skip to Main Content

SRTP Nedir?

Güvenli Gerçek Zamanlı Aktarım Protokolü (SRTP), hem tek noktaya yayın hem de çok noktaya yayın uygulamalarında RTP verilerine şifreleme, ileti kimlik doğrulaması ve bütünlük ve yeniden yürütme saldırı koruması sağlamayı amaçlayan Gerçek Zamanlı Aktarım Protokolü (RTP) için bir profildir. Küçük bir İnternet Protokolü ekibi ve Cisco ve Ericsson’dan kriptografik uzmanlar tarafından geliştirilmiştir. İlk olarak IETF tarafından Mart 2004’te RFC 3711 olarak yayınlandı.

RTP’ye, oturumunu kontrol etmek için kullanılan RTP Kontrol Protokolü (RTCP) eşlik ettiğinden, SRTP’nin Secure RTCP (SRTCP) adı verilen bir kardeş protokolü vardır. SRTP’den RTP’ye sağlananlar gibi aynı işlevleri güvenli bir şekilde RTCP’ye sağlar.

SRTP veya SRTCP kullanımı, RTP veya RTCP uygulamalarında isteğe bağlıdır; ancak SRTP veya SRTCP kullanılsa bile, sağlanan tüm özellikler (şifreleme ve kimlik doğrulama gibi) isteğe bağlıdır ve ayrı olarak etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir. Tek istisna, SRTCP kullanılırken gerekli olan ve zorunlu olan mesaj kimlik doğrulama özelliğidir.

VoIP-SIP ve OSI Modeli Eşleştirmesi
VoIP-SIP ve OSI Modeli Eşleştirmesi

SRTP ve RTP Performans Karşılaştırması

VoIP iletişiminde SRTP veya RTP performans farkı olup olmadığına dair en kapsamlı bilimsel araştırmanın detaylarına aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. Sonuçlara göre SRTP kullanıldığında ses iletişiminde ciddi bir performans kaybı görülmemektedir: https://www.researchgate.net/publication/221204875_An_evaluation_of_Secure_Real-Time_Transport_Protocol_SRTP_performance_for_VoIP

Yeastar ve SRTP

Yeastar santral sistemleri, hem dahili telefon iletişimde, hem de Trunk bağlantılarında SRTP’yi desteklemektedir. Bu sayede hem iç networkünüzde ip telefonlar ile santral arasındaki iletişimi hem de santraliniz ile VoIP operatörleri veya başka şubelerinizle aranızda kurduğunuz SIP Trunk bağlantılarını güvenli hale getirebilirsiniz.

SRTP’nin çalışabilmesi için bu ayarların hem santral hem de telefon tarafında açık hale getirilmesi gerekmektedir.

SRTP’yi daha iyi anlayabilmeniz için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyoruz: