skip to Main Content

Şirketler için 2021 Trendleri ve İstatistikler

“İki ayda iki yıllık dijital dönüşüm gördük.”

Bir yıl önce, kimse 2020’nin bizi nereye götüreceğini bekleyemezdi: küresel, uzun vadeli salgın bizi onlarca yıldır sahip olduğumuz çalışma hayatlarından kopardı ve neredeyse bir gecede, işgücünün çoğu uzaktan çalışmaya başladı. Tam olarak kolay değildi. İşletmeler hayatta kalmak için yeni teknolojileri benimsemeye koştu; ve yalnızca son altı ay geçtiğimiz on yıldan daha fazla dijital dönüşüm üretti.

Kaynak: Statistia , Dijital dönüşüm harcamaları dünya çapında 2017-2023).

Ama geniş manzaranın altında ne değişti? Sonuçta, işletmelerin karşılaştığı ilk çıkmaz değil. Her 10 kuruluştan yaklaşık 7’si ( %69) son 5 yılda en az bir kriz yaşamıştır ve %95’i bunun son krizi olmayacağına inanmaktadır.

Her şey iş esnekliği ve dijital ağ oluşturma ile ilgili . 2021’de hayatta kalma modundan stive moduna geçmek için, BT çevikliği ve dijital işyeri esnekliği, işletmelerin gelecekteki belirsizliklerle ve giderek artan dinamik ve dağıtılan kullanıcı, cihaz, uygulama ve iş yükü kümesiyle başa çıkması için yeni bir vurgu haline gelecektir.

Buluttan, mobiliteye, sanal işbirliğinden akıllı ofise kadar birçok dijital işyeri teknolojisi, olması gereken güzel durumdan yükseltilecek. Bu fırsatların nerede olabileceğini anlamak için bilmeniz gereken 5 önemli dijital işyeri trendi.

1. Hibrit Bulut Hız Kazanıyor

UCaaS uygulamaları ve şirket içi çözümlerden şirket içi altyapı, genel ve özel bulut karışımına kadar, hibrit bulut stratejileri, kuruluşların benzersiz altyapı ihtiyaçları için doğru dengeyi bulmalarına yardımcı olur. Geçtiğimiz yıllarda, şirket içi altyapı ve bulut hizmeti arasında daha basit bağlantı sağlayan araçlarda büyük bir büyüme gördük. Bu yatırımların tamamı, müşteriyle şu anda bulundukları yerde buluşmakla ilgilidir.

2020 IDG’nin iş BT ortamları hakkındaki araştırmasına göre , kuruluşların ortamlarının yalnızca %9’u bulutta, %54’ü çoğunlukla bazı bulutlarla şirket içinde ve %29’u bazı şirket içi ortamlarda çoğunlukla bulutta olduğunu söyledi. Ve küresel salgının ardından, BT liderleri maliyetleri düşürmek, esnekliği artırmak ve iş direncini iyileştirmek için hibrit bulutu giderek daha fazla benimsiyor.

Kuruluşların %21’i, pandemiyle ilgili CapEX sorunları nedeniyle ek iş yüklerini genel buluta taşıyor.  Kaynak: IDC , ” COVID-19 Etki Anketi, Dalga 5 “, 2020

Hibrit bulut modeli, yalnızca uzak iş bağlantısı ve işbirliklerinin önündeki teknolojik engelleri ele almakla kalmaz, aynı zamanda iş yatırımı, gizlilik, güvenlik ve uyumluluk gibi konularda proaktif davranır.

2. Evden Çalışma

İşçiler uzun süredir iş esnekliğinin artması için haykırıyorlar ve küresel pandemi bu süreci büyük ölçüde hızlandırdı. Gartner’ın dünya çapında 129 iş lideriyle yaptığı bir ankete göre, ankete katılanların %80’inden fazlası pandemiden sonra uzaktan çalışmaya izin vermeyi planlıyor. Ve 6669 CEO’nun katıldığı bir PwC anketinde ,  %78’i uzaktan işbirliğinin uzun vadede burada kalacağına katılıyor .

Bunu mümkün kılan şeylerden biri, son teknoloji uzaktan birleşik iletişim ve işbirliği araçlarının kullanılabilirliğidir. Geçen yıl, Zoom, Webex ve Microsoft Teams gibi WFH özellikli hizmetlerin ve Yeastar’da Linkus Bulut Hizmeti ve Bulut PBX’in muazzam büyümesini gördük . Ve en azından önümüzdeki birkaç yıl için bunun kalıntısını göreceğiz ve belki daha sonra, bu eğilim 2020’den önce zaten ivme kazanmıştı.

Uzun süreli küresel evden çalışma hareketi, UC&C uygulamalarına olan talebi artırmaya ve fiziksel mesafeye rağmen iş üretkenliğini artırmaya devam edecek.

3. Video Konferans Patlamaya Devam Ediyor

Şirketler çalışanları, müşterileri ve ortaklarıyla bağlantı kurmak için artık her zamankinden daha fazla video konferans kullanıyor. Aslında, bir Forbes çalışması , video konferansın yeni bir norm haline geldiğini gösteriyor (dünya çapındaki işletme yöneticilerinin %80’inin fikir birliği olarak). Global Market Insights tarafından yapılan bir pazar payı analizi de küresel video konferans pazarının 2020 ile 2026 arasında% 19’un üzerinde CAGR ile büyüyeceğini öngörüyor.

Video Konferans Pazar Bilgileri.  Kaynak: Global Market Insights

Kaynak: Küresel Pazar Bilgileri , Bileşene Göre Video Konferans Pazar Büyüklüğü

Patlamanın nedenleri açık: video daha dinamik ve artık daha çok bir gereklilik. Fiziksel yüz yüze iletişimden çevrimiçi toplantılara geçen kısa kaosu deneyimleyen işletmeler, artık video konferansın ne kadar etkili ve üretken olduğunu fark ediyor. Seyahat etmeyi ortadan kaldırarak iş geri dönüş süresini kısaltır, ilişkileri güçlendirir ve canlı yayın, ekran paylaşımı, dijital beyaz tahta ve entegre sohbet gibi çeşitli iletişim araçlarıyla paylaşımı kolaylaştırır. Artan pazar kabulü ve talebi ile video konferans, yalnızca dijital iş yeri işbirliğinin kritik bir parçası olarak patlama yapmaya devam edecek.

4. Akıllı Dijital İşyeri için IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT), elektronik cihazların, uygulamaların ve platform hizmetlerinin yeni işbirliği ve iş verimliliği modları yaratmak için birbirine bağlandığı bir “sistemler sistemi” dir. Bir süredir insanların çalışma şeklini değiştiriyor, ancak uzaktan çalışanların akınıyla, teknolojinin parlama şansı daha yüksek.

Forrester Research , pandemi sonrası dönemde şirketlerin en az% 80’inin yeni ofis güvenliği ve kaynak verimliliği stratejileri benimseyeceğini ve IoT’nin kritik bir rol oynayacağını tahmin ediyor. Sensör özellikli alan kullanımı, uzaktan ekipman yönetimi ve platformlar arası işbirliği gibi akıllı IoT uygulamaları, iş akışı otomasyonunu ve çalışan üretkenliğini besleyen ana güç olacak.

VoIP endüstrisindeki liderler için, büyük trendin altını görme fırsatları da var. Göre Microsoft Iot Sinyalleri raporunda (Ekim 2020), onların örgütleri nedeniyle pandemik için IOT yatırımı artıracağını karar vericiler devletin üç ( %33) ‘de yaklaşık bir . Bunun bir kısmı, dijital iletişim ve fiziksel ortam arasındaki akıllı etkileşimlerden kaynaklanıyor olabilir. İş açısından kritik masaüstü ve mobil uygulamalar, video konferans uç noktaları, toplantı denetleyicileri ve sensörler, güvenli ve dijital çalışma ortamlarını desteklemek için hayati bir rol oynayabilir.

5. Hepsi Bir Arada İletişim Ekosisteminin Yükselişi

Her zaman bağlı olmaya yeni bir odaklanma ile günümüzde işletmeler medya açısından daha zengin, daha açık ve eskisinden daha bağlantılı iletişim çözümleri istiyor. Bağımsız bir sisteme sahip olmak yerine, kullanıcılar, veri işlemeyi kolaylaştırmak ve ekip işbirliğini kolaylaştırmak için çok yönlü olan ve çeşitli 3. taraf iş hizmetlerini birbirine bağlayabilen sistemlerle giderek daha fazla ilgileniyor.

Kurumsal genel giderleri azaltma ihtiyacının artması ve bağımsız sistemlerin satın alınmasını ortadan kaldırma ihtiyacı, son birkaç yılda piyasayı ilerletti. “ Kaynak: Grand View Research , Unified Communications Market Size, Industry Report, 2019-2020

Ses, video, metin ve BYOD uygulamaları gibi multimedya kapasitesini tek bir teknoloji yığınında birleştiren Birleşik İletişim ve İşbirliği (UC&C) özelliğine sahip sistemler ana akım haline gelecek. Popüler CRM platformları ve Microsoft Teams gibi işbirliği araçları için hazır entegrasyonlara sahip olanlar daha iyi performans gösterecektir.

Dünya çapında birleşik iletişim ve işbirliği (UC&C) geliri, 2020’nin ikinci çeyreğinde yıldan yıla %25,1 ve çeyreklik bazda %12,4 artarak 11,5 milyar $ ‘a yükseldi. “Kaynak: I DC , Worldwide Quarterly Unified Communications & Collaboration QView.

Bu Yarının İşyeri İçin Ne İfade Ediyor?

Dijital işyeri, çalışanların işlerini başkalarıyla işbirliği, iletişim ve bağlantı kurma becerileriyle ilgilidir. Hibrit Bulut, Birleşik İletişim ve Nesnelerin İnterneti gibi çoğalan teknolojiler, işletmelerin yakın ve uzak gelecekte nasıl çalışacağı konusunda muazzam bir iyileştirme getirmeye hazırlanıyor.

Uzun ömürlü “iş-ev” hareketini ve benzeri birleşik iletişim çözümleri gerekecektir bugün çoğu işletmelerin çalışma büyüyen “melez” bir şekilde düşünüldüğünde Yeastar P-Serisi bu tahrik sınırsız ekip iletişimi ve işbirliği bakılmaksızın cihazları, platform ve mesafe.

Yeastar P-Serisi PBX Sistemi