Skip to content

SIP hotspot basit ama pratik bir işlevdir. Basit yapılandırmalarla, SIP hotspot işlevi bir santralin zil grubu gibi çalışabilir. Bir SIP hesabı birden fazla telefona genişletilebilir. Bir IP Telefon (Adı A olsun), SIP hotspot sunucusu olarak işlev görür ve diğer IP Telefonlar (B ve C olsun) SIP hotspot istemcileri olarak A üzerinden çalışır. Birisi A telefon setini aradığında, A, B ve C telefon setlerinin tümü çalar. Herhangi bir telefon seti aramayı yanıtladığında, diğer telefon setlerinin çalması durur. Çağrı yalnızca bir telefon seti tarafından yanıtlanabilir. B veya C bir çağrı başlattığında, A telefon seti tarafından kaydedilen SIP numarası arayan numaradır.

Fanvil IP Telefonlar Hotspot Özelliği
Fanvil IP Telefonlar Hotspot Özelliği

SIP Hotspot Uyumlu IP Telefon Modelleri

Bu işlev Fanvil V25’ten sonraki sürümlerde mevcuttur. Şu anda, aşağıdaki telefon seti modelleri bu işlevi destekler:

  • Fanvil X serisi telefon setleri
  • Fanvil H serisi telefon setleri
  • Endüstri serisi telefon setleri

Örnek

Örneğin, bir telefon seti bir kullanıcının yatak odasına, oturma odasına ve banyosuna yerleştirilir. Telefon setleri için farklı hesapların ayarlanması gerekir. SIP hotspot işlevi ile yalnızca bir hesabın kaydedilmesi gerekir ve bu da yönetimi kolaylaştırır. SIP hesapları genişletilebilir. SIP hotspot işlevi olmadan, gelen bir arama olduğunda ve aranan numara oturma odasındaki telefon setinin telefon numarası olduğunda, yalnızca oturma odasındaki telefon seti çalar. Hotspot fonksiyonu ile yatak odası, oturma odası ve banyodaki tüm telefon setleri çalar. Herhangi bir telefon seti aramayı yanıtladığında, diğer telefon setlerinin çalması durur.

Fanvil’in SIP Hotspot Özelliğinin Adım Adım Kurulumu

Aşama 1

Fanvil serisi X veya H telefonunuzun SIP hatlarından birinde ana VoIP hattını yapılandırın. Bu, gelen aramalar için kullanılacaktır.

sip hotspot 1

Adım 2

Hotspot özelliğini etkinleştirin. Ağınızdaki gereksiz trafiğin azaltılmasını sağlayacak ‘Monitör Türü: Çok Noktaya Yayın’ kullanmanızı öneririz. Çok noktaya yayın adresi, bağlantı noktası numaraları ve adlandırma, hem etkin nokta hem de istemci telefonlarında aynı olmalıdır.

sip hotspot 2

Aşama 3

İkincil telefonunuzu istemci olarak yapılandırın. Telefonda ‘İstemciye Etkinleştir’ ayarını seçmeniz yeterlidir. Bittiğinde, telefonu yeniden başlatın. Telefon yeniden başlatıldıktan sonra, etkin nokta telefonunun IP’si Cihaz Tablosunda görünecektir.

sip hotspot 3

4. Adım

İstemcinin etkin nokta telefonundan doğru ayarları aldığını onaylayın. Hat > SIP’ye giderken: müşterinin, hotspot telefondan SIP hesap ayrıntılarını otomatik olarak aldığını görmelisiniz. İstemci telefon, görünen adın yanına 1 rakamıyla bir alt çizgi ekler. Gelişmiş Ayarlar altında , Kayıt Olmadan Ara seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir .

sip hotspot 4
sip hotspot 5

Adım 5

Artık her iki telefon da yapılandırıldığına göre, hotspot telefonu aramak için tuş takımında 1’e ve istemciden 0’a basarak dahili numaranızı arayabilirsiniz. Ağınıza başka telefonlar eklerseniz, görünen adınızın yanındaki alt çizgiden sonraki numaraya bakarak dahili numarayı görebilirsiniz.

Fanvil‘in SIP Hotspot’u, geleneksel bir Santral sistemine kıyasla (çağrıları ahizeler arasında aktaramamak gibi) sınırlı bir özellik seti sunsa da, evler ve küçük ofisler için harika, uygun maliyetli bir çözümdür. Hotspot telefon olarak Fanvil X5U veya Fanil X7C’yi kullanmanızı öneririz . İstemci cihaz için herhangi bir giriş seviyesi IP telefonu kullanılabilir.

Not:

Bir ağ üzerinde birden fazla SIP etkin noktası etkinleştirilmişse, etkin nokta telefon setlerinin monitör adres segmentleri ayırt edilmelidir. SIP hotspot istemcisi olarak işlev gören telefon setinin monitör adresi, bağlanılacak hotspot’un monitör adresi ile tutarlı olmalıdır. Hem hotspot hem de hotspot istemcisi harici bir hat numarasını arayabilir. Bir hotspot grup içinde bir çağrıyı aktarabilir. Bir hotspot istemcisi yalnızca temel aramaları gerçekleştirebilir. Bir SIP hotspot veya hotspot istemcisinin yapılandırması değiştirildikten sonra, değişiklik X5S ve X6 serisi telefon setlerinde hemen etkili olur ve yeniden başlatma gerekmez. Ancak, değişikliğin etkili olması için X3S/X4 ve H serisi telefon setlerinin yeniden başlatılması gerekir.

SIP Hotspot Sunumu Videosu