Skip to content

Çağrı Merkezi Çözümü

Birçok KOBİ çeşitli nedenlerle profesyonel bir çağrı merkezi yazılımına ihtiyaç duyar:

Kaliteli bir müşteri hizmeti sunmak içinMüşteri temsilcisi verimliliğini artırmak için

Telefon Santral Sistemi Artı Daha Fazlası.

Hem dahili hem de harici iş iletişimlerinize yol açın. Yeastar P-Serisi IP SANTRAL YAZILIMI ihtiyacınız olan her şeyi tek bir entegre sisteme yerleştirmek için çağrı merkezini ve birleşik iletişim özelliğini sıkı bir şekilde bütünleştirir. Bununla birlikte, müşterinizi etkilemek, temsilcilerinizi güçlendirmek için üstün yerleşik telefon sistemi ve UC&C işlevleriyle birlikte sınıfının en iyisi otomatik yönlendirme, etkili temsilci araçları ve en güncel analitik ve raporları kullanın. ve işinizi yükseltin.

santral ve çağrı merkezi özellikleri

Müşterileri doğru zamanda doğru temsilcilerle bağlayın. Gelişmiş otomatik yönlendirme, önceden tanımlanmış 6 ACD kuyruklama (zil çalma) stratejisi, özelleştirilebilir IVR seçenekleri ve daha hızlı arama çözünürlüğü sağlayan daha fazla özellikten yararlanın.

otomatik çağrı dağıtımı
Zamana Dayalı Yönlendirme
IVR ile Seçime Dayalı Yönlendirme
Otomatik Çağrı Kuyruğu Dağılımı
Eşzamanlı Çağrı Dağıtımı (Tümünü Çaldır)
Sabit Sıralı Çağrı Dağıtımı (Doğrusal)
Döner Çağrı Dağıtımı (RrMemory)

Müşteri Temsilcilerinizin ve süpervizörlerinizin ihtiyaç duyduğu tüm araçları tek bir arayüzde sağlayın. Dinamik, basitleştirilmiş Kuyruk Paneli, kuyruk trafiğini izlemenizi, temsilci durumunu kontrol etmenizi ve değiştirmenizi ve aktarma, izleme ve park etme gibi arama işlemlerini sürükle ve bırak veya basit bir tıklamayla hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi kolaylaştırır.

Agent ve Supervisor Ekranı
Sürükle ve Bırak Çağrı Yönetimi
Görselleştirilmiş Aktif ve Bekleyen Çağrılar
Temsilci Durumunun Tam Görünümü
Gerçek Zamanlı Kuyruk Metrikleri Görüntüleme
Rol Tabanlı Özellik Erişim Kontrolü

Çağrı merkezi Wallboard’dan en güncel çağrı merkezi ölçümlerini ve temel performans göstergelerini (KPI’lar) keşfedin. Tüm veriler, derinlemesine çağrı merkezi izleme, yönetim ve optimizasyonunuz için gerçek zamanlı, günlük, haftalık veya aylık aralıklarla otomatik olarak hesaplanır.

çağrı merkezi wallboard
17 Temel Performans Metrikleri
Gerçek zamanlı izleme
Esnek Hesaplama Zaman Çerçevesi
Özelleştirilebilir Ekran Parametleri
Çoklu Ekran/Monitör Desteği

Daha İyi Müşteri Hizmetleri Burada Başlar

Olağanüstü müşteri hizmetleri sunmanıza yardımcı olacak zenginleştirilmiş çağrı merkezi işlevleri.

Self servis seçenekleri ekleyin

Müşterilerin temsilci müdahalesi olmadan kendilerine yardım etmelerini sağlamak ve çağrı akışını hızlandırmak için otomatik IVR ile anonslar yayınlayın ve tuşlama yaptırın.

Bekleme deneyimini özelleştirin

Tahmini bekleme süresi, kuyruk konumu ve özel duyuru gibi yararlı bilgilerle müşterilere bekleyenleri proaktif olarak sunar ve gelişmiş bir Kuyruk Geri Arama seçeneği sunar.

Çağrı akışına ince ayar yapın

Kuyruk Panelinde bir bakışta kuyruk trafiği trendlerini tespit edin ve çağrı merkezi verimliliğini artırmak için temsilci kadrosunu ve çağrı göndermeyi zamanında ayarlayın.

MT Dinleme

Fısıltı koçluğu, sessiz izleme, çağrıya katılma ve çağrı kaydetme işlevi aracılığıyla temsilci davranışlarını kolayca rotaya göre düzeltin.

Kalite standardı için SLA ayarlayın

Wallboard’da önceden tanımlanmış Hizmet Düzeyi Sözleşmenizi (SLA) otomatik olarak izleyin ve eşiğe ulaştığında gerçek zamanlı uyarılar alın.

Memnuniyet anketi yapın

Kuyruk Panelinde bir bakışta kuyruk trafiği trendlerini tespit edin ve çağrı merkezi verimliliğini artırmak için temsilci kadrosunu ve çağrı göndermeyi zamanında ayarlayın.

Güçlü Raporlama,
Profesyonel Çağrı Merkezi Yazılımı

8 detaylı çağrı merkezi raporuna erişin. Temsilciye özel operasyonel ölçümlerin, çağrı parametrelerinin ve panoramik kuyruk istatistiklerinin kapsamlı bir görünümü ile çağrı merkezinizdeki sorunları ve fırsatları kolayca tespit edin.

Çağrı merkezi verilerinizin özel zaman dilimi/aracı/kuyruk seçimine göre hedefli analizini yapabilir, gerçek zamanlı veya geçmiş raporları grafiksel, indirilebilir formatlarda ekibinizle paylaşabilir, raporların gelecekte periyodik olarak çalıştırılmasını planlayabilirsiniz.

stronger-data-image-1
stronger-data-image-1
stronger-data-image-2
stronger-data-image-3