Skip to content

VPN, Türkçe açıklaması “Sanal Özel Ağ” olan Virtual Private Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir cihazdan bir ağa İnternet üzerinden şifreli bir bağlantıdır.

Şifreli bağlantı, hassas verilerin güvenli bir şekilde iletilmesine yardımcı olur. Yetkisiz kişilerin trafiği dinlemesini engeller ve kullanıcının uzaktan çalışmasını sağlar. VPN teknolojisi, kurumsal ortamlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Özetle evden işyerinize bağlanarak iş yerindeki kaynaklara ulaşarak çalışmanızı sağlar. Diğer bir kullanımı da site-to-site vpn ile 2 veya daha fazla cihazı birbirine bağlarayak şubeler arasında sanki tek bir ofis varmış gibi merkezi bir ağ oluşturmanızı sağlar.

Vpn Nedir Nasıl Çalışır Güvenli midir-2021

Başlıklar

Sanal özel ağ (VPN) nasıl çalışır?

Bir VPN, İnternet üzerinden yapılan şifreli bağlantılar aracılığıyla bir şirket ağını genişletir. Cihaz ve ağ arasındaki trafik şifrelendiğinden, trafik ilerledikçe özel kalır. Ofis dışındaki bir çalışanın şirkete bağlanarak dosyalarına erişmesini sağlar. Akıllı telefonlar ve tabletler bile VPN bağlantılarını destekler.

Güvenli uzaktan erişim nedir?

Güvenli uzaktan erişim, kullanıcıları ve cihazları bir şirket ağına uzaktan bağlamak için güvenli ve güvenli bir yol sağlar. Kullanıcının veya cihazın kimliğini doğrulamak için güçlü yollar kullanan VPN teknolojisini içerir. Bu teknoloji ile, bir cihazın uzaktan bağlanmasına izin verilmeden önce, cihazın duruşu olarak da adlandırılan belirli gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek için kullanır.

VPN trafiği şifreli mi?

Evet, sanal ağdaki trafik, İnternet üzerinden tünel olarak bilinen şifreli bir bağlantı kurularak güvenli bir şekilde gönderilir. Bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi bir cihazdan gelen VPN trafiği bu tünelden geçerken sifreler. Tesis dışı çalışanlar daha sonra şirket ağına erişmek için sanal ağı kullanır.

Neden bir VPN hizmetine ihtiyacınız var?

Web’de gezinmek veya güvenli olmayan bir Wi-Fi ağında işlem yapmak, özel bilgilerinizi ve tarama alışkanlıklarınızı açığa çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, daha çok VPN olarak bilinen sanal bir özel ağ, çevrimiçi güvenlik ve gizlilik konusunda endişe duyan herkes için bir zorunluluk olmalıdır.

Hareket halindeyken, kafede sıraya girerken e-postaları okurken veya doktorun ofisinde beklerken banka hesabınızı kontrol ettiğiniz tüm zamanları düşünün. Parola gerektiren özel bir Wi-Fi ağına giriş yapmadıysanız, çevrimiçi oturumunuz sırasında iletilen tüm veriler, aynı ağı kullanan yabancılar tarafından gizlice dinlenmeye açık olabilir.

Bir VPN’nin sağladığı şifreleme ve gizlilik, çevrimiçi etkinliklerinizin korunmasına yardımcı olur. Eposta gönderme, çevrimiçi alışveriş veya fatura ödeme gibi işlemlerinizde kimliğinizin gizli kalmasını sağlar. VPN’ler ayrıca web’de gezinmenizin gizli kalmasına yardımcı olur.

IP adresinizi ve gizliliğinizi nasıl korur?

VPN’ler esasen yerel ağınız ile başka bir konumdaki bir çıkış sunucusu arasında bir veri tüneli oluşturur. Bu konum binlerce kilometre uzakta olabilir. Ayrıca başka bir yerdeymişsiniz gibi görünmesini sağlar. Bu avantaj, çevrimiçi özgürlüğe veya hareket halindeyken favori uygulamalarınıza ve web sitelerine erişme olanağı sağlar.

Burada bir sanal özel ağın nasıl çalıştığına daha yakından bakın. VPN’ler, bir Wi-Fi ağı üzerinden gönderildiğinde verileri karıştırmak için şifreleme kullanır. Şifreleme, verileri okunamaz hale getirir. Genel bir Wi-Fi ağı kullanırken veri güvenliği özellikle önemlidir. Çünkü ağdaki herhangi birinin internet etkinliğinizi dinlemesini engeller.

Gizliliğin başka bir yönü daha var. VPN olmadan internet servis sağlayıcınız tüm tarama geçmişinizi öğrenebilir. Bir VPN ile arama geçmişiniz gizli kalacaktır. Bunun nedeni, web etkinliğinizin sizinkiyle değil, VPN sunucusunun IP adresiyle ilişkilendirileceğidir. Hizmet sağlayıcıların dünyanın bir çok bölgesinde sunucuları vardır. Bu, sizin başka bir ülkede yada bölgedeymiş gibi internet dünyasında gezinmenizi sağlar. Arama motorlarının arama geçmişinizi de izlediğini, ancak bu bilgileri size ait olmayan bir IP adresiyle ilişkilendireceklerini unutmayın. Yine, VPN’niz çevrimiçi etkinliğinizi gizli tutacaktır.

IP Adresi ve Konum Gizleme

IP Adresinizi bilen web siteleri veya saldırganlar sizin nerede olduğunuzu bulma imkanına sahiptir. Sizin internete çıktığınız lokasyonu belli eder.

VPN, size ait olmayan bir IP adresi kullandığından, çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza ve web’de anonim olarak arama yapmanıza olanak tanır. Ayrıca arama geçmişinizin toplanmasına, görüntülenmesine veya satılmasına karşı da korunursunuz. Herkese açık bir bilgisayar kullanıyorsanız veya işvereniniz, okulunuz veya başka bir kuruluş tarafından sağlanan bir bilgisayar kullanıyorsanız, arama geçmişinizin hala görüntülenebileceğini unutmayın.

OpenVPN Nedir?

VPN teknolojisinin en popüler ve kabul gören uygulamalarından biri olan OpenVPN, açık kaynaklı bir çözümdür . OpenVPN, güvenlik sürecinde SSL (Güvenli Yuva Katmanı) kullanarak güvenli bağlantı sağlamak için özelleştirilmiş bir protokol kullanır. Birçok cihaz, tercih edilen bir protokol olarak OpenVPN’i sunar ve bunun birçok nedeni vardır. OpenVPN’in artılarını ve eksilerini tam olarak öğrenmek için neler olduğuna bir göz atalım.