Skip to content

Telekom endüstrisi son birkaç on yıl içinde ciddi değişiklikler geçirdi. Hareketliliğin yaygınlığı, modern işgücünün değişen doğası, ses ve veri ağlarının yakınsaması ve bulut teknolojisinin ilerlemesi, iş iletişimindeki değişime katkıda bulunuyor. Alta yatan altyapı ayrıca eski TDM (Analog Santral) tabanlı santralden IP özellikli telefon sistemlerine geçiş yaşadı. Bu blog, taşıma işleminin neden gerekli olduğunu ve ilk IP iletişimi uygulamanızı nasıl planlayacağınızı göstermek için TDM (Analog Santral) ile VoIP arasında bir karşılaştırma yapacağız.

Analog santral sisteminden ip santral sistemine
Analog santral sisteminden ip santral sistemine

Tanımı: Analog Santral ve IP Santral

  • TDM (Analog Santral) (Zaman Bölmeli Çoklayıcı) , aramaları bakır teller üzerinden yönlendirmek için fiziksel anahtarlar kullanan nispeten eski bir teknolojidir. Analog Santral, yaygın olarak kullanılan tescilli bir iş telefonu sistemi olarak, belirli işlevleri yerine getirmek için farklı panolara sahip bir kabin olarak tasarlanmıştır. Kısacası, TDM çalışmak için telefon hatlarına ve teknik ekipmanlara güvenmektedir.
  • VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) , İnternet Protokolü (IP) ağları üzerinden sesli iletişim ve multimedya oturumlarının sağlanması için bir grup teknolojidir. VoIP, sesi dijital bir sinyale dönüştürerek doğrudan IP telefonlardan ve diğer veri güdümlü cihazlardan arama yapılmasını sağlar. VoIP’de bir dakikalık video izleyin .

Analog Santral Son Saatlerini Yaşıyor

Analog Santral onlarca yıldır kullanılmaktadır ve hala kurumsal telefon sistemleri olarak kullanan birçok işletme bulunmaktadır. Ancak, iş iletişimi daha çevik ve entegre hale geldikçe, bu teknoloji dikkate alınmayacak ve birkaç satıcı tarafından aşamalı olarak kaldırılacaktır. TDM’in neden eski olduğunu ve yerini giderek daha fazla işletme ile değiştirdiğini göstermek için birkaç neden.

Üreticiler ve Donanım Tedariği ile ilgili Sorunlar

Analog Santral’in en büyük dezavantajlarından biri, kullanıcıların PBX‘ten el cihazlarına kadar her şeyi destekleyecek ve garanti edecek bir satıcıdan neredeyse tüm donanım ekipmanını satın almaları gerektiğidir. En iyi fiyatlar için alışveriş yapamaz ve bir satıcının çözümünü diğerinin TDM sistemine ekleyemezsiniz. Bazı satıcıların artık TDM ürünlerini desteklememesi nedeniyle TDM’ye bağlı kalmak risklidir. Parçaların bulunması daha zor hale gelecek ve destek için kalifiye teknisyenler de daha az olacaktır. Örneğin, Samsung Electronics America, 2019 yılında OfficeServ, SCM ve ilgili telefon ve ekipman satışını sona erdirdi .

‣ Hareketlilik Eksikliği

Doğası gereği, TDM (Analog Santral) teknolojisi hareketlilik sağlayamamaktadır. Analog Santral, ses trafiğini taşımak için fiziksel telefon hatlarını kullandığından, çalışanların arama yapmak ve almak için masalarında kalmaları gerekir ve bu da mobil işgücü için büyük bir dezavantaj haline gelir. Günümüzde çalışanlar, istedikleri yerde iletişim kurmak ve işbirliği yapmak için mobil cihazları ve masaüstlerini ofis uzantısı olarak kullanmaya alışkındır. Hareketlilik eksikliği, Analog Santral’in kullanımını büyük ölçüde sınırlamaktadır.

‣Ölçeklendirmede Zorluk

Analog Santral’in sistem genişletmesi söz konusu olduğunda sınırlamaları vardır. TDM (Analog Santral) sistemleri, önceden belirlenmiş sayıda analog telefon hattı ile yapılandırılmıştır. Çağrı hacmi artarsa ​​veya ek çalışan eklemeniz gerekirse, servis sağlayıcınızdan daha fazla kapasite satın almanız ve tesisinize ek hatlar getirmeniz gerekebilir. Daha fazla telefon hattı eklemek, sisteme yeni kartlar eklemek anlamına gelir, bu da Analog Santral sistemini hantal yapar.

‣Özel BT Personeli

Analog Santral’in sahibi olmak, şirket içinde yönetim, bakım ve yapılandırma sorumluluğunu getirir. Sistemi yönetmek ve manuel olarak güncellemek için özel BT personeli gereklidir. Mevcut yapılandırmaya MAC’ler (hamle, ekleme ve değiştirme) için PBX servis sağlayıcısına önceden başvurmanız gerekir. PBX ve telefonun çalışmasını sağlamak için bakım sözleşmeleri de gereklidir, çünkü karmaşık sorunlar ortaya çıktığında tedarikçiniz veya servis sağlayıcınız tek yedeklemenizdir.

‣ Sınırlı Özelleştirme ve Entegrasyon

Analog Santral tescilli bir sistem olduğundan, özelleştirme oldukça sınırlı ve pahalıdır. Sistemdeki küçük değişiklikler bile, yönetmek ve kontrol etmek için bilgili ve eğitimli teknisyenlere ihtiyaç duyar. İnterkom işlevselliği gibi belirli özellikleri desteklemek için ek donanım satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, Analog Santral, karmaşık bir dizi uygulamadan oluşan günümüzün iş iletişimi ekosistemine entegre olamaz. Verimlilik araçlarıyla entegrasyonun olmaması, iş verimliliğini giderek daha fazla engeller.

VoIP Artık Geleceğe Hükmediyor

Analog Santral, pazarda rol oynamaya devam etse de, işletmeler, potansiyel maliyet tasarrufu ve çalışan verimliliğindeki kazançlar nedeniyle giderek VoIP’yi tercih etti.

‣ Daha Düşük Toplam Sahip Olma Maliyeti

VoIP çözümü, işletmeleri uzun vadeli hizmet sözleşmelerine ve pahalı sistem revizyonuna kilitleyen TDM (Analog Santral) sistemine kıyasla anında maliyet tasarrufu sağlar. VoIP, hem ses hem de veri trafiği için aynı kablolama ve ağ ekipmanının kullanılmasına izin vererek, maliyetli kiralık hatları ve TDM (Analog Santral) sistemlerinin gerektirdiği diğer merkezi altyapıyı ortadan kaldırır. Ayrıca, VoIP sistemi daha büyük bağlantı seçeneklerine de izin verir ve MAC’ler için kablo bağlantı uç noktaları gerektirmez. VoIP sisteminin genişletilmesi ile ilgili çok az lisans ücreti de vardır.

‣Yazılımla Geliştirilmiş Taşınabilirlik

IP Santral ile koordine edilen yazılım telefonu, çalışanların istedikleri yerde istedikleri yerde kendi cihazlarıyla iş bağlantılarına bağlı kalmalarına yardımcı olmak için cep telefonlarına veya masaüstlerine kurulan bir uygulamadır. Mobil ve ev işçilerinin yanı sıra, ofis çalışanları da masa telefonları için uygun bir yerine software telefonlar kullanıyoruz. BYOD mobilitesi maliyet verimliliği, çalışan memnuniyeti, iyileştirilmiş üretkenlik, daha iyi iş-yaşam dengesi ve genişletilmiş küresel erişim sağlar.

‣ Tümleşik İletişim

Dijital dönüşümün ve mobil iş gücünün trendi ile, tümleşik iletişim, modern işyerinde yeni norm haline geliyor. Tümleşik iletişim, birçok iletişim kanalını tek bir erişim noktasına dönüştürmektir. UC ürün paketi içinde, ses bileşeni VoIP teknolojisi ile güçlendirilecektir. Birleşik iletişim çözümlerinin büyük çoğunluğu çekirdek temel olarak VoIP’e güveniyor. Şirketler, sohbet ve CRM entegrasyonu gibi birleşik iletişimin avantajlarından yararlanmak için TDM (Analog Santral)’den VoIP’e geçmelidir.

‣Çok Yönlü Özellikler

Bazı Analog Santral satıcıları da çağrı transferi, halka grubu ve çağrı kuyrukta gibi özellikleri destekleyebilir. Ancak, eklenti özellikler ve genellikle ayrı olarak onlar için ödeme gerekir. Karşılaştırıldığında, IP Santral, IVR, konferans ve sesli posta gibi ek bir ücret ödemeden sesli posta gibi kurumsal düzeyde uzun bir özellik listesi ile birlikte gelir. Verimliliği artırıcı diğer gelişmiş iletişim özellikleri sadece VoIP telefon sistemlerinde mevcuttur.

‣Daha Kolay Kurulum ve Yönetim

IP tabanlı bir telefon sistemine geçiş, kurulumu, yapılandırmayı ve yönetmeyi kolaylaştırır. Aynı ağ veri ve sesli IP Santral kurulum ve yükleme için kullanıldığı için zaman ve çaba kaydedin. Teknik sorunları çözmek için kendi bünyesinde olmasını teknisyen gerektirir Analog Santral aksine, IP PBX sistemleri herhangi yapılandırmaları ve güncellemeleri birkaç tıklama ile admin tarafından yapılabileceğini web tabanlı arayüz ve böylece bile uzaktan yönetim araçlarını kullanımı kolay gel .

TDM (Analog Santral)’den VoIP Geçmenin 4 Pratik İpuçu

Çoğu şirket için TDM (Analog Santral)’den VoIP’e geçmek uzun vadede çok mantıklı. IP iletişim sistemleri her büyüklükteki ve her türdeki şirketler için idealdir. Ancak VoIP’in göçü ve benimsenmesi yaklaşımı, her şirketin gereksinimlerine bağlı olarak değişir. IP iletişim uygulamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

1) Göçü İş İhtiyaçlarına Göre Planlayın Taşıma hızınızı

ve VoIP sistemini nasıl sunacağınızı belirleyin. Bir All-IP çözümü ile tam bir değiştirmeyi mi yoksa paralel çalışan TDM (Analog Santral) sistemi ile aşamalı bir geçiş mi tercih edersiniz? Mevcut telefon sağlayıcılarınızla ne ölçüde sözleşmelere bağlısınız? İşletmeniz için ne tür bir dağıtım modeli uygundur? Öncül tabanlı, bulut tabanlı mı yoksa melez mi?

2) Ağ Özellikleri değerlendirin

VoIP sesli aramalar kalitesi ağ üzerinde aşırı bağımlıdır. Herhangi bir ağ yükseltmesi veya ekstra kapasite gerekip gerekmediğini belirlemek için mevcut ağın kapsamlı bir değerlendirmesini yapın. Herhangi ağ gecikmesi ve seğirme kötü ses kalitesi veya bırakılan çağrılara neden olabilir. Bağlantı güvenilirliği, veri bant genişliği ve maksimum çağrı hacmi gibi kritik bileşenleri özellikle dikkat edin. Ayrıca, ses trafiğinizi ağ tıkanıklığından kurtarmak ve genel arama kalitesini artırmak için VLAN (Sanal Yerel Alan Ağı) kurmanız veya ses trafiğinize uygun QoS (Hizmet Kalitesi) ayarlarıyla öncelik vermeniz gerekebilir.

3) IP Santral Sistemi Güvenli

VoIP hack ve saldırılar internetten gelen karşı önleme gerektiren Analog Santral, veri ve diğer uygulamalar ile bir IP iletişim sistemi hisseleri ağı aksine. Güçlü parolalar kullanma ve sistemi güncel tutma gibi temel uygulamalara ek olarak, güvenlik duvarıyla yetkisiz erişimi engellemek, güvenlik açığı bulunan her uç noktadan giden çağrıların kullanımını kısıtlamak ve anonim gelen çağrılara izin vermemek gerekir.

4) Nihai Göç Önce bir Test Run Davranış

tam olarak uygulanması öncesinde Testi ağınızın her yönüyle ve VoIP sistemi. Özellikle, dahili ve harici aramaları, ses kalitesini, önemli özellikleri, gövdelerin ve uç noktaların uyumluluğunu, 3. taraf entegrasyonunu vb. Test etmek için kapsamlı bir plan oluşturun. Ayrıca, bir şeyler dönüm için izin veren bir geriye kıvrılan planı VoIP sistemi beklentilerinize çalışmazsa da riskleri azaltabilir TDM (Analog Santral) destekliyor.

Sorunsuz Bir Geçiş için Yeastar VoIP Çözümü

Yeastar VoIP çözümü, VoIP’i destekleyen tamamen işlevsel S-Serisi IP Santral’in yanı sıra IP tabanlı bir bağlantıda ISDN ve PSTN terminalleri ile birlikte kapsamlı bir iletişim özelliği seti sunar. Ayrıca, yerinde donanım PBX ekipmanı bulundurmamayı tercih ederseniz, Yeastar Bulut Santral tarafından etkinleştirilen bir barındırılan ses çözümü de mevcuttur.

Mevcut cihazların tamamen değiştirilmesinde bütçeden çekiniyorsanız, geleneksel ekipmanı mevcut yatırımdan yararlanarak SIP servis sağlayıcılarına bağlamak için Yeastar VoIP Gateway kullanarak aşamalı bir geçiş yapmayı tercih edebilirsiniz. IP iletişim faydaları.