skip to Main Content

Staj, çoğunlukla son sınıf öğrenim gören meslek lisesi veya üniversite öğrencileri için hazırlanan, öğrencileri kariyere, iş hayatına hazırlama amacı güdülen bir çalışmadır. Buradaki asıl amaç, öğrencileri iş hayatına hazırlayıp, mezun olduktan sonra iş bulma ve işe adapte olma konusunda sorun yaşamamalarını ve hazırlıklı, tecrübeli olmalarını sağlamaktır.

staj nedir stajyer başvurusu

Staj yeri seçmek için birkaç prensip vardır. Bunlardan biri ve en önemlisi, bulunan staj yeri, yani öğrencinin eğitim göreceği, iş hayatına adım atacağı iş yerinin öğrencinin bölümüyle bağlantılı olmasıdır. Bilakis bazı durumlarda staj yerlerinin bulunamaması durumunda öğrencinin bu konuda esnemesine izin verilerek, bölümüyle ufaktan bağlantılı olan iş yerlerinde de çalışmasına izin verilip, istisna yapılabilir.

Okul eğitimi bu tür hayata başlama durumlarında yetersizdir. Bazen sadece bilgi ile hareket edemez, tecrübeye ihtiyaç duyarız ve gördüğümüz veya göreceğimiz, öğreneceğimiz konuları pratik yapmadan zihnimizde tutamayız. İşte staj burada bize böyle bir artı kazandırıyor. Öğrenci hem iş hayatını öğreniyor hem de bölümü hakkında bilgili biri ile pratik yaparak, öğrencinin bildiği ya da bilmediği konularda da gelişmesine yardımcı oluyor.

Başlıklar

Staj yeri nasıl bulunur?

Staj yapmak isteyen kişiler ilk önce alanlarında çalışan ya da çevrelerinin tanıdıkları kişilere danışmalılar. Tanıdığınız kişilerin iş yerlerinde stajyer olmanız işinizi kolaylaştıracak, iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurma ve işe adaptasyon süreci konusunda yardımcı olacaktır. Eğer tanıdığınız veya çevrenizde bölümünüzle alakalı bir iş yeri bulmakta yardımcı olabilecek biri yoksa, gezdiğiniz yerlere, etrafınızdaki mekanlara, çevrenize göz atarak iş yeri arayabilir veya staj yeri bulmayı daha da kolaylaştırmak adına internet üzerinden iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Daha sonrasında uygun bir iş yeri bulduğunuzda, yapmanız gereken tek şey en kısa zamanda iş görüşmesine gitmeniz olacak. Stajı yapacağınız yer, yapacağınız süre, staj yerinizden ayrıldığınızda ya da stajınızı iyi bir iş çıkararak bitirdiğinizde, size yeni bir iş yerinde işe alınma ihtimalinizi arttırmak gibi bir yardımda bulunacaktır.

Stajyer ve işveren nelere dikkat etmelidir?

Burada en büyük görev staj yerinin sorumlusuna düşüyor. Stajyer alımı yapan bir işyerinin stajyere gereken eğitimi verebilmesi önemlidir. Stajyere, stajyerin yapması gereken görevleri verip, onun gelişmesini sağlaması önemlidir. Staj yapacağınız zaman size verilen bir sözleşme vardır. Bu staj sözleşmesi stajyer ve işveren tarafından doldurulmalıdır. Taraflar anlaştıktan, sözleşmeler imzalandıktan sonra stajyer iş yerinde çalışmaya başlayabilir.

Hem stajyerin hem de iş verenin sözleşme içerisindeki maddelere sadık kalması oldukça önemlidir. Stajyerin iş ahlakına uyması ve verilen görevleri yapması, işverenin de stajyerin bölümüyle ilgili eğitimi ve görevleri vermesi gerekmektedir. Stajyere yapacağı işin anlatılması ve zorlandığı konularda işyerindeki stajyerden sorumlu bilirkişinin, stajyere yardım etmesi gereklidir. Stajyer iş yerindeki davranışlarına dikkat etmelidir, aksi taktirde işten çıkarılma gibi bir sorunla ve referansını kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilir.

İş İlanı için tıklayın: https://nolto.zohorecruit.com/jobs/Careers/370571000000393001/Stajyer-%C4%B0%C5%9F-Ba%C5%9Fvurusu?source=CareerSite