirmesi gerekiyor. Bu aynı zamanda geçen ay açıklanan Avaya-Zoom ortaklığının arkasındaki mantığın da bir parçası. Özel pazar (B2C) için ses şimdilik en önemli araç olmaya devam ediyor (ayrıca önemli bir Teams Phone tedarikçisine göre). Kamu sektöründeki kuruluşlar telefon ve iyi telefon erişilebilirliği olmadan yapamazlar. Bu nedenle sabit telefonların yerine akıllı telefonların kullanılması nedeniyle sabit-mobil entegrasyonu ve sabit abone numaralarının (Santral üzerinden) kullanımı büyük önem taşımaktadır.

NEC Telefon Santrali Kullanıcıları Şimdi Ne Yapacak?

Güvenlik hususlarının uygun şekilde güvence altına alınması koşuluyla birçok kuruluş UCAAS’a adım atabilir. Sağlık sektöründe ise durum farklı. Örneğin hastanelerin şirket içi bir çözüme bağlı kalmasının birçok nedeni vardır. NEC, diğer üreticilerin yanı sıra birçok hastanede de önemli bir oyuncuydu ve hala da öyledir. Onlara, diğer hastane sistemleriyle entegre olan son derece güvenilir, konum tabanlı bir telefon santrali sunuyorlar (Intermedia’nın geçen ay yeni bir sağlık sektörü dikeyini başlatmasının nedeni muhtemelen budur).

Birçok NEC müşterisi Univerge Blue’yu tercih edecek, ancak NEC’in şirket içi sistemlere bağlı kalmak isteyen müşteriler (örneğin sağlık alanında) için bir yol belirlememiş olması şaşırtıcı. NEC Santral sistemlerini ne kadar süre kullanmaya devam etmek istediklerine veya yedek bir Telefon Santrali firması bulmaları gerekip gerekmediğine karar vermeleri gerekecek. Başlıca küresel üreticiler arasında Yeastar bulunmaktadır. Ancak aynı zamanda çok sayıda bölgesel oyuncu ve hatta açık kaynak seçeneği de mevcut. Cisco şirket içi çözümler sunmaya devam ediyor ancak Webex bulut teklifine odaklanıyor. Avaya genel olarak çağrı merkezi çözümlerine odaklanıyor ve çok pahalı.

Diğer bir olasılık ise sağlık hizmetlerinde yaratıcı çözümlerin bulunması ve bu da telefon hizmetinin UCAAS çözümü olarak edinilmesini kabul edilebilir kılmaktadır. Bu şu anda imkansız gibi görünüyor ama geleceğin neler getireceğini kim bilebilir? O zaman bu sektöre yönelik tercih bir anda artacak ve Microsoft da bundan faydalanacaktır.

Üreticiler için bir seçenek de NEC ve Mitel‘in bir anlaşma yapmasıdır. Mitel daha önce Aastra, ShoreTel, Toshiba ve Unify’ı satın almıştı ve küresel olarak UC’ye odaklanıyor. Mitel, tedarikçinin müşterilerine şirketin bu işten çekileceğini bildirmesinin ardından Toshiba ile bir anlaşma imzaladı.

Kaynak: https://tbmnet.nl/nec-stapt-uit-pbx-markt-en-zet-kaarten-op-ucaas-met-univerge-blue/

NEC’in İş Ortaklarına Gönderdiği E-Posta Mesajı

Sevgili Değerli Profesyonel,

Size NEC’in Birleşik İletişim işiyle ilgili önemli bir güncellemeyle yazıyorum. Bugün, önümüzdeki birkaç yıl içinde şirket içi UC işimizi Japonya dışında bırakmaya resmi olarak karar verdiğimizi duyuruyoruz.

Bu değişiklik tüm şirket içi UC ürünlerimiz için geçerlidir. NEC BLUE UCaaS tekliflerimiz, bu tür ürünlerin halihazırda mevcut olduğu çıkış sürecinden etkilenmeyecektir.

UC çözümlerinin müşterilerinizin operasyonları açısından ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz ve bugüne kadar sizinle anlaştığımız mevcut sözleşme yükümlülüklerini yerine getireceğiz.

Yukarıdakilere bağlı olarak, bugünkü duyurudan şunları lütfen unutmayın:

  • 31 Aralık 2024’ten sonra alınan hiçbir yeni Satın Alma Siparişini kabul etmeyeceğiz ve bu tarihten sonra herhangi bir yeni taahhüt/yenileme/uzatma yapmayacağız;
  • 31 Mart 2025’ten sonra planlanan veya beklenen teslimat tarihine sahip yeni Satın Alma Siparişlerini kabul etmeyeceğiz; Ve
  • Ayrıca mevcut sözleşme yükümlülükleri dışında 31 Mart 2026 tarihinden sonra da herhangi bir donanım ve/veya yazılım destek hizmeti sağlamayacağız.

Ayrıca, 31 Mart 2025’in, alınan kabul edilen Satın Alma Siparişleri ve/veya 15 Nisan 2024 ile 31 Aralık arasında kararlaştırılan yeni taahhütler/yenilemeler/uzatmalar ile ilgili ürünlerin son sevkiyatını tamamlamayı hedeflediğimiz tarih olduğunu belirtmek isteriz. , 2024.

Anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz. Bu süreç geliştikçe ekiplerimiz sizinle iletişime geçecektir.

Samimi olarak,

Amerika NEC Şirketi