skip to Main Content

Wi-Fi hızlanmak üzere. Bu harika bir haber: Özellikle dizüstü bilgisayarlarımız ve telefonlarımızla daha fazla bant genişliği gerektiren uygulamalar, oyunlar ve videolar tüketirken daha hızlı internet sürekli talep görüyor. Ancak Wi-Fi 6 olarak bilinen yeni nesil Wi-Fi, yalnızca basit bir hız artışı değildir. Etkisi daha nüanslı olacak ve faydalarını zamanla daha fazla görmemiz muhtemel.

Bu, tek seferlik bir hız artışından daha az ve hızlarımızın birkaç yıl sonra durma noktasına gelmediğinden emin olmak için tasarlanmış geleceğe yönelik bir yükseltmedir. Wi-Fi 6 bu yıl yeni gelmeye başlıyor ve bir sonraki telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda olma ihtimali yüksek. İşte geldiğinde beklemeniz gerekenler.

Başlıklar

Wifi 6 Nedir?

Wi-Fi 6, yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. Aslında hala aynı temel şeyi yapacak – sizi internete ve kablosuz ağa bağlayacak – sadece bunun daha verimli olmasını sağlamak için bir sürü ek teknolojiyle, süreçteki bağlantıları hızlandıracak.

Ne Kadar Hızlı?

Kısa ama eksik cevap: 9.6 Gbps. Bu, Wi-Fi 5’te 3.5 Gbps’den daha yüksek. Gerçek cevap: Bu hızların her ikisi de, gerçek dünyadaki Wi-Fi kullanımında asla erişemeyeceğiniz teorik maksimum değerlerdir. Ve bu hızlara ulaşabilseniz bile, onlara ihtiyacınızın olacağı belli değil. ABD’deki tipik indirme hızı yalnızca 72 Mbps’dir veya teorik maksimum hızın yüzde 1’inden azdır.

Ancak Wi-Fi 6’nın selefinden çok daha yüksek teorik hız sınırına sahip olması yine de önemli. Bu 9.6 Gbps’nin tek bir bilgisayara gitmesi gerekmiyor. Tüm bir cihaz ağına bölünebilir. Bu, her cihaz için daha fazla potansiyel hız anlamına gelir.

Ayrıca Wi-Fi 6, ağ tıkanıklığını gidermeyi, daha fazla istemci kapasitesi sağlamayı ve istemci güç tüketimini azaltmayı amaçlar. Örneğin, Wi-Fi 6, 30’a kadar istemcinin aynı anda bir kanalı paylaşmasına izin veren Dikey Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) modülasyonunu kullanır ve böylece gecikmeyi azaltırken genel kapasiteyi artırarak verimliliği artırır. Uzun lafın kısası, OFDMA, istemcilere mevcut ağ kanallarını daha iyi ayrıştırmalarını sağlayan zaman aralıkları atar. Örneğin, evinizde bir kişi bir film akışı yapıyor ve bir diğeri bir telefonda sosyal medyayı kontrol ediyorsa, OFDMA bir yönlendiricinin en çok ihtiyaç duyduğu zamana göre her bir cihaza kanal atamasına izin verir.

Wi-Fi 6 ayrıca, cihazların veri gönderip almaya başlamak için normalde ne zaman uyanacaklarını belirlemelerine olanak tanıyan Hedef Uyanma Süresini (TWT) kullanır. Bu, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazların yanı sıra güvenlik kameraları ve görüntülü kapı zilleri gibi pille çalışan akıllı ev cihazlarının pil ömrünü uzatır. . Yeni standart ayrıca daha hızlı 2.4GHz performansı sağlamak için daha önce kullanılmayan radyo frekanslarından yararlanır ve gelişmiş Hizmet Kalitesi (QoS) seçenekleri sağlamak için iyileştirilmiş bant genişliği yönetimini kullanır. Ek olarak, Wi-Fi 6, verileri sıralı olarak değil eşzamanlı olarak aktaran ve bağlı MU-MIMO özellikli istemciler arasında daha adil bir bant genişliği paylaşımına izin veren sekiz akışlı yukarı bağlantı ve aşağı bağlantı Çok Kullanıcılı Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO) sunar. Wi-Fi 5 MU-MIMO, dört akışta zirveye ulaştı.

Wi-Fi Nedir?

“Wi-Fi” terimi, kar amacı gütmeyen Wi-Fi Alliance tarafından oluşturulmuştur ve IEEE 802.11 ağ standardını temel alan bir grup kablosuz ağ protokolünü ifade eder. Wi-Fi 90’ların sonlarından beri var; ancak son on yılda çok ciddi bir gelişim kaydetti.

Ağ Protokolleri Tablosu

Nesil/IEEE StandardıFrekansEn Yüksek Bağlantı HızıYıl
Wi-Fi 6 (802.11ax)2,4/5 GHz600–9608 Mbit/sn2019
Wi-Fi 5 (802.11ac)5 GHz433–6933 Mbit/sn2014
Wi-Fi 4 (802.11n)2,4/5 GHz72–600 Mbit/sn2009

Her nesil arasındaki farkları daha görünür hale getirmek üzere Wi-Fi ittifakı daha basit bir sayısal sonek için 802.XX atamasından vazgeçerek daha geleneksel bir adlandırma kuralı kabul etti. Daha basit etiket gösterimi (Wi-Fi 6 ve 802.11ax) hangi nesil teknolojinin kullanıldığını öğrenmeyi ve bu sürümü destekleyen uyumlu cihazları belirlemeyi kolaylaştırır.

OFDMA

Bireysel istemcilere Kaynak Birimleri (RU’lar) adı verilen alt taşıyıcı alt kümelerini atayarak birden çok istemciyle eşzamanlı AP iletişimini (Yukarı Bağlantı/Aşağı Bağlantı) sağlayan OFDM’nin çok kullanıcılı sürümü. İstemci trafiği ihtiyaçlarına bağlı olarak, AP tüm kanalı yalnızca bir kullanıcıya tahsis edebilir veya aynı anda birden fazla kullanıcıya hizmet vermek için onu bölümlere ayırabilir.

OBSS (BSS renklendirme)

11ax, uzamsal yeniden kullanım verimliliğini ve performansını iyileştirmek için BSS’nin ‘rengi’ne dayalı olarak taşıyıcı algılama işlemini ayarlar. Trafiğin üretildiği BSS’ye bağlı olarak, istasyon iletmek veya ertelemek için farklı hassasiyet eşikleri kullanabilir. Bu, daha yüksek genel performans ile sonuçlanır.

MU-MIMO UL/DL

11ac’de tanıtılan MU-MIMO teknolojisi, daha fazla verimlilik sağlamak için birden fazla RF akışı kullanarak aynı kanalda aynı anda birden fazla çerçevenin farklı alıcılara aynı anda iletilmesine olanak tanır. 11ax, önemli ölçüde daha yüksek veri çıkışı sağlamak için 8×8 ve Uplink MU-MIMO hizmetlerini ekler.

TWT ile Güç Tasarrufu

TWT, AP’nin bir istasyonun veri çerçevelerini değiş tokuş etmek için planlanmış aralıklarla ‘uyanması’ için bir dizi zaman planlamasına izin verir. Bu, istasyonun daha uzun süre ‘uyumasını’ sağlar ve enerji tüketimini azaltır. IOT cihazları için önemli bir yetenektir.

1024 – QAM modülasyonu

Modülasyon teknikleri, verim ve aralığı optimize etmek için kullanılır. Modülasyon kümesindeki noktaların sayısı, her bir sembolle taşınan bitlerin sayısını belirler. 802.11ac, 8 bit/sembol aktaran 256 QAM kullanır. 802.11ax, verimde %25’lik bir artış için 10 bit/sembol kullanarak 1024 QAM’yi destekler.

Yeni Çerçeve Formatları

Değiştirilmiş çerçeve biçimleri, yeni gelişmiş yetenekleri desteklemek için Yüksek Verimlilik (HE) ve eski bilgilerin yanı sıra eski istasyonları ve geriye dönük uyumluluğu desteklemek için gereken bilgileri sağlar.

Aşağıda Asus Türkiye’nin yayınladığı videoyu bulabilirsiniz.