Skip to content

MOS veya Ortalama Görüş Puanı , VoIP testine codec kullanılarak iletildikten ve sıkıştırıldıktan sonra alınan sesin algılanan kalitesinin bir göstergesi olarak bir sayı değeri verir. Bu ölçüm, veri akışı üzerinde etkili olan temel ağ özelliklerinin sonucudur. Çağrı kalitesini tahmin etmede ve ölmede kullanılır. VoIP kalitenizi ve konuşmalarınızı etkileyebilecek sorunları belirlemede yardımcı olur.

Başlıklar

VoIP hizmetinizi değerlendirmek için MOS puanlarını kullanma

VoIP kalitesini test etmek zamanla daha kolay hale geldi. Hem Ses Operatörlerinin daha güvenilir hale gelmesi hem de daha iyi bağlantılar sunan İSS (internet servis sağlayıcıları) sayesinde hizmetler son yıllarda büyük ölçüde iyileşti. Hizmetlerin kalitesindeki bu gelişme VoIP abonelerinin sayısının artmasına yardımcı olmuştur. Ancak zaman zaman ses kalitesini etkileyen sorunlar ortaya çıkmakabilir. VoIP’nizi test edebilmek ve bu örnekleri tanımlayabilmeniz, bunların ele alınmasında yardımcı olabilir.

Testten sonra ses / VoIP bağlantısının kalitesindeki değişiklikleri veya bozulmayı ölçmek için bir metriğe sahip olmak sorunların belirlenmesine yardımcı olur. VoIP aramaları genellikle 3,5 ila 4,2 MOS aralığındadır. Aşağıdaki tablo VoIP MOS testi için bir rehber ve ses kalitesi için iyi bir karşılaştırma olarak kullanılabilir.

G.711 kodek için maksimum4.4
Çok iyi4,3-5,0
İyi4,0-4,3
Bazı kullanıcılar memnun3,6-4,0
Birçok kullanıcı memnun değil3,1-3,6
Neredeyse tüm kullanıcılar memnun değil2,6-3,1
Tavsiye edilmez1,0-2,6
MOS karşılaştırma değerleri

VoIP MOS test puanınızı ne etkiler?

İlk olarak, MOS – Ortalama Görüş Skoru’nun göreceli bir ölçek olduğunu ve ses kalitesini etkileyebilecek birçok faktör üzerine inşa edildiğini anlamak önemlidir. VoIP ölçümleri, tek yönlü gecikme veya bağlantının gecikme süresi, kaybolan ardışık paketlerin sayısını içerecek bir metrikle paket kaybı ve miktar değişmesi (paketlerin gelmesi için geçen zaman farkı) test edildikten sonra toplanır. Hesaplamalar daha sonra bir MOS skorunu tahmin etmek için kullanılabilen bir R Faktörünü çarpar.

Yayılma Gecikmesi (Propagation delay), Dijital sinyalin tüm ağ boyunca uçtan uca dolaşması için gereken süredir. Mesafe arttıkça yayılma gecikmesi artar. Ek olarak, verilerin her biri kendi (taşıma) gecikmesini ekleyen ağ yönlendiricileri, anahtarlar ve güvenlik duvarları gibi diğer cihazlar arasında dolaşması gerekir.

Paketleme gecikmesi, internet üzerinden gönderimde kullanılan kodek için sinyali sayısallaştırmak ve uzak uçtaki kodu çözmek için gereken zamandır. G.729 gibi daha sıkıştırılmış bir codec bileşeni, G.711 codec bileşeni gibi sıkıştırılmamış codec bileşeninden daha yüksek bir paketleme gecikmesine sahiptir.

Jitter tamponu, (Jitter buffer) ATA cihazı tarafından bir veya daha fazla datagramı tutmak, varış sürelerinin değişimlerini telafi etmek için verilen gecikmedir. VoIP’de bir titreşim tamponu, ses paketlerinin toplanabildiği, saklanabildiği ve daha eşit aralıklarla işlemciye gönderilebildiği bir alandır. Paket varış süresindeki (titreşim) değişiklikler genellikle ağ tıkanıklığı veya rota değişikliklerinin sonucudur. Ses bağlantısının alıcı uç cihazında bulunan titreşim tamponu, paketleri kasıtlı olarak geciktirir, böylece alınan ses daha az bozulma ile doğru şekilde sunulur.

Aşağıdaki öğelerin tümü çağrı kalitesini dolayısıyla MOS skorunuzu etkiler:

  • Hattın Bant genişliği
  • Kullanılan Codec
  • Donanım
  • Jitter
  • Gecikme
  • Paket kaybı

Codec MOS’u nasıl etkiler- Ortalama Görüş Puanı

Sıkıştırılmamış bir codec bileşeni olan G711, sıkıştırma ve açma gerekmediği için en iyi ses kalitesini verecektir. Bu da bu G711’i küçük miktarlarda bile ses kalitesini hızla düşürecek olan paket kaybına karşı daha az hassas hale getirir. Sıkıştırma tekniklerini kullanan diğer kodekler daha az bant genişliği tüketir, iyi bir şeydir, ancak bu sıkıştırma işlemi kendi içinde ses netliğini azaltır ve bir gecikme sağlar. Ek olarak, sıkıştırılmış kodekler paket kaybına karşı daha hassastır. Buna ek olarak, G711 daha gizli bağlantılarla daha iyi kaliteyi korurken, sıkıştırılmış kodeklerin ses kalitesi, aşağıdaki tablodaki gibi gecikme arttıkça hızla düşebilir.

Sıkıştırılmış ve ono-sıkıştırılmış VoIP kodekleri ve MOS değerlerinin karşılaştırılması.

Graikte Gecikme arttıkça G711 ve G729 kodekleri için ses kalitesinin karşılaştırılması görülüyor.

MOS’un türkçe karşılığı olarak “ortalama görüş puanı” veya “ortalama yargı değeri” gibi çevirilerle karşılaşabilirsiniz. MOS Nasıl hesaplanır? ve diğer bir takım bilgilere wikipedia sayfasında ulaşabilirsiniz: https://en.wikipedia.org/wiki/Mean_opinion_score

Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak daha çok insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkürler.