Skip to content

4.5G, Dördüncü Nesil (4G), mobil telefonlar üzerinden yüksek hızlı genişbant hizmetler sunmak üzere geliştirilen ve tamamen IP tabanlı şebeke yapısına sahip mobil haberleşme sistemlerine verilen genel addır. 4.5G Nedir sorunu bu şekilde özetleyebiliriz.

LTE Advanced, bir mobil iletişim standardıdır ve Long Term Evolution (LTE) standardının önemli bir geliştirmesidir. IMT-Advanced standardının gereksinimlerini karşıladığı için 2009 yılının sonlarında ITU-T’ye 4G adayı olarak resmen sunuldu ve Mart 2011’de 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) tarafından 3GPP Sürüm 10 olarak standartlaştırıldı.

LTE+ formatı ilk olarak Japon NTT DoCoMo tarafından önerildi ve uluslararası standart olarak kabul edildi. LTE standardizasyonu, spesifikasyondaki değişikliklerin düzeltmeler ve hata düzeltmeleriyle sınırlı olduğu bir duruma olgunlaştı. İlk ticari hizmetler Aralık 2009’da İsveç ve Norveç’te başlatıldı, bunu 2010’da Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya izledi. Küresel sistem de dahil olmak üzere çeşitli 2G ve 3G sistemlerinin doğal bir evrimi olarak 2010 yılında küresel olarak daha fazla LTE ağı kuruldu. 3GPP ailesinde mobil iletişim (GSM) ve Evrensel Mobil Telekomünikasyon Sistemi (UMTS) ve 3GPP2 ailesinde CDMA2000.

3GPP’nin 4G aday radyo arayüzü teknolojisini tanımlama çalışması, Sürüm 9’da LTE-Advanced için çalışma aşamasıyla başladı. 3.9G (3G’nin ötesinde ancak 4G öncesi) olarak tanımlanan LTE’nin ilk sürümü, 1 Gb/’ye varan en yüksek veri hızları gibi 4G (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlandığı şekliyle IMT Advanced olarak da adlandırılır) gereksinimlerini karşılamadı. s. ITU, 3GPP Teknik Raporu (TR) 36.913, “E-UTRA (LTE-Advanced) için Daha Fazla Gelişmeler için Gereklilikler” başlıklı bir genelge ile gereksinimlerine uygun olarak aday Radyo Arayüzü Teknolojilerinin (RIT’ler) sunulmasını davet etti.[4] Bunlar ITU’nun 4G gereksinimlerine ve operatörlerin gelişmiş LTE gereksinimlerine dayanmaktadır. Başlıca teknik hususlar aşağıdakileri içerir:

 • LTE radyo teknolojisi ve mimarisinde sürekli iyileştirme
 • Eski radyo teknolojileriyle çalışmak için senaryolar ve performans gereksinimleri
 • LTE-Advanced’in LTE ile geriye dönük uyumluluğu. Bir LTE terminali, bir LTE-Advanced ağında çalışabilmelidir ve bunun tersi de geçerlidir. Tüm istisnalar 3GPP tarafından dikkate alınacaktır.
 • LTE-Advanced’in 20 MHz üzerindeki kanallar için coğrafi olarak mevcut spektrumu barındırmasını sağlamak için frekans bantlarıyla ilgili son Dünya Radyokomünikasyon Konferansı (WRC-07) kararlarının dikkate alınması. Ayrıca, spesifikasyonlar, dünyanın geniş bantlı kanalların mevcut olmadığı kısımlarını tanımalıdır.

Aynı şekilde ‘WiMAX 2’, 802.16m, ITU tarafından IMT Advanced ailesi olarak onaylanmıştır. WiMAX 2, WiMAX 1 cihazlarıyla geriye dönük uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Çoğu satıcı artık ‘4G öncesi’ ve önceden gelişmiş sürümlerin dönüştürülmesini desteklemektedir ve bazıları 3G’den baz istasyonu ekipmanının yazılım yükseltmelerini desteklemektedir.

Mobil iletişim endüstrisi ve standart kuruluşları bu nedenle LTE Advanced gibi 4G erişim teknolojileri üzerinde çalışmaya başladı. Nisan 2008’de Çin’deki bir çalıştayda, 3GPP Uzun Vadeli Evrim (LTE) üzerine çalışma planları üzerinde anlaşmaya vardı. İlk spesifikasyon grubu Haziran 2008’de onaylandı. ITU-R tarafından tanımlanan 1 Gb/sn’lik tepe veri hızının yanı sıra, güç durumları arasında daha hızlı geçiş yapmayı ve hücre ucunda gelişmiş performansı da hedefler. Ayrıntılı öneriler çalışma grupları içinde incelenmektedir.

LTE-Advanced araç setinden üç teknoloji, birlikte ve yeterli birleştirilmiş bant genişliği ile kullanıldığında, 1 Gbit/s’ye yaklaşan ve hatta onu aşan maksimum tepe aşağı bağlantı hızları sağlayabilir. Bu tür ağlar genellikle sabit geniş bant endüstrisinde de kullanılan bir terimi yansıtan ‘Gigabit LTE ağları’ olarak tanımlanır.

LTE İle 4.5G Arasında ne fark var?

 • LTE (Long Term Evolution) ağ teknolojilerine dayalı yüksek hızlı kablosuz veri aktarıma verilen addır.
 • 4.5G hızının bir başka adı olan LTE’ yi yüksek hızlı mobil internete veriln ad olarak da tanımlamak mümkün.
 • LTE 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP bazlıdır.
 • Evlerimizde kullandığımız kablosuz internet yani IP tabanlı bağlantının yapabildiği her şeyi yapabilen LTE, 3G’ye oranla yaklaşık 10 kat internet hızı sağlar.
 • Mobil cihazlarınızda 4.5G yada LTE yazısını görüyorsanız internet bağlantı hızınız 3 kat yada 10 kat artmış demektir. LTE bağlantınızı 4G olarak düşündüğümüzde 4.5G bağlantısı otomatikman daha hızlı oluyor.
 • Bu durumda yapmanız gereken ilk iş operatörünüze gidip sim kart desteğini araştırmak. Bu gibi durumlarda bazı simkartlar 4.5G desteklemiyor. Dolaysıyla bağlantınızda LTE görüyor olursunuz.
 • İkinci kısımda ise akıllı telefonunuzun 4.5G hızlı interneti destekleyip desteklemediğini sorgulamak. Bu arada Android 4.5G ayarları ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

LTE Advanced Pro Nedir?

LTE Advanced Pro (LTE-A Pro, 4.5G, 4.5G Pro, 4.9G, Pre-5G, 5G Project olarak da bilinir), 3GPP 13 ve 14 sürümlerinin adıdır. LTE Advanced’in (LTE- A) 32-taşıyıcı toplama kullanarak 3 Gbit/s’yi aşan veri hızlarını destekleyen hücresel standart. Ayrıca lisanslı ve lisanssız spektrumun paylaşılmasına izin veren Lisans Destekli Erişim kavramını da tanıtmaktadır.

Ek olarak, mevcut ağların tam 5G standardıyla vaat edilen geliştirmelere erken geçişini kolaylaştıran 256-QAM, Massive MIMO, LTE-Lisanssız ve LTE IoT gibi 5G ile ilişkili birkaç yeni teknolojiyi içeriyor.