Skip to content

Yenileme, daha önce herhangi bir nedenle bir üreticiye veya satıcıya iade edilmiş, piyasada satılmayan veya yeni piyasaya sürülen bir ürünün (genellikle elektronik) dağıtımıdır. Yenilenmiş ürünler, halka satılmadan önce normalde işlevsellik ve kusurlar açısından test edilir. Orijinal üretici tarafından onarılır ve yeniden satılır.

Yenilenmiş” ve “kullanılmış (2. el)” ürünler arasındaki temel fark, yenilenmiş ürünlerin test edilmiş ve düzgün çalıştıkları ve bu nedenle hatasız oldukları, “kullanılmış” ürünlerin kusurlu olabileceği veya olmayabileceğidir. Yenilenmiş ürünler, esasen “yeni” ürünler olan kullanılmamış müşteri iadeleri olabilir veya garanti kapsamında iade edilen ve kusurları onarıp düzgün çalıştığından emin olduktan sonra üretici tarafından yeniden satılan kusurlu ürünler olabilir.

“Yenilenmiş” olarak satılabilecek diğer ürün türleri şunları içerir:

  • Saha testlerinde, satış teşhirlerinde veya gösterilerde kullanılan öğeler
  • Kusur dışındaki nedenlerle iade edilen ve üretici tarafından test edilen ürünler
  • Kutu veya ürün nakliye sırasında hasar gördüğü için üreticiye iade edilen ürünler
  • Bir hayır kurumuna veya kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlanmış kullanılmış eşyalar
  • Küçültülmüş bir şirket tarafından üçüncü taraf bir yenilemeciye satılan artık ekipman

Aşağıdaki ürün türleri yenilenmemiş, geri dönüştürülmüş olarak kabul edilir:

  • Daha önce kiralanan ve kiralama süresi sona erdikten sonra iade edilen ve yeniden satılan birimler
  • Bir elektronik geri dönüşüm programına iade edilen kullanılmış elektronikler

Yenileme Türleri

Farklı şirketler ve endüstriler, farklı türde “yenilenmiş” ürünlere sahip olabilir. Elektronik endüstrisinde “yenilenmiş” için kesin ve yaygın olarak kabul edilen bir tanım bulunmadığından, bunun tam anlamı bir üründen diğerine veya bir şirketten diğerine değişebilir. Çeşitli durumlarda “yenilenmiş”, “yenilenmiş”, “tazelenmiş”, “onarılmış”, “yeniden sertifikalandırılmış” veya “yeni gibi” ile eşanlamlı olabilir. “Yeniden üretim” terimi, endüstriyel kapalı döngü süreçlerinde birebir yeni durumuna getirilen ve genellikle yeni bir ürünle aynı garanti ve garantilere sahip olan ürünler için kullanılan ayrı bir terimdir.

Yenilenmiş cep telefonu sektöründe, cep telefonlarının orijinal kullanıcı tarafından günlük olarak kullanılmış olması çok muhtemeldir. Daha sonra yükseltme ararken mevcut telefonlarını satmaları çok yaygındır. Bu, yenilenmiş telefon satıcılarının bunları çeşitli yöntemlerle (takas siteleri gibi) aldığı ve telefondaki tüm donanım ve yazılımların amaçlandığı gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için modern zaman yazılımlarını kullandığı zamandır.

Pazar Bölünmesi

Yenileme için yasal bir tanım olmadığı için, yenilenmiş bir ürünün kalitesi, onu yenileyen kaynağa bağlı olacaktır ve her yenilemeci müşterilerin beklediğini sağlamayabilir. Bir Tüketici Raporları Anketinde, yanıt verenlerin yalnızca %52’si yenilenmiş telefonlarının yeni piller içerdiğini söyledi. Diğer bir yaygın durum, bir akıllı cihazı yeniden satmadan önce verileri yeterince silmeyen yenilemecilerdir. Bir Blancco araştırmasına göre bu, büyük gizlilik ihlallerine ve tüketici güvensizliğine yol açıyor.

Yenileme uzmanlarının çoğu, ürünleri mümkün olan en iyi durumda incelemek, temizlemek, onarmak ve yeniden paketlemek konusunda en iyi niyetli olsa da, tüketiciler, satın almadan önce gerekli özeni göstermezlerse risk alıyorlar. En saygın şirketler garantiler, kolay iadeler ve doğrulanmış piller ve aksesuarlar sunar.

Refurbished Cihazın İkinci El Cihazdan Farkı Nedir?

Yenilenmiş cihaz ve ikinci el cihaz arasındaki en önemli fark; ikinci el cihazın daha önce kullanılmış ve yenilenmiş cihazın de arızalı olduğu tespit edilip iade edildikten sonra onarılmış yeni ürün olmasıdır. Kullanılmış ikinci el cihazlar, daha önce sahibi olan ve sahibi tarafından kullanılan eski ürünlerdir. Yenilenmiş yani İngilizce adıyla refurbished cihazlar ise, iade edilen ürünlerin satılan firma tarafından arızasının giderilmesi ile sıfır olarak internet üzerinden satışa sunulan ürünlerdir. İkinci el cihazların kullanılmış olması olasıdır. Refurbished cihazlar ise hiç kullanılmamış olabilir.

Yenilenen Cihaz Hangi Aşamalardan Geçer?

Yenilenmiş bir ürün, donanım, yazılım ve kozmetik kontrolden geçer. Bu işlem profesyonel bir ekip ve ekipmanla yapıldığından hata payı yoktur. Geçerli testler ile ürünün anlık performans değerlendirmesi yapıldıktan sonra satın alma işlemi gerçekleştirilir. Cihazın yenilenmesine neden olan sorunun boyutu da fiyatı etkileyeceği için fiyat tespiti incelemeye bırakılmıştır.

Belirlenen fiyatta anlaşma sağlanırsa ürün teslim alınır ve sorunlu kısım incelenip cihaz sıfır yapılır. Yenilenen cihaz sıfıra ayarlansa bile değeri aynı olmayacaktır. Bu nedenle sıfır bir ürün almak yerine Yenilenmiş bir ürün almak çok daha mantıklı ve ekonomik olacaktır.

Yenilenmiş Bir Cihaz Satın Alabilir miyim?

Yenilenmiş ürünler denilince bazılarının aklına ikinci el gelir ama yenilenmiş ürünlerin ikinci el ile alakası yoktur. Bu ürünler kullanımdan kaynaklı değil kusurlu kabul edilmekte, problem giderilip test edildikten sonra piyasaya iade edilmektedir.

Nolto Bilişim Arızalı Ürün Tamiri

Nolto Bilişim teknik servisi, tecrübeli personelleri ile, arızalı IP Telefon, Arızalı IP Santral, Arızalı VoIP Gateway, Arızalı Telsiz Telefon, Arızalı Voice Router tamiri gerçekleştirmektedir. Yealink Telefon Tamiri, Audiocodes Tamiri, Arızalı Gigaset Tamiri, Arızalı Grandstream Tamiri için bize ulaşabilirsiniz.

Destek verdiğimiz markalar arasında: 2N, AVM, AirTies, Alcatel, Ascom, AudioCodes, Avaya, Bang & Olufsen, Billion, Bircom, BlueGate, Cisco, D-Link, Digicom, Digium, Dinstar, DrayTek, Easygate, Ericsson, Fortel, FreePhone, Genesis, Gigaset, GoldStar, Grandstream, Hypermedia, Juniper, Karel, Kraftone, LG, LG-Nortel, Leadtek, Linksys, MagicJack, Matrix, Mediatrix, Mimosa, Motorola, Multitek, NEC, Net2Phone, Netaş, Nortel, Octtel, OpenVox, Panasonic, Pelikan, Persephone, Philips, Pikatel, Piranha, Polycom, Quintum, RAD, Radware, S-Link, Samsung, Sennheiser, Siemens, Snom, Soho, Speedtouch, Stargate, Superfone, Tecom, Telcom, Teles, Telesis, Telpaş, Telsam, Tenovis, Ttec, U.S.Robotics, Ubiquiti, Vopstar, WellGate, Woxcom, Xpeech, Yealink, Yeastar, Zycoo, Zyxel, iPECS gibi bir çok marka bulunmaktadır.

Yazıcı, Printer, Ups, Kesintisiz Güç Kaynağı, Ağ Ürünleri, Switch, Router, Firewall, Gateway, Santral, Voip Cihazı, Telsiz Telefonlar testleri yapılıp, yazılımları güncellendikten ve bütün arızaları giderildikten sonra satışa sunulmaktadır.