skip to Main Content

Teknoloji ve iş yapıları hızlandırılmış bir oranda gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. 5G, Nesnelerin İnterneti ve yapay zeka gibi dijital manzaralarda meydana gelen güncel değişimler, telekomünikasyonda yeni teknolojilerin üretildiği ve kullanıldığı anlamına geliyor.

2020 Telekom Trendleri
2020 Telekom Trendleri

Yeni teknoloji ile yeni iş uygulamaları geliyor. Dünya daha bağlantılı, daha entegre ve daha bilinçli hale geliyor. Ekipman/ürünler değiştikçe, bunları uygulayan insanlar da sorumluluk ve sürdürülebilirlik ile ilgili sorular oluşur.

2019, telekomünikasyon için büyük bir yıl oldu ve gelecek yıl için bazı heyecan verici telekom eğilimlerini harekete geçirdi. 2020’de sektörde gerçekleşeceğini düşündüğümüz şeylerden birkaçını inceleyelim.

Başlıklar

5G ile Artırılmış Bağlantı

2019’da, büyük telkoların bazılarının dünyadaki şehirlerde 5G hizmetleri başlattığını gördük. Buna örnek olarak SK Telecom Güney Kore’de 5G hizmetleri, Avrupa genelinde Vodafone, Çin’deki Çin Telekom ve Amerika Birleşik Devletleri’nde AT&T’yi bu yılın sonlarında sunacak.

5G, daha yüksek indirme hızları ve yüksek ağ güvenilirliği vaat ettiği için telekom manzaralarını dönüştürmeye hazır. Yeni hizmetler, ağ işletimi ve geliştirilmiş müşteri deneyimi için fırsatlar açacak.

Sadece telekomları etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda tüketicileri de etkileyecektir. 2020 yılına gelindiğinde, daha fazla ülkenin şehirlerine 5G hizmeti sunmasını bekleyebiliriz. Enerji sektörü için akıllı şebeke özellikleri, kendi kendine giden arabalar ve sağlık sektörü için hayati izleme giyilebilirleri gibi vakaları kullanın, şu anda bildiğimiz gibi 5G’nin yaşamı dönüştürdüğünü görebiliriz.

Nesnelerin İnterneti Büyümeye Devam Ediyor

İnternet üzerinden bağlanan cihazlara atıfta bulunan Nesnelerin İnterneti (IoT), 2020’de önemli bir trend olarak belirlendi. IoT teknolojisi, telcos’un baz istasyonlarını ve veri merkezlerini uzaktan izlemesine yardımcı olarak ağınızın kapanması durumunda minimum kesinti süresi sağlıyor.

Telekomünikasyon dışında, Nesnelerin İnterneti diğer sektörlerde de kaymaya neden olabilir. Halihazırda kullanımda olan kullanım örnekleri arasında Amazon Yağmur Ormanlarının ormansızlaşmasını izlemek için dronların kullanılması, gelişmiş güvenlik için video izleme teknolojileri ve bal arısı kolonilerindeki değişikliklere karşı uyarı sistemleri bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıl, trend katlanarak arttı ve taşıyıcılar için büyük bir gelir kaynağı olması bekleniyor. Telekomünikasyon şirketleri IoT altyapısı sağlamada etkili olduğundan, bu büyüyen trendin avantajlarından yararlanmaya devam etmelerini bekleyebiliriz.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi

Yapay zeka (AI) telekom endüstrisinde zaten kullanılıyor . Gelişmiş müşteri hizmetleri için sanal asistanlar, veri girişi ve gelecekteki bakımları tahmin etmek için algoritmalar kullanma gibi işlemler için robotik süreç otomasyonu (RPA) aracılığıyla, AI telcos tarafından farklı şekillerde kullanılır.
2020 yılına baktığımızda, bu telekom trendinin her zaman yeni gelişmelerle hızlanarak artmasını bekleyebiliriz. Ancak, teknoloji büyümeye devam ettikçe, etik oluşturma ihtiyacı da artmaktadır.

Önümüzdeki yıl insanlığa zarar gelmesini önleme ve insan haklarına saygılı olma konusunda politika ve düzenlemelerin gelmesini bekleyebiliriz. Yeni telekom yapıları, etik kodlar ve çalışan eğitim programlarının daha fazla telekom teknolojiyi benimsediğini görmeyi bekliyoruz.

Çevreci Olmak

Bugün hepimizin karşı karşıya olduğu önemli bir konu iklim değişikliğidir. E-atıkların çevremiz üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri şaşırtıcıdır.

Her yıl, telekom endüstrisi tarafından milyarlarca atık yaratılmaktadır. Bu atık, atmosfere zararlı emisyonların yayılması ve ekosistemlere sızan zehirli sıvı ve gazların sızması gibi çevre için zararlı yan etkiler yaratır.

Sektörler genelinde tüketiciler, sürdürülebilirliği artırmak için sorumluluk almak ve uygulama yapmak için şirketlere bakıyor. 2020’de yeşil inovasyonları kullanan daha fazla telkonun endüstrinin çalışma şeklini değiştirmesini bekleyebiliriz; ekipman satıcılarını, donanımını ve üreticilerini daha iyi çözümler üretmeye teşvik etmek.

Nesnelerin İnterneti ve yapay zeka gibi teknoloji, tüketimi izlemek ve soruna yeni çözümler bulmaya yardımcı olmak için kullanılacaktır. Telekom şirketleri daha fazla geri dönüştürülmüş hammadde kullanmaya, yenilenebilir enerji uygulamalarına ve yeni ulaşım yöntemlerini uygulamaya çalışacak.

Konsolidasyon Birleşmeleri

Telekomünikasyon pazarı her yıl büyürken, bazı telekomlar maliyetleri birleştirmek için birleşiyor. Telekom şirketleri sayısı, büyük şirketler daha fazla varlık elde ettikçe ve daha baskın hale geldikçe azalmaktadır.

2019 yılında Ribbon Communications’ın ECI Telecom ve Comcast’in BluVector ile birleşmesini içeren fırsatlar gördük. 2020’de gerçekleşmesi beklenen büyük bir şey, ABD’nin üçüncü ve dördüncü en büyük telkoları olan T-Mobile ve Sprint’in birleşmesidir.

Daha küçük servis sağlayıcılar, büyük telekom oyuncularının beğenileriyle daha iyi rekabet etmek için bir araya geliyor. Endüstrinin son on yılda olduğu gibi büyümeye devam etmesini bekleyebiliriz. Bununla birlikte, yeni teknolojinin gelmesiyle, gelecekte daha düz bir oyun alanı yaşayabiliriz.

Bu telekom trendleri bir bütün olarak endüstri için çok heyecan vericidir. Birçoğu 5G, Nesnelerin İnterneti ve yapay zeka gibi yeni teknolojilere yatırım yapacak. Bunlar verimliliği artırmaya yardımcı olacak ve daha yeşil uygulamalar için yol açacaktır. Sektör muhtemelen odakta bir değişiklik görecek, ancak yine de 2021’i gördüğümüz zaman daha fazla büyüme olacağını düşünebiliriz. https://www.teldat.com/blog/trends-telecommunications-2020/

Covid-19 Korona virüsü pandemi dönemi nedeniyle Zoom gibi bir çok video konferans uygulaması 2020 yılında en çok talep gören telekomünikasyon ürünleri oldu. Bulut üzerinden çalışan eğitim, webinar, sunum, konferans sitemleri yanında, toplantı odası çözümleri de video ile görüşme çözümleri içinde en çok talep gören ürünler oldu.