Skip to content

DECT, kablosuz (Telsiz) telefon sistemleri oluşturmak için kullanılan bir standarttır. Digital enhanced cordless telecommunications veya Digital European cordless telecommunications kısaltmasıdır. 900 MHz CT1 ve CT2 gibi daha önceki telsiz telefon standartlarının yerini alan global bir standart olarak Avrupa’da ortaya çıkmıştır.

Avrupa’nın ötesinde, Avustralya ile Asya ve Güney Amerika’daki çoğu ülke tarafından benimsenmiştir. Kuzey Amerika’nın benimsenmesi, Birleşik Devletler radyo frekansı düzenlemeleri tarafından ertelendi .DECT 6.0 adı verilen ve biraz farklı bir frekans aralığı kullanan bir varyasyonunun bu zorla geliştirilmesi, bu üniteleri aynı üreticiden bile olsa diğer alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan sistemlerle uyumsuz hale getirir. Kuzey Amerika hariç, kullanıldığı çoğu ülkede neredeyse evrensel olarak diğer standartların yerini almıştır.

DECT başlangıçta ağa bağlı baz istasyonları arasında hızlı dolaşım için tasarlanmıştı ve ilk ürünü Net 3 kablosuz LAN idi. Bununla birlikte, en popüler uygulaması, özellikle ev ve küçük ofis sistemlerinde geleneksel analog telefona bağlı tek hücreli telsiz telefonlardır. Ancak çok hücreli DECT ve/veya DECT tekrarlayıcılı ağ geçitleri birçok Telefon Santrali (PBX) sisteminde de mevcuttur. Panasonic, Mitel, Gigaset, Snom, BT Business, Spectralink ve RTX Telecom öne çıkan üreticilerdir. DECT, telsiz telefonlar dışındaki amaçlar için de kullanılabilir. Örneğin: bebek monitörleri ve endüstriyel sensörler vs.

Yealink W76P DECT Telefon Sistemi.

DECT standardı, çoğu üreticinin uyguladığı basit telefon özellikleri için ortak bir birlikte çalışabilirlik profili olan genel erişim profilini (GAP) kullanır. GAP uyumu, farklı üreticilerin Telsiz telefonlarının ve bazlarının en temel işlevsellik düzeyinde, arama yapma ve alma düzeyinde birlikte çalışmasını sağlar. Japonya, DECT forumu tarafından desteklenen kendi varyantını, J-DECT’i kullanır.

Forum tarafından CAT-iq olarak pazarlanan Yeni Nesil (NG-DECT) standardı, el cihazları ve baz istasyonları için ortak bir gelişmiş özellikler seti sağlar. CAT-iq, GAP ekipmanıyla geriye dönük uyumluluğu korurken, farklı üreticilerin IP-DECT baz istasyonları ve ahizeleri arasında değiştirilebilirlik sağlar . Ayrıca geniş bant ses için zorunlu destek gerektirir.

Dect’in Geçmişi/Tarihçesi

DECT standardı, ETSI tarafından birkaç aşamada geliştirilmiştir ; bunların ilki, standartların ilk turunun yayınlandığı 1988 ve 1992 yılları arasında gerçekleşti. Bunlar, hava arayüzünü tanımlayan dokuz bölümden oluşan ETS 300-175 serisi ve ünitelerin tip onayının nasıl olması gerektiğini tanımlayan ETS 300-176 idi. Standardı açıklamak için ETR-178 adlı bir teknik rapor da yayınlandı. Daha sonraki standartlar, birlikte çalışabilirlik profillerini ve test standartlarını kapsayacak şekilde ETSI tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır.

Kasım 1987’de CEPT tarafından piyasaya sürüldüğünde Dijital Avrupa Telsiz Telefon olarak adlandırıldı; İtalya’dan Enrico Tosato’nun önerisi üzerine, veri hizmetleri de dahil olmak üzere daha geniş uygulama yelpazesini yansıtmak için kısa süre sonra adı Digital European Cordless Telecommunications olarak değiştirildi. 1995 yılında, daha küresel kullanımı nedeniyle, isim Avrupa’dan Gelişmiş olarak değiştirildi. DECT tarafından tanınan ITU gerçekleştirmek olarak IMT-2000 şartları ve böylece olarak nitelendirir 3G sistemiyle. IMT-2000 teknoloji grubu içinde, DECT, IMT-2000 Frekans Süresi (IMT-FT) olarak adlandırılır.

DECT, ETSI tarafından geliştirilmiştir ancak o zamandan beri tüm dünyada birçok ülke tarafından benimsenmiştir. Orijinal Telsiz Telefon frekans bandı (1880–1900 MHz), Avrupa’daki tüm ülkelerde kullanılmaktadır . Avrupa dışında, Asya, Avustralya ve Güney Amerika’nın çoğunda kullanılmaktadır . In ABD’de, Federal İletişim Komisyonu’nun 2005 değiştirilen kanal açma ve yakındaki bir bandında lisans maliyetleri (1920-1930 MHz veya 1.9 GHz ) olarak bilinen Lisanssız Kişisel İletişim Servisi(UPCS), Telsiz Telefon cihazlarının ABD’de yalnızca çok az değişiklikle satılmasına izin verir. Bu kanallar yalnızca sesli iletişim uygulamaları için ayrılmıştır ve bu nedenle bebek monitörleri ve kablosuz ağlar gibi diğer kablosuz cihazlardan kaynaklanan parazitlenme olasılığı daha düşüktür .

Yeni Nesil DECT ( NG-DECT ) standardı ilk olarak 2007 yılında yayınlandı; Ev ağ geçidi / IP Santral ekipmanında IP-DECT işlevlerini desteklemek için Forum aracılığıyla Ev Ağ Geçidi Girişimi rehberliğinde ETSI tarafından geliştirilmiştir. ETSI TS 102 527 serisi beş parça halinde gelir ve geniş bant ses ve el cihazları ile baz istasyonları arasında zorunlu birlikte çalışabilirlik özelliklerini kapsar. Önlerinde açıklayıcı bir teknik rapor olan ETSI TR 102 570 vardı. DECT Forum, CAT-iqticari marka ve sertifika programı; CAT-iq geniş bant ses profili 1.0 ve birlikte çalışabilirlik profilleri 2.0 / 2.1, ETSI TS 102 527’nin ilgili kısımlarını temel alır.

Yealink w79p dect telefon dayanıklılıkları

Ultra Düşük Enerji (DECT ULE) standardı Ocak 2011’de açıklandı ve ilk ticari ürünler ile o yıl sonra başlatıldı Diyalog Semiconductor . Standart, pille çalışan ev otomasyonu, güvenlik, sağlık hizmetleri ve enerji izleme uygulamalarını etkinleştirmek için oluşturulmuştur. DECT gibi, ULE standardı da 1,9 GHz bandını kullanır ve bu nedenle tümü lisanssız 2,4 GHz ISM bandında çalışan mikrodalga fırınlardan gelen Zigbee, Bluetooth veya Wi-Fi’den daha az parazite maruz kalır . ULE basit bir yıldız ağ topolojisi kullanır, bu nedenle evdeki birçok cihaz tek bir kontrol ünitesine bağlıdır.

DECT standardının 2019 revizyonuna seçenek olarak yeni bir düşük karmaşıklık ses codec’i olan LC3plus eklendi. Bu codec, yüksek kaliteli ses ve müzik uygulamaları için tasarlanmıştır. 8, 16, 24, 32 ve 48 kHz örnekleme hızları ve 20 kHz’e kadar ses bant genişliği ile ölçeklenebilir dar bant, geniş bant, süper geniş bant ve tam bant kodlamayı destekler.

DECT-2020 Yeni Radyo protokolü Temmuz 2020’de yayınlandı; QAM- 1024 modülasyonu ile 1,2 Gbit / sn’ye kadar aktarım hızı sağlayabilen Döngüsel Ön Ekli Ortogonal Frekans Bölmeli Çoğullamaya (CP- OFDM ) dayalı yeni bir fiziksel arabirim tanımlar . Güncellenen standart, çok antenli MIMO ve hüzmeleme, FEC kanal kodlama ve hibrit otomatik tekrar talebini destekler . 450 MHz ila 5.875 MHz aralığında 17 radyo kanalı frekansını ve 1728, 3456 veya 6912 kHz kanal bant genişliğini tanımlar. Son cihazlar arasında doğrudan iletişim bir örgü ağ ile mümkündür topoloji. ETSI, Massive Machine Type Communications (MMTC) endüstri otomasyonu, Ultra-Güvenilir Low-Latency Communications (URLLC) ve noktalı profesyonel kablosuz ses uygulamalarında kullanılmak üzere yaklaşan IMT-2020 standardı için aday olarak güncellenmiş DECT-2020 protokolünü önerdi. OFDMA ve SC-FDMA modülasyonları da ESTI DECT komitesi tarafından değerlendirildi.

OpenD, Dialog Semiconductor ve DSP Group’un referans donanımında DECT ULE protokollerinin eksiksiz bir yazılım uygulamasını sağlamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir çerçevedir ; proje DECT forumu tarafından sürdürülmektedir.

Uygulama

DECT standardı başlangıçta üç ana uygulama alanını öngörmüştür:

Bir veya daha fazla el cihazını kamusal telekomünikasyon ağına bağlamak için tek bir baz istasyonu kullanan ev tipi telsiz telefon.

Kurumsal tesisler, kapsama alanı için birçok baz istasyonu kullanan kablosuz PABX’ler ve kablosuz LAN’lar. Kullanıcılar geçiş adı verilen bir mekanizma aracılığıyla farklı kapsama hücreleri arasında hareket ederken çağrılar devam eder. Aramalar hem sistem içinde hem de kamu telekomünikasyon ağına yapılabilir.
Kamuya açık bir telekomünikasyon ağının parçası olarak yüksek kapasiteli bina veya kentsel alan kapsamı sağlamak için çok sayıda baz istasyonu kullanan kamu erişimi.

1998’in başlarında Telecom Italia, İtalya’daki büyük şehirleri kapsayan, birçok yasal gecikmeden sonra “Fido” olarak bilinen geniş alanlı bir Telsiz Telefon ağını başlattı. Hizmet yalnızca birkaç aylığına tanıtıldı ve 142.000 aboneye ulaşan hizmet 2001 yılında kapatıldı.

Hindistan ve Güney Afrika gibi ülkelerde bakır kabloların yerine kablosuz yerel döngü için kullanılmıştır . Yönlü antenler kullanarak ve trafik kapasitesinin bir kısmını feda ederek, hücre kapsama alanı 10 kilometreyi (6.2 mil) aşabilir. Bir örnek, corDECT standardıdır.

Elektronik nakit terminalleri, trafik ışıkları ve uzaktan kapı açıcılar gibi veri uygulamaları da mevcuttur, ancak hem ses hem de veri için DECT ile rekabet eden Wi-Fi, 3G ve 4G tarafından gölgede bırakılmıştır.

Dect 6.0

DECT 6.0, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada için üretilmiş 1,9 GHz hızında çalışan Telsiz Telefon cihazları için bir Kuzey Amerika pazarlama terimidir. Bu terim, Siemens’te pazarlama direktörü ve USA Çalışma Grubu / Siemens ICM’de olan Rick Krupka tarafından oluşturuldu.

1.9 GHz bandı FCC tarafından 2005 yılında onaylanmadan önce, DECT yalnızca lisanssız 2,4 GHz ve 900 MHz Bölge 2 ISM bantlarında çalışabiliyordu. Uniden WDECT 2,4 GHz telefonların bazı kullanıcıları, Wi-Fi ekipmanıyla birlikte çalışabilirlik sorunları bildirdi.

Kuzey Amerika DECT 6.0 ürünleri, yerel hücresel ağlarda parazite neden oldukları ve bunlardan muzdarip oldukları için Avrupa, Pakistan, Sri Lanka, ve Afrika’da kullanılamaz. Bu tür ürünlerin kullanımı, Avrupa Telekomünikasyon Otoriteleri, PTA, Sri Lanka Telekomünikasyon Düzenleme Komisyonu ve Güney Afrika Bağımsız İletişim Kurumu tarafından yasaklanmıştır.

Avrupa Telsiz Telefon ürünleri Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kullanılamaz, çünkü bunlar aynı şekilde Amerikan ve Kanada hücresel ağlarında parazite neden olur ve zarar görürler ve kullanımı Federal İletişim Komisyonu ve Industry Canada tarafından yasaklanmıştır .

DECT 8.0 HD, CAT-iq 2.0 “Multi Line” profiliyle onaylanmış Kuzey Amerika telsiz telefon cihazları için bir pazarlama adıdır.

NG-DECT / CAT-iq 

Kablosuz Gelişmiş Teknoloji (CAT-iq), DECT Forumu tarafından sürdürülen bir sertifika programıdır. ETSI’nin Yeni Nesil DECT (NG-DECT) standart serisine dayanmaktadır.

NG-DECT / CAT-iq, SIP ve H.323 üzerinden VoIP aramalarını kolaylaştırmak için yüksek kaliteli geniş bant ses için zorunlu destek, gelişmiş güvenlik, arayan taraf tanımlama, çoklu hatlar, paralel aramalar ve benzer işlevlerle genel GAP profilini genişleten özellikler içerir. protokoller.

Desteklenen ses özelliklerini tanımlayan birkaç CAT-iq profili vardır:

 • CAT-iq 1.0 – “HD Ses” (ETSI TS 102 527-1): geniş bant ses, arayan taraf hattı ve isim tanımlama (CLIP / CNAP)
 • CAT-iq 2.0 – “Çoklu Hat” (ETSI TS 102 527-3): çoklu hat, hat adı, çağrı bekletme, çağrı aktarma, telefon rehberi, çağrı listesi, DTMF tonları, kulaklık, ayarlar
 • CAT-iq 2.1 – “Yeşil” (ETSI TS 102 527-5): 3 kişilik konferans, çağrı izinsiz giriş, arayan engelleme (CLIR), telesekreter kontrolü, SMS, güç yönetimi
 • CAT-iq Data – hafif veri hizmetleri, havadan yazılım yükseltme (SUOTA) (ETSI TS 102 527-4)
 • CAT-iq IOT – Ultra Düşük Enerji (ETSI TS 102939) ile Akıllı Ev bağlantısı (IOT )

  CAT-iq, herhangi bir Telsiz Telefonun farklı bir satıcıya ait birBaz İstasyonu ile çalışabilmesini sağlar. CAT-iq 2.0 / 2.1 özellik seti, IP Santral Sistemi ve ev ağ geçitlerinde bulunan IP-DECT baz istasyonlarını desteklemek için tasarlanmıştır.

Teknik Kabiliyetleri

DECT standardı, bir taşınabilir telefonun veya “Taşınabilir Parçanın” sabit bir telefon ağına radyo aracılığıyla erişmesi için bir yol belirtir . Radyo bağlantısını sonlandırmak ve sabit bir hatta erişim sağlamak için baz istasyonu veya “Sabit Parça” kullanılır. Daha sonra, çağrıları kamu anahtarlı telefon ağı (telefon jakı), ofis PBX, ISDN veya Ethernet üzerinden VoIP gibi sabit ağa bağlamak için bir ağ geçidi kullanılır .

Yerli bir Genel Erişim Profili (GAP) sisteminde tipik olarak bir baz istasyonu ve birden çok el terminali bulunur. Bu, hepsi aynı telefon prizinden çalışan birkaç telsiz telefonun evin etrafına yerleştirilmesine izin verir. Ek ahizelerde telefon sistemine takılmayan bir pil şarj istasyonu bulunur. Ahizeler birçok durumda dahili telefon olarak, birbirleri arasında iletişim kurarak ve bazen telsiz olarak, telefon hattı bağlantısı olmadan birbiriyle iletişim kurarak kullanılabilir.

1880–1900 MHz bandında çalışır ve 1881.792 MHz ile 1897.344 MHz arasında 1728 kHz bant aralığı ile on frekans kanalı tanımlar.

DECT, çok taşıyıcılı frekans bölümlü çoklu erişim (FDMA) ve zaman bölümlü çoklu erişim (TDMA) sistemi olarak çalışır. Bu, radyo spektrumunun iki boyutta fiziksel taşıyıcılara bölündüğü anlamına gelir : frekans ve zaman. FDMA erişimi, 10’a kadar frekans kanalı sağlar ve TDMA erişimi, 10 ms’lik her çerçeve için 24 zaman dilimi sağlar.

DECT ayrıca ISM bant uygulamaları için TDMA / TDD yapısı üzerinden frekans atlamalı yayılma spektrumu sağlar. Frekans atlamasından kaçınılırsa, her bir baz istasyonu, frekansın yeniden kullanılmasından önce DECT spektrumunda 120’ye kadar kanal sağlayabilir. Her zaman dilimi, frekans atlamasının avantajlarından yararlanmak ve asenkronize diğer kullanıcıların girişiminden kaçınmak için farklı bir kanala atanabilir.

DECT, dış mekanlarda yaklaşık 100 metre, iç mekanlarda duvarlarla ayrıldığında çok daha az parazitsiz kablosuz çalışmaya izin verir. Örneğin, diğer DECT sistemlerinden, Wi-Fi ağlarından, video göndericilerinden, Bluetooth teknolojisinden, bebek monitörlerinden ve diğer kablosuz cihazlardan kaynaklanan parazitlere karşı genel olarak bağışıklığı olan yaygın yerel radyo trafiği durumlarında net bir şekilde çalışır.

Teknik Yapısı

ETSI standartları dokümantasyonu ETSI EN 300 175 kısım 1–8 (DECT), ETSI EN 300 444 (GAP) ve ETSI TS 102 527 kısım 1–5 (NG-DECT) aşağıdaki teknik özellikleri belirler:

 • Ses codec bileşeni:
  • zorunlu:
   • 32  kbit / s G.726 ADPCM (dar bant),
   • 64  kbit / s G.722 alt bant ADPCM (geniş bant)
  • isteğe bağlı:
   • 64  kbit / s G.711 μ-kanun / A-kanun PCM (dar bant),
   • 32  kbit / s G.729.1 (geniş bant),
   • 32  kbit / s MPEG-4 ER AAC-LD (geniş bant),
   • 64  kbit / s MPEG-4 ER AAC-LD (süper geniş bant)
 • Frekans: DECT fiziksel katmanı , ABD için frekans atlamalı 1880 MHz – 1980 MHz ve 2010 MHz – 2025 MHz frekans aralıkları için RF taşıyıcılarını ve ayrıca 902 MHz – 928 MHz ve 2400 MHz – 2483,5 MHz ISM bandını belirtir Market. En yaygın spektrum tahsisi 1880 MHz ila 1900 MHz’dir; Avrupa dışında, 1900 MHz ila 1920 MHz ve 1910 MHz ila 1930 MHz spektrumu birçok ülkede mevcuttur.
  • Avrupa’nın yanı sıra Güney Afrika, Asya, Hong Kong, Avustralya ve Yeni Zelanda’da 1880-1900 MHz
  • Kore’de 1786–1792 MHz
  • Tayvan’da 1880-1895 MHz
  • Japonya’da 1893-1906 MHz (J-DECT)
  • Çin’de 1900-1920 MHz (2003’e kadar)
  • Brezilya’da 1910-1920 MHz
  • Latin Amerika’da 1910-1930 MHz
  • Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 1920-1930 MHz (DECT 6.0)
 • Taşıyıcılar (1.728 MHz aralık):
  • Avrupa ve Latin Amerika’da 10 kanal
  • Tayvan’da 8 kanal
  • ABD, Brezilya ve Japonya’da 5 kanal
  • Kore’de 3 kanal
 • Zaman dilimleri: 2 × 12 (yukarı ve aşağı akış)
 • Kanal tahsisi: dinamik
 • Ortalama iletim gücü: Avrupa ve Japonya’da 10 mW (250 mW tepe), ABD’de 4 mW (100 mW tepe)
Fiziksel katman

Fiziksel katmanı, TDD ile FDMA / TDMA erişimini kullanır.

Gauss frekans kaydırmalı anahtarlama (GFSK) modülasyonu kullanılır: ikili olan 288 kHz’lik bir frekans artışı ve ikili sıfır 288 kHz’lik bir frekans düşüşü ile kodlanır. Yüksek kaliteli bağlantılarla, QAM-2, QAM-4 ve QAM-8’e benzer 2-, 4- veya 8 seviyeli Diferansiyel PSK modülasyonu (DBPSK, DQPSK veya D8PSK), 1, 2, veya her sembol için 3 bit. Sembol başına 4 ve 8 bitlik QAM-16 ve QAM-64 modülasyonları, yalnızca kullanıcı verileri (B-alanı) için kullanılabilir ve sonuçta 5.068  Mbit / s’ye kadar iletim hızları elde edilir .

DECT, dinamik kanal seçimi ve ataması sağlar; iletim frekansı ve zaman aralığı seçimi her zaman mobil terminal tarafından yapılır. Seçilen frekans kanalında parazit olması durumunda, mobil terminal (muhtemelen baz istasyonunun önerisinden), aynı baz üzerinde başka bir kanal / verici seçerek hücre içi geçişi veya farklı bir baz istasyonunu tamamen seçerek hücreler arası geçişi başlatabilir. 

Bu amaçla, DECT cihazları,  alınan sinyal gücü göstergesi (RSSI) listesi oluşturmak için tüm boş kanalları 30 saniyelik aralıklarla tarar . Yeni bir kanal gerektiğinde, mobil terminal (PP) veya baz istasyonu (FP), RSSI listesinden minimum parazitli bir kanal seçer.

gigaset-telsiz-telefon

Portatif ekipman ve baz istasyonları için izin verilen maksimum güç 250 mW’tır. Taşınabilir bir cihaz, iletmek için 24 zaman aralığından yalnızca birini kullandığından, bir çağrı sırasında ortalama 10 mW yayar. Avrupa’da, güç sınırı, daha yaygın olarak kullanılan eşdeğer izotropik olarak yayılan güç (EIRP) yerine efektif yayılan güç (ERP) olarak ifade edildi ve çok daha yüksek EIRP ve dolayısıyla uzun menziller üretmek için yüksek kazançlı yönlü antenlerin kullanımına izin verdi.

Veri bağlantı katmanı

Medya erişim kontrol katmanı fiziksel katmanı kontrol eder ve üst katmanlara bağlantı odaklı, bağlantısız ve yayın hizmetleri sağlar.

Veri bağlantı katmanı , LAPD adı verilen ISDN veri bağlantı protokolünün özel olarak tasarlanmış bir çeşidi olan Bağlantı Erişim Protokol Kontrolü’nü (LAPC) kullanır . HDLC’ye dayalıdırlar.

GFSK modülasyonu , 24 zaman dilimi içeren 10  ms’lik (11520  bit) bir çerçeve ile 1152 kbit / sn’lik bir bit hızı kullanır . Her yuva, bazıları fiziksel paketler için ayrılmış ve geri kalanı koruma alanı olan 480 bit içerir. 0-11 arası yuvalar her zaman aşağı bağlantı (FP’den PP’ye) ve 12-23 yuvaları yukarı bağlantı için (PP’den FP’ye) kullanılır.

GFSK modülasyonlu birkaç yuva kombinasyonu ve karşılık gelen fiziksel paket türleri vardır:

 • Temel paket (P32) – 420 veya 424 bit “tam yuva”, normal konuşma iletimi için kullanılır. Kullanıcı verileri (B alanı) 320 bit içerir.
 • Düşük kapasiteli paket (P00) – zaman aralığının başlangıcında 96 bit (“kısa aralık”). Bu paket yalnızca, boştayken baz istasyonu tanımlamasını yayınlamak için sahte taşıyıcı olarak kullanılan 64-bit başlık (A-alanı) içerir.
 • Değişken kapasiteli paket (P00 j ) – 100 +  j veya 104 +  j bit, iki yarım yuva (0 ≤  j  ≤ 136) veya “uzun yuva” (137 ≤  j  ≤ 856). Kullanıcı verileri (B alanı) j bit içerir .
  • P64 ( j  = 640), P67 ( j  = 672) – “uzun yuva”, NG-DECT / CAT-iq geniş bant ses ve verileri tarafından kullanılır.
 • Yüksek kapasiteli paket (P80) – 900 veya 904 bit, “çift yuvalı”. Bu paket iki zaman dilimi kullanır ve her zaman eşit bir zaman diliminde başlar. B-alanı 800 bite yükseltildi ..

Bir GFSK temel paketinin (P32) 420/424 biti aşağıdaki alanları içerir:

 • 32 bit – senkronizasyon kodu (S alanı): FP iletimi için sabit bit dizisi AAAAE98AH, PP iletimi için 55551675H
 • 388 bit – veri (D-alanı), dahil
  • 64 bit – başlık (A alanı): C, M, N, P ve Q mantıksal kanallarındaki trafiği kontrol edin
  • 320 bit – kullanıcı verileri (B alanı): DECT yükü, yani ses verileri
  • 4 bit – hata denetimi (X alanı): B alanının CRC’si
 • 4 bit – çarpışma algılama / kanal kalitesi (Z alanı): isteğe bağlı, X alanının bir kopyasını içerir

Ortaya çıkan tam veri hızı her iki yönde de 32 kbit / s’dir.

Ağ katmanı

DECT ağ katmanı her zaman aşağıdaki protokol öğelerini içerir:

 • Çağrı Kontrolü (CC)
 • Hareketlilik Yönetimi (MM)

İsteğe bağlı olarak başkalarını da içerebilir:

 • Bağımsız Ek Hizmetleri (CISS) arayın
 • Bağlantı Odaklı Mesaj Servisi (COMS)
 • Bağlantısız Mesaj Servisi (CLMS)

Tüm bunlar bir Bağlantı Kontrol Varlığı (LCE) aracılığıyla iletişim kurar.

Çağrı kontrol protokolü türetilir ISDN DSS-1 a,, Q.931 türetilmiş protokol. DECT’e özgü birçok değişiklik yapılmıştır.

Mobilite yönetimi protokolü, kimliklerin yönetimini, kimlik doğrulamayı, konum güncellemesini, canlı aboneliği ve anahtar tahsisini içerir. GSM protokolüne benzer birçok öğeyi içerir, ancak aynı zamanda DECT’e özgü öğeleri de içerir.

GSM protokolünden farklı olarak, DECT ağ özellikleri, varlıkların çalışması arasında çapraz bağlantıları tanımlamaz (örneğin, Mobilite Yönetimi ve Çağrı Kontrolü). Mimari, bu tür bağlantıların, DECT erişim ağını her ne olursa olsun mobilite etkin sabit ağa bağlayan birlikte çalışma birimine tasarlanacağını varsayar. Varlıkları ayrı tutarak, telefon herhangi bir varlık trafiği kombinasyonuna yanıt verebilir ve bu, tam birlikte çalışabilirliği bozmadan sabit ağ tasarımında büyük esneklik yaratır.

GAP, Telsiz Telefonlar için birlikte çalışabilirlik profilidir. Amaç, hem DECT standardına hem de DECT standardında tanımlanan GAP profiline uyan farklı üreticilerden iki farklı ürünün, temel arama için birlikte çalışabilmesidir. DECT standardı, GAP için tam test paketleri içerir ve farklı üreticilerin piyasadaki GAP ürünleri, pratikte temel işlevler için birlikte çalışabilir.

Güvenlik

Medya erişim kontrol katmanı, Standart Kimlik Doğrulama Algoritmasını (DSAA) kullanarak el cihazlarının baz istasyonuna kimlik doğrulamasını içerir. Ahizeyi baz üniteye kaydederken, her ikisi de paylaşılan 128 bitlik Benzersiz Kimlik Doğrulama Anahtarını (UAK) kaydeder. Baz ünite, telefona rastgele iki numara göndererek kimlik doğrulaması talep edebilir, bu da 128 bit paylaşımlı anahtarı kullanarak yanıtı hesaplar. 

El terminali, ayrıca baz istasyonuna 64 bitlik rastgele bir sayı göndererek kimlik doğrulaması talep edebilir, bu da ikinci bir rasgele sayı seçer, paylaşılan anahtarı kullanarak yanıtı hesaplar ve ikinci rasgele sayı ile geri gönderir.

Standart ayrıca Standard Cipher (DSC) ile şifreleme hizmetleri sağlar . Şifreleme, 35 bitlik bir başlatma vektörü kullanarak ve ses akışını 64 bit şifrelemeyle şifreleyerek oldukça zayıftır .

DECT protokolünün özellikleri, bir çerçevenin kesilmesini, değiştirilmesini ve daha sonra tekrar gönderilmesini zorlaştırır, çünkü DECT çerçeveleri zaman bölmeli çoğullamaya dayalıdır ve belirli bir zamanda iletilmesi gerekir.Maalesef piyasadaki çok az sayıda Telsiz Telefon cihazı kimlik doğrulama ve şifreleme prosedürlerini uyguladı ve telefon tarafından şifreleme kullanıldığında bile, bir DECT’i taklit eden bir ortadaki adam saldırısı gerçekleştirmek mümkündü baz istasyonu ve şifrelenmemiş moda geri dönme – aramaların dinlenmesine, kaydedilmesine ve farklı bir hedefe yeniden yönlendirilmesine izin verir.

2002’de başarılı bir saldırıya ilişkin doğrulanmamış bir rapordan sonra , deDECTed.org projesinin üyeleri 2008’de Standart Şifresini tersine mühendislik uyguladı ve 2010 itibariyle buna uygulanabilir bir saldırı oldu bu anahtarı kırdı.

2012’de, her ikisi de AES 128-bit şifrelemeye dayalı olan geliştirilmiş bir kimlik doğrulama algoritması, DECT Standart Kimlik Doğrulama Algoritması 2 (DSAA2) ve şifreleme algoritmasının iyileştirilmiş versiyonu olan DECT Standart Şifreleme 2 (DSC2), isteğe bağlı olarak NG-DECT / CAT-iq paketi.

Forum ayrıca, erken şifreleme ve temel kimlik doğrulama gibi GAP profilinde önceden isteğe bağlı güvenlik özelliklerinin kullanılmasını zorunlu kılan DECT Güvenlik sertifika programını başlattı.

Profiller

DECT standardında çeşitli erişim profilleri tanımlanmıştır:

 • Genel Erişim Profili (PAP) (kullanımdan kaldırıldı)
 • Genel Erişim Profili (GAP) – ETSI EN 300 444
 • Kablosuz Terminal Hareketliliği (CTM) Erişim Profili (CAP) – ETSI EN 300824
 • Veri erişim profilleri
  • Paket Radyo Sistemi (DPRS) – ETSI EN 301649
  • Multimedya Erişim Profili (DMAP)
  • Yerel Döngü Erişim Profilinde (MRAP) Multimedya
  • Veri Erişim Profilini Aç (ODAP)
  • Yerel Döngüdeki Radyo (RLL) Erişim Profili (RAP) – ETSI ETS 300765
 • Birlikte çalışma profilleri (IWP)
  • ISDN Birlikte Çalışma Profili (IIP) – ETSI EN 300434
  • GSM Birlikte Çalışma Profili (GIP) – ETSI EN 301242
  • UMTS Birlikte Çalışma Profili (UIP) – ETSI TS 101863
Veri ağları için DECT

DECT standartlar paketinde diğer birlikte çalışabilirlik profilleri mevcuttur ve özellikle DPRS (DECT Paket Radyo Hizmetleri), Kablosuz ağlarda kullanılması için bir dizi önceki birlikte çalışabilirlik profilini bir araya getirir. İyi menzil (iç mekanda 200 metreye kadar ve dış mekanda yönlü anten kullanılarak 6 kilometreye (3,7 mil) kadar), özel spektrum, yüksek parazit bağışıklığı, açık birlikte çalışabilirlik ve yaklaşık 500 kbit / sn veri hızları ile DECT Wi-Fi’ye üstün bir alternatif oldu.

Bununla birlikte, 1990’ların ortalarında Telsiz Telefonların kullanılabilirliğinin zamanlaması, niş endüstriyel uygulamaların dışında kablosuz veriler için geniş bir uygulama bulmak için çok erkendi. Çağdaş Wi-Fi sağlayıcıları aynı sorunlarla boğuşurken, DECT sağlayıcıları telsiz telefonlar için daha kısa sürede kazançlı olan pazara çekildi. O sırada FCC spektrum kısıtlamaları nedeniyle ABD pazarının erişilemez olması da önemli bir zayıflıktı. Zamanla, kablosuz internet için toplu uygulamalar ortaya çıktığında ve ABD, yeni yüzyıla doğru DECT’e açıldığında, endüstri performans açısından çok ileriye gitti ve teknik olarak rekabetçi bir kablosuz veri aktarımı olarak geride kaldı.

Sağlık ve güvenlik

Telsiz Telefonlar, cep telefonlarına, bebek monitörlerine, Wi-Fi’ye ve diğer kablosuz telefon teknolojilerine benzer şekilde UHF radyo kullanır . Birleşik Krallık Sağlık Koruma Dairesi (HPA), bir cep telefonunun uyarlanabilir güç yeteneği nedeniyle, bir kablosuz telefonun radyasyonunun aslında bir cep telefonunun radyasyonunu aşabileceğini iddia ediyor. Bir kablosuz telefonun radyasyonunun ortalama çıkış gücü 10 mW’tır, ancak saniyede 250 mW’lık 100 patlama biçimindedir, bu bazı cep telefonlarıyla karşılaştırılabilir bir güçtür. Çoğu çalışma, sağlık etkileri ile herhangi bir bağlantı gösterememiş veya sonuçsuz kalmıştır. Elektromanyetik alanlar , laboratuvar ortamlarında protein ekspresyonu üzerinde bir etkiye sahip olabilir ancak gerçek dünya koşullarında klinik olarak önemli etkilere sahip olduğu henüz gösterilmemiştir. Dünya Sağlık Örgütü, cep telefonlarının tıbbi etkileri üzerine bir bildiri yayınladı ve bu, uzun vadeli etkilerin (birkaç on yıldan fazla) daha fazla araştırma gerektirdiğini kabul etti.

IP-Dect

IP-DECT, yerinde kablosuz iletişim için kullanılan bir teknolojidir. El cihazları ve baz istasyonları arasında güvenilir kablosuz ses ve veri iletişimi için DECT hava arayüzünü ve baz istasyonları ile sunucu işlevleri arasında kablolu ses iletişimi için köklü VoIP teknolojisini kullanır.

Bunun avantajı, devre anahtarlamalı yaklaşımdır ve bu nedenle sesli iletişim için Kablosuz LAN’a göre daha iyi belirlenmiş hizmet kalitesidir .

Bir Telsiz telefon, kendi tabanına (veya bunun tekrarlayıcılarına) yakın kalmalıdır ve WLAN cihazları, yeterli erişim noktaları verildiğinde daha iyi bir menzile sahiptir, ancak WLAN üzerinden ses ahizeleri, dolaşım olanaklarını ve yüksek kaliteyi sağlamak için büyük ağlar için önemli tasarım ve bakım karmaşıklığı getirir. -servisin.

Hem konut (tek hücreli baz istasyonu / erişim noktaları) hem de kurumsal kullanım için (birden çok baz istasyonu / erişim noktası olan çok hücreli) IP-DECT sistemleri sunan bazı geleneksel telefon ekipmanı üreticileri ve daha küçük işletmeler vardır. ve / veya hücreler arasında kesintisiz geçiş) geniş alanları korunmuş bir konuşma yolu ile kaplamanın önemli olduğu yerlerde.