skip to Main Content

Bugün, Windows 11 kullanılabilirliği hem Windows 11 ile önceden yüklenmiş yeni cihazlar hem de uygun Windows 10 cihazları için başlar. Windows, bir milyardan fazla insanın nasıl bağlandığının, öğrendiğinin, oynadığının ve çalıştığının ayrılmaz bir parçası olmaya devam ediyor. Sizi sevdiğiniz şeye yaklaştırarak yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi güçlendirirken güvenlik ve güvenilirlik gibi kritik unsurları da ilerletiyor. Bu yazıda, Windows 11 için ölçülen ve aşamalı kullanıma sunma işlemini ve cihazınız hazır olduğunda yükseltmenin nasıl elde edeceğinizi açıklayacağım.

Windows 11’e yükseltme hakkında

Beş yılı aşkın bir süredir gönderdiğimiz ve hizmet verdiğimiz 1,3 milyar Windows 10 cihazı için kullanılan köklü sistem ve işlemlerden yararlanır. Windows 10 özellik güncellemelerinde yaptığımız gibi sunarken ölçülü ve aşamalı bir süreç kullanacağız. Amacımız size sorunsuz bir yükseltme deneyimi sunmaktır. Yükseltmeyi önce uygun yeni cihazlara sunmaya başlayacağız. Daha sonra, önceki dağıtımlarda olduğu gibi, Windows 11’in Windows Update aracılığıyla sunulma hızını belirlemek için cihaz sağlık verilerini ve diğer sinyalleri inceleyeceğiz.

Zamanla, Donanım uygunluğuna, güvenilirlik ölçümlerine ve yükseltme deneyimini etkileyen diğer faktörlere bağlı olarak Windows 11’i mevcut (pazar içi) cihazlar için kullanılabilir hale getireceğiz. Yükseltme için uygun bir Windows 10 bilgisayarınız varsa, Windows Update kullanılabilir olduğunda Windows Update Ayarları sayfasından size bildirir. Tüm uygun Windows 10 cihazlarının 2022’nin ortalarına kadar Windows 11’e yükseltilmesinin sunulmasını bekliyoruz.

4 Ekim 2021, Ev ve Pro sürümleri için 24 aylık yaşam döngüsünün başlangıcını da işaret ediyor.

Windows 11 Nereden Alınır

Yeni Cihazlar

Bugünden itibaren, Windows 11 ön yüklü çeşitli yeni cihazlar mevcut. Ayrıca Windows 10 ile gönderilmeye devam eden yeni cihazlar yükseltmenin öncelikli sunulması bekleniyor.

Windows 10 cihazlar

Bugün Windows 10 kullanıyorsanız, cihazınızın UYGUN olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. (Yani, Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini karşılar) PC Health Check uygulamasınıkullanarak yükseltmek için. Daha sonra Windows Update ayarlarını (Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Windows Update) açıp güncelleştirmeleri denetle’yi seçerek Windows11 yükseltmesinin belirli cihazınız için hazır olup olmadığını denetleyebilirsiniz.3. Cihazınız uygunsa ve yükseltme hazırsa, indirme ve yükleme seçeneği görünecektir: Yüklemeye hazırsanız, İndir ve yükle’yi seçmeniz yeterlidir4. Yükseltme/Upgrade deneyimi hakkında daha fazla bilgi için bu videoyu izleyin.

Windows Update kullanıcı arabirimi

Windows 11’in piyasaya sürülmesine yönelik ölçülü ve aşamalı yaklaşımımız, amacımız iyi bir yükseltme deneyimi sağlamak olduğu için, veriler cihazınızın hazır olduğunu gösterdiğinde Windows Update aracılığıyla yükseltmeyi sunacağımız anlamına gelir. Cihazınızın uygulama uyumsuzluğu gibi bir sorunu olabileceğini tespit edersek, bir koruma beklemeye alabilir ve bu sorun çözülene kadar yükseltmeyi sunmayabiliriz.

Ticari ve eğitim müşterileri için bilgiler

Windows 11, günümüzün hibrit çalışma ve öğrenme ortamları için özel olarak hazırlanmıştır. Tanıdık bir his korurken genel kullanıcı deneyimini modern hale aldık. Aslında, Windows 11 bildiğiniz tutarlı, uyumlu ve tanıdık Windows 10 temeli üzerine inşa edilmiştir. Aynı işlemleri, ilkeleri ve yönetim uygulamalarını kullanarak Windows 10 ile birlikte Windows 11’i planlayabilir, hazırlayabilir ve dağıtabilirsiniz. Ticari kuruluşlar için en son özellikler hakkında yeni bilgi için, bkz.

BT yöneticisiyseniz, normal Windows Update hareketinizin bir parçası olarak hedeflenen dağıtımlara şimdi başlamanızı öneririz. En son kaynakların ve araçların listesi için linke tıklayın: Windows 11 dağıtımını desteklemek için Araçlar. Ayrıca, Windows 11 dağıtımını kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, kuruluşunuzun Windows 11’e hazır olduğunu ve karma çalışmayı uygun ölçekte değerlendirmenize yardımcı olacak yeni özellikler endpoint analizinde geliyor. Daha fazla bilgiyi Microsoft Endpoint Manager blogunda bulabilirsiniz. Buna ek olarak, Microsoft, BT yöneticilerinin hangi cihazların Windows 11 minimum sistem gereksinimlerini karşıladığını ve yükseltme yapabildiğini ve hangilerinin yetenekli olmadığını ve neden olduğunu belirlemesine yardımcı olmak için Güncelleştirme Uyumluluğu’nda Windows 11 Hazırlık raporunu oluşturmuştur.

Windows 11, Windows Server Update Services (WSUS), Windows Update for Business ve Toplu Lisanslama Hizmet Merkezi (VLSC) gibi tanıdık kanallar ve işlemler aracılığıyla kullanılabilir. Microsoft Endpoint Manager veya diğer uç nokta yönetimi çözümlerini kullanarak aşamalı dağıtım için. 4 Ekim 2021, Windows 11’in Enterprise and Education sürümleri için 36 aylık hizmet destek yaşam döngüsünün başlangıcını işaret ediyor. Yılın ikinci yarısında piyasaya salandığı için, Windows 11’in bu orijinal sürümünün sürüm numarası 21H2’dir.

Korumalı ve üretken

Geçmiş bloglarda belirttiğim gibi, Windows’un en son sürümünde olmak size yaratıcılık, koruma ve üretkenlik konusunda en iyisini sağlar. Bu, Windows 11’den daha doğru olmamıştı! Windows 11’in minimum sistem gereksinimleri, yeni bir deneyim, güvenilirlik ve güvenlik çağını mümkün kılar. Panos Panay’ın Haziran ayında paylaştığı gibi, bu Windows’un yeni bir döneminin ilk sürümüdür. Ayrıca, Windows 11 için uygun olmayan bir cihaz kullanan müşteriler için Windows 10 olmak için harika bir yerdir. Windows 10, 14 Ekim 2025’te hizmet verecek ve daha önce Windows 10’a bir sonraki özellik güncellemesinin çok yakında geleceğini ve Windows ile size hem destek hem de seçenek sunmaya devam ettiğini duyurmuştuk.

Windows 11’in ölçülen ve aşamalı kullanıma sunulmasını yakından izledikçe, kullanıma sunmanın durumu ve bilinen sorunlar (açık ve çözülmüş) hakkında tüm Windows özelliği ve aylık güncellemeler hakkında zamanında bilgi paylaşmaya devam edeceğiz Windows sürüm durumu panosu ve @WindowsUpdate. Her zaman olduğu gibi, lütfen Feedback Hub aracılığıyla yorum veya öneriler sunarak deneyiminizden bahsetmeye devam edin.

Editörün notu – 4 Eki 2021 – Yukarıdakilere bağlı video güncellendi.

1Windows 11 yükseltmesi, 4 Ekim 2021’den itibaren uygun cihazlara teslim etmeye başlayacaktır. Zamanlama cihaza göre değişir.

2 Uygun Windows 10 aygıtlarının 2004 veya sonraki bir sürümde olması ve doğrudan Windows 11’e yükseltmek için 14 Eylül 2021 hizmet güncelleştirmesini veya sonraki bir sürümünü yüklemiş olması gerekir.

3Bazı özellikler belirli donanım gerektirir; daha fazla bilgi için Windows 11 teknik özelliklerine bakın.

4 Yeni Windows 11 kullanıcıları gösterilecektir ve indirme başlamadan önce “İndir ve yükle” yi seçtikten sonra Microsoft Yazılımı Lisans Koşullarını kabul etmesi gerekir.

5 İndirmelerin tüm ürünlerde, pazarlarda ve dillerde VLSC ve benzeri kanallarda kullanılabilir olması birkaç gün sürebilir.