Skip to content

WebRTC ( Web Gerçek Zamanlı İletişim ), web tarayıcılarına ve mobil uygulamalara uygulama programlama arayüzleri (API’ler) aracılığıyla gerçek zamanlı iletişim (Real-Time Protocol) sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir projedir. Doğrudan eşler arası iletişime izin vererek, eklentileri yükleme veya yerel uygulamaları indirme ihtiyacını ortadan kaldırarak sesli ve görüntülü iletişimin web sayfalarında çalışmasına olanak tanır. Apple , Google , Microsoft , Mozilla ve Opera tarafından desteklenir. WebRTC özellikleri, World Wide Web Consortium (W3C) ve Internet Engineering Task Force (IETF) tarafından yayınlanmıştır.

Bu konuda anlaşılması gereken anahtar kavram, bunun doğrudan bağlantı amaçlı olduğudur. Bu, bağlantı kurulduktan sonra (daha sonra bahsedeceğiz), çoğu durumda, veri aktarımına dahil olan herhangi bir sunucuya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bu, elbette, daha yüksek aktarım hızları anlamına gelir. Bu gerçek, onu ses/video akışı veya Torrent gibi P2P ağları oluşturmak için şu anda en iyi seçim haline getiriyor.

webrtc.org web sitesine göre, projenin amacı ” tarayıcı, mobil platformlar ve IoT cihazları için zengin, yüksek kaliteli RTC uygulamalarının geliştirilmesini sağlamak. Bu iletişim türünü standart haline getirmek.”

WebRTC ile Neler Yapılabilir?

Kamera veya mikrofonu kullanan temel web uygulamalarından daha gelişmiş görüntülü görüşme uygulamaları ve ekran paylaşımına kadar, WebRTC için birçok farklı kullanım alanı vardır. Teknolojinin nasıl çalıştığını ve ne için kullanabileceğinizi daha iyi göstermek için bir dizi kod örneği topladık.

WebSocket Revizyonu

WebSocket, istemcilerinizi dolaylı olarak , yani bir sunucu aracılığıyla bağlamanıza izin veren basit bir API’dir . Temel olarak, bir kullanıcı diğerine bazı veriler göndermek istiyorsa, her ikisinin de önce sunucuya bağlanması ve ardından verileri içinden geçirmesi gerekir. Bu yaklaşım doğal olarak bazı artıları ve eksileri ile birlikte gelir. İsteğe bağlı olarak sunucu tarafında verileri işlemenize izin verir ve gönderilen bilgilerin eksiksizliğini (TCP protokolü aracılığıyla) sağlar, ancak gerçekten hızlı değildir. Proxy benzeri sunucu nedeniyle, genel bir aktarım 1 saniye kadar sürebilir, bu çok fazla değildir, ancak sesli ve görüntülü aramalar gibi kullanım durumlarında büyük bir fark yaratabilir.

WebRTC’nin 2011’de yayınlanmasının nedeni budur. Ve o zamandan bu yana epey zaman geçmiş olsa da, karmaşıklığı ve tarayıcılar arası destek endişeleri, yeni başlayanların onu öğrenmekte ve kullanmakta zorluk çekmesine neden oluyor.

Tarayıcı Desteği

WebRTC, WebSocket’tan daha yeni olduğu için, gerçekten geriye dönük uyumlu değildir. Yani IE ve tüm eski tarayıcılar için destek sağlamaz. Yine de caniuse.com’a göre , bildirilen tarayıcıların % 94’ünden fazlası tarafından destekleniyor , dolayısıyla bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Yeastar WebRTC Video Anlatımı

Avantajları

 1. Açık kaynak kodu
  Uygulamalar ve tarayıcılar arasında veri akışı için tasarlanmış açık kaynak kodu tabanlı bir projedir. Bu yeni iletişim standardı, eşler arası teknoloji kullanılarak desteklenir. Bu teknolojinin orijinal geliştiricisi Google’dır, ancak bugün yalnızca Google Chrome tarafından değil, aynı zamanda Yandex, Opera ve Firefox tarayıcıları tarafından da desteklenmektedir. Diğer tarayıcılar, ek webrtc4all uzantısını yükledikten sonra WebRTC’yi de destekleyebilir.
 2. Klasik telefona güçlü rakip
  Bugün, WebRTC hala yeni bir deneysel teknolojidir. Ancak standardizasyon ve bazı iyileştirmelerden sonra bu yeni iletişim standardının klasik telefon piyasası üzerinde baskı oluşturacağı tahmin edilmektedir. Aslında, klasik telefon, Viber ve Skype gibi daha kaliteli ve daha ucuz VoIP hizmetlerinden veya ezTalks tarafından sunulanlar gibi daha karmaşık web iletişim çözümlerinden şimdiden ciddi bir rekabet hissediyor.
 3. Daha fazla güvenlik ve istikrar
  Bu yeni iletişim standardının hala iyileştirme ve geliştirme sürecinde olmasına rağmen, Flash teknolojisine göre belirgin avantajları vardır. WebRTC mimarisinin Flash eklentisinden daha az dezavantaja sahip olduğu ve daha mantıklı olduğu düşünülmektedir. Flash yakın zamana kadar piyasaya hakim oldu, ancak Chrome ve Firefox gibi ana web tarayıcılarından kaldırıldı. Tarayıcı güvenliği ve harici saldırılara karşı kararlılık söz konusu olduğunda, kesinlikle en iyi seçimdir.
 4. Daha iyi ses kalitesi
  Faydaları arasında, özellikle ayarlanabilir dahili mikrofon ayarları nedeniyle, bu teknolojinin Flash’tan daha iyi ses kalitesi sağlaması da bulunmaktadır. WebRTC teknolojisi, ses aktarımı için G.711 ve Opus kodeklerini kullanır.
 5. En önde gelen Windows tarayıcıları tarafından desteklenir
  WebRTC ve platformun açık kaynak kodunu kullanmanın birçok avantajı, farklı işletmelerin bu teknolojiye olan ilgisinin büyümeye devam etmesini sağlar. Birçok şirket, bağımsız çözümleri stratejik olarak karlı olarak görmektedir. Bu teknoloji, bazı geliştiricileri tarafından mevcut çevrimiçi işlere uygulanmaya hazırdır. Bugün API, Google Chrome, Opera beta, Yandex ve Firefox dahil olmak üzere önde gelen Windows tarayıcılarının çoğu tarafından desteklenmektedir. Android için Chrome desteği de 2013 baharında duyuruldu. WebRTC API, C++ kitaplığı olarak da mevcuttur. Bu, üçüncü taraf geliştiricilerin teknolojiyi bağımsız çözümlerde kullanmalarına olanak tanır.
 6. Destekleyici SIP çözümleri
  WebRTC API kullanan SIP çözümleri de ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri (callbacker.com) ticari kullanım bulmuştur. Başka bir hizmet, doğrudan bir web kamerası ile çekilen ve bir web’e (webcamtoy.com) yüklenen fotoğraflara farklı efektler uygulanmasına izin verir. WebRTC iletişim standardına dayalı bir proje, multimedya içeriğinin (peercdn.com) aktarımında uzmanlaşmış ağların oluşturulmasına izin verir. Pek çok avantajına ve bu geniş olanaklarına rağmen, piyasaya hakim olacağını kesin olarak tahmin etmek için henüz çok erken. Bu yeni iletişim standardına ilişkin olarak Apple ve Microsoft’un konumunun ne olduğu hâlâ belirsizliğini koruyor.
WebRTC Nedir nasil calisir avantajlari ve dezavantajlari servisleri

WebRTC’nin Dezavantajları

 1. Hala geliştirme aşamasında

WebRTC’nin dezavantajları arasında bu iletişim standardının hala geliştirilme aşamasında olmasıdır. Bu, WebRTC ile ilgili temel bir zorluk olarak kabul edilir, çünkü şu anda kullanılan kod yakın gelecekte önemli değişikliklere uğrayabilir. Mevcut API sürüm 1.0, yalnızca çalışan bir taslaktır.

 1. Gelecekteki kodeklerle ilgili belirsizlik

Dezavantajları arasında bir diğer ciddi sorun, gerekli kodeklerin listesidir. Katılımcı tüm firmalar şu anda sadece bir konuda anlaşmaya varmışlardır. WebRTC’nin ana codec bileşeninin çapraz platform olacağına ve tüm tarayıcılar tarafından destekleneceğine karar verdiler. Bugüne kadar telifsiz VP8 codec bileşeni kullanılmıştır. Ancak, Cisco dahil bazı şirketler, ücretsiz olmayan H.264 ve H.265 kodeklerini kullanmakta ısrar ediyor. Teklif kabul edilirse, bu üçüncü taraf yazılım geliştiricileri için bir sorun haline gelecektir.

Github örnek çalışmaları için linki ziyaret edebilirsiniz: https://webrtc.github.io/samples/