skip to Main Content

Bugün, Windows tarihinde heyecan verici bir kilometre taşını işaret ediyor. Bugün dünya çapında her saat diliminde 5 Ekim olurken, Windows 11 resmi olarak duyuruldu.

Windows yenilik için itici bir güçtür. Her birimizin yaratacağı kalıcı bir platform. Ve bir milyardan fazla insanın işlerini yapması, hayallerini yaşaması ve sevdikleri insanlarla bağlantı kurması için bir evdir.

Windows 11’i başlatmak için pompalandık; tüm kullanıcı deneyimi sizi sevdiğiniz şeye yaklaştırır, üretmenizi güçlendirir ve yaratmanız için ilham verir. Windows 11 sakinlik ve açıklık hissi sağlar. Size evinizde gibi hissettirecek. Daha güvenli ve her şey etrafınızda toplanacak şekilde tasarlandı.

Windows 11’in büyüsünü tam olarak anlamak için elinize almalısınız. Windows 11’in muhteşem grafikleri, sesleri ve animasyonları, iş ortaklarımızdan ve Surface’ten yenilikçi ve güzel donanımlarla birlikte benzeri olmayan bir deneyim sağlar.

Başlıklar

Bilgisayar satın almak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

Gelecek yıla ve ötesine baktığımızda, ister çalışmak, yaratmak, bağlamak, öğrenmek veya oynamak olsun, PC hayatımızda ilgili ve kalıcı bir rol oynamaya devam edecektir.

Eylül ayı boyunca ASUS, HP ve Lenovo’daki iş ortaklarımızdan ve Surface ekibinden duyurulan bazı şaşırtıcı yeni Windows 11 cihazları gördük. Acer, Dell, Samsung ve diğer iş ortakları da yakında yeni Windows 11 cihazlarını piyasaya sürecek. İş ortaklarımızın her biri Windows 11’i hayata geçirmek için kritik öneme sahiptir. Başka hiçbir ekosistem, Windows ekosisteminin, her fiyat noktasında ve her form faktöründe içerik üreticiler, geliştiriciler, öğrenciler ve eğitimciler, iş ve oyuncular olsun, insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı genişlik ve ölçeğe sahip değil.

Windows 11’i şu şekilde edinebilirsiniz:

  • Windows.com veya yerel satıcınızı ziyaret ederek Windows 11 ile önceden yüklenmiş yeni bir bilgisayar satın alın
  • Windows.com veya yerel satıcınızı ziyaret ederek ücretsiz yükseltmeye uygun bir Windows 10 bilgisayar satın alın
  • Mevcut Windows 10 bilgisayarınızın ücretsiz yükseltme için uygun olup olmadığını kontrol etmek için “PC Health Check” uygulamasını kullanın
  • Windows 11 yükseltme dağıtım yaklaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu Windows Blog gönderisini ziyaret edin.: https://blogs.windows.com/windowsexperience/2021/10/04/how-to-get-windows-11/

Acer, AMD, ASUS, Dell, HP, Intel, Lenovo, Qualcomm, Samsung ve Surface’teki değerli iş ortaklarımızdan Windows 11’i cihazlar, form faktörleri ve silikonda en geniş seçenek yelpazesinde sunmaktan gurur duyuyoruz.

Son zamanlarda tanıtılan inanılmaz yeni bilgisayarlardan bazılarına göz atın:

  • Çevre dostu Acer Aspire Vero, kasa ve klavye boyunca tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik, %100 geri dönüştürülebilir ambalaj ve IntelCore i7’ye kadar
  • ASUS ProArt Studiobook Pro 16 OLED, karmaşık CAD modellerini, 3D ürün tasarımını veya yüksek çözünürlüklü video düzenlemeyi işleyebilen güçlü bir dizüstü bilgisayar
  • HP ENVY 34 Hepsi Bir Arada Masaüstü Bilgisayar, içerik üreticiler tarafından içerik üreticiler için üretildi ve Windows 11 Snap Mizanpajları’na hayat veren inanılmaz ultra geniş 5K ekran, birden fazla uygulamayı yan yana kolayca görüntülemek için dünyanın ilk çıkarılabilir manyetik kamerasıyla birlikte 16 MP binning teknolojisine sahip 16 MP binning teknolojisiyle istediğiniz yerde ve şekilde.
  • Lenovo Yoga Slim 7 Carbon, Wi-Fi 6 ve elektrik deklanşör anahtarına sahip kızılötesi (IR) kameralı. Böylece eller serbest Windows Hello’dan yararlanabilirsiniz
  • Surface Laptop Studio,güç merkezi dizüstü bilgisayarımıza yeni bir bakış, yeni bir ultra dayanıklı Dinamik Dokuma Menteşeye sahip, bir moddan diğerine sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına izin veriyor
  • Ve yakında daha heyecan verici duyurular için Windows Deneyimi Blogu’nı takip etmeyi unutmayın

Şimdi, bu sürümün öne çıkan bazı özelliklerini de sizinle paylaşmak istiyoruz.

Seni sevdiğin şeye yaklaştırır

Windows 11 sizi sevdiğiniz şeye yaklaştırır ve merkezde sizinle birlikte tasarlanmıştır.

Windows 11 Başlangıç ekranı

Yeni Başlat menüsünden ve Görev Çubuğu’ndan gördüğünüz her sese, yazı tipine ve simgeye kadar ekip, size daha modern, taze ve güzel bir deneyim sunmak için her pikseli ve ayrıntıyı düşündü. Merkezde Başlat ile önemsediğiniz içeriğe ve uygulamalara hızlı erişime sahip olursunuz ve bulutun ve Microsoft 365’in gücüyle (ayrı satılır) android veya iOS cihazı olsa bile hangi cihazı kullandığınıza bakılmaksızın üzerinde çalıştığınız son dosyaları görebilirsiniz.

Sizi önemsediğiniz içeriğe ve bilgilere yaklaştırmak için yapay zeka ve web tarafından desteklenen yeni kişiselleştirilmiş bir feed olan Widget’ları tanıtıyoruz. Widget’lar ekranınızda bir cam levha gibi kaydıkça kişiselleştirilmiş feed’inizi bir tıklama veya soldan kaydırmayla açmak sorunsuz ve sorunsuzdur. İster Outlook takvimi ve Yapılacaklar listesi entegrasyonları aracılığıyla güne göz atsın, ister en son başlıkları veya yarının hava tahminini yakalayın, ister en sevdiğiniz OneDrive fotoğraf anılarını görüntüleyin, Widget’lar sevdiğiniz her şeyi parmaklarınızın ucuna getirir.

Microsoft Teams‘in sohbeti, değer verdiğiniz kişilere daha da yaklaşmanıza yardımcı olan yeni bir deneyimdir. Basit bir tıklamayla, Windows, Mac, Android veya iOS gibi cihaz veya platformdan bağımsız olarak arkadaşlarınızla, ailenizle ve diğer kişilerle sohbet etmek, sesli veya görüntülü konuşmak için kişisel bir hesap kullanabilirsiniz. Microsoft Teams yalnızca akıllı cihazları olan kişiler için değildir. Arkadaşlarınız ve aileniz SMS kısa mesaj yoluyla da katılma imkanına sahip. Ayrıca, planlarınızı etkinlik zamanlaması, hızlı anketler, dosya paylaşımı ve daha fazlası ile hayata geçirmek için Microsoft Teams deneyiminin tamamını doğrudan Sohbet’ten açabilirsiniz.

Windows’taki yeni Microsoft Mağazası, sizi en sevdiğiniz uygulamalara ve eğlenceye tek bir yerden daha da yaklaştırıyor. Windows’taki Microsoft Store size her zamankinden daha fazla uygulama getirmekle kalmaz; ayrıca küratörlüğünü yaptığımız hikayeler ve koleksiyonlarla yeni içerik aramayı ve keşfetmeyi kolaylaştırıyoruz. Yeni uygulamalar bugün Windows’taki Microsoft Store ‘da Canva, Disney+, Zoom, Epic Game Store ve çok daha fazlası gibi kullanılabilir.

Üretkenliğinizi güçlendirme ve yaratıcılığınıza ilham vermeye hazır

Windows 11, üretkenliğinizi güçlendiren ve yaratıcılığınıza ilham veren güçlü yeni deneyimler sunar.

Birden fazla monitör ve tarayıcı sekmesinden Word veya PowerPoint’teki belgeleri düzenlemeye kadar bilgisayarlarımızda her zamankinden daha fazla çoklu görev yapıyoruz. Windows 11 ile Snap Mizanpajları, Grupları ve Masaüstleri ile odağınızı ve akışınızda kalmayı kolaylaştırıyoruz.

Snap düzenleri ve Grupları, ekranı görsel olarak temiz bir şekilde çoklu görev yapmak ve optimize etmek için daha güçlü bir yol sunar. Daha büyük ekranlar için yeni üç sütunlu düzenlerle, ihtiyacınız olan tüm içeriğin parmaklarınızın ucunda mükemmel bir şekilde düzenlenmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Masaüstü bilgisayarlar ile, evinizde ayrı alanlar oluşturmak gibi düzenli ve odaklanmış kalmanıza yardımcı olur. Farklı uygulama kümelerini görüntüleyen bireysel Masaüstleri oluşturabilirsiniz. Hatta her Masaüstünü kendi adı ve duvar kağıdıyla özelleştirebilirsiniz.

Erişilebilirlik, Windows 11’in geliştirilmesinde en başından itibaren, yeni ve yeniden tasarlanan özelliklerin kapsayıcı tasarım incelemeleriyle düşünüldü. Windows 11’in engelli kişiler için en kapsayıcı şekilde tasarlanmış sürüm olmasıyla gurur duyuyoruz. Engellilik spektrumundaki insanları desteklemek için Ekran Okuyucusu, Büyüteç, Kapalı Açıklamalı Alt Yazılar ve Windows Konuşma Tanıma gibi yardımcı teknolojiler sunar.

Klavyesiz bir tablet kullanırken Windows 11’de dokunma deneyimlerini geliştirdik. “Görev Çubuğu”ndaki simgeler arasında daha fazla boşluk görebilirsiniz. Pencereleri yeniden boyutlandırmayı ve taşımayı kolaylaştırmak için daha büyük dokunma hedefleri ve ince görsel ipuçları ekler ve hareketler eklersiniz. Ayrıca, Windows 11 ile dokunma hissi kaleminizi daha da sürükleyici hale getirmesini sağladık. Tıklayıp düzenlerken veya çizim yaparken titreşimleri duymanızı ve hissetmenizi sağladık.

Hepimizin bilgisayarlarında harcadığımız kadar zaman varken, bazen bilgisayarınıza sesinizle yazmak isteyebilirsiniz. Windows 11’de sesli yazmada yeni geliştirmeler sunuldu. Şimdi, sesli yazma ile bilgisayarınız söylediklerinizi tanır, hatta cümleleri sizin için otomatik olarak noktalar.

Geliştiriciler için, Windows 11 yeni araçlar ve kaynaklar sunar

Windows 11 ile Windows’u daha açık bir platform haline getirmeye çalıştık. Geliştirme sürecini ve şaşırtıcı uygulamalar oluşturmak için hangi araçlara ve yeteneklere ihtiyacınız olduğunu düşündük. Windows 11’i geliştiricileri göz önünde bulundurarak kurduk. Bildiğiniz ve sevdiğiniz araçları, çerçeveleri ve dilleri kullanarak uygulamalar oluşturabilirsiniz. Ayrıca tüm uygulamalarınızı benimsiyoruz ve Windows’ta kendilerini evlerinde hissetmeleri için çalışacağız.

Windows 11 oyun oynamak için tasarlanmıştır.

Windows 11, pc oyun deneyiminizi bir üst seviyeye taşıyabilecek yenilikçi yeni özelliklerle oyun oynamak için üretildi. Bilgisayarınızda HDR özellikli bir ekran varsa, Otomatik HDR otomatik olarak 1000’den fazla DirectX 11 ve DirectX 12 oyununu yüksek dinamik aralığa yükselterek çok daha geniş bir renk ve parlaklık yelpazesi oluşturur. Ayrıca oyuncu seçiminin önemli olduğuna inanıyoruz, bu nedenle Windows 11, Otomatik HDR’yi oyun başına açma veya kapatma özelliğini içerir.

Windows 11, ilk olarak Xbox Series X ve Xbox Series S konsollarında sunduğumuz bir özellik olan DirectStorage desteğini de içeriyor. NVMe katı hal sürücüsü ve DirectX 12 GPU ile eşleştirildiğinde, DirectStorage’ı uygulayan oyunlar daha az yükleme süresinden yararlanabilir. Üstelik daha ayrıntılı ve geniş oyun dünyaları oluşturabilir.

Windows 11, yerleşik Xbox uygulamasını da içerir. Xbox uygulaması aracılığıyla PC için Game Pass ile 100’den fazla yüksek kaliteli PC oyununa göz atabilir, indirebilir ve oynayabilirsiniz (üyelik ayrı satılır). Ve bu Ekim, 28 Ekim’de Age of Empires IV, 9 Kasım’da Forza Horizon 5 ve 8 Aralık’ta Halo Infinite dahil olmak üzere inanılmaz oyun lansmanlarıyla Xbox tarihinin en büyük üç ayını başlatıyor. Bu oyunların üçü de ilk gün PC üyeleri için Xbox Game Pass Ultimate ve Xbox Game Pass’e sunulacak. Xbox Game Pass Ultimate üyeleri, Xbox uygulamasıyla Xbox Cloud Gaming’in (Beta) gücü sayesinde indirmeyi beklemek zorunda kalmadan bilgisayarlarında 100’den fazla Xbox konsol oyunu da oynayabilir.

Yarının hibrit iş gücüne ve sınıflarına olanak sağlar

Windows 11, karma çalışma ve öğrenme için işletim sistemidir. Son 19 aydır gördüğümüz dijital dönüşümün hızla hızlanması sayesinde, günümüz kuruluşlarının esnek ve esnek olması kritik önem taşıyor. İşin sürekli değiştiği hibrit çalışmaya geçişle birlikte esnek, tutarlı, güvenli ve çalışma şeklinizi çalışan bir işletim sisteminin önemini anlıyoruz. Bu nedenle Windows 11, BT’nin yönetmesi kolay tutarlı, uyumlu ve tanıdık Windows 10 temeli üzerine kuruludur. Bugünden itibaren kuruluşlar, güçlü bilgisayarlarda ve Windows 365 veya Azure Sanal Masaüstü ile bulut üzerinden Windows 11’e geçmeye başlayabilir.

Windows 11, yongadan buluta koruma için tasarlanmıştır

Yolculuğumuza devam ederken, müşterilerimizden ve sektörden gelen geri bildirimler, müşterilerimizin sevdiği bir Windows’u şekillendirmemize yardımcı olmak için çok önemlidir. Bu amaçla, ABD’deki çeşitli sektörlerden Güvenlik Karar Vericileri anketi yaptık ve güvenlik karar vericilerinin %75’inin, Başkan Yardımcısı ve üst düzey, hibrit çalışmaya geçmenin kuruluşlarını güvenlik tehditlerine karşı daha savunmasız bıraktığını hissettiğini gördük. Bu geçen yıl, güvenliğin donanımdan, çipten buluta kadar yerleşik olması gerektiğini kanıtladı. Aslında, katılımcıların %80’i yazılımın tek başına ortaya çıkan tehditlere karşı yeterli koruma olmadığını düşünüyor. Windows 11, bu yeni çalışma ortamında ve ötesinde karşılaşacağımız zorlukları karşılamak için güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır.

PC için yeni bir dönem bugün başlıyor

Windows 11’i dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimizin eline almaya hazırlanmamıza yardımcı olmak için önemli roller oynayan tüm iş ortakları ekosistemimize minnettarız. OEM ve uygulama ortaklarından silikona, perakendeye, Windows Insider’larımıza kadar, bu küresel hedefe onlar olmadan ulaşamazdık.

Tüm ekip adına, sizi sevdiğiniz şeye yaklaştıran Windows 11’i size getirmek için uğraştık. Windows 11 ile hayata getirdiğiniz hayalleri ve fikirleri görmek için sabırsızlanıyoruz. Bu daha başlangıç.

Özellikler ve uygulama kullanılabilirliği bölgeye göre değişiklik gösterir.