Skip to content

IP Telefon, VoIP ile çalışan telefonlara verilen genel isimdir. SIP yada internet telefonu olarak da bilinirler. VoIP, SIP ve IP Terimlerini blog yazılarımızda açıklamıştırk. Özetle:

  • IP = internet protokolü
  • VoIP = Voice over IP, yani IP üzerinden ses iletişimi
  • SIP = Session initiation protocol, oturum başlatma protokolü anlamına gelir. VoIP iletişimi kurulması için cihazlar arasındaki iletişimi sağlayan global bir protokoldür.

Analog telefonlar, hepimizin eskiden evlerimizde kullanılan telefonlardır. Bu telefonlardan farklı olarak günümüz teknoloji dünyasında IP iletişimi bütün cihazlara yansımış ve telekomünikasyon dünyasıda artık IP ile iletişim kurmaya başlamıştır. Eskiden olduğu gibi bakır telefon kabloları yerine internet ve veri hatları üzerinden ses, görüntü,faks ve medya iletişimi sağlanabilmetedir. İşte bu noktada IP telefonlar hayatımıza girmiş, getirdiği teknolojik yenilikler ile haberleşme dünyasında devrim yaratmışlardır. Genel olarak verimliliği arttırmak üzerine dizayn edilmişlerdir. IP Telefon nedir sorusunu cevaplamış olduk.

IP Telefon ile Analog Telefon Farkları Nelerdir?

Analog telefonların tek bir amacı vardı. Çevirlen numara ile çağrı kurarak ses iletişimi sağlamak. Daha sonra analog santrallerin kabiliyetine göre çağrı transfer etmeye ve çağrı bekletme özelliklerine sahip oldular. Günümüz teknolojisinden çok uzakta kaldılar. Analog telefonlar için iki bakır telden oluşan telefon kablolamasına ayrıca ihtiyaç duyulur. Bu hatlar olmadan çalışmazlar. Her bir telefon numarası yani telefon hattı için bir telefon kablosuna ihtiyaç duyulur. 10 Tane telefon numarası olan bir işletmeye 20 tane bakır tel kablo bağlanması gerekir. Şirket/ofis içersinde çalışan ve masa telefonuna ihtiyaç duyan her kişinin de masasına kadar da ayrıca kablolama alt yapısı kurmak gerekir. Bir de analog bir telefon santraline ihtiyaç duyacaksınız. Başta ucuz gibi görünse de artık eskide kalan bu cihazlara yatırım yapmak anlamsızdır.

Analog telefon teknolojisi icat olduğu günden bu yana çok fazla gelişme gösterememiştir. 20 sene önceki analog telefonlar ve analog telefon santralleri ile bugün hala satışı yapılan sistemler arasında gözle görülür çok fazla fark yoktur.

IP Telefonlarda durum farklıdır. Sürekli gelişmeye ve yeni özellikler edinmeye devam ediyorlar. İş verimliliğini yükseltmek için çeşitli fonksiyonlar ve donanımlarla gelişiyorlar. İhtiyaca göre modelleri farklılıklar göstermektedir.

IP Telefon Terimleri Nelerdir?

IP Telefon özelliklerini incelerken gördüğünüz bazı terimleri ve donanımları açıklamaya çalışalım:

SIP Hesabı

Bir IP Telefon üzerinde kullanılabilecek telefon numarasını adedini belirler. Eskiden her bir analog telefonun bir numarası olurdu. Birden fazla numaraya ihtiyaç duyulan durumlarda aynı masada birden fazla telefon bulunması gerekirdi. Gelişen teknoloji ile artık tek bir masa telefonu birden fazla numaraya hizmet verebiliyor. Geniş ekranları sayesinde hangi numaranın arandığı, kimin aradığı gibi detaylı bilgileri anlık görmek mümkün oluyor.

Meşguliyet Panosu – Expension Module

Telefonların hemen yanına monte edilen bu donanımlar sayesinde şirket içersindeki dahili telefonların meşguliyet durumlarını görmek, tek tuşla arama yapmak gibi avantajlar sağlıyor. Genelde santral operatörleri ve telefonlara cevap veren sekreter masa telefonları için tercih ediliyor. Gelen ve giden arama trafiği yüksek olan kişilerin telefonları için tercih etmek uygundur. Kağıtsız tasarımları ile takip edilecek numaraları web arayüzü veya menüden güncellemek,eklemek,silmek mümkündür.

POE

POE (Power Over Ethernet) yani ethernet iletişimi üzerinden elektriğin de sağlanması anlamına geliyor. Bilgisayar hatları için kullandığımız kablolar üzerinden telefonlar için gerekli olan elektrik gücünün sağlanması mümkündür. Tabi bunun için ağ yapısında kullanılan Switch cihazlarının POE destekli olması gerekmektedir. Bu sayede çalışanların masarında IP Telefonların çalışması için adaptör ve elektrik prizine ihtiyaç kalmaz ve kalabalıktan kurtarır.

Gigabit Ethernet

Eğer ağ altyapısı Gigabit iletişimi için switchler ile donatılmış ise ve telefonunuzdan yoğun ses ve görüntü iletişimi olacaksa Gigabit port olan telefonlar tercih edebilirsiniz. Gigabit ethernet altyapısı genellikle kullanımda olan 100Mbit’e göre 10 kat daha hızlıdır.

IP Telefon Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir?

IP Telefon temel olarak ses iletişimi için kullanılsa da çok daha fazla görevler üstlenebilir ve iş verimliliği açısından farklı çözümler de üretebilirler. Örneğin; Görüntüli konuşma imkanı sağlayan kameralı video ip telefonlar ile video görüşmeleri ve toplantılar yapabilir, konferans odalarına katılabilirsiniz. IP Dect Telefonlar ile kablosuz iletişimin rahatlığını yaşarsınız.

Dect Ne Anlama Geliyor?

Dijital Geliştirilmiş Kablosuz Telekomünikasyon (DECT) telefonları, ahizeyi ve baz ünitesini bağlayan bir kablo olmadan telefon hatları üzerinden iletişim kurmak için kullanılabilen cihazlardır. Daha önceki kablosuz telefon modellerinde kullanılan analog teknoloji, genellikle her zaman çok iyi olmayan ses kalitesiyle sonuçlandı. Dijital teknoloji ile ses daha nettir, telefon ve baz istasyonu arasındaki mesafe daha büyük olabilir ve daha geniş bir frekans aralığı mevcuttur. DECT’in evrensel standart olduğu Avrupa menşeli, Avustralya ve Asya ve Güney Amerika’daki çoğu ülke tarafından benimsenmiştir.

Dect telefonları bir çoğumuz daha önce evlerimizde kullandık. İş dünyasında karşımıza çıkan IP Dect telefonlar ise aynı mantık ile dect el terminali cihazlarının kablosuz iletişim kurduğu baz istasyonunun IP üzerinden santral ile iletişim kurmasını sağlıyor.

Konferans Telefonunun Farkı Nedir?

Konferans telefonları, toplantı odaları için tasarlanmış ve birden fazla numara ile telefon bağlantısı kurarak geniş bir masanın etrafındaki bütün kişilerin sesleri duyabilecek şekilde tasarlanmış telefonlardır. Büyük odalar ve toplantı masaları için ilave mikrofon takmak ve ses alma alanını genişletmek mümkündür. Dect baz istasyonu ile kablosuz modelleri de mevcuttur. Web sitemizdeki farklı modelleri ve özelliklerini inceleyerek hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz.

IP Telefon kullanmak için IP Santral gerekli midir?

Profesyonel bir iletişim için şirket içinde konumlandırılmış bir IP Santral her zaman daha iyidir. Telefonunuzun bütün özelliklerini tam anlamıyla kullanmak istiyorsanız evet bir IP Santral mantıklıdır. Sadece bulut santral hizmetleri üzerinden görüşme yapmak isteniyorsa ip santral olmadan, internet üzerinden doğrudan bir bulut santral hizmetine bağlanabilir.

IP Telefon Fiyatı Ne Kadar?

Günümüzde giriş seviyesi ucuz IP Telefon fiyatları 35-50 dolar bandında son kullanıcıya satılmaktadır. Tasarım, malzeme kalitesi, kullandığı ses kodekleri, HD ses,ekran genişliği, içindeki çipset,kolay kurulum (auto-provisioning) desteği, rehber, sip hesabı, hat tuşları sayısı, fonsiyon tuşları sayısı, meşguliyet panosu desteği, kulaklık desteği, bluetooth, wifi, usb bağlantı noktası, usb ses kaydı, android veya linuks işletim sistemi, dokunmatik ekran, ekran genişliği, POE, giabit, kamera görüntü kalitesi, skype, office 365, zoom, microsoft teams ile uyumluluk, uzaktan yönetim ve güvenlik gibi bir çok özellik eklendikçe fiyatları 900 doların üzerine çıkabilmektedir. IP Konferans Telefonları ise 1000 USD üzerinde fiyatlara satılmaktadır.

Son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan konular ise evden ve uzaktan çalışabilmedir. Bu nedenle telekonferans ve video konferans uygulamalarına çok popüler olmuştur. Yealink gibi teknolojiye yön veren IP telefon markalarında ZOOM, Microsoft Skype For Business, Microsoft Teams, Microsoft Lync Server, Office 365 gibi uyumlu modeller bulunmaktadır. Bu sayede doğrudan IP Telefonunuz ile şirketiniz veya müşterilerinizle telekonferans veya video konferans yapabiliyorsunuz.

Bu yazı mayıs 2020 tarihinde güncellenmiştir. Sosyal medyada paylaşarak daha çok kişiye ulaştırabilirisniz. Okuduğunuz için teşekkürler