Skip to content

Sanal Santral; IP Santral yatırımı yapmadan, internet üzerinden kullanıma sunulan telefon santrali hizmetidir. Sanal santral nedir sorusu kısaca böyle özetlenebilir. Bulut santral olarak da bilinmektedir.

Sanal Santral, uygun fiyatlı, kullanımı kolay ve her yerden erişilebilen gelişmiş bir telefon sistemidir. Bu tür telefon sistemi bir nedenden dolayı “sanal”dır; İşletmeler için mevcut telefonlar ve hatlarla çalışırken, telekomünikasyon hattınızı bağlı tutmak için bir internet bağlantısı kullanır. Aramaları yönlendirebilir, konferans aramaları ayarlayabilir, karşılama mesajları oluşturabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Sanal Santral, IP (internet protokolü) iletişimini kullanan bir iş telefonu sistemidir. Geleneksel telefon hizmetinden farklı olarak, şirket içi telefon hattı veya donanım gerekmez. Sanal Santral çözümleri, hizmet sağlayıcı tarafından barındırılabilir veya bir bulut hizmetinde dağıtılabilir.

PBX (özel şube santrali), bir işletmenin dahili aramalar yapmasına izin veren bir telefon sistemidir. Bir IP Santral, çeşitli VOIP / SIP telefonlarını birbirine bağlayan sunucu tabanlı bir santraldir. Geleneksel bir santral sisteminin donanım ve telefon kablolarını kullanmak yerine, telefon sistemini bir LAN (Yerel Alan Ağı) veya bir İnternet bağlantısı üzerinden bağlar.

Basit bir ifadeyle, sanal bir Santral sistemi, şirket içi bir sunucudan ziyade bulutta (yani internet üzerinden erişilen bir sunucu) barındırılan bir IP Santral’dir. Sanal Santral, geleneksel sabit hatların fiziksel kablolaması yerine internet üzerinden dijital ses sinyallerini ileterek arayanları birbirine bağlayan bir VoIP telefon sistemidir.

Analog Santral (Private Branch Exchange) sistemi fiziksel olarak yerinde barındırılır ve hantal, pahalı donanım ve bakımı için şirket içi bir ekip gerektirir.

Buna karşılık, sanal Santral sistemi, üçüncü taraf bir VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) sağlayıcısı tarafından bulutta site dışında barındırılır. Sanal Santral kablosuz olduğundan, kullanıcılar masa telefonları, masaüstü bilgisayarlar veya akıllı telefonlar dahil olmak üzere herhangi bir VoIP uyumlu cihaz üzerinden internet bağlantısı olan herhangi bir yerden iş telefonu sistemlerine erişebilirler.

Sanal Santral sistemlerini kullanan işletmeler, kendi öncül tabanlı donanımlarını satın almak, kurmak veya bakımını yapmak zorunda değildir. Bunun yerine, sistem güncellemeleri, bakım ve veri merkezlerinde sunucuların saklanması ve güvenliğinin sağlanması, üçüncü taraf VoIP sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilir.

Bulut Santral, IP Santral veya barındırılan Santral hizmetleri olarak da bilinen sanal Santral sistemleri, uluslararası, yerel ve ücretsiz alan kodlarından telefon numaraları sağlar. Kullanıcılar ayrıca önceden var olan iş telefon numaralarını da taşıyabilir. Bir şirket içindeki kullanıcılar sanal Santral numaralarını paylaşabilir ve otomatik görevliler, HD ses, zil grupları, dahili ekip sohbeti, görüntülü arama ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda diğer sanal Santral özelliğini kullanabilir.

Sanal Santral Avantajları ve Dezavantajları

Sanal Santral Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir yazılım ve donanım yatırımı gerektirmeden Klasik analog ve IP santrallerin bir çok özelliğini barındırır.

Telefon numaranız için tüm engeller kalkar ve; ofis, ev, fabrika, farklı şehirledeki diğer lokasyonlarınız birer dahili telefonunuz olur; ayrıca bir önemli noktada akıllı cep telefonunuz ve / veya bilgisayarınız ile şirket telefonunuzu yanınızda taşıyabilme imkanı sağlar.

Telefon karşılamak ve / veya telefon rehberi tutmak için sekreterya zorunluluğu ortadan kaldırır ve gelen aramayı robot santral ile karşılayarak kurumsal kimliğinizi değer katar.

Hizmetinin herhangi bir Sabit hat gideri yoktur. Hat bedeli olarak konuştuğunuz kadar ödersiniz; Yani o ay arama yapmadıysanız, her hangi bir ödeme talep edilmez.

Eski tip fiziksel hatlarda 1 telefon karşılaması için 1 hat; hattın meşgul olmaması için, 3-5 hat alıp analog sistemler kurmak gerekirdi. Sanal santral hizmeti ile tek bir telefon numarası ile oldukça fazla hat karşılayabilir ve teorik açıdan bu rakam sistem kaynaklarına bağlı olarak sınırsızdır.

Avantajları Nelerdir?

Yatırım maliyeti düşüktür
Altyapı gerektirmez
internet olan heryerden kullanılabilir
Aylık ve yıllık ucuz ödemelerle telefon santrali sahibi olursunuz
VoIP ile ucuz görüşme yaparsınız
Bir çok şube ve evden çalışanların olduğu dağınık yapıları kolayca bağlar

Dezavantajları Nelerdir?

İnternet kesildiğinde santraliniz iptal olur
internet gelene kadar çalışmaz
internet yavaşladığında ses sorunları olabilir
İnternet ve ses operatöründen kaynaklı kesintiler olabilir
Kamu kurumları, hastahane gibi ciddi operasyonlarda tavsiye edilmez.
Entegrasyon seçenekleri kısıtlıdır.
Gelişmiş bir IP Santral sistemininin bütün özelliklerini barındırmayabilir.
Mobil uygulamaları verimli çalışmaz.

Bulut Santral - Sanal Santral Nedir?