Skip to content
Asterisk

Asterisk açık kaynak kodlu bir IP Santral Yazılımıdır. Uygun telefon donanım arayüzleri ve ağ uygulamaları ile bağlantılı olarak, alışılmış telefon setleri, genel anahtarlamalı telefon ağı (PSTN) üzerindeki hedefler veya VoIP Ağları ile kullanılabilir. Adı, çift tonlu çok frekanslı (DTMF) aramada kullanılan bir sinyalin yıldız işaretinden (*) gelir.

Asterisk, 2018’den beri Sangoma Technologies Corporation’ın bir bölümü olan Digium’dan Mark Spencer tarafından 1999 yılında oluşturuldu. Başlangıçta Linux için tasarlanmıştır. NetBSD, OpenBSD, FreeBSD, macOS ve Solaris dahil çeşitli işletim sistemlerinde çalışır ve OpenWrt tabanlı gömülü sistemlere kurulabilir.

Özellikleri

Asterisk yazılımı, ticari ve tescilli PBX sistemlerinde bulunan birçok özelliği içerir: sesli posta, konferans çağrısı, etkileşimli sesli yanıt (telefon menüleri) ve otomatik çağrı dağıtımı. Kullanıcılar, Asterisk’in çeşitli uzantı dillerinde arama planı komut dosyaları yazarak, PHP veya C’de yazılmış özel yüklenebilir modüller ekleyerek veya standart akışlar aracılığıyla iletişim kurabilen herhangi bir programlama dilini kullanarak Asterisk Ağ Geçidi Arayüzü (AGI) programları uygulayarak sistem (stdin ve stdout) veya ağ TCP soketleri ile yeni işlevler oluşturabilirler.

Asterisk, Oturum Başlatma Protokolü (SIP), Ortam Ağ Geçidi Kontrol Protokolü (MGCP) ve H.323 dahil olmak üzere birkaç standart IP üzerinden ses protokolünü destekler. Hem kayıt sorumlusu hem de arka arkaya kullanıcı aracısı olarak işlev gören çoğu SIP telefonunu destekler. IP telefonları ve PSTN arasında T veya E-taşıyıcı arayüzleri veya analog FXO kartları aracılığıyla bir ağ geçidi görevi görebilir. Kendine özgü Inter-Asterisk eXchange (IAX) protokolü, RFC 5456, bazı konfigürasyon mantığını dağıtmanın yanı sıra santral sistemleri arasında verimli bir bağlantı sağlar. Birçok VoIP servis sağlayıcısı, kendilerinin yerleştirmiş olmaları veya barındırılan bir uygulama olarak sunmaları nedeniyle, PSTN’ye çağrı tamamlama için onu destekler. Bazı telefonlar ayrıca IAX protokolünü destekler.

Asterisk, çeşitli geleneksel ve VoIP telefon hizmetlerini destekleyerek, dağıtıcıların telefon sistemleri oluşturmasına veya mevcut sistemleri yeni teknolojilere taşımasına olanak tanır. Bazı siteler tescilli santralleri değiştirmek için Asterisk kullanıyor, diğerleri sesli posta veya sesli yanıt menüleri veya sanal çağrı mağazaları gibi ek özellikler sağlıyor veya İnternet üzerinden hem yerel hem de uzun mesafeli aramaları taşıyarak maliyeti düşürüyor.

VoIP protokollerine ek olarak, ISDN ve SS7 gibi geleneksel devre anahtarlama protokollerini destekler. Bu, üçüncü taraf satıcılar tarafından pazarlanan uygun donanım arabirim kartlarını gerektirir. Her protokol, yazılım modüllerinin yüklenmesini gerektirir. Sürüm 14’te Opus ses codec bileşeni desteklenmektedir.

Globalleşme

Başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilirken, dünya çapında popüler bir VoIP Santral haline geldi. Dile göre tanımlanan birden fazla sesli komut setine (ve hatta her dil için birden fazla komut istemi setine) sahip olmanın yanı sıra farklı dillerdeki zaman formatlarını da destekler. Asterisk ile etkileşimli sesli yanıt ve sesli posta özellikleri için çeşitli istemler dahildir: Amerikan, İngiliz ve Avustralya İngilizcesi, Kanada Fransızcası, Japonca, Rusça, Meksika İspanyolcası ve İsveççe. Şakalar ve Cadılar Bayramı için temalı bir “zombi kıyamet” mesajı gibi birkaç yenilik önerisi sunulur. Ek olarak, ses setleri çeşitli dillerde, lehçelerde ve cinsiyetlerde ticari satışa sunulmaktadır.

Varsayılan İngilizce uyarıları mesajları, profesyonel telefon sesi Allison Smith tarafından kaydedilmiştir.

Asterisk Kullanan Uygulamalar

Birçok ticari ürün ve açık kaynaklı projede temel bir bileşendir. Ticari ürünlerden bazıları, üreticinin yazılımı açık kaynaklı bir dağıtım modeliyle desteklediği ve yayınladığı donanım ve yazılım paketleridir.

 • M0n0wall projesinin bir çatalı olan AskoziaPBX, tüm telefon işlevlerini gerçekleştirmek için kullanıyor.
 • AstLinux, “İletişim için Ağ Cihazı” açık kaynaklı bir yazılım dağıtımıdır.
 • Açık kaynaklı bir grafik kullanıcı arayüzü olan FreePBX, Asterisk’i FreePBX Distro’nun çekirdeği olarak bir araya getiriyor.
 • LinuxMCE, telefon hizmeti sağlamak için paketler; ayrıca OpenWrt yönlendiriciler için gömülü bir sürümü vardır.
 • Flash / Incredible PBX ve Trixbox PBX
 • Elastix, 3CX‘e geçmeden önce sırasıyla PBX, faks, anlık mesajlaşma ve e-posta işlevleri sunmak için Asterisk, HylaFAX, Openfire ve Postfix’i kullanıyordu.
 • Issabel, telefon işlevleri için Asterisk’i kullanan açık kaynaklı bir Birleşik İletişim yazılımıdır. 3CX onu satın aldığında Elastix’in açık kaynaklı sürümlerinden çatallandı.
 • astTECS, VoIP ve mobil ağ geçitlerinde kullanır.
  Asterisk özelliklerini ve yeteneklerini genişleten, genellikle ticari olan çeşitli eklenti ürünler mevcuttur.

Sisteme dahil olan standart sesli komut istemleri ücretsizdir. Bir işletme, şirket adı, IVR menü seçenekleri ve çalışan veya departman adlarının eşleşen sesli duyurularını (ortak adların canlı kayıtlarının bir kitaplığı veya aynı profesyonel seslendirme uzmanı tarafından kaydedilen bir dizi tamamen özelleştirilmiş bilgi istemi olarak) ek olarak satın alabilir. sisteme sorunsuz entegrasyon maliyeti.

Diğer eklentiler faks desteği, metinden sese, ek kodekler ve yeni özellikler sağlar. Bazı üçüncü taraf eklentileri ücretsizdir; hatta birkaçı Raspberry Pi gibi gömülü platformları desteklemektedir.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Dokümantasyon yeterince iyi değil. Bir sorununuz olduğunda çözümü bulmak zordur.
 • Sistemimi hayata geçirdiğimde, birkaç uygulama ve referans üzerinde çalışabildim. Ancak tamamen güncellenmiş rehber kitaplar, videolar veya referanslar yoktur.
 • Sistem, çevrimiçi veya kitaplarda bulabileceğiniz bilgi veya bilgilerinizle sınırlıdır. Çok karmaşık olabilir ve ne yaptığınızı bilmiyorsanız boğulabilirsiniz.
 • Başlamak ve kurulum, teknik olmayanlar için çok zor.
 • İşyerleri, okul, üniversite, hastane, çağrı merkezi gibi profesyonel telefon ihtiyaçları için riskli olabilir.