Skip to content

Çağrı Merkezi Kurulumu hakkında detaylara geçmeden önce, firmaların ya da kurumların diyalog halinde oldukları kişiler ya da diğer firma ve kurumlar ile olan iletişimlerini yürütmelerini sağlayan merkezlere Çağrı Merkezi (Call Center) adı verildiğini belirtelim. Çağrı merkezleri, günümüzde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firma ya da kurumların müşterileri için bilgilendirme, rezervasyon, satış, yardım ve destek gibi hizmetlerde müşteri ilişkilerinde kullandıkları yapılardır.

Çağrı Merkezi
Çağrı Merkezi

Çağrı Merkezleri, çağrı merkezi yazlımı ve entergre crm yazılımının yanında softphonekulaklıkip internet telefonu ve gateway gibi cihazlardan oluşmaktadır. 

Çağrı Merkezini Kurulumunu Planlamak

Çağrı merkezi kurulumuna başlamadan önce iyi planlama yapmak gereklidir. Hedeflenen amaca ulaşmak için gelen ve giden çağrıların tahmini sayıları belirlendikten sonra ihtiyaç duyulan çalışma saatleri planlanmalıdır. Öngörülen çağrı sayısı ve çalışma saatlerinin oranı alınarak ne kadar müşteri temsilcisinin (agent) çalışması gerektiği ve vardiya planı çıkarılmalıdır. Büyüme hedefleri içinde gerekli alanlar ve ulaşım gibi kriterler de göz önüne alınmalıdır. Verilecek hizmet için ihtiyaç duyulacak yazılım ve donanımlar satın alınmalı veya kiralanmalıdır.

Çağrı Merkezi Sistemi

Çağrı merkezi kurulumu aşamasında fiziksel ihtiyaçları giderdikten sonra en önemli kısım çağrı merkezi (Call Center) operasyonunuzun sistemsel altyapısını oluşturacak elemanları belirlemek ve temin etmektedir. Firmaların amaç ve ihtiyaçlarına göre inbound veya outbound çağrılarınızı başlatmak ve yönetmek için gereken imkanı sağlayacak birçok özellik sunar. Çağrı Merkezleri, çağrı merkezi programı yanı sıra entegre crm yazılımı içinde oto dialer dahil bu yazılımların yanı sıra donanım olarak da softphone, ip telefon ve gateway gibi cihazlardan oluşmaktadır. Limitsiz ACD Kuyruklama, Limitsiz Agent, Kapsamlı Raporlama, Çağrı Kayıt, Gerçek Zamanlı Kuyruk Görüntüleme ve İstatistikleri, Soft-Phone, Predictive Inbound ve Outbound ve otomatik arama sahip olacağınız özelliklerden sadece bazılarıdır.

Çağrı Merkezi Kurulumu için bizden destek alabilirsiniz. Nolto Bilişim olarak Telekomünikasyon sektörünün birçok alanında olduğu gibi Çağrı Merkezi Çözümlerinde, Donanım, Yazılım, Kurulum, Uygulama, Raporlama ve İyileştirme” zincirinin tüm halkalarında size destek olmak isteriz.

Çağrı Merkezleri yoğun şekilde telefon çağrıları üzerinden işlem gerçekleştirmekle beraber e-posta, faks, SMS, çevrimiçi sohbet olarak adlandırılan web-chat uygulamaları gibi farklı iletişim kanallarını da yönetmektedir. Bu yapılanma gereği Çağrı Merkezleri sadece Call Center olarak değil, aynı zamanda Contact Center, Customer Contact Center, Customer Interaction Center gibi farklı isimlerle de ifade edilmektedir.

Çağrı merkezlerinin sağladığı hizmetlerden birkaçı ;

  • Ön Büro Hizmetleri
  • Bilgi Hizmetleri
  • Randevu Hizmetleri
  • Müşteri Hizmetleri
  • Yardım Hizmetleri
  • Sipariş Yönetimi
  • Satış ve Pazarlama Hizmetleri
  • Talep Şikayet Yönetimi
  • Ürün kurulum, bakım ve servis hizmetleri

Bu yazı ilk defa 2016 yılında yazılmış ve nisan 2020 tarihinde yeniden güncellenmiştir. Çağrı Merkezi Kurulumu hakkındaki yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaştırabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.