skip to Main Content

USB-C, veri şarj etmek ve aktarmak için ortaya çıkan standarttır. Şu anda, en yeni dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve tabletler gibi cihazlara dahil edildi ve – verilen süre – şu anda eski, daha büyük USB konektörünü kullanan hemen hemen her şeye yayılacak.

USB Tipleri Arasındaki Farklar
USB Tipleri Arasındaki Farklar

USB-C teknik özellikleri ilk kez 2014 yılında yayınlanmış olmasına rağmen, teknolojinin yakalandığı son yıl içinde. Artık sadece eski USB standartlarının değil, Thunderbolt ve DisplayPort gibi diğer standartların da gerçek bir yerine geçecek. Testler, 3,5 mm ses jakı için olası bir yedek olarak USB-C kullanarak yeni bir USB ses standardı sunmak için çalışıyor. USB-C, daha yüksek hızlar için USB 3.1 ve USB bağlantıları üzerinden gelişmiş güç dağıtımı için USB Güç Dağıtımı gibi diğer yeni standartlarla da yakından ilişkilidir.

Type-C’de Yeni Bir Bağlayıcı Şekli Var

USB C Tipi yeni, küçük bir fiziksel konektöre sahiptir – kabaca bir mikro USB konektörünün boyutu. USB-C konektörünün kendisi USB 3.1 ve USB güç dağıtımı (USB PD) gibi çeşitli heyecan verici yeni USB standartlarını destekleyebilir.

En çok tanıdığınız standart USB konektörü USB Tip A’dır. USB 1’den USB 2’ye ve daha sonra modern USB 3 cihazlarına geçsek bile, bu konektör aynı kaldı. Her zamanki gibi büyük ve sadece tek bir şekilde takılıyor (ilk kez takmaya çalıştığınız gibi değil). Ancak cihazlar küçüldükçe ve inceldikçe, bu büyük USB bağlantı noktaları sığmadı. Bu, “mikro” ve “mini” konektörler gibi birçok başka USB konektör şekline yol açtı.

Farklı boyuttaki cihazlar için farklı şekilli konektörlerin bu garip koleksiyonu nihayet sona eriyor. USB Type-C, çok küçük yeni bir konektör standardı sunar. Eski bir USB Tip A fişinin yaklaşık üçte biri kadar. Bu, her cihazın kullanabilmesi gereken tek bir konektör standardıdır. İster dizüstü bilgisayarınıza harici bir sabit sürücü bağlayın ister akıllı telefonunuzu bir USB şarj cihazından şarj edin, tek bir kabloya ihtiyacınız olacak. Bu küçük konektör, süper ince bir mobil cihaza sığacak kadar küçük, aynı zamanda dizüstü bilgisayarınıza istediğiniz tüm çevre birimlerini bağlamak için yeterince güçlü. Kablonun her iki ucunda da USB Type-C konektörler vardır – hepsi bir konektördür.

USB-C hoşunuza gidecek çok şey sağlar. Tersine çevrilebilir, bu yüzden artık doğru yönlendirmeyi aramak için konektörü en az üç kez çevirmeniz gerekmeyecek. Tüm cihazların benimsemesi gereken tek bir USB konektör şekli, bu nedenle çeşitli cihazlarınız için farklı konektör şekillerine sahip farklı USB kablolarını tutmak zorunda kalmazsınız. Ve daha ince cihazlarda gereksiz miktarda yer kaplayan daha fazla büyük limana sahip olmayacaksınız.

USB Type-C bağlantı noktaları, HDMI, VGA, DisplayPort veya diğer USB bağlantı türlerinden çıkış sağlayabilen adaptörlere sahip olmanızı sağlayan “alternatif modlar” kullanarak çeşitli protokolleri de destekleyebilir. Apple’ın USB-C Dijital Çok Noktalı Adaptörü, HDMI, VGA, daha büyük USB Tip-A konektörleri ve daha küçük USB Tip-C konektörünü tek bir bağlantı noktası üzerinden bağlamanıza izin veren bir adaptör sunan bunun iyi bir örneğidir. Tipik dizüstü bilgisayarlardaki USB, HDMI, DisplayPort, VGA ve güç bağlantı noktalarının karmaşası tek bir bağlantı noktasına dönüştürülebilir.

USB-C, USB 3.1 ve Aktarım Hızları

USB 3.1 yeni bir USB standardıdır. USB 3’ün teorik bant genişliği 5 Gbps, USB 3.1’ler 10 Gbps’dir. Bu, birinci nesil Thunderbolt konektörü kadar hızlı olan bant genişliğinin iki katı.

USB Type-C, USB 3.1 ile aynı şey değildir. USB Type-C sadece bir konektör şeklidir ve temel teknoloji sadece USB 2 veya USB 3.0 olabilir. Aslında, Nokia’nın N1 Android tableti bir USB Type-C konektörü kullanıyor, ancak bunun altında USB 2.0 değil, tüm USB 2.0. Ancak, bu teknolojiler yakından ilişkilidir. Cihaz satın alırken, sadece ayrıntılara dikkat etmeli ve USB 3.1’i destekleyen cihazlar (ve kablolar) satın aldığınızdan emin olmalısınız.