Skip to content

İşletmeler, kesintisiz bir iletişim deneyimi oluşturmak ve çevik bir şekilde çalışmak için daha esnek bir çözüm talep ederek ev modundan çalışmaya uyum sağlıyor. VoIP telefonlarına bir alternatif olarak SIP uç noktaları olarak VoIP uygulamaları günümüz işletmeleri tarafından giderek daha fazla tercih edilmektedir. Hem dahili hem de harici iş görüşmelerinin verimliliğini artırmak için tam bir iş açısından kritik özellikler paketiyle mükemmel bir uyum sağlar. Birleşik iletişim yetenekleri sunan bazı VoIP uygulamaları, herhangi bir ortalama masa telefonunun ötesinde performans gösterebilir.

iş iletişimi için voip uygulaması kullanmak
iş iletişimi için voip uygulaması kullanmak

Bu blog, bir VoIP uygulamasının ne olduğu, işinize nasıl fayda sağlayacağı, sizin için en iyisini nasıl seçeceğiniz ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size yol gösterecek. Detaylarına bakalım…

VoIP Uygulaması nedir?

VoIP’in faydalarıyla bir VoIP uygulaması, mobil veri, wi-fi veya doğrudan internet bağlantısı üzerinden sesli aramalar gönderen bir yazılım uygulamasıdır. Bir VoIP uygulamasıyla, iş aramalarıyla başa çıkmak için zorunlu olarak ofis masasına bağlı kalmak yerine bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda iş VoIP aramaları yapabilir ve alabilirsiniz.

Birçok türde VoIP uygulaması vardır. Örneğin, bazıları web tarayıcınızın rahatlığında kullanılabilirken diğerleri işletim sistemi tabanlıdır ve doğrudan cihazlarınıza yüklenir. İkincisi için, normalde masaüstü ve mobil istemciler arasında seçim yapabilirsiniz.

VoIP Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

Peki bir VoIP uygulamasından nasıl faydalanabiliriz? İşte avantajlardan bazıları.

Maliyet Azaltma

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için, kurumsal iletişim açısından harcamaları kontrol etme yeteneği, her işletme sahibinin dikkate alması gereken bir şeydir. VoIP tabanlı bir telefon sisteminin harika bir seçenek haline geldiği yer burasıdır. Çalışanlar uzaktan çalışırken, bu aramalar şirketin telefon sistemi üzerinden yönlendirildiği için, dahili iletişim için VoIP uygulamaları aracılığıyla büyük maliyet tasarruflarıyla ve hatta ücretsiz olarak arama yapabilirler. Bu aynı zamanda, farklı şubeler arasındaki dahili aramaların maliyetini de azaltır ve bu, normalde geleneksel bir analog yaklaşımla ek olarak maliyetlidir.

Süreklilik – Online

Mobilite işiniz için kritik önem taşıyorsa, VoIP uygulaması son derece yararlı olabilir çünkü mobil cihazlarınızda bir dahili hat kurulu gibi arama yapmak ve almak için iş telefon numaranızı yanınızda taşımanıza olanak tanır. Böylelikle herhangi bir meslektaşınıza veya müşteriye istediğiniz zaman ve dünyanın her yerinden ulaşabilirsiniz. Çalışanların işlerini halletmek için ofiste olması gereken günler geride kaldı. Hareket halindeyken veya evde olan satış ve destek temsilcileri, coğrafi konum sınırlamalarına bakılmaksızın, her zaman şirketteymiş gibi hızlı bir şekilde ulaşılan birbirleriyle iletişim kurabilecek ve müşterileriyle ilgilenebilecekler. Bu nedenle, VoIP uygulaması her zaman daha yüksek verimlilik ve üretkenlik gerektiren bu hızlı hareket eden iş dünyasında uzaktan çalışanlar için mükemmel bir araçtır.

Hızlı ve Kolay Kurulum

Finansal fayda ve BYOD hareketliliğinin yanı sıra, işletme sahipleri VoIP uygulamalarını çalışanların kullanımına sunmanın ne kadar basit olduğundan da etkileniyor. Önde gelen VoIP telefon sistemi sağlayıcıları, genellikle en iyi uyumluluk, kapsamlı işlevsellik, kullanım kolaylığı ve kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için yerel olarak VoIP uygulamaları sağlarken, kendi tercihlerine göre üçüncü taraf VoIP de vardır. Çalışan kullanıcılar için, kullanıcı adlarını ve parolaları kurup ayarladıktan sonra, herhangi bir güçlük çekmeden iş görüşmeleri yapmak ve yapmak için oturum açabilirler. Başka karmaşık konfigürasyonlar yok.

Ayrıca, günümüzde internet bağlantılarının ve WIFI’ın geniş kapsamıyla, VoIP uygulamalarını kullanırken nadiren ağ sorunları hakkında endişelenmeniz gerekir. Mobil cihazınızın veya masaüstünüzün erişilebilir olduğundan emin olun ve ardından rahatça başlayın.

Elinizin altında, kullanımı kolay Çağrı Yönetimi Özellikleri

Cep telefonunuzda veya masaüstünüzde çalışan bir VoIP uygulamasına sahip olmak, kurumsal telefon sisteminizin her yerde yanınızda olması gibidir. Saha personeli, satış görevlileri, müşteri hizmetleri temsilcileri ve uzaktan çalışanlar VoIP uygulamalarından yararlanabilir. Nerede olursanız olun, tercih ettiğiniz cihaz üzerinden aramaları kolayca aktarabilir, bekletebilir ve sessize alabilir, arama geçmişini, sesli mesajları, kayıtları kontrol edebilir ve arama yönlendirme kurallarını ve zil stratejisini vb. Çok daha basit bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Artık telefon numaralarını veya özellik kodlarını girmek için telefon tuş takımına basmaya gerek kalmayacak. Hangi platformu kullanıyor olursanız olun, Windows, macOS, iOS veya Android cihazlar, bu işlevlerden farksız olarak yararlanabileceksiniz.

VoIP Uygulamasını Nasıl Kullanırsınız?

İhtiyacınız Olacak Şeyler

Bir VoIP uygulamasını kullanmak için ihtiyacınız olan şey büyük olasılıkla elinizde olan şeydir. İşte hızlı bir kontrol listesi:

 • Bir bilgisayar veya bir mobil cihaz
 • VoIP iletişimi için yeterli bant genişliğine veya güçlü internet sinyaline sahip bir internet bağlantısı
 • VoIP aramaları sunan şirket içi veya bulut telefon sistemi
 • Bir VoIP uygulaması kullanmak size pahalıya mal olmaz, ancak yukarıdaki tüm temel özelliklere sahip olduğunuzdan emin olun.

VoIP Uygulamanızı Kurma

Ofisteyken tek yapmanız gereken uygulamayı kendi cihazınıza indirmek veya web tarayıcısından erişmek ve artık hazırsınız. Uzaktan çalışırken, VPN aracılığıyla kurumsal ağa bağlanarak VoIP uygulamanızdaki şirket telefon sistemine uzaktan erişebilir veya VoIP uygulamasını NAT ayarları ve bağlantı noktası iletme yoluyla uzak uzantı olarak kaydedebilirsiniz. Bazı satıcılar, sıkıcı konfigürasyon güçlüğünü ortadan kaldırarak, VoIP uygulamasını kurumsal ağın dışında bile kolay ve güvenli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilecek kendi uzaktan bağlantı hizmetlerini sunar.

En İyi VoIP Uygulamasını Seçmek

Piyasada düzinelerce VoIP uygulaması var, ancak işinize en uygun olanı nasıl belirlersiniz? Aşağıda, en iyi VoIP uygulamalarının kısa listenizi oluştururken başvurmanız gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Sahip Olması Gereken Özellikler

Ortalama iş kullanıcıları için, VoIP uygulamasına gömülü bazı zorunlu özellikler olmalıdır. Çalışanlar, çağrıları aktarma, bekletme, sessize alma vb. Dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere en azından temel işlemleri yapabilmelidir. Ayrıca, çok taraflı özel konferans görüşmesi, sahip olunması hoş olan, yükseltilmiş bir özelliktir, bu da yapabileceğiniz anlamına gelir. cihazınızda bir anlık toplantı başlatın ve başkalarını katılmaya davet edin.

Birleşik İletişim

Aramaları yönetmekten daha fazlasını bekliyorsanız, birleşik iletişim özellikleriyle birlikte geleni seçtiğinizden emin olun. Örneğin, anlık mesajlaşma, basit bir sürükle ve bırak yöntemiyle resim ve belgeleri paylaşmanın yanı sıra, birbirinizle zamanında sohbet etmenize veya gruplar halinde tartışmanıza olanak tanır. Ayrıca, gerçek zamanlı iletişim durumu ile ortak çalışmaların müsait, meşgul veya izinli olup olmadığını da görebilir ve gereksiz arama girişimlerinden kaçınmanıza yardımcı olur. Bazı VoIP uygulamaları için, sesli posta mesajları ve kayıtlı aramalar otomatik olarak senkronize edilir. Uzaktan çalışırken veya bir iş gezisinde bile, cevapsız aramaları, arama geçmişini, sesli mesajları ve kayıtları zahmetsizce kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Tüm bu gelişmiş UC özellikleri, UC özellikli bir VoIP uygulamasıyla avucunuzun içinde olabilir.

Çağrı Merkezleri İçin Özellikle Önemlidir

Müşteri hizmetleri merkezleri gibi yoğun kuruluşlar için, CTI, CRM entegrasyonu, Aramak İçin Tıklayın ve Kısayol Tuşuyla Seç ve Çevir gibi özellikler özellikle vazgeçilmezdir.

CTI, kullanıcıların masa telefonu aramalarını doğrudan bir bilgisayardan yapmasını ve yönetmesini mümkün kılar. Arama aktarma, bekletme, kaydetme ve daha fazlası gibi diğer arama işlemlerini de basit tıklamalarla yapabilirsiniz. CRM entegrasyonu, CTI kadar önemlidir. CRM sistemleriyle entegre VoIP arama uygulamasından sonra, CRM kişi listesinde tanınan bir telefon numarası arandığında kişi ayrıntıları açılır ve arama kayıtları CRM sistemine kaydedilir. Bilinmeyen bir numaradan arama geldiğinde, yeni bir kişi de otomatik olarak oluşturulacaktır. Ve Tıkla Ara Chrome Uzantısı ve Kısayol Tuşuyla Seç ve Çevir ile, numarayı seçerek ve ardından kısayol tuşuna tıklayarak veya girerek PC ekranınızda, yerel CRM tabanınızda veya belgelerinizde herhangi bir telefon numarasını çevirebilirsiniz.

VoIP Uygulamanızdaki bu özelliklerle, çağrı merkezi daha yüksek iş verimliliği ve daha kolay müşteri yönetimi ile daha sorunsuz çalışacaktır.

Linkus UC Softphone

Yukarıda belirtilen tüm özellikleri sunan Android, iOS, Windows ve Mac cihazlar için en iyi VoIP uygulamalarından biri olan Yeastar Linkus UC Softphone, iş iletişiminizde fark yaratmak için en iyi seçiminiz olabilir.

Bir Bakışta Linkus Softphone Uygulamasının Faydaları:

 1. Kendi Cihazını Getir mobilite ile masadan kurtulma
 2. Bağlantılar veya QR kodu aracılığıyla hızlı ve kolay oturum açma
 3. Çağrıları farklı cihazlar arasında aktarma
 4. Verileri CRM entegrasyonu aracılığıyla konuşmalarla hizalama
 5. Doğrudan cep telefonlarından geçici konferans görüşmeleri başlatma
 6. Sesli mesajlara ve kayıtlara her yerden erişim
 7. Dosya paylaşımıyla anlık mesajlaşma
 8. Kurumsal sözlüğün ve iş arkadaşlarının iletişim durumunun tam görünümü
 9. Aramak için tıkla işlemleriyle kolay arama
 10. Etkili kurumsal ve kişisel iletişim yönetimi
 11. CTI ile masa telefonlarından arama yapmak için bilgisayarları kullanma
 12. Düşük maliyetli uluslararası aramalar yapabilme
 13. Gerçek bir platformlar arası telefon çözümü

Yeastar şirket içi telefon santralleri kullanıcıları için, sorunsuz Linkus sunucu yapılandırması sağlamak için katma değerli bir Linkus Bulut Hizmeti de sağlanır. LCS uygulandığında, uzaktaki çalışanlar anında uzaktan bağlantı, daha iyi arama kalitesi, daha güvenli iletişim ve daha birleşik işbirliğinin keyfini çıkarabilir. Burada 30 günlük ücretsiz deneme deneyimini yaşayabilirsiniz.

Yukarıdaki tüm özelliklerin ve daha fazlasının keyfini çıkarmak için Linkus UC Softphone‘u indirin!