skip to Main Content

“İki ayda iki yıllık dijital dönüşüm gördük.”

Bir yıl önce, kimse 2020’nin bizi nereye götüreceğini bilemezdi. Küresel, uzun vadeli salgın bizi onlarca yıldır sahip olduğumuz çalışma hayatlarından kopardı. Neredeyse bir gecede, işgücünün çoğu uzaktan çalışmaya başladı. Tam olarak kolay değildi. İşletmeler hayatta kalmak için yeni teknolojileri benimsemeye koştu; ve yalnızca son altı ay geçtiğimiz on yıldan daha fazla dijital dönüşüm üretti.

Şirketler için 2021 Trendleri ve İstatistikler
Kaynak: Statistia , Dijital dönüşüm harcamaları dünya çapında 2017-2023).

Ama büyük resme baktığımızda ne değişti? Sonuçta, işletmelerin karşılaştığı ilk çıkmaz bu değildi. Her 10 kuruluştan yaklaşık 7’si ( %69) son 5 yılda en az bir kriz yaşamış. Bu şirketlerin %95’i bunun son krizi olmayacağına inanmaktadır.

PwC global crisis survey

Her şey iş esnekliği ve dijital ağ oluşturma ile ilgili . 2021’de hayatta kalma düzeninden çabalama düzenine geçmemiz gerekecek. Bunun için gerekli başlıklarımız şunlar olacaktır:

  • BT çevikliği ve dijital işyeri esnekliği,
  • İşletmelerin gelecekteki belirsizliklerle dayanıklı olması
  • Giderek artan dinamik ve dağınık yapı
  • Uzak lokasyonlardaki kullanıcı, cihaz, uygulama ve iş yükü kümesiyle başa çıkma

Buluttan, mobiliteye, sanal işbirliğinden akıllı ofise kadar birçok dijital işyeri teknolojisi bunlardan etkilenecektir. Bu fırsatların nerede olabileceğini anlamak için bilmeniz gereken 5 önemli dijital işyeri trendi öne çıkıyor.

Başlıklar

1. Hibrit Bulut Hız Kazanıyor

Hibrit bulut stratejileri, kuruluşların benzersiz altyapı ihtiyaçları için doğru dengeyi kurmasını sağlar. Geçtiğimiz yıllarda, şirket içi altyapı ve bulut hizmeti arasında bağlantı sağlayan araçlarda büyüme gördük. Bu yatırımlar tamamen müşteriyle o anda bulundukları yerde buluşmayı sağlıyor.

2020 IDG’nin iş BT ortamları hakkındaki araştırmasına göre;

  • Kuruluşların ortamlarının yalnızca %9’u bulutta, 
  • %54’ü çoğunlukla bazı bulutlarla ve şirket içinde,
  • %29’u bazı şirket içi ortamlarda ve çoğunlukla bulut tabanlı olduğunu söyledi. 

Pandemi süreciyle beraber, BT Yöneticileri hibrit bulutu giderek daha fazla benimsiyor.

Kuruluşların %21’i, pandemiyle ilgili CapEX sorunları nedeniyle ek iş yüklerini genel buluta taşıyor.  Kaynak: IDC , ” COVID-19 Etki Anketi, Dalga 5 “, 2020

Hibrit bulut modeli, yalnızca uzak iş bağlantısı ve işbirliklerinin önündeki teknolojik engelleri ele almakla kalmaz. Aynı zamanda iş yatırımı, gizlilik, güvenlik ve uyumluluk gibi konularda proaktif davranır.

2. Evden Çalışma

Çalışanlar yıllardır esnek çalışma ortamının sağlanmasını bekliyordu ve pandemi süreciyle bu hızlandı. Gartner’ın dünya çapında 129 iş lideriyle yaptığı bir ankete göre, ankete katılanların %80’inden fazlası pandemiden sonra uzaktan çalışmaya izin vermeyi planlıyor. Ve 6669 CEO’nun katıldığı bir PwC anketinde ,  %78’i uzaktan işbirliğinin uzun vadede burada kalacağına katılıyor .

Bunu mümkün kılan şeylerden biri, son teknoloji uzaktan birleşik iletişim ve işbirliği araçlarının kullanılabilirliğidir. Geçen yıl, Zoom, Webex ve Microsoft Teams gibi WFH özellikli hizmetlerin ve Yeastar’da Linkus Bulut Hizmeti ve Bulut PBX’in muazzam büyümesini gördük . En azından önümüzdeki birkaç yıl için bunun etkilerini görmeye devam edeceğiz. Hatta bu yönelim 2020 öncesinde de başlamıştı.

Küresel evden çalışma eğilimi, UC&C uygulamalarına olan talebi artırmaya devam edecek. Bunun yanı sıra fiziksel mesafeye rağmen iş üretkenliğini artırma çalışmaları sürecek.

3. Video Konferans Patlamaya Devam Ediyor

Şirketler çalışanları, müşterileri ve iş ortaklarıyla bağlantı kurmak için artık daha fazla video konferans kullanıyor. Aslında, bir Forbes çalışması , video konferansın yeni bir norm haline geldiğini gösteriyor (dünya çapındaki işletme yöneticilerinin %80’inin fikir birliği olarak). Global Market Insights tarafından yapılan bir pazar payı analizi de küresel video konferans pazarının 2020 ile 2026 arasında% 19’un üzerinde CAGR ile büyüyeceğini öngörüyor.

Video Konferans Pazar Bilgileri.  Kaynak: Global Market Insights

Kaynak: Küresel Pazar Bilgileri , Bileşene Göre Video Konferans Pazar Büyüklüğü

Patlamanın nedenleri açık: video daha dinamik ve artık daha çok bir gereklilik. Yüz yüze iletişimden çevrimiçi toplantılara geçişi deneyimleyen firmalar, artık video konferansın ne kadar etkili ve üretken olduğunu fark ediyor. Seyahat etmeyi ortadan kaldırarak iş geri dönüş süresini kısaltıyor. İlişkileri güçlendirir ve canlı yayın, ekran paylaşımı, dijital beyaz tahta ve entegre sohbet gibi çeşitli iletişim araçlarıyla paylaşımı kolaylaştırır. Artan pazar talebi ile video konferans, dijital iş yerlerinin kritik bir parçası olmaya devam edecek.

4. Akıllı Dijital İşyeri için IoT

Nesnelerin İnterneti (IoT), elektronik cihazların, uygulamaların ve platform hizmetlerinin yeni işbirliği ve iş verimliliği modları yaratmak için birbirine bağlandığı bir “sistemler sistemi” dir. Bir süredir insanların çalışma şeklini değiştiriyor, ancak uzaktan çalışanların akınıyla, teknolojinin parlama şansı daha yüksek.

Forrester Research, salgın sonrası dönemde şirketlerin en az %80’inin yeni ofis güvenliği ve kaynak verimliliği stratejileri benimseyeceğini ve IoT’nin kritik bir rol oynadığını öngörüyor. Sensör özellikli alan kullanımı, uzaktan ekipman yönetimi ve platformlar arası işbirliği gibi akıllı IoT uygulamaları, iş akışı otomasyonunu ve çalışan verimliliğini artırmak için giderek daha fazla güç olacaktır.

VoIP sektöründeki liderler için de büyük trendin altında yer alma fırsatları vardır. Microsoft IoT Signals raporuna (Ekim 2020) göre, karar vericilerin yaklaşık üçte biri (%33), kuruluşlarının salgın nedeniyle IoT’ye yatırımı yapacağını belirtiyor. Ve bunun bir kısmı, dijital iletişim ve fiziksel ortam arasındaki akıllı etkileşimlerden katkıda bulunabilir. İş açısından kritik masaüstü ve mobil uygulamalar, video konferans uç noktaları, toplantı denetleyicileri ve sensörler güvenli ve dijital çalışma ortamlarını desteklemek için hayati bir rol oynayabilir.

5. Hepsi Bir Arada İletişim Ekosisteminin Yükselişi

Her zaman aktif olmaya odaklanan işletmeler, günümüzde medya açısından daha zengin, açıcı, eskisinden daha bağlantılı iletişim çözümleri istiyor. Tek başına bir sisteme sahip olmak yerine, kullanıcılar çok yönlü olanlarla giderek daha fazla ilgileniyorlar ve veri işlemeyi kolaylaştırmak ve ekip işbirliğini kolaylaştırmak için çeşitli üçüncü taraf iş hizmetlerini birbirine bağlayabiliyorlar.

Kurumsal genel giderleri azaltma ihtiyacının artması ve bağımsız sistemlerin satın alınmasını ortadan kaldırma ihtiyacı, son birkaç yılda piyasayı ilerletti. “ Kaynak: Grand View Research , Unified Communications Market Size, Industry Report, 2019-2020

Ses, video, metin ve BYOD uygulamaları gibi multimedya kapasitesini tek bir teknoloji yığınında birleştiren Birleşik İletişim ve İşbirliği (UC&C) özelliğine sahip sistemler ana akım haline gelecek. Popüler CRM platformları ve Microsoft Teams gibi işbirliği araçları için hazır entegrasyonlara sahip olanlar daha iyi performans gösterecektir.

Dünya çapında birleşik iletişim ve işbirliği (UC&C) geliri, 2020’nin ikinci çeyreğinde yıldan yıla %25,1 ve çeyreklik bazda %12,4 artarak 11,5 milyar $ ‘a yükseldi. “Kaynak: I DC , Worldwide Quarterly Unified Communications & Collaboration QView.

2021 Trendleri İşyeri İçin Ne İfade Ediyor?

Dijital işyeri, çalışanların işlerini başkalarıyla işbirliği, iletişim ve bağlantı kurma becerileriyle ilgilidir. Hibrit Bulut, Birleşik İletişim ve Nesnelerin İnterneti gibi çoğalan teknolojiler, işletmelerin yakın ve uzak gelecekte nasıl çalışacağı konusunda muazzam bir iyileştirme getirmeye hazırlanıyor.

Uzun ömürlü “iş-ev” hareketini ve benzeri birleşik iletişim çözümleri gerekecektir bugün çoğu işletmelerin çalışma büyüyen “melez” bir şekilde düşünüldüğünde Yeastar P-Serisi bu tahrik sınırsız ekip iletişimi ve işbirliği bakılmaksızın cihazları, platform ve mesafe.

Yeastar P-Serisi PBX Sistemi