Skip to content

FreePBX, Asterisk‘i, bir IP üzerinden ses ve telefon sunucusunu yöneten web tabanlı bir açık kaynaklı grafik kullanıcı arabirimidir (GUI).

FreePBX, GNU Genel Kamu Lisansı sürüm 3 altında lisanslanmıştır. Bu, CentOS dağıtımının kaynak kodundan türetilen ve Asterisk önceden yüklenmiş olarak bağımsız olarak yönetilen bir Linux sistemi olan FreePBX Distro’nun bir bileşenidir. Ayrıca The FreePBX Distro ve AsteriskNow gibi çeşitli üçüncü taraf dağıtımlarına dahil edilmiştir.

Schmooze.com, 2013’ün başlarında FreePBX’i satın aldı. Bu firma da 2 Ocak 2015’te Sangoma Technologies Corporation tarafından devralındı.

FreePBX, çalışmalarını karmaşık telefon sistemi yazılımını kullanımı kolay ve işlevsel hale getirmeye adayan geliştiriciler ve katkıda bulunanlardan oluşan bir topluluktur.

Yükleme

FreePBX, bağımsız bir yazılım olarak veya işletim sistemi, Asterisk PBX, FreePBX ve çeşitli bağımlılıkları içeren önceden yapılandırılmış bir FreePBX Dağıtımının parçası olarak kurulabilir:

FreePBX, The Official FreePBX Distro, AsteriskNOW, Elastix ve RasPBX gibi açık kaynaklı dağıtımlara dahildir.

FreePBX açık kaynaklı bir topluluktur

İndirmesi ve kullanması tamamen ücretsiz olan FreePBX’in gücü, her bütçede ölçeklenebilir bir iş telefonu sistemi oluşturmak için gereken tüm temel özelliklere sahip, yüksek düzeyde uyumlu ve özelleştirilebilir bir platform olarak kalmasını sağlayan küresel bir geliştiriciler topluluğundan gelir.

Dünya çapında milyonlarca kurulum ve çok aktif bir geliştirme tabanı ile FreePBX topluluğu, telekom endüstrisinin ticari çabalarını geride bırakmaya devam ediyor. Özellik İstekleri ve Hata Gönderimleri
FreePBX’in açık bir platform olmasının güzelliği, kullanıcıların FreePBX’i benzersiz ve ilginç çözümlere yerleştirmek ve entegre etmek için yeni yollar bulabilecek donanıma sahip olmalarıdır.

Sangoma, ana sponsor ve geliştirici olarak bunu yürekten teşvik ediyor ve topluluğun FreePBX için öngördüğü yenilikleri kolaylaştırmak ve onlara yardımcı olmak için çabalıyor.

Sangoma’daki mühendislerin ve geliştiricilerin, kullanıcıların istedikleri özellikleri ve yaşadıkları sorunları bilmelerini sağlamak için özellikler isteyin ve yazılım hatalarını bildirin. Bu gönderimler ciddiye alınır ve geliştiricilerin, kullanıcıların ve meraklıların FreePBX’in geleceğini etkilemesinin kritik bir yoludur.

FreePBX’in Eksileri

 • Kurulum süreci modası geçmiş ve zaman alıcıdır.
 • Yerleşik CRM ve video konferans özelliklerine sahip değildir.
 • Karmaşık ve daha az sezgisel bir kullanıcı arayüzüdür.
 • Gelişmiş özellikleri, modül satın almayı gerektirir.
 • Güncellemelerden bazıları, geçici çağrı bırakma sorunlarına neden olur.
 • Tüm modüller ücretsiz değildir, bazı ticari modüllerin ödeme yapması gerekir.
 • Bir grafik arayüz, birçok sistem kaynağını kullanır.

Açık Kaynak Telefon Sistemi Çözümlerinin olası olumsuz yönleri

Ticari veya tescilli bir VoIP çözümüne kıyasla açık kaynak tabanlı bir telefon sistemi kullanmanın pek çok olumlu yanı olsa da, bu tür çözümleri kullanmanın bazı olumsuz yanları da vardır. Aşağıda birkaçını detaylandıracağız:

FreePBX Santral Aslında Ücretsiz Değil
FreePBX Santral Aslında Ücretsiz Değil
 • Kişisel Bilgi – Asterisk, açık kaynak konusunda yeni olan bir kişiyseniz, araştırmanızı yapmanızı ve bilgileri kendi başınıza araştırmaya hazırlıklı olmanızı şiddetle tavsiye ederim. Böyle biri değilseniz, 3CX veya Switchvox gibi ticari bir VoIP çözümüne bakmak isteyebilirsiniz. Asterisk kaynak koduna ve daha çok CLI olarak bilinen komut satırı arabirimlerine aşina değilseniz, buna alışın. Bu bilgiyi öğrenmek için profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, Digium tüm dünyada bu konuda başarılı olmanıza yardımcı olacak harika uygulamalı eğitim sınıfları sunar. Bilginizden memnun kaldığınızda, Digium DCAP sınavına girebilir ve Digium Certified Asterisk Professional olabilirsiniz. Bu eğitim kursları hakkında daha fazla ayrıntı burada bulunabilir. Bu, kişisel bilginizde size son derece yardımcı olacak ve Asterisk veya açık kaynaklı IP PBX’inizi yönetmenize yardımcı olacaktır.
 • Test etme (genel olarak) – Yeni telefon sistemini bir üretim ortamında uygulamadan önce çözümü test edin. Genellikle küçük bir laboratuvar kurulması önerilir ve bunu kendi başına bir test “korumalı alan” olarak kullanır. Asterisk’in özelliklerini ve işlevselliğini test edin ve varsa onu hem CLI’den hem de Web GUI’den yönetmeye alışın. Bu şekilde, yolda isteklerle karşılaşırsanız, tam olarak nereye bakmanız gerektiğini bilirsiniz. Bir sistemi tamamen test ettikten sonra bile hatalar ortaya çıkabilir… hey herkes mükemmel değildir. Bununla ilgili sorun, bir düzeltme için yeni bir dağıtım ve yama yayınlanana kadar beklemeniz gerekebilir, oysa ticari bir VoIP çözümünde genellikle bu gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.
 • Donanımınızı test etme – Asterisk veya açık kaynak dağıtımınızı çalıştırmak için önerilen donanım için önceki gönderime bakın. Ticari VoIP uygulamalarıyla, çoğu durumda, önceden yazılım yüklenmiş ve her şeyin sorunsuz çalışacağı bilindiği için bilinen, test edilmiş bir sunucu satın alırsınız. Kendi sunucunuzu kuruyorsanız ve bir Asterisk veya açık kaynaklı bir ISO kurmayı planlıyorsanız, sunucunun ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmanız gerekir. Bir kez daha, yazılımınızın doğru çalışması için donanım gereksinimlerinin yanı sıra uyumlu anakartlar ve yonga setleriyle ilgili olduğu için bu ihtiyaçların çoğunu açıklayan önceki gönderime bakın. Bir kez daha, bunu yapmakta rahat değilseniz, Nolto Bilişim’i arayın ve açık kaynaklı Asterisk yazılımınız için bilinen uyumlu bir sunucu önerebiliriz ve hatta bu yükü veya ISO’yu sizin için önceden kurabiliriz. Derlemeye, CD’ye yazmaya ve ardından yüklemeye gerek yok.
 • Ellerinizi kirletmek… başına buyruk – Açık kaynaklı çözümler, yukarıdan da görebileceğiniz gibi, iyi bir teknik bilgi birikimi, kodu öğrenmek ve sistemin nasıl yönetileceğini öğrenmek için harcanan zaman ve ayrıca donanım için harcanan zaman gerektirir. Asterisk komut satırı dağıtımını seçmek istiyorsanız derleme, yazılım indirme ve derleme. Tüm bunlar sırasında yolda bazı tümsekler olabilir ve buna karşı açık fikirli olmanız gerekecek. Evet, çözümlerle hüsrana uğrasam bile, sorunlarınızı çözmek için nereye bakacağınızı bilmeniz ve yol boyunca herhangi bir hata veya aksilikten ders çıkarmanız gerekir. Bu, istemeden sizi daha iyi bir Asterisk yöneticisi yapar, bu nedenle egolarınızı kapıda bırakın ve kazmayı ve sorun beklemeyi planlayın. Yalnızca bir telefon sistemi istiyorsanız ve Asteriskin tüm giriş ve çıkışlarını bilmek istemiyorsanız, açık kaynak sizin için değildir ve size aynı özellik setlerini sunacak ticari bir VoIP çözümü ile gitmelisiniz.