skip to Main Content

SIP Nedir?

SIP, ingilizce Session Initiation Protocol yani Oturum Başlatma Protokolü’nün kısaltmasıdır. Ses, video, anlık mesajlaşma ve diğer multimedya oturumlarını içeren etkileşimli kullanıcı oturumlarını başlatan ve yöneten bir protokoldür. Bir 3GPP (Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi) sinyal protokolüdür. IP Üzerinden Ses (VoIP) ‘de kullanılan başlıca sinyal protokollerinden biridir.

SIP, IETF MMUSIC Çalışma Grubu tarafından ses oturumları için yaygın olarak kullanılan bir standart olan H.323 ile karşılaştırıldığında daha sağlam bir standart oluşturma girişimiyle geliştirilmiştir. İhtiyaç, şu anda İnternet üzerinden uygulanmakta olan video konferans, birleşik mesajlaşma ve sesli sohbet gibi hizmetlerin artan talebini karşılamaktı.

SIP Teknolojisi

SIP, Köprü Metni Aktarım Protokolü’ne (HTTP) dayanmaktadır. Temel olarak, kullanıcı aracıları ve proxy sunucuları gibi ağ öğelerine çağrı kurulumu ve sinyalleme özellikleri gömme ile ilgilenir. Sinyalizasyon ve çağrı kurulumu, IP tabanlı iletişim sistemi tarafından, Genel Anahtarlamalı Telefon Ağında (PSTN) bulunan çağrı işleme fonksiyonlarını ve özelliklerini desteklemek için kullanılabilir. SIP, bir VoIP uygulamasının geleneksel telefon sistemlerinin sunabildiği yüksek kalite ve güvenilirliğe sahip olmasını sağlar. SIP, bir iletişim oturumunun sinyalleşme kısmını işler. Oturum Açıklama Protokolü (SDP) için bir taşıyıcı görevi görür. SDP, oturumun medya bölümünü yönetir. Ses ve video içeriğinin iletimi Gerçek Zamanlı Aktarım Protokolü (RTP) tarafından yapılır. Bu nedenle bir SIP oturumu, RTP’nin paket akışlarını içerir. SIP, multimedya oturumunda yer alan protokollerin bir parçasıdır.

Avantajları

SIP’in en büyük avantajı hem IP hem de geleneksel telefon iletişimi desteğidir. İletişim hizmeti sağlayıcıları, geleneksel telefon ve IP iletişim hizmetlerini birbirine bağlamak için bu protokolden yararlanabilir. Bu, özellikle her iki alanın da dahil olduğu VoIP telefon satıcıları için iyi görünüyor.

SIP’deki “P” “protokolü” temsil eder. Önce bir protokolün ne olduğunu anlayalım.

İnternet protokolü (IP) nedir?

Protokol, iki veya daha fazla bilgi işlem cihazının (dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, yönlendiriciler, ağ anahtarları vb.) Birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu tanımlayan bir dizi kuraldır.

VoIP’in bir protokolün kendisi olmadığını bilmek önemlidir . Bunun yerine, IP kullanarak ses ve video bilgilerinin taşınmasında yer alan tüm teknolojiler için bir genel terimdir.

SIP ve VoIP İlişkisi Nedir?

SIP, VoIP aramaları sırasında tek başına çalışmaz. Ses verilerinin hedefine ulaşmasını sağlamak için başka protokoller de onunla birlikte çalışır. Oturumu açıklama protokolü (SDP) bunlardan biridir. SIP, sinyal ayrıntılarını değiştirmek için IP uç noktaları ile iletişim kurarken, SDP katılımcıların oturuma katılmasına veya oturumun ayrıntılarını almasına yardımcı olmak için oturumla ilgili bilgileri iletir.

SIP ve VoIP Teknolojisindeki Kodek Ne Anlama Gelir?

Ağ üzerinden taşınmadan önce ses bilgileri, ses sinyallerini ikili verilere dönüştüren kodekler kullanılarak kodlanır . Bu amaç için birçok codec bileşeni kullanılır, ancak en yaygın ikisi:

  • G.711 codec bileşeni: Sıkıştırılmamış dijital ses için kullanılır. Ses kalitesi diğer kodeklerden daha iyidir, ancak daha fazla bant genişliği kullanır.
  • G.729 kodek: Sıkıştırılmış ses için kullanılır. İletilen veri miktarını ve bunun sonucunda ortaya çıkan bant genişliği tüketimini azaltmak için ses kalitesini düşürür.

RTP Nedir?

Kodlanmış ses verisi paketleri, ses ve video verilerinin gerçek zamanlı akışı için kullanılan özel bir uygulama katmanı protokolü olan gerçek zamanlı aktarım protokolü (RTP) tarafından taşınır . RTP oturumları SIP’den bağımsızdır. STP yükü olan SDP’den farklı olarak RTP oturumları SIP oturumlarına paralel olarak çalışır.

RTP, RTCP ve SIP (SDP yükü ile) veri paketleri, taşıma katmanı protokolleri kullanılarak hedeflerine aktarılır. En sık kullanılan iki protokol aşağıda açıklanmaktadır.

  • İletim kontrol protokolü (TCP): Paketleri sıralı olarak aktarır. Gönderilen her paket için, alıcı uç bir makbuz onay paketi gönderir. Onay paketi belirli bir süre içinde alınmazsa veya bir sorun olduğunu belirtirse, orijinal paket yeniden gönderilir. TCP, doğruluk için tasarlanmıştır ve veri paketlerinin orijinal sıralarında teslim edilmesini sağlar.
  • Kullanıcı datagram protokolü (UDP): Sıralı olmayan paketleri tespit etmeden veya kayıp paketleri yeniden iletmeden verileri aktarır. Paketler sadece yanlış bir sırada teslim edilemez, aynı zamanda tamamen dışarıda bırakılabilir. UDP’nin temel amacı, paketlerin hedeflerine mümkün olan en kısa sürede teslim edilmesini sağlamaktır.


Gerçek zamanlı veri iletimine odaklandığı göz önüne alındığında, UDP, VoIP çağrıları için TCP’den daha uygundur. UDP’deki kayıp ve sıralı olmayan paketler hafif ses kalitesi sorunlarına neden olsa da, çoğu durumda bunlar insan kulağı tarafından algılanmaz. Ayrıca, TCP paketlerinin yeniden sıralanması ve yeniden iletilmesinden kaynaklanan gecikme, ses kalitesinin düşmesine ve hatta çağrıların düşmesine neden olabilir.

Aşağıdaki diyagramda SIP sinyalleri ve RTP akışının hangi aralıkta olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Bu sinyal akış şemasındaki sıralamayı ezbere bilmeniz sorun çözme aşamalarında işinizi kolaylaştıracaktır.

sip protocol network diagram
SIP ve RTP Sinyalleşmesi