Skip to content

Mobilite (ingilizce: mobility) Türkçe olarak Hareketlilik anlamına gelir. Sosyal bilimler, beşeri bilimler, Sanat, eğlence, medya, Bilgisayar, telekomünikasyon, askeri, fizik ve daha bir çok farklı alanda değişik anlamlara gelmektedir. Sözlük anlamı olarak, Akışkanlık ve devingenlik anlamlarına da gelmektedir.

Pandemi süreci ile çalışanlar iş yerlerine gitmeden de çalışmak durumunda kaldılar. Bu nedenle en doğru yanıtı aslında pek çok insan yaşayarak öğrendi. Günümüzün ve geleceğin en önemli çalışma sistemlerinden biri olan mobilite nedir sorusunu sizin için yanıtladık ve neden önemli olduğunu tüm detaylarıyla inceledik.

mobilite hareketlilik devingenlik
mobilite hareketlilik devingenlik

Erişilebilirlik ve hareketlilik terimleri arasındaki ayrım, politika geliştirme bağlamında faydalıdır. Hareketlilik, hareket potansiyeli ve günlük ihtiyaçları karşılamak için bir veya daha fazla ulaşım modunu kullanarak bir yerden başka bir yere gitme yeteneği olarak tanımlanır. Bu itibarla, arzu edilen bir hizmete veya faaliyete erişme veya erişme kabiliyetini ifade eden erişilebilirlikten farklıdır. Bunu göstermek için, iyi bir mobiliteye sahip olmak mümkündür, ancak erişilebilirlik zayıftır. Örneğin, iyi bir otoyol ağına ve düşük düzeyde sıkışıklığa sahip, ancak nispeten az istihdam, alışveriş ve boş zaman fırsatlarına sahip bir topluluk, iyi hareketliliğe ancak zayıf erişilebilirliğe sahiptir. Bununla birlikte, hareketliliği artırmaya yönelik politikalar, genellikle daha uzaktaki hedeflere ulaşmayı kolaylaştırarak erişilebilirliği artırır.

Mobilite, yani hareketlilik, ihtiyaçların karşılanmasına odaklanırken, ulaşım (erişim) hareketliliğin somut olarak gerçekleştirilmesi için gerekli olan araçtır. Sonuç olarak hareketlilik, yaşamak, çalışmak, dinlenmek ve üretim, ticaret ve tüketim (mallar için) gibi sosyal faaliyetlerin doğrudan bir sonucudur. Faaliyetlerin mekansal olarak ayrılması nedeniyle, ulaşım hizmetlerine yönelik bir talep ortaya çıkmaktadır. Bu hareketlilik ihtiyacını karşılamak için seçilen ulaşım hizmetleri türü, politik bir sürecin sonucudur.

Mobilitenin Önemi Nedir?

Mobilite sayesinde özgürleşiyor; özgürleştikçe daha çok harekete geçiyoruz. Farklı bir mekândaki bilgisayar ekranına bağlanmak ve o bilgisayarı yönetmek, bazı yazılımlar sayesinde sadece birkaç dakikanızı alıyor. İsterse bu bilgisayar farklı bir ülkede olsun. Benzer şekilde, çevrimiçi paylaşım ağları ve bu ağların yönetimindeki rahatlıklar hem iş dünyasında hem de özel hayatta pek çok avantaj sağlıyor.

Günümüzde Hareketlilik ve Uzaktan Çalışabilme Rahatlığı

Günümüz dünyası daha çok hareket gerektiriyor. Bu hareket sırasında harcanan zamanı değerlendirmenin yolu ise mobiliteden geçiyor. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak işlerimizi takip etmek, mobilite ile mümkün hale geliyor.

Otomobil ile bir seyahat halindeyken, online eğitimlere, toplantılara katılabiliyoruz. Üstünde çalışılması gereken evraklar için masa başında olmamız gerekmiyor. Akıllı telefonlar, tabletler hatta akıllı saatler bile bulunduğumuz yerden işlerimizi yapmaya olanak sunuyor. Cihazların yanı sıra yazılım olarak da mobilitenin eserlerini sürekli kullanıyoruz.

Mobilite sayesinde özgürleşiyor; özgürleştikçe daha çok hareket ediyoruz. Farklı bir mekândaki bilgisayar ekranına bağlanmak ve o bilgisayarı yönetmek, bazı yazılımlar sayesinde sadece birkaç dakikanızı alıyor. İsterse bu bilgisayar farklı bir ülkede olsun. Benzer şekilde, çevrimiçi paylaşım ağları ve bu ağların yönetimindeki esneklikler hem iş dünyasında hem de özel hayatta pek çok avantaj sağlıyor.

Dijitalleşme ve modernitenin avantajlarından yararlanmak, tüm bireyler için ortak bir hak olarak ortaya çıkıyor. Bu durum, ulaşım araçlarının tasarımına da yansıyor. Hem dijital olanaklara hem de engellilere özel geliştirilmiş çözümlere sahip ulaşım araçları devingenliğin merkezinde yer alıyor. Teknoloji ve form açısından alışılmış ulaşım araçlarının haricinde yenilikçi çözümler üretiliyor. Hidrojenle çalışan özel motorlar, kişiye özel otonom otomobil sistemleri bu çağdaş çözümlerden sadece birkaçı. Mobilite odağında geliştirilen bu çözümlerde kullanılan yakıt türünden çevre duyarlılığına kadar pek çok konuda vizyoner bir tutum söz konusu. Elektrikli aküye sahip araçlar bu anlamda öne çıkarken; engelli/ engelsiz hemen her bireyin kullanımına uygun daha hafif ve pratik araçlar hem zaman, hem enerji hem de yakıt tasarrufu sağlıyor.

Ekonomide Mobilite

Özellikle üretim faktörlerinin coğrafi alan olarak ya da çeşitli iş kolları arasında akıcılık derecesini ölçmek için kullanılır. Üretim faktörleri arasında, coğrafi olarak mobilitesi söz konusu olanlar emek ve sermayedir. Bu iki faktör bulundukları bölge, sektör ya da ülkeden diğer alanlara doğru hareket edebilirler. Doğal kaynaklar bu anlamda mobil değildir. Ancak bunun da piyasa koşullarına göre bir mal üretiminden diğerlerine tahsis edilmesi alternatif anlamda hareketliliğini ifade eder. Serbest piyasa mekanizması içinde kaynakların mobilitesini belirleyen etken, bölgeler veya alternatif kullanım alanları arasında faktör bedellerindeki farklılıklardır. Faktörler düşük gelirli alanlardan yüksek gelirli alanlara doğru akarlar. Ancak yabancılara karşı konulan kısıtlamalar dolayısıyla ülkeler arasında faktör mobilitesi, bir ülke içindekinden daha düşüktür.

mobilite ve uygulanabilir sektörler
mobilite ve uygulanabilir sektörler

İş Hayatında Mobilite

İş dünyasında mobilite uygulamalarının sunduğu avantajlar çok fazladır. Herkesin mobil olmasına öncülük eden yenilikçi teknolojilerin bulunduğu ulaşım araçlarının hem işçi hem de işveren açısından sağladığı avantajlar oldukça fazla. Zamanını ve enerjisini verimli kullanan çalışanlar, işe odaklanma konusunda çok daha başarılı oluyor. Günlük hayat gereksinimleri, çalışmalarını sürdürmelerine engel olmuyor. İşverenler ise mobilite sayesinde maddi anlamda kazanç sağlıyor.

Ofis giderlerini minimize eden bu yenilikçi sistemde işveren, tüm çalışanlarını mobil olarak iş sahasında aktif halde değerlendirebiliyor. Mobilite sayesinde işlerin daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılıyor olması, modern insana vakit kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda çok daha planlı ve disiplinli olmayı öğretiyor. Bireysel ulaşım araçlarına ek olarak toplu taşıma araçlarında da etkili çözümler mevcut. Çevreci yakıtlarla çalışan toplu ulaşım araçları artık sadece iki nokta arasında ulaşım sağlamaya odaklanmıyor. Hareket halindeyken iç hacmi olabildiğince iyi değerlendirebilmek adına katlanabilen koltuklar; yük taşıyan, bebek arabalı yolculara yer açarak daha fazla kişiye aynı anda mobil olma imkanı sunuyor.

Modern dünyanın en belirgin ihtiyaçlarından bir diğeri ise kesintisiz iletişim. Gerek iş dünyasında gerek özel hayatta, diğer bireylerle sürekli iletişim kurabiliyor olmak büyük bir pratiklik sağlıyor. İnternet gibi evrensel bir teknolojinin gücü, kesintisiz iletişim kanalları sayesinde etkin bir biçimde kullanılıyor. Mobilite ekseninde tasarlanan yenilikçi ulaşım araçlarında da iletişim olanakları büyük bir önem taşıyor. Örneğin; akıllı konvoy teknolojisine sahip olan toplu taşıma araçları, seyir halindeyken birbirleri ile iletişim kurarak daha hızlı, pratik ve sistematik ulaşım çözümleri sunuyor.

Kaynak: https://www.uctoday.com/collaboration/video-conferencing-open-workspaces-and-hardware-mobility/