Skip to content

Telsiz Telefonlarla ilgili harika şeylerden biri, sisteminize ilave el terminalleri ekleyebilmektir. Birçoğu, daha büyük ofisler için mükemmel olan tek bir baz istasyonuyla altı adede kadar telsiz telefon kullanmanıza izin verir. Ancak birçok müşteri bize aynı soruyu soruyor: Telsiz Telefon ile baz istasyon aynı marka olmak zorunda mı? Yada Gigaset Telsiz Telefonları Yealink Baz istasyonu ile kullanabilir miyim?

Farklı Baz İstasyonlu Bir Gigaset Ahize mi?

Özellikle, bir Gigaset ahizeyi farklı bir Gigaset baz istasyonuyla veya hatta tamamen farklı bir üreticiden kullanıp kullanamayacağınıza bakacağız. Kısacası, cevap evet – ama tamamen değil. Hem baz ünitenin hem de ahizenin birbirine bağlanmak için DECT ve GAP kullandığını varsayarsak, birlikte çalışabilmelidirler.

gigaset telsiz telefon baz istasyonu
gigaset telsiz telefon baz istasyonu

Çalıştığı söyleniyor ama birlikte mükemmel şekilde çalışmayabilirler. Arama yapma ve diğer temel özelliklerin iyi çalışması gerekirken, daha gelişmiş özelliklerin çalışmadığını görebilirsiniz. Özellikle entegre bir dijital telesekreter veya paylaşılan bir telefon rehberine erişim mümkün olmayabilir.

DECT Nedir?

DECT veya Digital Enhanced Cordless Telecommunications, kablosuz telefon tasarlamak ve üretmek için kullanılan bir standarttır. DECT, kablosuz telefonların yanı sıra iki yönlü telsizler ve bebek monitörleri gibi diğer bazı kablosuz iletişim cihazları için uzun süredir Avrupa çapında bir standart olmuştur. Tam olarak çalışma şekli burada özellikle alakalı değil. Önemli olan, her üreticinin takip ettiği bir standart olmasıdır.

Standart bir iletişim yönteminin kullanılması, baz istasyonlarının birden fazla ahizeyi desteklemesine olanak tanır. Aynı zamanda – en azından teoride – farklı marka veya modeldeki el cihazlarının aynı baz istasyonuyla çalışması gerektiği anlamına gelir. Ne yazık ki, yine de, işler o kadar basit değil. Ayrıca Genel Erişim Profili veya kısaca “GAP” denen bir şey var. Bu, herhangi bir kablosuz telefonun herhangi bir baz istasyonuyla etkileşime girmesine izin veren DECT protokolündeki bir dizi gereksinimdir.

GAP’ın Limitleri

Ancak, GAP’ın sınırlamaları vardır. Öncelikle telefonların arama yapmasına izin vermek için kullanıldığından, telefonun tüm özellik setinin kullanılmasına izin vermez. Bazı modeller amaçlandığı gibi çalışabilir. Örneğin, yeni bir model önceki modelle neredeyse aynıysa, paylaşılan telefon rehberine eski telefonlardan erişebildiğini görebilirsiniz. Bununla birlikte, genel olarak, bu olası değildir – çoğu zaman, yalnızca temel bilgilere erişebileceksiniz.

Kablosuz telefon sisteminizden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, onu üreticinin tasarladığı şekilde kullanmak muhtemelen en iyisidir. Bu, yalnızca aynı model telsiz telefonların bağlanması anlamına gelir. Bu şekilde, her özelliğin tamamen işlevsel olduğundan ve tüm el cihazlarınızda amaçlandığı gibi çalıştığından emin olabilirsiniz.

Sonuç Olarak

Bu nedenle, (en azından teoride) Gigaset el terminalleri farklı bir baz istasyonuyla kullanılabilir. Ancak, arama yapmak için uygun olsalar da, telesekreter, transfer, çağrı bekletme ve diğer ek özelliklere yalnızca baz istasyonunuzla birlikte gelen el terminallerinden erişebildiğinizi görebilirsiniz. Kablosuz telefon sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak için yalnızca bir markaya bağlı kalmanızı ve o modelden ek ahizeler satın almanızı öneririz.