Skip to content

Video konferans Ürünleri ve sistemleri, toplantı odası çözümleri ve görüntülü görüşme dünyayı kasıp kavuruyor. Yıllardır, bağlamsal ve son derece dinamik bir iletişim biçimi olarak videoya olan ilgi artıyor. Ancak 2020 pandemisi sırasında birçok şirket ilk kez video konferansın gerçekten neler yapabileceğini keşfetti.

Video konferans pazarının 2026 yılına kadar yaklaşık 22,5 milyar dolarlık bir değere ulaşması ve yaklaşık %19,7’lik bir CAGR’de büyümesi bekleniyor. Çoğu şirket için soru, gelişmek için bir videoya ihtiyaç duyup duymadıkları değil, hangi video konferans platformunun hedeflerine ulaşmalarına en iyi şekilde yardımcı olacağıdır.

Bugün, doğru satın alma seçimini yapmak için toplantı odası çözümleri ve görüntülü iletişim sistemlerini nasıl karşılaştırabileceğinizi keşfedeceğiz.

Video Konferans vs Ekip İşbirliği vs UC

Yapacağınız ilk seçim, ne tür bir video çözümüne ihtiyacınız olduğudur. Başka bir deyişle, yalnızca video konferans mı arıyorsunuz – yoksa eksiksiz bir işbirliği ve iletişim paketi mi? Bugün video konferansa erişmenin üç temel yolu vardır:

 1. Video konferans veya (VCaaS): Standart bir video konferans çözümü, çok az ek özellikle yalnızca video sunan bir araçtır. Video konferansınızla mesajlaşma yoluyla sohbet edebilir veya dosya gönderebilirsiniz, ancak tam bir işbirliği deneyimine sahip olmayacaksınız.
 2. İşbirliği araçları: Ekip işbirliği araçları, genellikle daha iyi ekip çalışmasının tek bir bileşeni olarak video konferansı sunar. Bu araçlar, videoyu görev yönetimi, dosya ve ekran paylaşımı, sesli konferans, kanal konuşmaları ve daha fazlasıyla birleştirir.
 3. Birleşik İletişim: Birleşik iletişim (yada tümleşik iletişim) satıcıları paketlerine video konferansı da eklemeye başlıyor. Bir UC çözümündeki video, genellikle santral çözümleri ve diğer telefon sistemleriyle birlikte çalışır.
video konferans ürünleri karşılaştırma
video konferans ürünleri karşılaştırma

Bugün ve yarın için doğru Video Konferans ürünlerini seçmek

Video konferans sistemine doğru yatırım, hem şimdiki hem de gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılamalıdır. Doğru platformu seçerken video konferanstaki trendleri ve alıcı davranışının nasıl değiştiğini düşünmeye değer. Örneğin, video konferanstaki en heyecan verici trendlerden bazıları şunlardır:

 • Entegrasyonlar: Video konferans, duvarlarla çevrili bir ortamda nadiren bulunur. Konferans, çoğu şirket için daha geniş bir işbirliği ve iletişim stratejisinin bir parçasıdır. Bu, video konferans araçlarının, müşterilerin düzenli olarak eriştiği diğer hizmetlerle iyi çalışması gerektiği anlamına gelir. Bu, dosya ve ekran paylaşım hizmetleri, sohbet araçları ve hatta dijital beyaz tahtalar gibi sunum araçlarıyla entegrasyon anlamına gelebilir.
 • Erişim kontrolü: 2020’de videoyu daha sık kullanmaya başladığımızdan, bu toplantıların güvenliğini sağlamanın ne kadar önemli olduğunu keşfettik. Günümüzün video konferansına yapılan yatırımların güvenlik, gizlilik ve veri yönetimini ilk sıraya koyması gerekiyor. Herhangi bir harika video konferans sağlayıcısı, ara odaları ve bekleme odalarından şifrelere ve katılım kontrollerine kadar her şeyle konferanslarınıza erişim üzerinde tam kontrol sağlar.
 • Kayıt ve yazıya dökme: Görüntülü toplantılar hızla günlük ekip görüşmelerinin önemli bir parçası haline geliyor. Ekipteki herkesin bu tartışmalarda paylaşılan bilgilere erişebilmesi gerekir. Bu, ses ve video içeriğini yazılı metne dönüştürmek için kayıt ve transkripsiyon hizmetlerinin mevcut olduğundan emin olmak anlamına gelir. Uyumluluk standartlarına göre içeriği güvenli bir şekilde kaydedebilmek ve iş arkadaşlarınızla veya denetçilerle güvenli bir şekilde paylaşabilmek de önemlidir.
 • Yapay zeka: AI, görüntülü toplantıları daha verimli ve etkili hale getirebilir. Bir yapay zeka sistemi, bir video konferansın üyeleri için konuşmayı otomatik olarak metne dönüştürebilir, bu da işitme sorunlarıyla ilgilenen veya farklı dillerde iletişim kuran meslektaşlar arasındaki boşlukları azaltır. Video konferans araçlarındaki yapay zeka asistanları, bir sunumdan anında bilgi alabilir ve önemli verileri bulmayı kolaylaştırabilir.
 • Dinamik görseller: Yüksek kaliteli video kameraların ve 5G aracılığıyla güçlü bağlantıların yükselişi, artık web üzerinden daha canlı, yüksek çözünürlüklü içerik paylaşabileceğimiz anlamına geliyor. En iyi video konferans platformları, HD ve 4K videodan inanılmaz sanal arka planlara, dinamik sunum özelliklerine ve daha fazlasına kadar çeşitli sunum ve konuşma seçeneklerine erişim sunabilir.

Video Konferans Ürünlerini Kıyaslarken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

En iyi video konferans ürününü seçmek, tüm ihtiyaç ve beklentilerinizin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Video konferans sağlayıcılarına rehberlik eden mevcut trendlerin farkında olmak, mükemmel platform seçiminizle her zaman bir adım önde olmanızı sağlar. Bununla birlikte, diğer temel, temel unsurları da düşünmeniz gerekecek, örneğin:

 • Video konferans donanımı: Seçtiğiniz platformun video konferans donanımınızla iyi çalışacağından emin olabilir misiniz? Deneyiminizi yükseltmek istiyorsanız özel donanım ve oda kitleri var mı? Örneğin, Microsoft’un Microsoft Teams için kendi onaylı web kamerası ve araçları seçimi vardır.
 • Kullanım kolaylığı: Yatırımınızdan faydalanabilmeniz için, çalışanların bir video konferans çözümünü kullanırken kendilerini rahat hissetmeleri gerekir. Evlat edinme basit ve uygun olmalıdır. Uygulaması kolay ve harika özelliklerle dolu bir çözüm arayın. Bol miktarda belge, video ve çevrimiçi yardım içeren bir platform, harekete geçmenin daha kolay olmasını sağlayabilir.
 • Güvenlik ve uyumluluk: Satıcınızın, sektörünüzde ayakta kalabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz uyumluluk ve güvenlik stratejilerini sunması gerekir. Kendinize, platform sağlayıcınızın egemenlik için verileri doğru konumlarda depolayıp depolayamayacağını sorun. Uzak ve hibrit çalışanlarınız, hissedarlarınız ve diğer müşterilerinizle görüntülü görüşme yaparken platformunuz verileri nasıl şifreliyor?
 • Ölçeklenebilirlik: Platform ne kadar ölçeklenebilir? Bire bir görüntülü toplantıların yanı sıra grup duyuruları ve sunumları için kullanabilir misiniz? Gelecekte, aynı video çözümünü web seminerleri ve çevrimiçi öğrenme deneyimleri için kullanabilecek misiniz? Canlı çevrimiçi etkinliklere ev sahipliği yapmak için bu konferans platformunu kullanabilir misiniz?
 • UC hizalaması: (UC: Unified Communication, Tümleşik İletişim). Dış hatlara görüntülü arama yapacaksanız, video konferans çözümünüzün UC hizmetinizle uyumlu olması gerekir. Mevcut sağlayıcınızı video teknolojinize bağlayabilir misiniz? İki çözüm ne kadar kolay bağlanabilir bu soruyu önceden sorun?

Doğru video konferans ürününü seçmek zor görünebilir, ancak doğru stratejiyle size uygun araçları kolayca bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve fiyat almak için Nolto Bilişim satış ekibi (satis et nolto.com) ile iletişim kurmakta tereddüt etmeyin.

Kaynak