Skip to content

VoLTE, LTE üzerinden ses anlamına gelir ve aşağı yukarı teneke üzerinde yazdığı tam olarak budur. Genellikle kullanılan 2G veya 3G bağlantıları yerine 4G LTE ağı üzerinden sesli aramalar.

4G’yi çoğunlukla Download, Video izleme ve web’de gezinme ile ilgili olarak düşünüyoruz. Aslında bu şimdiye kadar kullanılan şeydir, ancak sesli aramaları iyileştirmek için de kullanılabilir. Bu nedenle bazı Opertörler VoLTE sunmaya başlamıştır.

volte

Aşağıda VoLTE ile ilgili ders niteliğinde bilgilere ulaşacaksınız

VoLTE’nin faydaları nelerdir?

Üstün çağrı kalitesi

VoLTE’nin en büyük avantajı, 4G üzerinden 2G veya 3G’den çok daha fazla veri akarması. Buna bağlı olarak çağrı kalitesinin 3G veya 2G bağlantılarından üstün olmasıdır. 3G’den üç kata kadar veri ve 2G’den altı kata kadar çağrı kalitesinde hissedilir artış olur. Aslında bir HD sesli arama ve genel olarak çok daha zengin bir deneyim.

Geliştirilmiş kapsama alanı ve bağlantı

VoLTE, mevcut yöntemlerden iki kat daha hızlı telefon bağlantısı kurabilir. 4G sinyali olmadığında 2G ve 3G bağlantıları hala mevcut olacağı için, genel olarak kapsama alanı daha iyidir. 4G Bağlantı olduğu sürece telefon çağrısı alabilirsiniz

Daha İyi Pil Ömrü

Akıllı telefon kullanıcıları, VoLTE ile pil ömrünün arttığını, her arama yaptığınızda veya aldığınızda, telefonunuzun 4G’den 2G’ye veya 3G’ye geçmesi gerektiği gibi, 4G çağrıları desteklenmediğinden ve çağrı bittiğinde telefon tekrar geri döner. Tüm bu geçişler, artı her seferinde farklı bir sinyal arama ihtiyacı daha fazla pil tüketimine neden olur. 4G çok yaygınlaştığı için sinyal geçişi fazla olmaz. Bu da daha az pil tüketimi demektir.

Daha Hızlı

VoLTE ile arama yaparken 3G’ye geçmeniz gerekmediği için, arama sırasında telefonunuzdaki diğer işlevler için de 4G kullanmaya devam edebilirsiniz. Çoklu görev yapıyorsanız kullanışlı olur. Örneğin, web’e aynı anda göz atmak veya bir uygulamayı indirmek.

Wi-Fi İle Beraber Çalışabilir

4G Bağlantısı kesilse bile Wi-fi bağlantısı varsa çalışmaya devam eder. Yeter ki internet erişimi olsun.

VoLTE ile Görüntülü Arama

Telefon görüşmelerinin dışında Video görüşme ihtiyacı duyduğunuzda Vo LTE daha iyi bir görüntü kalitesi verir. Başka uygulamalara güvenmek zorunda kalmazsınız.

Aslında Skype ve mevcut diğer görüntülü arama servislerinin sesli aramalarda genellikle üstün ses kalitesine sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Ama Skype gibi görüntülü görüşme uygulamaları Pil tüketimini attırır. Farklı bideo uygulamaları kullanmak sinir bozucu olabilir. Bunlara gerek kalmadan görüntülü görüşmeyi doğrudan telefonunuz üzerinden yapabilirsiniz.

Dosya aktarımı, gerçek zamanlı dil çevirisi ve video sesli posta gibi diğer Zengin İletişim Hizmetleri (RCS – Rich Communication Services) de olabilir. Şuanda aklımıza gelmeyen bir çok şeyi belkide ilerde VoLTE sayesinde yapıyor olacağız.

Telefonumun VoLTE’yi destekleyip desteklemediğini nasıl bilebilirim?

Bir 3G destekli cihaz kullanıyorsanız, yeni bir telefon almanız gerekir. Ancak 4G özellikli (en modern akıllı telefonların olduğu) bir telefonunuz varsa, VoLTE ile çalışabilir. Bazı cihazlar yazılım yükseltmesi gerektirebilir. Teorik olarak, mevcut 4G telefonların çoğu VoLTE ile çalışmalıdır.

Diğer taraftan, 5G teknolojisinin gelmesi ne kadar sürer bilinmez. Belki telefon yenilemek için biraz daha bekleyip direk 5G’ye geçmek daha mantıklı olabilir.