Skip to content

Bu yazımızda Video konferansı nedir? Telekonferans Nedir? Aralarındaki farklar nelerdir ve avantajları konusuna değinmek istiyoruz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan bu sistemler ile birbirinden uzak firmaların seyahat zorunluluklarını ortadan kalkar ve zamandan tasarruf etmesini sağlanır. Günümüz teknolojisiyle video konferans daha da kolay hale gelmiştir tablet, taşınabilir bilgisayar gibi aletlerde kolay ve kesintisiz bir görüntülü konuşma sunabiliyor. Bunun yanı sıra dosyaları, evrakları, sunumlarınızı paylaşabildiğiniz görüntülü konuşma platformudur. İş yerinizin toplantı odasını kolayca profesyonel bir video konferans odasına çevirebilirsiniz.

video konferans 1

Telekonferans Nedir?

Birden fazla kişinin rahatlıkla sesli olarak telefon görüşmesi yapmasını sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde ofisler, işletmeler vb. yerler başka ofislerle veya şirketlerle rahat bir şekilde konuşmasını sağlar. Sadece şirket ve ofislerde geçerli olmayan bu sistem birden fazla arkadaş gurubu içinde kullanıla bilir bir platformdur . Telekonferans nedir? son yıllarda bilgi işlem çalışanları ve patronların en çok araştırdığı sorulardan biridir.

telekonferans

Video Konferans Nedir?

Farklı iş yerleri farklı firmalar aynı anda sıkıntısız bir şekilde ses ve görüntü iletişimi/haberleşmesi sağlayan bir platformdur. Video konferans sistemlerini farklı olarak iş adamları, devlet adamların ve askerler toplantı salonlarında kullanmaktadır. En büyük avantajı da zamandan tasarruf sağlamasıdır.

Video Konferans Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Sözsüz İfadeleri Okuyabilmek

Bu en büyük avantajı sağlamakta kişilere nedeni ise karşı taraftaki kişinin gülümsemeleri veya kuşkulu bakışları görüle bilir bu sayede karşı taraftaki kişinin mimiklerinden nasıl bir yol izlemesi gerektiğini çıkara bilir iş yerleri.

Kullanımı Kolaylığı

Eski sistem olmaması sayesinde artık akılı telefonlarda taşınabilir bilgisayarlarda tek tıkla karşı tarafla görüşmeye başlaya bilirsiniz eski sitem olsaydı bunun için önceden takviminizde ayırdınız gün ve saate özel odalara girip bu video konferansını sağlaya biliyordunuz günümüzde iste tek tıkla bağlanabiliyor görüntü ve ses kalitesi iyi düzeyde rahatlıkla yer zaman fark etmeden görüşmenizi yapa biliyorsunuz.

Yüze Yüze İletişim Gibi Gerçek Bir Görüşme Deneyimi

Uzun zamandır iletişim kurmak için telefon ve mail kullanıldıysa da günümüzde kısa mesaj çokça popülerlik kazandıysa insanlar bazenleri mesajlaşırken soğuk ola biliyor ne kadar enerjik bir yapıya sahip olursa olsun bunun yerine video konferans bu soğukluk ortadan kaldırıyor insanlar yüz yüzeyken daha çok verimlilik ala biliyor ve mimikler sayesinde de bir birlerini daha net bir şekilde algılıyor bunun içinde video konferans çokça ün kazanmıştır

Video Konferans Sistemi

Bu yazıda Video konferans nedir? Telekonferans nedir? Aralarında ne tür farklar ve avantajlar vardır açıklamaya çalıştık. Zoom, Skype, Microsoft Teams gibi uygulamalarla da entegre bir şekilde çalışabilecek konferans sistemleri, verimliliği arttırabilmek için şu günlerde en çok aranan teknolojik çözümlerdir.