skip to Main Content

Bilişim ve telekom sektörünün önde gelenleri, internet değişim noktaları kurulmasını, Dijital Kalkınma Planı yayınlanmasını, Bilişim Yüksek Konseyi kurulmasını önerdi.

telekomünikasyon-sektörü-talepleri-eksikleri
telekomünikasyon-sektörü-talepleri-eksikleri

Cumhurbaşkanlığı’na beklenti ve taleperini ileten telekomünikasyon ve bilişim sektörünün önde gelenleri, Türkiye’de internet değişim noktaları kurulmasını, Dijital Kalkınma Planı yayınlanmasını, Konya’ya veri merkezi kurulmasını ve Bilişim Yüksek Konseyi oluşturulmasını dile getirdi.

Bilişim Medyası Derneği, Türkiye Bilişim Derneği, Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği, Bilişim Sanayicileri Derneği, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği, Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği, Yazılım Sanayicileri Derneği, Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği, Teknolojide Kadın Derneği, Cumhurbaşkanlığı ile görüştü ve talep/şikayet ve beklentilerini masaya yatırdılar.

Bankalara e-devlet ile hesap açma imkanı verdiğini söyleyen sektör temsilcileri, telefon, internet ve uydu aboneliklerinde de benzer uygulamanın hayata geçirilerek ıslak imza şartı aranmadan dijital ortamdan abonelik hakkı gelmesini talep ettiler. Türkiye’nin 400 bin kilometreye yakın fiber altyapısı olduğunu söyleyen temsilciler, “İnternetin en kırsal yerlere götürülmesi için internet değişim noktaları oluşturulması gerekmektedir. Bunun için fiber optik altyapı kaynaklarının ortak kullanımına izin verilmeli. Yükselecek haberleşme yükünü böylece kaldırabiliriz” dediler.

Koronavirüs sürecinin dijitalleşmenin kapılarını açtığını ancak olumsuz etkilerinin devam ettiğini belirten sektör temsilcileri, hükümetten muhtasar, KDV, SGK prim desteği verilmesini, gümrük vergilerinin ertelenmesini ve düşürülmesini istedi. ilgili yazımıza göz atın: https://www.nolto.com/telekomunikasyon/2020de-dikkat-ceken-telekom-trendleri/