Skip to content

Dijital dönüşüm (DX), bir şirket tarafından dijital teknolojinin benimsenmesidir. Uygulanması için ortak hedefler, verimliliği, değeri veya yeniliği geliştirmektir.

Dijital Dönüşümün Tarihi

Sayısallaştırma, bir görüntü tarayıcı veya dijital ses kayıtları gibi bir analogdan dijitale dönüştürücü kullanarak analog bilgiyi dijital forma dönüştürme işlemidir. 1990’lı yıllardan itibaren internet kullanımının artmasıyla birlikte dijitalleşmenin kullanımı da artmıştır. Ancak dijital dönüşüm, mevcut süreçlerin dijitalleştirilmesinden daha geniş kapsamlıdır. Ürünlerin, süreçlerin ve organizasyonların yeni, dijital teknolojilerin kullanımıyla nasıl değiştirilebileceğini düşünmeyi gerektirir. Dijital dönüşüm, sosyo-teknik bir program olarak görülebilir.

Dijital teknolojiyi benimsemek bir işletmeye fayda sağlayabilir, ancak bazı şirket kültürleri dijital dönüşümün gerektirdiği değişikliklerle mücadele edebilir.

2015 raporu, olgunlaşan dijital şirketlerin bulut barındırma, sosyal medya, mobil cihazlar ve veri analitiği kullanırken diğer şirketlerin belirli sorunlar için bireysel teknolojileri kullandığını belirtti. 2017 yılına kadar bir çalışma, endüstrilerin %40’ından daha azının dijitalleştiğini (medya, perakende ve teknoloji endüstrilerinde kullanım yüksek olmasına rağmen) buldu.

2020 itibariyle, Avrupa şirketlerinin %37’si ve Amerikan şirketlerinin %27’si dijital teknolojiyi benimsememişti. 2017-2020 döneminde Avrupa belediyelerinin %70’i dijital teknolojilere yaptığı harcamaları artırdı.

2021 anketinde Avrupalı ​​şirketlerin %55’i COVID-19 pandemisinin dijitalleşme talebini artırdığını ve şirketlerin %46’sı daha fazla dijitalleştiklerini bildirdi. Bu şirketlerin yarısı gelecekte dijital teknolojilerin kullanımında bir artış bekliyor ve daha büyük bir oranı daha önce dijital teknolojiyi kullanmış şirketler oluşturuyor.

Dijital altyapı eksikliği, ABD’deki %5’e kıyasla, AB işletmelerinin %16’sı tarafından yatırımın önündeki önemli bir engel olarak görülüyordu. 2021’de yapılan bir ankette, ankete katılan Afrika bankalarının %89’u COVID-19 pandemisinin dahili operasyonlarının dijital dönüşümünü hızlandırdığını iddia etti.

Dijitalleşme Nedir?

Dijitalleşme (Sayısallaştırma), bilgiyi dijital (yani bilgisayar tarafından okunabilir) bir biçime dönüştürme işlemidir. Sonuç, ayrı bir nokta veya örnek kümesini tanımlayan bir dizi sayı üreterek elde edilen bir nesnenin, görüntünün, sesin, belgenin veya sinyalin (genellikle bir analog sinyalin) temsilidir. Sonuç, dijital temsil veya daha spesifik olarak, nesne için dijital bir görüntü ve sinyal için dijital form olarak adlandırılır.

Modern uygulamada, sayısallaştırılmış veriler, sayısal bilgisayarlar ve diğer işlemler tarafından işlenmesini kolaylaştıran ikili sayılar biçimindedir, ancak sayısallaştırma, analog kaynak materyalin sayısal bir biçime dönüştürülmesi anlamına gelir; bunun yerine ondalık veya başka bir sayı sistemi kullanılabilir.

dijitalleşme ve dijital dönüşüm süreçleri

Dijitalleşme, veri işleme, depolama ve iletim için çok önemlidir, çünkü “her formattaki her türlü bilginin aynı verimlilikle taşınmasına ve ayrıca karıştırılmasına izin verir”. Analog veriler tipik olarak daha kararlı olsa da, dijital veriler daha kolay paylaşılma ve erişilme potansiyeline sahiptir ve teorik olarak, gerektiğinde yeni, kararlı biçimlere taşınması koşuluyla, nesil kaybı olmaksızın süresiz olarak yayılabilir. Bu potansiyel, erişimi iyileştirmek ve dijital koruma alanının hızlı büyümesini sağlamak için tasarlanmış kurumsal dijitalleştirme projelerine yol açmıştır.

Bazen dijitalleştirme ve dijital koruma aynı şeyle karıştırılabilir, ancak bunlar farklıdır, ancak dijitalleştirme genellikle dijital korumada hayati bir ilk adımdır. Kütüphaneler, arşivler, müzeler ve diğer bellek kurumları, hassas malzemeleri korumak ve kullanıcılar için daha fazla erişim noktası oluşturmak için öğeleri dijitalleştirir. Bunu yapmak bilgi uzmanları için zorluklar yaratır ve çözümler, bunları uygulayan kurumlar kadar çeşitli olabilir.

Ses ve video kasetleri gibi bazı analog malzemeler yaşam döngülerinin sonuna yaklaşıyor ve ekipmanın eskimesi ve ortam bozulması verileri geri alınamaz hale getirmeden önce bunları dijitalleştirmek önemlidir.

Zaman, maliyet, kültürel tarih endişeleri ve tarihsel olarak marjinalleştirilmiş sesler için adil bir platform yaratma dahil olmak üzere dijitalleşmeyi çevreleyen zorluklar ve sonuçlar var. Birçok dijitalleştirme kurumu bu zorluklara kendi çözümlerini geliştiriyor.

Kitlesel sayısallaştırma projeleri yıllar içinde karışık sonuçlar elde etti, ancak bazı kurumlar geleneksel Google Kitaplar modelinde olmasa bile başarıya ulaştı.

Teknolojik değişiklikler sıklıkla ve hızlı bir şekilde gerçekleşebilir, bu nedenle dijitalleştirme standartlarını güncel tutmak zordur. Alandaki profesyoneller, bilgilerini güncel tutmak ve sohbete katkıda bulunmak için konferanslara katılabilir ve organizasyonlara ve çalışma gruplarına katılabilir.

Dijital Dönüşüm Türleri

Dijital dönüşüm çabalarını kamuoyu önünde tartışan tanınmış şirketler arasında GE, Nike, Home Depot, Walmart, Target, John Deere ve diğerleri yer alıyor. Ancak her organizasyon benzersiz olduğu için dijital dönüşüm, onu deneyen her şirkette farklı görünüyor. Ve çoğu zaman kuruluşlar, aynı anda birden fazla türde dönüşüm teknolojisini kullanıyor.

Bununla birlikte, birçok kuruluş benzer teknoloji türlerine çekilir. İşte daha popüler dijital dönüşüm projeleri türlerinden bazıları:

 • Ağırlıklı olarak fiziksel satışlardan e-ticarete geçiş.
 • Şirket içi veri merkezlerinden bulut bilişime geçiş.
 • Daha verimli olmak ve iş süreçlerini optimize etmek için büyük veri analitiğini kullanmak.
 • Yeni içgörüleri ortaya çıkarmak için iş analitiğine yapay zeka ve makine öğrenimi yerleştirme.
 • Müşterilerin şirketle telefonlarından etkileşim kurmasını sağlayan mobil uygulamalar oluşturmak.
 • Nesnelerin İnterneti sensörleri, dijital ikizler, blok zinciri ve diğerleri gibi yeni teknolojileri doğrudan ürünlere entegre etmek.
 • Doğrudan posta, televizyon ve gazete gibi geleneksel reklamcılık yöntemlerini dijital pazarlama ve sosyal medya lehine terk etmek.
 • Ürün tasarımı ve hizmet süreçlerini iyileştirmek için sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklikten yararlanma.
 • Çalışanların uzaktan çalışmasını sağlayarak çalışan deneyimlerini iyileştirir.

Bugün, çoğu dijital dönüşüm çabası bu tür teknolojilerin birkaçını içermektedir. Ayrıca genellikle iş stratejisinde de bir değişiklik gerektirirler.

Dijital Dönüşümdeki Zorluklar

Dijital dönüşüm hızlanmaya devam ederken, işletmelerin uygulama sırasında ortaya çıkan zorlukları göz önünde bulundurması gerekiyor. Uygulama sürecinde işletmelerin karşılaştığı en yaygın zorluklardan bazıları şunlardır:

 • Kültür ve Yerleştirme. Dijital dönüşümler, işinizin her yönü için teknolojileri benimsemek kadar basit değildir. İşletmeler, çalışanların dönüşümü teşvik etmesi için doğru araçları, işe alım desteğini ve genel şirket kültürünü sağlamalıdır. Bu zorluktaki önemli bir faktör, bir kuruluşta, özellikle de bir Baş Veri Sorumlusu (CDO) olmak üzere etkili üst düzey liderlere sahip olmaktır.
 • Bütçeleme. Dijital dönüşümler bir yatırımdır. İşletmelerin yerinde net bir dönüşüm stratejisi yoksa, bütçeleme daha zor hale gelir. Hangi tür teknolojileri benimsemeniz gerektiğine ve neden bütçeleme devreye girmeden önce kritik bir ilk adım olduğuna dair temel bir bilgiye sahip olmak.
 • Strateji eksikliği. Daha önce de belirttiğimiz gibi, dijital dönüşümünüze yardımcı olacak doğru uzmanlara sahip olamamak nihayetinde zararlı olabilir. Aynı şekilde stratejisiz bir dijital dönüşüme girmek de zaman ve para israfına neden olabilir. Herhangi bir karar vermeden önce geleneksel bir stratejinin nasıl göründüğüne dair bir özet elde etmek istiyorsanız, dijital dönüşüm çerçeveleri kanıtlanmış stratejilere açıklık ve içgörü sağlayabilir.
 • Siber Güvenliğe Öncelik Vermemek. İşletmeler siber güvenliği daha ciddiye aldıkça bu konu giderek daha az sorun haline gelse de, işletmelerin güvenliği dijital dönüşümlerinin ön saflarına koymaları gerekiyor. Bulut geçişine öncelik vermek, yeni benimsenen teknolojilerinizin güvenli olmasını sağlamak için pratik bir başlangıçtır.

Dijitalleşme Stratejisi Nasıl Oluşturulur

En başarılı geçişler, iyi planlanmış ve iyi uygulanmış stratejilere sahip olanlardır. Başarılı bir stratejiyi nasıl oluşturabilirsiniz? İşte bazı ipuçları:

 • İş hedeflerinizi belirleyin. Herkes dijital dönüşüm projesi yapıyor diye bir proje başlatmaya karar vermek, felaket için kesin bir reçetedir. Başlamadan önce, ekibinizdeki herkesin bu çabayı neden üstlendiğinizi anladığından emin olun. Mevcut durumunuz hakkında bir anlaşmaya ve nereye gitmek istediğinize dair net bir vizyona sahip olmanız gerekir. Çoğu zaman, en etkili hedefleri, hedefinize doğru ilerlemenizi izlemenize olanak tanıyan metrikler olan temel performans göstergeleri (KPI’ler) ile birlikte gelir.
 • Bir uzman işe alın. Mevcut ekibinizdeki hiç kimsenin daha önce başarılı bir dijital dönüşüme öncülük etmemiş olma ihtimali yüksektir. Durumunuz buysa, biraz yardım getirmeyi düşünmek isteyebilirsiniz. Bu, dijital dönüşüm deneyimine sahip tam zamanlı bir çalışanın işe alınması şeklinde olabilir veya dışarıdan bir danışmanlık firmasının işe alınmasını gerektirebilir. Bazı şirketler ayrıca BT, pazarlama veya yapmak istediğiniz dönüşüm türünde deneyime veya uzmanlığa sahip diğer alanlarda kilit personel tutar.
 • Güçlü yönlerinizi geliştirin. Halihazırda yaptığınız her şeyi bir kenara bırakıp sıfırdan başlamak cazip gelebilir, ancak bu genellikle bir hatadır. Neyi zaten iyi yaptığınızı düşünün. Sadık müşterileriniz var mı? Markanız neyi temsil ediyor? Dijital dönüşümünüzden geçerken, halihazırda sahip olduğunuz başarıyı baltalayacak hiçbir şey yapmadığınızdan emin olmanız gerekir. Hedeflerine ulaşan projeleri, genellikle bir şirketin dijital arenadaki önceki çabalarının doğal bir uzantısı gibi görünüyor.
 • Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. Dijital dönüşüm çerçeveleri arasında ortak bir tema (daha fazlası aşağıdadır) müşteri deneyimine yapılan vurgudur. Dijital dönüşüm, müşterilerinizin kuruluşunuzla etkileşim şeklini değiştirecek. Bu yeni deneyimin olumlu olduğundan ve sahip olmak istediğiniz marka imajını güçlendirdiğinden emin olmalısınız.
 • Yeni prosedürler ve politikalar oluşturun. Yeni teknoloji, kimse kullanmıyorsa tamamen yararsızdır. Yeni bir araç veya uygulama kullanıma sunmadan önce, çalışanlarınızın onu nasıl kullanmasını istediğinizi dikkatlice düşünün. Prosedürleri net bir şekilde tanımlamazsanız ve insanların bunlara uymasını sağlamak için bazı yaptırım mekanizmaları oluşturmazsanız, personeliniz büyük olasılıkla eski iş yapma yöntemine geri dönecektir. Bazı durumlarda dijital dönüşüm, uzun ve zor bir süreç olan eksiksiz bir kültürel dönüşüm gerektirecektir.
 • Yineleyin. Kuruluşunuzu bir anda dönüştüremezsiniz. Bunun yerine küçük bir değişiklik yapın, değerlendirin ve tekrarlayın. Bir dizi adımla gelişen projelerin başarılı olma olasılığı, hepsini bir kerede uygulamaya çalıştığınız toptan bir değişiklikten daha fazladır. Stratejinizi biraz çevik tutarsanız, yol boyunca küçük değişiklikler yapabilir ve değişen koşullara zamanında tepki verebilirsiniz.
 • Bir dijital dönüşüm çerçevesini (framework) takip etmeyi düşünün. Birkaç analist ve danışmanlık firması, stratejinize şekil vermenize yardımcı olabilecek dijital dönüşüm çerçeveleri ortaya koydu. Gerçek stratejinizin kuruluşunuza özel olması gerektiğini unutmayın, ancak kanıtlanmış bir stratejiyi izlemek, önemli adımları kaçırmaktan veya diğer kuruluşların daha önce yaptığı hataları tekrar etmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir. Bir çerçeve gerekli değildir, ancak özellikle yönetim ekibinizin dijital dönüşüm konusunda önceden deneyimi yoksa yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.eweek.com/it-management/what-is-digital-transformation/