skip to Main Content

IP Telefon ve IP Santral Distribütörü Nolto Bilişim

Nolto Bilişim, Telekomünikasyon sektöründe IP Santral, IP Telefon ve VoIP Gateway gibi telekomünikasyon, görüntülü ve sesli iletişim ürünleri ve bulut santral ve çağrı merkezi çözümlerinin Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir.

Lider Telekom üreticisi Yeastar'ın tek yetkili distribütörüdür. Yeastar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için hibrit IP Santral ürünlerinin yanında büyük ölçekli işletmeler için yazılım tabanlı santral ve Bulut Santral ürünleri de bulunmaktadır.

Yealink IP Telefon, IP dect telefon, telekonferans cihazları, video konferans odası çözümlerini avantajlı fiyatlar ile sunmaktadır.

Ses operatörlerinin ve bulut santral satıcılarının ihtiyaç duyduğu FXS, FXO, IP FCT, GSM IP FCT, LTE Router gibi telekomünikasyon ekipmanlarını profesyonel destek ile dağıtmaktadır.

Nolto Google Maps

Bize Ulaşın

Adres: Yukarı Dudullu Mh, Alemdağ Cd, No:806 K:4 D:14 Dalçık İş Merkezi 34775 Ümraniye İstanbul Türkiye

Yol tarifi için tıklayın: https://g.page/NOLTO

PBX Nedir?

PBX, Private Branch Exchange kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve Türkçeye özel şube iletişimi olarak çevrilebilir. Bizim bildiğimiz anlamıyla PBX, Santral demektir.

İşletmeniz için telefon çözümlerini araştırmaya yeni başladıysanız , Özel Şube Değişimi anlamına gelen PBX kısaltmasıyla karşılaşmış olabilirsiniz . Bunun ne anlama geldiğini mi merak ediyorsunuz? Yardım etmek için buradayız.

PBX, basitçe iş sınıfı telefon sistemi anlamına gelen bir terimdir. İş telefonu sistemleri, şirketlerin günlük işlemleri yürütmek için ihtiyaç duydukları temel ses özelliklerini sunar. Bu tür özellikler şunları içerir: dahili arama, aramaları mesai saatleri dışında yönlendirmek için çalışma saati ayarları, müşteri bekleme kuyrukları, beklemedeki müzik ve arama konferansı. Konut telefon hatları ve cep telefonu hizmetleri, kısaca işyerinde insanları birbirine bağlayan bu özellikleri sunmaz.

PBX’ler çok çeşitlidir, ancak günümüzde çoğu dijitaltir ve sesli ve görüntülü iletişim göndermek için İnternet’ten yararlanmaktadır. Aşağıda bugün mevcut olan türlerinin hızlı bir dökümü bulunmaktadır. Analog sistemleri herhangi bir modern iş için önermiyoruz; ancak, şu anda analog bir PBX’iniz varsa açıklamayı yararlı bulabilirsiniz.

Eski Tip Analog PBX Telefon Sistemi

Bu sistemler uzun zamandır varlığını sürdürüyor ve Düz Eski Telefon Hizmeti (POTS) hatları üzerinden Genel Anahtar Telefon Şebekesine (PSTN) bağlanıyor. PBX, bakır kablolarla fiziksel olarak onlara bağlanarak telefonlar ve faks makineleri arasındaki çağrıları yönetir. Gelen çağrılar PBX üzerinden ve telefonlara yönlendirilir ve çağrılar PBX üzerinden telefonlar arasında aktarılabilir. PBX’in kendisi tipik olarak bir ofisin telekomünikasyon dolabında yaşıyor.

Analog hat diyince anlamanız gereken şey eskiden evlerimizde kullandığımız ve Telekom firması tarafından iki bakır tel ile sunulan hizmettir.

Günümüzde Analog sistemler yani eski tip telefon santrallerini yerini VoIP PBX yani IP Santral sistemlerine bırakmıştır. IP Santraller ile ilgili blog yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

Eski tip analog telefon hatları
Eski tip analog telefon hatları

Resimdeki çirkin görüntüyü bilmeyeniniz yoktur. Bunun nedeni yıllardır bakır kablolar ile ev ve işyerlerine sunulan telefon hatlarının zamanla sök tak yapılarak berbat bir hal almasından ötürü.

Eski tip analog telefon sistemi görüntüsü
Eski tip analog telefon sistemi görüntüsü

Analog PBX (Santral= Odasından bir görüntü. Her telefon hattı için 2 bakır tel gerektiğinden onlarca hattta yüzlerce hat olduğunda içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Halbuki IP Santral ve VOIP Kullanıldığında aynı işi yapan bir sistem böyle görünecekti: