Skip to content

Lider birleşik iletişim platformları

UCPlatforms MarketMap

Birleşik iletişim çözümleri (Unified Communications) artık neredeyse tüm teknoloji yığınları için standarttır. Ekipleri uyumlu, üretken ve verimli tutmak için etkili iletişimin çok önemli olduğu bir dünyada, kuruluşlar birden fazla dağıtılmış aracın zorluklarıyla başa çıkamaz.

Çalışanların, aynı güvenli alanda iş arkadaşlarıyla bağlantı kurmak ve işbirliği yapmak için ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara erişebilmeleri gerekir. Bugün, senkronize iletişim platformlarına yönelik artan talep, Tümleşik İletişim pazarını 2030 yılına kadar öngörülen 417,86 milyar dolarlık bir değere doğru yönlendiriyor.

Şirketler teknoloji yığınlarını birleştirmeye devam ettikçe, bazı platformlar inanılmaz bir araç seçimi ve olağanüstü esneklikle öne çıkıyor. İşte 2023’te piyasadaki en iyi Tümleşik İletişim platformlarından bazıları:

 • RingCentral (MVP)
 • Microsoft (Teams)
 • 8×8
 • Vonage
 • Avaya
 • Cisco Webex
 • ATOS (OpenScape)
 • Mitel
 • 2600Hz (Kazoo)
 • NEC
 • Sangoma
 • Yeastar (Linkus)
 • Dialpad
 • Zoom (One)
 • Alcatel-Lucent Enterprise (Rainbow)

Yeastar (Linkus)

Yeastar’ın Linkus uygulamaları, herkesin herhangi bir cihazdan ses, video, mesajlaşma ve konferanstan yararlanmasına izin vererek hibrit ve uzaktan çalışma çağındaki şirketleri destekler. Çözümler, ekran paylaşımı ve toplantı içi sohbet gibi entegre işbirliği araçlarıyla birlikte web tarayıcıları, mobil istemciler ve masaüstü araçları aracılığıyla kullanılabilir.

Birleşik iletişim için Yeastar çözümünü kullanan şirketler, anlık mesajlaşma ve durum araçlarına, yerel iletişim yönetimine ve CRM platformları gibi mevcut araçlarla entegrasyona erişebilir. Yeastar ayrıca uzaktan masa telefonu kontrolü için araçlar sunar ve zamanlarının çoğunu tarayıcıda geçiren çalışanlar için özel bir Chrome eklentisi mevcuttur.

RingCentral (MVP)

Yerleşik AI bileşenlerine sahip iletişim merkezi yazılımından API’lere ve entegrasyonlara kadar her şeye yatırım yapan RingCentral, işletmelere bir dizi iletişim platformu seçeneği sunar. Şirketin amiral gemisi tümleşik iletişim çözümü, zeka, iş akışı otomasyonu, mesajlaşma ve video yetenekleriyle geliştirilmiş bir bulut telefon sistemi olan MVP platformudur.

RingCentral MVP platformu, kurumsal sınıf telefon işlevselliğini derinlemesine analitik ve çok kanallı işbirliği araçlarıyla birleştirir. Şirketler ayrıca platformlarına dahil etmek için web semineri sistemi ve RingCentral Rooms gibi çeşitli eklentiler arasından seçim yapabilir. Platforma 110 ülkede erişilebilir ve 7 güvenli koruma katmanı içerir.

Microsoft (Teams)

Tümleşik iletişim kullanıcıları için hızla popüler bir araç olarak ortaya çıkan Microsoft Teams, ekiplerin buluşabileceği, işbirliği yapabileceği ve bilgi paylaşabileceği esnek bir platformdur. Çözüm, çeşitli formatlarda Birleşik İletişim yetenekleri sunar. Kullanıcılar, Microsoft’un telefon sistemi çözümlerinden yararlanabilir veya operatörlerini Direct Routing ve Operator Connect ile bağlayabilir.

Microsoft Teams ekosistemi, mesajlaşmadan video ve sese kadar çeşitli kanallarda iletişim sağlar. Ayrıca, CRM sistemleri, biletleme araçları ve analitik sistemleri dahil olmak üzere iş ortamındaki çeşitli araçlarla entegre olabilir. Platform, çalışanlar arasında üretkenliği artırmak için yeni yapay zeka özelliklerini bile uyguluyor.

8×8

Şirketlere özel bir iletişim yığını oluşturmak için esnek bir yol sunan 8×8’in modüler teknolojileri, iletişim merkezleri, işbirliği ve daha fazlası için teklifler içerir. 8×8 Birleşik İletişim platformu, aramaların hızlı ve verimli bir şekilde yönlendirilmesini sağlamak için patentli bir teknolojiye sahiptir. Şirketler, duyarlılık analizi araçları da dahil olmak üzere kullanıma hazır içgörülerden ve analitikten yararlanabilir. Ayrıca, uzaktan çalışanlar için bir mobil uygulama mevcuttur.

8×8’in platformu, çok çeşitli uygulamalarda devreye alınabilir ve takımın kurulumuna yardımcı olmak için ekipten uzmanlar mevcuttur. Planlar, tümü tek bir fatura fiyatı karşılığında görüntülü toplantılar, sohbet, sesli bağlantı ve genişletilebilirlik seçenekleriyle birlikte gelir.

Vonage

Vonage, çağrı merkezi, yapay zeka ve işbirliği araçları sunan bir iletişim satıcısıdır. Markanın UC platformu, %99,999 çalışma süresi garantisi ve yüksek uyumluluk standartlarına uyacak şekilde tasarlanmış güvenli bağlantılar aracılığıyla güvenilirlik vaat ediyor. AWS tarafından desteklenen Vonage UC platformu, gönül rahatlığı için yüksek düzeyde dağıtılmış bir mimariyle ülke çapında kapsama alanı sağlar.

Vonage ayrıca şirketlere anahtar teslimi bir iletişim deneyimi sunarak sistemlerini hızlı bir şekilde uygulamalarını ve kullanmalarını sağlar ve işletme genelinde halihazırda kullanılan araçları entegre eder. Ürün, iletişim API’lerine erişim ve hepsi bir arada bir iletişim ortamı için iletişim merkezi işlevselliğini uygulama yeteneği ile birlikte gelir.

Avaya

Şirketlere kendi hızlarında buluta geçme özgürlüğü sağlayan ölçeklenebilir Avaya UC platformu, kanallar arası iletişim için esnek bir araçtır. Avaya tarafından sağlanan temel Birleşik İletişimçözümlerinden biri, RingCentral tarafından desteklenen Cloud Office ekosistemidir. Bu çözüm, çalışanların kapsamlı bir arama, toplantı ve mesajlaşma uygulamasına erişmesine olanak tanır.

Şirket ayrıca işyerinde üretkenlik ve organizasyon araçlarıyla işbirliği için Avaya Spaces sunuyor. Avaya Enterprise bulutu, kendi şartlarına göre sağlanan şirket çapında dijital iletişimden yararlanmak isteyen şirketler tarafından da kullanılabilir. Kuruluşlar, birleşik iletişim stratejileri için hibrit bulut modellerini bile kullanabilir.

Cisco Webex

Teknoloji, ağ ve iletişim ortamına katkılarıyla tanınan Cisco, Webex portföyü aracılığıyla bir dizi Tümleşik İletişim aracı sunar. Birleşik iletişim ve işbirliği için Webex platformu, mesajlaşma, arama ve toplantılar için bulut üzerinden sinerjili bir çözüm sunar. Şirketler, güvenlik ve uyumluluk özellikleriyle dünya çapında aramanın avantajlarından yararlanabilir.

Cisco’nun ayrıca, işletmelerin Birleşik İletişim araçlarının yönetimini basitleştirmesine ve mobiliteyi geliştirmesine yardımcı olan kendi Birleşik İletişim Yöneticisi vardır. Platform ayrıca, kamu sektörü veya eğitim gibi sıkı düzenlemelere tabi sektörlerdeki şirketlerin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere optimize edilebilir. Ayrıca, bir dizi yazılım aracıyla entegrasyonlar mevcuttur.

ATOS (OpenScape)

İletişimi basitleştirmek için tasarlanan Atos OpenScape UC platformu, entegre multimedya konferans ve sohbet yetenekleriyle 100 ila 500.000 kullanıcı için ölçeklenebilir. Şirketler, hareket halindeyken çalışanları güçlendirmek için mobil uygulamalardan yararlanabilir. Ayrıca API’ler, SDK’lar ve önceden oluşturulmuş entegrasyon eklentileri aracılığıyla platformu genişletmenin birçok yolu vardır.

ATOS OpenScape Tümleşik İletişim platformu, yerleşik güvenlik ve uyumluluk özellikleri, üretkenlik için beyaz tahta ve belge paylaşım araçları ve varlık özellikleri içerir. Çözüm, şirket içi ortamdan bulut ekosistemine geçiş yapan şirketler için mevcut bir telefon santrali sistemiyle de entegre edilebilir.

Mitel

Hem yerinde hem de bulut tabanlı tümleşik iletişim çözümleri sunan Mitel, şirketlerin kendi hızlarında hibrit bir modele geçiş yapmasına destek oluyor. Mitel Unified Communications platformu, konferans, ekran paylaşımı, dosya paylaşımı, mesajlaşma ve ses dahil olmak üzere iş iletişiminin birçok yönünü tek bir panoda birleştirir.

Şirketler, ses için çeşitli santral özelliklerinden, gelişmiş arama kontrollerinden ve IP telefon, cep telefonu ve yazılım telefonu bağlantılarından yararlanabilir. Ek olarak, analitiği artırmak, toplu bildirimden yararlanmak, kampanya yönetimi ve iş gücü yönetimi için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Hatta kullanıcılar, Mitel’in Tümleşik İletişim platformunu Çağrı merkezi özellikleriyle birleştirebilir.

2600Hz (Kazoo)

CPaaS, UCaaS ve CCaaS çözümlerini keşfeden 2600Hz, dahili ve harici iletişim için çeşitli platformlar ve araçlar sunar. Kazoo Birleşik İletişim platformu, faks, sesli posta, video konferans ve kurumsal düzeyde bir santral dahil olmak üzere satıcıların müşterilerine hizmet vermek için ihtiyaç duyduğu tüm işlevsellik ve özellikleri içeren beyaz etiketli bir çözümdür.

Araç paketi, şirketlerin yararlanabileceği uygulamalar ve entegrasyonların yanı sıra özel bağlantılar için 300’den fazla açık API ile doludur. Teknoloji, kolay erişim için WebRTC teknolojisi ile tek bir uygulamada ses, video ve konferans içerir. Ek olarak kuruluşlar, Zapier aracılığıyla entegrasyonlarla SMS ortamından yararlanabilir.

NEC

BİT satıcısı NEC, küçük, orta ölçekli ve kurumsal işletmelere Birleşik İletişim platformu çözümleri sunar. Şirketler, portföyündeki ses ve mobil teknolojilere, cihazını getir (BYOD) yetenekleri ve ücretsiz uygulamalarla erişebilir. NEC, 32 kullanıcıya kadar güvenli WebRTC konferansını, görüntülü toplantıları ve ekran paylaşımını destekler.

NEC’in Unified Communications (UC) platformu ayrıca çeşitli VPN bağlantılarını ve cihazlarını destekleyerek kuruluşların çalışanlarını evden çalıştırmasını destekler. Her platform seçeneği, belirli sayıda çalışanı olan kuruluşların özel ihtiyaçlarına ve benzersiz güvenlik, yedeklilik ve güvenilirlik gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirilmiştir.

Sangoma

Sangoma Tümleşik İletişim platformundaki ürün paketi, şirketlerin işlerini herhangi bir yerden, herhangi bir cihaz kullanarak yürütmesine olanak tanır. Şirketler, çalışanlarını masaüstü bilgisayarlarından arama yapma, masa telefonuyla konferans köprülerine katılma veya akıllı telefon teknolojisini kullanma konusunda destekleyebilir. Tümleşik iletişim çözümleri mesajlaşma, ses ve videoyu tek bir çözümde birleştirir.

Verimli ve güvenilir Sangoma bulut ve şirket içi teknoloji çözümleri, her işletmeye uyacak şekilde ölçeklenebilir ve SMS özelliklerine erişim içerir. Seçenekler, çağrı merkezi çözümleri ve tek bir platformda yerleşik birleşik iletişim araçlarıyla CommUnity UC platformunu içerir. Kullanıcılar ayrıca gelişmiş arama denetimi özelliklerini, işbirliği uygulamalarını ve sesli postayı kullanabilir.

Dialpad

Dialpad’in Birleşik İletişim platformu, yapay zekanın gücünü, şirketlerin personeli birbirine bağlı tutmak için günlük olarak kullandıkları araçlarla birleştirir. Çözüm, küresel markalar için yerleşik esneklik ve ölçeklenebilirliğe sahip bir akıllı telefon sistemi içerir. Şirketler, video konferans ile aynı platformda mesajlaşma işlevinden ve toplantı araçlarından da yararlanabilir.

Dialpad, müşterilerine %100 çalışma süresi vaat eden birkaç operatörden biridir ve ayrıca işletmelerin halihazırda kullanmakta oldukları araçları basit entegrasyonlarla ekosistemlerine bağlamalarına olanak tanır. İş gücü genelinde arama hacmini, kullanımı ve benimsemeyi izlemeye yönelik metriklerle birlikte yöneticiler ve idareciler için gerçek zamanlı analizler de mevcuttur.

Zoom (One)

En çok video konferans yetenekleriyle tanınan Zoom, birleşik iletişim için “One” platformunu oluşturdu. Araç seti, toplantıların, ekip sohbetinin ve kurumsal sesin tek bir yerde toplandığı video öncelikli bir çalışma alanında ekipleri bir araya getirir. Şirketler tek bir yerde bir VoIP santral sisteminden, çevrimiçi beyaz tahtadan, e-posta ve takvim araçlarından ve konuşma zekasından yararlanabilir.

Zoom One, eğitimden sağlık hizmetlerine ve devlete kadar çeşitli sektörler için uzman çözümler sunar ve hibrit konferans için Zoom Spaces ve satış ekipleri için Zoom AI dahil olmak üzere keşfedilecek çeşitli araçlarla birlikte gelir. Geliştiriciler ayrıca API’ler, SDK’lar ve entegrasyonlarla Zoom platformu üzerinde geliştirme yapabilir.

Alcatel-Lucent Enterprise (Rainbow)

ALE olarak da bilinen Alcatel-Lucent Enterprise, şirketlere farklı ihtiyaçlara uygun çeşitli Birleşik İletişim (Unified Communication) çözümleri sunar. Şirketin temel çözümü, her ortamda konuşlandırılabilen Rainbow Cloud iletişim platformudur. Açık mimari, kuruluşların mevcut uygulamalarını ve araçlarını iletişim stratejilerine dahil etmelerine olanak tanır.

Rainbow, işbirliği için sesli ve görüntülü konferansın yanı sıra telefon özelliklerini de destekler. Şirketler ayrıca mevcut şirket içi telefon sistemlerini Rainbow Cloud’a bağlama seçeneğine de sahiptir. Rainbow, bir CSP ortamında veya bir son kullanıcı Veri Merkezinde barındırılan Operatörünüzü Getirin (BYOC) özelliğinin yanı sıra Genel veya Özel bir UCaaS modelinde konuşlandırılabilir.

Kaynak: https://www.uctoday.com/unified-communications/top-uc-platform-providers-for-2023/