skip to Main Content

VoIP ve Analog Telefon Sistemi: Farklar ve Önemli Noktalar

Birleşik iletişimin dijital çağında, geleneksel analog telefon sistemleri işletmeniz için ne tutacak? Sıçrama ve VoIP’e geçme zamanı geldi mi?

Son on yılın büyük tartışması değil, ancak işletme sahipleri telefon hizmeti alırken soracakları bir şey. Cevabı bulmak için VoIP ve Analog Telefon Sistemi arasındaki farkları anlamak isteyeceksiniz. Teknolojileri teknoloji, maliyet etkinliği, kullanılabilirlik ve benzeri gibi çeşitli kriterlerle karşılaştırmalısınız – böylece seçiminizin uzun vadede işinizi nasıl etkileyeceğine dair derinlemesine bilgi edinebilirsiniz.

VoIP ve Analog Telefon Sistemi: Derinlemesine Bir Karşılaştırma

1. Teknoloji ve Hat Kiralama

Analog telefon servisi ile VoIP (İnternet Üzerinden Ses Protokolü) arasındaki temel fark, ses sinyallerinin iletilme şeklidir.

Bakır teller üzerinden ses sinyalleri taşıyan, aynı zamanda Düz Eski Telefon Hizmeti (POTS) olarak da bilinen analog telefon sisteminin aksine, VoIP teknolojisi, ses trafiğini İnternet üzerinden veri paketleri şeklinde iletir. Bu, VoIP iş telefonu sistemlerinin arama yapmak ve almak için yalnızca canlı bir geniş bant bağlantısına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Pahalı sabit hat kiralama ortadan kaldırılabilir ve çok daha ucuz SIP kanal hizmetleri ile değiştirilebilir.

Ama VoIP ile tam olarak ne kadar tasarruf edebilirsiniz? İşte doğrudan bir fikir edinmek için bazı istatistikler. Araştırmalar, bir sabit hattan VoIP’ye geçiş yaparken işletmelerin ortalama% 50-75 tasarruf sağladığını gösteriyor. Sabit hatların fiyatları sağlayıcılara göre değişmekle birlikte, genellikle aylık yaklaşık 50 $ maliyeti (hat başına 100 $ ‘a kadar çıkmaktadır). Ancak çoğu VoIP sağlayıcısı fiyatlandırmalarına ayda 25 dolar civarında başlıyor. Şirketiniz ne kadar fazla telefon hattına ihtiyaç duyarsa, VoIP ile daha fazla tasarruf edersiniz.

İlgili: Video: Bir Dakikada VoIP Nedir?

2. Konum Esnekliği ve Mobil Kullanım

Analog telefon sistemleri, sabit hatlı telefon faturasında yalnızca işinize ekstra maliyet getirmez. Coğrafi esneklik sunamaması uzun vadede anıtsal iş kaybına neden olabilir.

2018’deki CBInsights’a göre  , genişleme başarısızlığı, başlangıçların% 80’inin ilk yıllarında başarısız olmasının en önemli nedenlerinden biri. Analizlerinin birçoğu, bu başarısız girişimlerin fiziksel sınırları aşma ve emek hareketliliği sunamamaları nedeniyle rekabetsiz olduğunu ileri sürmektedir.

Analog sistemli işletmeler için kötü görünüyor ve gerçekten de öyle. Sabit hatlara bağlı olarak, analog telefon sistemleri sizi kablolu bir ofis telefonuyla sınırlar. Taşımak veya işinizi yeni bir yere genişletmek için ekstra donanım ve telefon hatları satın almanız gerekir. Uzantıların basit bir şekilde değiştirilmesi bile bir profesyonel tarafından bir panonun yeniden kablolanmasını gerektirecektir. Daha da kötüsü, analog sistemler uzak ve mobil çalışanların üretken kalabilmeleri için çok az temel hareketlilik özellikleri sağlar.

Ancak VoIP ile işler farklılaşıyor. Eski telefon sistemlerinin zorlukla elde ettiği iş geliştirme kabiliyeti sunar:

Kolay Ölçeklenebilirlik: Yeni pahalı ekipman ve kablolama olmadan telefon sisteminizi genişletin. VoIP inanılmaz derecede ölçeklenebilir ve kullanıcıları / satırları kolayca eklemenizi veya kaldırmanızı sağlar.

Coğrafi Esneklik:  Çağrıları İnternet bağlantısı üzerinden yönlendiren VoIP, sanal numaralandırma ile iletişim genişletme önündeki engelleri kaldırır. İstediğiniz ülkeden “Global Local Number” alabilir ve VoIP hizmetinize çalabilirsiniz. Bu, işletmelerin dünyanın herhangi bir yerinde sanal yerel varlığa sahip olmalarını mümkün kılar.

Uzantı Hareketliliği: VoIP hizmetleri genellikleanalog telefon sistemlerininsunmadığı bir mobil uygulama (yazılım telefonu) sunar . Böyle bir uygulama ile, çalışanlarınız istedikleri zaman istedikleri yerde kendi akıllı telefon veya bilgisayar aracılığıyla masa telefonlarını yanlarında getirebilirler.

İlgili: Modern VoIP Telefon Sisteminin Sizin İçin Yapabileceği 10 Harika Şey Keşfedin

3. Özellikler

Hem VoIP hem de analog sistemler, çağrı gönderme, alma ve yönlendirme olanağı sağlayan temel bir çağrı özellikleri seti sunar. Ancak, gelişmiş telefon hizmetleri söz konusu olduğunda, VoIP çok daha ötesine geçer ve genellikle daha düşük ortalama maliyetlerle gelir.

Analog telefon sistemleri onlarca yıl önce inşa edilmiş ve neredeyse 21 beri geliştirmek edilir st  yüzyılda. Bu tür eski sistemlerle ölçeklendirme özellikleri büyük ölçüde sağlayıcılarınızın elindedir, bazı gelişmiş özelliklerin PSTN ve ISDN ile imkansız olmasına izin verin.

Modern VoIP telefon sistemleri, aksine, daha düşük maliyetle çok daha fazla işlevsellik sunar. Beni Bul / Beni Takip Et ve Görüntülü Konferans gibi gelişmiş VoIP özelliklerine ek olarak, Birleşik Telefon İletişimi (UC) de VoIP’e büyük bir avantaj sağlıyor.

Ses, mesajlaşma, iletişim durumu, bulut paylaşımı ve daha fazlasını tek bir platforma entegre ederek UC özellikli VoIP PBX, ekibinizin tamamen yeni bir şekilde iletişim kurmasını sağlayarak iş verimliliğini benzersiz bir şekilde artırabilir.

İlgili: İşletmenin Birleşik İletişime Neden İhtiyaç Duyduğu İlk 6 Neden

4. Maliyet

Toplam sahip olma maliyeti, VoIP ve Analog Telefon Sistemi tartışmasında genellikle belirleyici bir faktördür. Bir işletme sahibi olarak maliyetlerden tasarruf etmek istersiniz. Ne yazık ki, geleneksel telefon sistemleri orada size pek yardımcı olmuyor.

VoIP ve Analog Telefon Sistemi arasındaki maliyet karşılaştırmasına genel bakış.

KonuAnalogVoIP
Hat KurulumuYüksek. Sabit hat kurulumu genellikle 50-100 $ / satırda ücretlendirilir.Düşük. VoIP trunk kurulum ücreti çok az veya hiç olmadan dakikalar içinde kurulabilir.
Bakım maliyetiYüksek. Bakım, yerinde bir teknisyen tarafından yapılmalıdır.Düşük. Barındırılan bir VoIP çözümü ile, sağlayıcınız tüm bakım ve güncellemeden sorumlu olacaktır.
Çağrı ÜcretlendirmeDaha yüksek aylık hizmet ücretleri ve arama ücretleri.Uluslararası ve mobil aramalar genellikle çok daha düşük ücretlerle ücretlendirilir.
EklentiEklentiler için sınırlı seçenekler. Çoğu gelişmiş özellik ek ücrete tabidir veya ek donanım gerektirir.Ek ücret ödemeden zengin gelişmiş özellikler (otomatik görevli, yazılım telefonu uygulaması vb.)

Analog satın almak kısa vadede daha ucuzdur ancak sizi tutarlı entegrasyon çabaları gerektiren kapalı bir sisteme kilitler. Ve toplam sahip olma maliyeti sadece daha yüksek aylık telefon faturası ve yinelenen bakım ücretleri ile ekşi olacaktır.

5. Güvenilirlik – VoIP vs Analog Telefon Sistemi. Gelecek sizin için ne yapacak?

Word, analogun VoIP üzerinden sahip olduğu hafif bir kenarın güvenilirliği olduğunu ortaya koyuyor. Analog sistemler her zaman çağrı kalitesi üzerinde tutarlı bir performansa sahip olduğundan, son yıllarda gerçekten doğrudur. Ancak uzun vadede bu doğru DEĞİLDİR.

Analog telefon sistemlerinin güvendiği teknoloji – sabit hatlar – artık kullanılmıyor ve gittikçe daha fazla destek kaybediyor. BT (İngiltere), AT&T / Verizon (ABD), NTT (Japonya), DE Telekomlar (Almanya) dahil olmak üzere birçok sağlayıcı hat tabanlı telefonun kesildiğini açıkladı. Ve ISDN ağında küresel kapatma 2030’da çıkacağı tahmin ediliyor .

Bu, geniş bant ve IP hizmetlerine dünya çapında geçişin başladığı anlamına geliyor. Analog telefon sisteminiz (sabit hat) bugün güvenilir olabilir, ancak önümüzdeki on yıllarda daha az destekle kenarı kaybedebilir.

Buna karşılık, sürekli yenilik ve iyileştirme ile VoIP iş telefonu sistemleri, gelecek yıllarda iyi performans gösterme potansiyeline sahiptir. Aslında, pazar araştırması şirketi Global Market Insights’ın yeni bir raporuna göre, dünya çapında VoIP pazarı 2025 yılına kadar 55 milyar dolar olacak ve mevcut 20 milyar dolar seviyesinden% 175 artış olacak. Daha büyük pazar büyüklüğü, daha fazla yatırım ve teknolojiyi geliştirme çabaları anlamına gelir.

İlgili:  ISDN Kapatma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey (Ne Zaman ve Nasıl Hazırlanır)

Alt çizgi

VoIP, uzun vadede özellikler, esneklik, maliyet ve güvenilirlik açısından Analog’u yener. Bu yüzden işletmeler bugün sabit hatlardan kurtuluyor ve VoIP’ye doğru kayıyorlar.

VoIP’e yükseltme yapmayı düşünüyorsanız, işinizin büyümesi için en uygun çözümü seçmenize yardımcı olacak kapsamlı bir kılavuz. Bu ücretsiz İş Telefonu Sistem Kılavuzu’nda , mevcut seçeneklerinizi, aranacak şeyleri ve uzun vadeli güvenilirlik için satın alımınızı nasıl değerlendireceğiniz konusunda ilham verici ipuçları bulacaksınız.

Ayrıca ilginizi çekebilir: