Skip to content

VoIP nedir? Google’da ararsanız yaklaşık 88.400.000 sonuç alırsınız. Wikipedia’daki makale sayfasını okuyun, 6899 kelime açıklama alacaksınız. Bu videoyu izleyin ve 1 dakika 41 saniye anlamanız için yeterli. Ama yine de tanımını buraya yazmam gerektiğini düşünüyorum:

IP telefon olarak da adlandırılan İnternet Protokolü (VoIP), İnternet Protokolü (IP) ağları üzerinden sesli iletişim ve multimedya oturumlarının sağlanması için bir metodoloji ve teknoloji grubudur. İnternet gibi. İnternet telefonu, geniş bantlı telefon ve geniş bantlı telefon hizmeti terimleri, özellikle, kamusal anahtarlamalı telefon ağı (PSTN) yerine kamusal İnternet üzerinden iletişim hizmetlerinin (ses, faks, SMS, sesli mesajlaşma) sağlanmasına atıfta bulunmaktadır. Dürüst olmak gerekirse, tanım beni sersemletiyor.

VoIP nedir?

Sadece Google, ekranınızda görüntülenen tonlarca açıklama vardır. Çoğunlukla çıkan sonuç: “İnternet Protokolü Üzerinden Ses (VoIP)”. Bu daha çok yeni bir soru gibi…
Görünüşe göre, gerçekten Türkçe bir açıklamaya ihtiyacımız var.
Öyleyse önce şöyle düşünmek lazım: Nasıl arama yaparız?
Sabit hatlı bir ev telefonu bu işe yarar. Ama işletmelerde daha fazla telefon hattına ihtiyaç olduğundan sıkıntılar başlar. Bu durumlarda VoIP kurtarıcıdır.

Sabit hat aslında sizinle servis sağlayıcı arasındaki bağlantıdır. Peki ya sabit hattı halihazırda kullandığınız İnternete geçirirsek, yani aramalarımız Servis Sağlayıcıya mevcut İnternet üzerinden iletilecek. VoIP’nin yaptığı budur.

Bugün, giderek daha fazla kişi ve kuruluş VoIP’yi seçmeye başlıyor. Düşük maliyetli, kolay kurulum ve bol özellikler tercih ediliyor.