seo nedir?SEO Nedir? Seo konusunda her ne kadar detaylı makaleler sunulsa da mutlaka aklımızın bir köşesinde farklı sorular yer alır. Öyle ki bazen bu sorular tamamen kişisel bazen ise genel olabilmektedir.

 

 

Seo konusunda merak ettikleriniz


İletişim kısmından seo konusunda son günlerde çokça soru geldiği için bu soruların yer aldığı soru cevap konusu oluşturmak hem soran arkadaşlarım için hem de seo konusuna merak sarmış yeni başlayacak arkadaşlarım için faydalı olacaktır. Gelen soruların çoğunun cevabı aslında Seo kategorisindeki makalelerde yer almaktadır. Olmayan sorular için geniş cevap verdim. Cevabı olanlar için ise ilgili makale için link verdim.

Seo Nedir Ve Niçin Önemlidir?


Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen Seo terimi aslında ingilizce bir terim olan Search Engine Optimization kısaltmasıdır.

Web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilmesi için doğru teknikler uygulanmalıdır.

Aslında temelde kullanıcılara en iyi içerikleri sunacak siteleri filtrelemek yer almaktadır. Kaliteli sitelerin ve kullanıcıların aradıkları bilgilerin sunulması esastır.

Seo Nasıl Yapılır? Başarılı Olmak İçin neler yapmak gerekir?


Temelde iki ana kriter bulunmaktadır. Bu kriterler bir bütündür ve ikisinin birden doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

 • Site içi Seo
 • Site dışı Seo

Bahsettiğim iki kriter oldukça önemli olmakla birlikte doğru bir şekilde ve zamana yayılarak uygulanmalıdır.

Her şeyden önce ne yaptığınızı bilmeniz çok çok önemlidir. Bilinçsiz olarak yapılacak işlemler sitenize fayda değil, zarar verir. Sitenizin arama motorları tarafından ceza almasına sebep olabilirsiniz.

 

SEO Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 1. Zarif ve sıcak tasarım.
 2. Özgün içerik. (resim, yazı, video vesaire)
 3. Hız.
 4. İçerik girme yönergelerine uymak.
 5. Estetik ve heyecan verici içerik oluşturmak.
 6. Para işlerinin döndüğü sitelerde güvenlik sertifikası kullanmak.
 7. Mümkün mertebe yerel alan adı uzantısı kullanmak.
 8. Yıllanmak.
 9. Kaliteli ve doğal bir link profiline sahip olmak.
 10. Anahtar kelimelerden çok alan adı otoritesine odaklanmak.
 11. Özel İp adresi sahibi olmak.
 12. Blog yazmak.
 13. Sosyal medyadan ziyaretçi çekmek.
 14. Sosyal medya hesaplarını güncel tutmak.
 15. Dijital pazarlamaya ağırlık vermek.

Maddeler çoğaltılabilir.

Doğru SEO Yaptırmanın Faydası


Doğru yapılan bir SEO çalışması sitenize gelen ziyaretçi akışını daha da hızlandıracaktır. Bu nedenle siz bir e-ticaret sitesiyseniz o zaman müşteri potansiyeliniz de aynı oranda artacak demektir. Satışlarınz bu bağlamda artacağı için kısa zaman içerisinde etkisini göreceksiniz.  İnternet üzerinde en iyi reklam araçları Adwords ve Google optimizasyonudur bunun haricinde diğer reklam alanları istenilen oranda başarılı dönüşler sağlamaz.  Tüm internet sitesi sahiplerinin temel isteklerinin başında Google’de üst sıralarda olmaktır.

SEO konusunda dikkat edilmesi gereken bir çok konu vardır. Bunların başında ise SEO’nun doğru yapılmaması gelir. Çünkü bugün piyasa ortamına baktığınız zaman binlerce kişinin SEO yapabildiğini iddia ettiklerini görüyoruz. Doğal olarak burada farklı bir durum ortaya çıkıyor. Dilerseniz onu da dikkat etmeniz gerekenler başlığımız adı altında ele alalım.