Skip to content

PBX, kelimesi Private Branch Exchange kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor. Türkçeye özel şube iletişimi olarak çevirmek doğru olacaktır. Kısaca PBX, Telefon Santrali demektir.

İşletmeniz için telefon çözümlerini araştırmaya yeni başladıysanız , Özel Şube Değişimi anlamına gelen PBX kısaltmasıyla karşılaşmış olabilirsiniz . Bunun ne anlama geldiğini mi merak ediyorsunuz? Yardım etmek için buradayız.

PBX, basitçe iş sınıfı telefon sistemi anlamına gelen bir terimdir. İş telefonu sistemleri, şirketlerin günlük işlemleri yürütmek için ihtiyaç duydukları temel ses özelliklerini sunar. Özetle şu özellikleri içerir:

  • Dahili arama,
  • Aramaları mesai saatleri dışında yönlendirmek için çalışma saati ayarları,
  • Arayan bekleme kuyrukları,
  • Beklemedeki müzikleri
  • Telesekreter (IVR)
  • Telekonferans.
    Konut telefon hatları ve cep telefonu hizmetleri, kısaca işyerinde insanları birbirine bağlayan bu özellikleri sağlamıyor.

Telefon sistemleri çok çeşitlidir, ancak günümüzde çoğu dijital/IP Tabanlıdır. Sesli ve görüntülü iletişim göndermek için İnternet’ten yararlanmaktadır. Aşağıda bugün mevcut olan türlerinin hızlı bir dökümü bulunmaktadır. Analog sistemleri herhangi bir modern iş için önermiyoruz; ancak, şu anda analog bir santraliniz varsa açıklamayı yararlı bulabilirsiniz.

Eski Tip Analog PBX (Santral) Sistemi

Bu sistemler uzun zamandır varlığını sürdürüyor ve Düz Eski Telefon Hizmeti (POTS) hatları üzerinden Genel Anahtar Telefon Şebekesine (PSTN) bağlanıyor. PBX, bakır kablolarla fiziksel olarak onlara bağlanarak telefonlar ve faks makineleri arasındaki çağrıları yönetir. Gelen çağrılar telefonlara yönlendirilir ve PBX (santral) üzerinden telefonlar arasında transfer etmem mükün olur. PBX’in kendisi tipik olarak bir ofisin telekomünikasyon dolabında yaşıyor.

Analog hat diyince anlamanız gereken şey eskiden evlerimizde kullandığımız ve Telekom firması tarafından iki bakır tel ile sunulan hizmettir.

Günümüzde Analog sistemler yani eski tip telefon santrallerini yerini VoIP PBX yani IP Santral sistemlerine bırakmıştır. IP Santraller ile ilgili blog yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Eski tip analog telefon hatları
Eski tip analog telefon hatları

Resimdeki çirkin görüntüyü bilmeyeniniz yoktur. Bunun nedeni yıllardır bakır kablolar ile ev ve işyerlerine sunulan telefon hatlarının zamanla sök tak yapılarak berbat bir hal almasından ötürü.

Eski tip analog telefon sistemi görüntüsü
Eski tip analog telefon santrali görüntüsü

Analog PBX (Santral= Odasından bir görüntü. Her telefon hattı için 2 bakır tel gerektiğinden onlarca hattta yüzlerce hat olduğunda içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Halbuki IP Santral ve VOIP Kullanıldığında aynı işi yapan bir sistem böyle görünecekti:

ip santral kabin