skip to Main Content

Nolto Bilişim ve Telekomünikasyon

IP Santral ve VoIP Gateway gibi telekomünikasyon ürünlerinde dünyanın önde gelen üreticilerinden Yeastar'ın Türkiye'deki tek distribütörüdür.
Küçük ve orta ölçekli işletmeler için hibrit IP Santral ürünlerinin yanında büyük ölçekli işletmeler için yazılım tabanlı santral ve Bulut Santral ürünleri de bulunmaktadır.

Yealink gibi dünyanın önde gelen IP Telefon markasının yanında farklı IP Telefon markalarının da partnerlik ve distribütörlüğünü yürütmektedir.

Ses operatörlerinin ve bulut santral satıcılarının ihtiyaç duyduğu FXS, FXO, IP FCT, GSM FCT, LTE Router gibi ekipmanları ihtiyaçlara göre sunmakta ve yazılımlarının gelişimine destek olmaktadır.

Bize Ulaşın

Telefon: +90 216 912 1314
Adres: Yukarı Dudullu Mh, Alemdağ Cd, No:806 K:4 D:14 Dalçık İş Merkezi 34775 Ümraniye İstanbul Türkiye
IP Telefon Nedir?

IP Telefon Nedir?

Genel itibariyle ip telefon nedir sorusunun cevabı, ses faks ve buna benzer diğer servis ilişkin gerçekleştirilen verilerin tamamen veya kısmen paket halinde anahtarlamalı bir şekilde ip tabanlı şebekeleri vasıtasıyla gönderilmesi olarak tanımlanmıştır.

İp ve internet telefonu kavramları aynı anlamda kullanılmaktadır. Fakat işin aslı olarak kullanılmış olan iletim ortamları açısından bakıldığında farklı sistemler olduğu ortaya çıkmaktadır. İnternet, telefon ve voip telefonunun alt sınıfları olarak nitelendirilmektedir.

İnternet telefonlarında transmisyon şebekesi olarak internet kullanılmaktadır. Kullanılan anahtar şebekeleri ise ip tabanlı şebekeleri şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Fakat her ikisinde de İp telefon kapsamında değerlendirilmektedir. İp telefonunun çıkışı internet ile ilişkilendirilmesi günümüzde ilk telefonunun internet ile bağlı olduğu ilişki gittikçe zayıflamaya ve aralarındaki benzerliğin sadece kullanılmış olduğu teknoloji protokolü ile sınırlı olması durumu karşımıza çıkmaktadır.

Hizmet Üç Çeşit Servis Sağlayıcısı Üzerinden Alınmaktadır

  •  İtss (İp telefon servis sağlayıcısı)
  •  İss (internet servis sağlayıcısı)
  •  Devre anahtarlamalı şeklinde şebeke taşıyıcısı ya da servis sağlayıcısı

Pc’den Pc’ye Uygulaması Nedir?

Aramanın gerçekleşebilmesi amacı ile her iki tarafta bulunan ses kartları, hoparlör veya gerekli görüldüğünde yazılıma ilişkin sahip olunması ve internet ile bağlı olması gerekmektedir. Günümüzde en çok kullanılan İp telefon şekli genellikle Pc’den Pc’ye yapılan aramalar şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Bu arama yönteminde aranılan kişinin zil ile uyarılması söz konusu değildir. Bu nedenle gerek arayan taraf gerekse aranan tarafın karşılıklı bir şekilde anlaşması ve ortak bir İletişim ağı üzerinden ortak bir iletişim zamanında haberleşmeleri gerekir.

Pc’den Faksa İp Telefon Uygulaması Nedir?

Bu iletişim metodu 1996 senesinde kullanılmaya başlanmıştır. Genel itibari ile düşük ücret ile perakende telefon hizmetleri kapsamında hizmet veren şirketler tarafından tercih edilmekteydi. Fakat ucuz olması sebebiyle çok kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya ulaşılmış oldu. Servis sağlayıcılar tarafından duruma bakıldığında ise işletmeciler ile bir ara bağlantı yönlendirilmesi ve ücret paylaşımı gibi konuların devreye girmesi sağlanmaktadır. Bu sebeple servis sağlayıcılar sınırlı da olsa ülke ile anlaşma yapabilmekte ve servis kalitesi konumundan tolere edilebilir bir hizmet olan ip telefon nedir sorularının cevabı daha çok faks ve telefon şeklinde tercih edilmekteydi.

Ticari olarak 1997 senesinde verilmeye başlanmış olan telefonlar arasında ip telefonu hizmeti genel itibari ile ip telefonlarının gelişim göstermesi ile çok önemli bir rol oynamış bulunmaktadır. Çünkü bu durum, hem ucuz hem de alışılagelmiş telefonun kullanılabilmesi amacı ile çok rahatlık sağlamaktaydı. Ancak bu hizmet taşıyıcıları açısından önemli yatırımlar yapılmasını gerektirmektedir.