Skip to content

Birleşik iletişimin dijital çağında, geleneksel analog telefon sistemleri işletmeniz için ne sunabilir? Sıçrama ve VoIP’e geçme zamanı gelmedi mi?

Son on yılın büyük bir tartışması değil, ancak işletme sahipleri telefon sistemi alırken soracakları bir şey. Cevabı bulmak için VoIP ve Analog Telefon Sistemi arasındaki farkları anlamak isteyeceksiniz. Teknolojileri teknoloji, maliyet etkinliği, kullanılabilirlik ve benzeri gibi çeşitli kriterlerle karşılaştırmalısınız. Böylece seçiminizin uzun vadede işinizi nasıl etkileyeceğine dair derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

ip santral ve analog telefon santrali arasındaki farklar voip

VoIP ve Analog Telefon Sistemi: Derinlemesine Bir Karşılaştırma

1. Teknoloji ve Hat Kiralama

Analog telefon ile VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) arasındaki temel fark, ses sinyallerinin iletim şeklidir. Analog Bakır teller üzerinden ses sinyalleri taşır. Aynı zamanda Düz Eski Telefon Hizmeti (POTS) olarak da bilinir. Bunun aksine, VoIP teknolojisi, ses trafiğini İnternet üzerinden veri paketleri şeklinde iletir. Bu yüzden VOIP Telefon sistemleri stabil çalışan bir internet hattına ihtiyaç duyar. Analog hatlarda Türk Telekom gibi operatörlere sabit hat ücreti ödemeniz gerekir. VoIP’de sabit ücret yoktur.

Ama VoIP ile tam olarak ne kadar tasarruf edebilirsiniz? Araştırmalar, bir sabit hattan VoIP’e geçiş yaparken işletmelerin ortalama% 50-75 tasarruf sağladığını gösteriyor. Sabit hatların fiyatları sağlayıcılara göre değişmekle birlikte, genellikle aylık yaklaşık 50 $ maliyeti (hat başına 100 $ ‘a kadar çıkmaktadır). Ancak çoğu VoIP sağlayıcısı fiyatlandırmalarına ayda 25 dolar civarında başlıyor. Şirketiniz ne kadar fazla telefon hattına ihtiyaç duyarsa, VoIP ile daha fazla tasarruf edersiniz.

2. Konum Esnekliği ve Mobil Kullanım

Analog telefon sistemleri, sabit hatlı telefon faturasında yalnızca işinize ekstra maliyet getirmez. Coğrafi esneklik sunamaması uzun vadede kayda değer iş kaybına neden olacaktır.

2018’deki CBInsights’a göre, genişleme başarısızlığı, başlangıçların %80’inin ilk yıllarında başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biri. Analizlerinin birçoğu, bu başarısız girişimlerin fiziksel sınırları aşma ve emek hareketliliği sunamamaları nedeniyle rekabetsiz olduğunu ileri sürmektedir.

Analog, sistemli işletmeler için kötü görünüyor ve gerçekten de öyle. Sabit hatlara bağlı olarak, analog telefon sistemleri sizi kablolu bir ofis telefonuyla sınırlar. Taşımak veya işinizi büyütmek için ekstra donanım ve telefon hatları satın almanız gerekir. Dahililerin basit bir şekilde değiştirilmesi bile bir profesyonel tarafından bir panonun yeniden kablolama gerektirecektir. Daha da kötüsü, analog sistemler uzak ve mobil çalışanların üretken kalabilmeleri için çok az temel hareketlilik özellikleri sağlar.

Ancak VoIP ile işler farklılaşıyor. Eski telefon sistemlerinin zorlukla elde ettiği iş geliştirme kabiliyeti sunar:

Kolay Ölçeklenebilirlik: Yeni pahalı ekipman ve kablolama olmadan telefon sisteminizi genişletin. VoIP yönetimi çok kolaydır ve kullanıcıları / hatları kolayca eklemenizi veya çıkarmanızı sağlar.

Coğrafi Esneklik:  Çağrıları İnternet bağlantısı üzerinden yönlendiren VoIP, sanal numaralandırma ile iletişim genişletme önündeki engelleri kaldırır. İstediğiniz ülkeden yerel numara alıp voip sisteminize entegre etmek mümkündür. Bu, işletmelerin dünyanın herhangi bir yerinde sanal yerel varlığa sahip olmalarını mümkün kılar.

Uzantı Hareketliliği: VoIP hizmetleri genellikle analog telefon sistemlerinin sunmadığı bir mobil uygulama (yazılım telefonu) sunar . Böyle bir uygulama ile, çalışanlarınız istedikleri zaman istedikleri yerde kendi akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla masa telefonlarını yanlarında getirebilirler.

İlgili yazı: Linkus Softphone Uygulaması Sevilen 10 Özelliği

3. Özellikler

Hem VoIP hem de analog sistemler, çağrı gönderme, alma ve yönlendirme olanağı sağlayan temel bir çağrı özellikleri seti sunar. Ancak, gelişmiş telefon hizmetleri söz konusu olduğunda, VoIP çok daha ötesine geçer ve genellikle daha düşük ortalama maliyetlerle gelir.

Analog telefon sistemleri onlarca yıl önce icat edildi ve artık ömrünün sonuna geliyor. Bu tür eski sistemlerle ölçeklendirme özellikleri büyük ölçüde Telekom tekelinin elindedir, bazı gelişmiş özelliklerin PSTN ve ISDN ile imkansız olmasına izin verin.

Modern VoIP telefon sistemleri, aksine, daha düşük maliyetle çok daha fazla işlevsellik sunar. Beni Bul / Beni Takip Et ve Görüntülü Konferans gibi gelişmiş VoIP özelliklerine ek olarak, Birleşik Telefon İletişimi (UC) de VoIP’e büyük bir avantaj sağlıyor.

Ses, mesajlaşma, iletişim durumu, bulut paylaşımı ve daha fazlasını tek bir platforma entegre ederek UC özellikli VoIP santral, ekibinizin tamamen yeni bir şekilde iletişim kurmasını sağlayarak iş verimliliğini benzersiz bir şekilde arttıracaktır.

4. Maliyet

Toplam sahip olma maliyeti, VoIP ve Analog Telefon Sistemi tartışmasında genellikle belirleyici bir faktördür. Bir işletme sahibi olarak maliyetlerden tasarruf etmek istersiniz. Ne yazık ki, geleneksel telefon sistemleri orada size pek yardımcı olmuyor.

VoIP ve Analog Telefon Sistemi arasındaki maliyet karşılaştırmasına genel bakış.

KonuAnalogVoIP
Hat KurulumuYüksek. Sabit hat kurulumu genellikle 50-100 $ arasında ücretlendirilir.Düşük. VoIP trunk kurulum ücreti çok az veya hiç olmadan dakikalar içinde kurulabilir.
Bakım maliyetiYüksek. Bakım, yerinde bir teknisyen tarafından yapılmalıdır.Düşük. Barındırılan bir VoIP çözümü ile, sağlayıcınız tüm bakım ve güncellemeden sorumlu olacaktır.
Çağrı ÜcretlendirmeDaha yüksek aylık hizmet ücretleri ve arama ücretleri.Uluslararası ve mobil aramalar genellikle çok daha düşük ücretlerle ücretlendirilir.
EklentiEklentiler için sınırlı seçenekler. Çoğu gelişmiş özellik ek ücrete tabidir veya ek donanım gerektirir.Ek ücret ödemeden zengin gelişmiş özellikler (otomatik görevli, yazılım telefonu uygulaması vb.)

Analog satın almak kısa vadede daha ucuzdur ancak sizi tutarlı entegrasyon çabaları gerektiren kapalı bir sisteme kilitler. Ve toplam sahip olma maliyeti sadece daha yüksek aylık telefon faturası ve yinelenen bakım ücretleri ile ekşi olacaktır.

5. Güvenilirlik – VoIP vs Analog Telefon Sistemi. 

Dünya, analogun VoIP’e nazaran daha güvenilir olduğunu düşünüyor. Analog sistemler her zaman çağrı kalitesi üzerinde tutarlı bir performansa sahip olduğundan, daha çok tercih ediliyor. Ancak uzun vadede bu doğru DEĞİLDİR.

Analog telefon sistemlerinin güvendiği teknoloji – sabit hatlar – artık kullanılmıyor ve gittikçe daha fazla destek kaybediyor. BT (İngiltere), AT&T / Verizon (ABD), NTT (Japonya), DE Telekomlar (Almanya) dahil olmak üzere birçok sağlayıcı hat tabanlı telefonun kesildiğini açıkladı. Ve ISDN ağında küresel kapatma 2030’da çıkacağı tahmin ediliyor .

Bu, geniş bant ve IP hizmetlerine dünya çapında geçişin başladığı anlamına geliyor. Analog telefon sisteminiz (sabit hat) bugün size daha güvenilir görünebilir. Ancak önümüzdeki on yıllarda daha az desteklecek ve sizi yarı yolda bırakacaktır.

Buna karşılık, sürekli yenilik ve iyileştirme ile VoIP iş telefonu sistemleri, gelecek yıllarda iyi performans gösterme potansiyeline sahiptir. Aslında, pazar araştırması şirketi Global Market Insights’ın yeni bir raporuna göre, dünya çapında VoIP pazarı 2025 yılına kadar 55 milyar dolar olacak ve mevcut 20 milyar dolar seviyesinden% 175 artış olacak. Daha büyük pazar büyüklüğü, daha fazla yatırım ve teknolojiyi geliştirme çabaları anlamına gelir.

Özet

VoIP, uzun vadede özellikler, esneklik, maliyet ve güvenilirlik açısından Analoğu siler geçer. Bu yüzden işletmeler bugün sabit hatlardan kurtuluyor ve VoIP’ye doğru kayıyorlar.

VoIP’e yükseltme yapmayı düşünüyorsanız, işinizin büyümesi için en uygun çözümü seçmenize yardımcı olacak kapsamlı bir kılavuz. Bu ücretsiz İş Telefonu Sistem Kılavuzu’nda , mevcut seçeneklerinizi, aranacak şeyleri ve uzun vadeli güvenilirlik için satın alımınızı nasıl değerlendireceğiniz konusunda ilham verici ipuçları bulacaksınız.