Skip to content

GHz (gigahertz), bir işlemcinin saat veri aktarım miktarını ölçmek için kullanılır diyebiliriz. 2.4 GHz ve 5 GHz ise modem frekanslarıdır. Kullanıcılara kablosuz bir ağ imkanı sunarlar. Kullanıcılar kablosuz bir modem alırken bu terimlerle karşılaşabilirler ve kafa karıştırıcı olabilir. 2.4 GHz ile 5 GHz arasındaki fark nedir? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kablosuz yönlendiriciler, interneti akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve daha fazlası gibi WiFi bağlantılı cihazlarınıza iletmek için radyo frekanslarını kullanır. 2,4 GHz ve 5 GHz WiFi arasındaki fark hız ve menzile bağlıdır. Farklılıklara daha yakından bakalım.

2.4 GHz ve 5 GHz WiFi Arasındaki Fark Nedir
2.4 GHz ve 5 GHz WiFi Arasındaki Fark Nedir

2.4 GHz’e Wi-Fi Genel Bakış

Artıları: Daha geniş kapsama alanı; katı nesnelere nüfuz etmede daha iyi

Eksileri: Daha düşük veri hızı; müdahaleye daha yatkın; genellikle bu frekansı kullanan daha fazla cihaz

5 GHz Wi-Fi Genel Bakış

Artıları: Daha yüksek veri hızı; müdahaleye daha az eğilimli; genellikle bu frekansı kullanan daha az cihaz

Eksileri: Daha küçük kapsama alanı (802.11ac hariç); katı nesnelere nüfuz etmede daha kötü

2,4 GHz vs 5 GHz: Hangi frekansı seçmelisiniz?

2,4 GHz bağlantı daha düşük hızlarda daha uzağa seyahat ederken, 5 GHz frekansları daha kısa mesafelerde daha yüksek hızlar sağlar. 2,4 GHz veya 5 GHz seçiminiz, WiFi bağlantınızı en çok nerede ve nasıl kullandığınıza bağlı olacaktır.

Mikrodalga fırınlar, bebek monitörleri, güvenlik kameraları ve garaj kapısı açıcıları dahil birçok elektronik cihaz ve cihaz 2,4 GHz frekansını kullanır. Evinizde bunlardan birçoğu varsa veya bir apartman dairesinde ya da apartman dairesinde yaşıyorsanız, bu 2,4 GHz bandının sıkışık olması muhtemeldir ve bu da hıza ve sinyal kalitesine zarar verebilir.

Modeme yakınsanız 5 GHz kullanın

Cihazlarınızın çoğunu yönlendiricinizin yakınında kullanabiliyorsanız, daha yüksek hızlardan yararlanmak için 5 GHz en iyi seçiminizdir. Benzer şekilde, oyun veya video konferans gibi çok sayıda yüksek bant genişliğine sahip çevrimiçi etkinlik yapıyorsanız, bu frekansı kullanmak ve yönlendiriciye mümkün olduğunca yakın hareket etmek en iyisidir. (Daha da iyisi, kablolu bir bağlantı her zaman kablosuzdan daha kararlı ve hızlı olduğundan, doğrudan bir Ethernet kablosuyla modeme takın.) Veya yukarıda belirtildiği gibi, çevrenizde birçok başka birimin bulunduğu bir apartman dairesinde veya apartman dairesindeyseniz, 5 GHz, kablosuz tıkanıklığı önlemenize yardımcı olur.

Modemden uzakta çalışıyorsanız 2,4 GHz kullanın

Öte yandan, gün boyunca çok fazla hareket eden bir cihazda (akıllı telefonunuz gibi), özellikle büyük bir eviniz varsa, 2,4 GHz frekansı en iyi seçeneğinizdir. Bu dalga boyu daha uzun bir menzile sahiptir ve katı nesnelere 5 GHz bandından daha kolay nüfuz edebilir, bu da onu odadan odaya alınan veya yönlendiriciden daha uzaktaki cihazlar için ideal hale getirir. Bunun istisnası, doğru koşullarda 2,4 GHz’e eşit kapsama alanı alabilen 5 GHz 802.11ac WiFi çalıştıran daha yeni yönlendiricilerdir.

Frekans ayarlarını nasıl değiştirirsiniz?

İster 2,4 GHz ister 5 GHz’i seçin, kablosuz bağlantınızın modeminizde/yönlendiricinizde etkinleştirildiğinden ve aynı frekansı kullanacak şekilde ayarlandığından emin olmanız gerekir. Uyumluluk ve frekans özellikleri için yönlendiricinizin özel modelini kontrol edin.

Çift bantlı bir yönlendirici ile, aynı anda her iki frekansta da iletecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu durumda, genellikle ağ listenizde görünen ve sonunda “5G” veya “2.4G” dışında aynı adlara sahip iki ağınız (SSID) olur. Daha sonra her cihazı her iki ağa da bağlamayı seçebilirsiniz.

Çoğu yeni modemde, ortamınız için en iyi WiFi kanalını bulmanın ve ardından modemin kablosuz ayarlarında gerektiği gibi kanalı değiştirmenin bir yolu da vardır. Bu şekilde, 2,4 GHz ile 5 GHz WiFi arasındaki farklı özelliklerden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Parazit (Interference) Düşünülmesi

2,4 ile 5 GHz arasındaki performans karşılaştırma söz konusu olduğunda, parazit potansiyellerini ve olasılığını göz önünde bulundurmak, farklılıkları tanımlamaya yardımcı olacaktır. 2,4 GHz bantları için bebek monitörleri, cep telefonları ve mikrodalga fırınlar, ağdaki en büyük parazitler olma eğilimindedir.

5GHz bantlarında ise mikrodalgalar ve cep telefonları çok fazla sorun yaratmıyor. Bunun yerine parazit, radarlardan, çevre sensörlerinden, diğer yönlendiricilerden ve kablosuz dijital uydulardan gelir.

Hem 2.4GHz hem de 5GHz’de enterferans tuhaflıkları ve diğer cihazlara tepkileri olsa da, her ikisi de birçok cihaza bağlandığında yavaşlama eğilimindedir. Frekansınıza ne kadar çok cihaz bağlanırsa, genel bağlantı o kadar düzensiz olur.