Skip to content
Call Center Solution

QueueMetrics Çağrı Merkezi
Auto-Dialer ve Raporlama Çözümü

QueueMetrics ve Yeastar işbirliği ile Telefon Santralinizi profesyonel bir çağrı merkezi sistemine dönüştürün. İsviçre merkezli lider çağrı merkezi yazılımı üreticisi QueueMetrics, Yeastar IP Santral ile dakikalar içinde entegre olabiliyor.

Gelişmiş IP Santral teknolojisini ve hem bulut tabanlı hem de şirket içi sağlam Asterisk çağrı merkezi yönetim yazılımı QueueMetrics’i bir araya getiren Yeastar , tutarlı bir müşteri deneyimi sağlamak ve hem akıllı telefon yönetimi hem de güçlü çağrı merkezi analizi yapabilen entegre bir sistem sunuyor. Mutlu müşteriler, profesyonel çağrı yönetimi.

Gelişmiş müşteri memnuniyetinin keyfini çıkarın ve çağrı merkezi yöneticilerinizin Müşteri Temsilcisi (Agent) verimliliğini izlemesine, hedefleri, dönüşüm oranlarını ölçmesine ve basit ve kullanımı kolay bir ara yüzle kampanya istatistiklerini raporlamasını sağlayın. QueueMetrics hakkında detaylı bilgi için web sitesini inceleyebilirsiniz: https://www.queuemetrics.com/

Predictive Dialer
Tahmine Dayalı Otomatik Arama

Mesaj yayını, tahmine dayalı, doğrudan, ters çevirme ve önizleme arama özellikleri.

WombatDialer çevirici yazılımı yüksek düzeyde ölçeklenebilir, çok sunuculudur ve mevcut Asterisk santralinizle çalışır.

Kullanımı kolay kampanya yönetimi araçlarıyla, temsilcinin üretkenliğini artırır ve otomatik arama, kuyruk geri çağırma işlevleri, çağrı yönlendirme seçenekleri ve doğrudan, ters, önizleme, manuel ve tahmine dayalı gibi farklı arama modlarıyla çağrı merkezi kampanyalarınızı iyileştirir.

Wombat Predictive Auto Dialer Asterisk

QueueMetrics İş Akışınızı Basitleştirir

QueueMetrics, metin mesajları ve alarm seçenekleri içeren özel bir aracı arayüzü kullanarak çağrı merkezi temsilcilerinin günlük iş akışını basitleştirir. Piyasadaki Vtiger veya Salesforce gibi tüm modern CRM’lerle kolayca entegre olur ve kullanıma hazır bir WebRTC yazılım telefonu ve eksiksiz bir kalite izleme aracı içerir.

queuemetrics wallboard monitoring

Güvenilir Seçim

Sağlamlığı ve kapsamı nedeniyle dünya çapında binlerce şirket tarafından güvenilmektedir. 15 yılı aşkın deneyimiyle QueueMetrics, rapor ve metrik seçimini düzenli olarak geliştirir.
FreePBX, Yeastar S PBX, Grandstream UCM, Issabel, FusionPBX, VitalPBX ve diğer birçok Asterisk/Freeswitch dağıtımları için QueueMetrics-Live Bulut hizmeti veya Şirket İçi yazılım paketi olarak mevcuttur.

queuemetrics realtime view

Her Şeyi Ölçümleyin

200’den fazla farklı metrikle tüm iletişim merkezi etkinliklerini ölçün ve geliştirin. Özelleştirilebilir Duvar Panoları, canlı alarmlar, fısıltı, casusluk ve mavna izleme ile iletişim merkezi süreçlerinizi gerçek zamanlı olarak yönetin.

queuemetrics call center activity tracking

Yüksek Ölçeklendirilebilir İzleme ve Raporlama Paketi

Sınırsız agent, kuyruk ve kampanyaları yönetin. Herhangi bir zamanda ihtiyaç duyduğunuz sürece agent sayısını genişletin.

Gelişmiş İletişim Merkezi Raporlaması

Belirli bir dönemde ayrıntılı olarak neler olduğunu gösteren çağrı merkezi etkinliğine ilişkin, kuyruk bazlı, agent bazlı ve zaman filtreleri uygulayarak raporlama imkânı

Kapsamlı Sağlam Çağrı Merkezi Özellikleri

Gelişmiş IVR, otomatik çağrı dağıtımı, bekleme müziği, çağrı kaydı ve çok daha fazlası, hızlı ve kolay çözüm uygulamasıyla elinizin altında.

Eksiksiz Entegrasyon

Yeastar QueueMetrics Entegrasyon Uygulaması, son derece işlevsel bir çağrı merkezi kurmak için ücretsiz ve sorunsuz entegrasyon hizmeti sunar.

Kuyruk Stratejileri ve Gerçek Zamanlı İstatistikler için 180'den Fazla Metrik

Web tarayıcısı olan herhangi bir cihazdan hayati istatistiklere anında erişerek hedefleri, dönüşüm oranlarını ve tüm aracı etkinliklerini ölçün