Skip to content

Günümüzde teknoloji, çok hızlı bir tempoda gelişiyor, daha hızlı değişimi ve ilerlemeyi mümkün kılıyor ve neticede üstel
şekilde değişimin hızlanmasına neden oluyor. Bununla birlikte, gelişen yalnızca teknoloji trendleri ve en iyi teknolojiler değildir. COVID-19 Pandemisinin ortaya çıkmasıyla bu yıl çok daha fazlası gerçekleşti. BT profesyonelleri geleceğin temassız dünyasında rollerinin aynı kalmayacağını fark ettiler. 2020-2021’de bir BT uzmanı zorunlu bir şekilde sürekli bir öğrenme halinde olacaktır.

Peki bu ne manaya gelmektedir? Yapay zekanın hala yeni teknolojiler arasında yer aldığı manasına gelmektedir. Ve gelecekte güvenli bir işi kurmak ve garantilemek için hangi becerileri geliştirmemiz gerektiği manasına gelmektedir. Dünyayı saran pandemi sürecinde, pek çok uluslararası yapay zeka topluluğu arkasına yaslanıp evden çalıştı. Eğer siz de vaktinizin çoğunu evde geçirmek istiyorsanız, işte size 2021’de takip etmeniz, denemeniz için en yeni 10 teknoloji trendi.
(Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı)

Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi

Yapay zeka ya da AI, geçtiğimiz on yılda çok ses getirdi. Fakat, yaşam şeklimiz, çalışmatarzımız ve oyun oynamamızdaki fark ediliretkileri ilk aşamasında bulunduğundan hala yeniteknoloji trendlerinden olmaya devam ediyor. Yapay zeka, görsel tanıma, konuşma tanıma,navigasyon uygulamaları, akıllı telefon asistanlarıve toplu taşıma uygulamaları gibi uygulamalarda kullanılması ile bilinmektedir.

Bunların haricinde yapay zekanın, etkileşimleri analiz edip temel bağlantıları ve sezilerin belirlenmesini sağlaması bekleniyor. Hastaneler gibi hizmetlere olan talebi tahmin etmeye yardımcı olarak, yetkililerin kaynak kullanımı konusunda daha iyi kararlar vermelerini sağlayabilir. Verileri neredeyse gerçek zamanlı olarak analiz edip, gelirleri artırarak ve kişiselleştirilmiş deneyimleri geliştirerek değişen müşteri davranış kalıplarını tespit etmesi bekleniyor. Bilişsel ve yapay zeka sistemlerine yönelik küresel harcama bu yıl 57 milyar ABD doları’na ulaşmıştır.

2025 yılında, 190 milyar dolarlık bir hacme sahip olması beklenmektedir. Yapayzekanın diğer sektörlerle etkileşime giripyayılmasıyla, geliştirme, programlama, test,destek ve bakım gibi yeni iş fırsatları yaratacaktır. Öte yandan, AI sektörü,çalışanlarına en yüksek maaş imkanı sunan sektörlerden biridir. Maaşlar genelde yıllık 125,000 ABD Doları’ndan (Makina öğrenimi mühendisi)başlayarak 145,000 ABD Doları’na (AI mimarı) kadar çıkmaktadır. Bu da onu dikkat çeken en yeni teknoloji trendi yapmaktadır.

Yapay zekânın alt kümesi olan Makine Öğrenimi de her tür endüstride uygulanmaktadır. Yetenekli profesyoneller büyük bir talep oluşturmaktadır. Forrester, yapay zekâ, makine öğrenimi ve otomasyonla ilişkili robot izleme uzmanları, veri bilimcileri, otomasyon uzmanları ve içerik sorumluları gibi mesleklerin 2025 yılına kadar ABD’deki yeni mesleklerin yüzde 9’unu oluşturacağını ve bu sebeple bunun da akılda tutulması gereken başka bir yeni teknoloji trendi olacağını tahmin etmektedir.

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

AI ve Makine Öğrenimi gibi, Robotik Süreç Otomasyonu da (RPA, Robotic Process Automation) işleri otomatikleştiren diğer teknolojilerden birini oluşturmaktadır. RPA, sözlü çeviri uygulamaları, imalat işlemleri, verileri analiz etme ve hatta e-postaları yanıtlama gibi iş süreçlerini otomatikleştirmek amacıyla kullanılan yazılım anlamına gelmektedir. RPA, eskiden insanlar tarafından tekrarlanan görevleri otomatik hale getirmektedir.

Forrester Research, RPA otomasyonunun 230 milyon veya daha fazla bilgi sektörü çalışanının ya da küresel işgücünün yaklaşık yüzde 9’unun geçimini tehdit edeceğini tahmin etse de, RPA aynı zamanda mevcut işleri dönüştürürken, yeni işleri ve meslekleri de ortaya çıkarmaktadır.

McKinsey, mesleklerin yüzde 5’inden daha azının tamamen, yaklaşık yüzde 60’ının ise kısmen otomatikleştirilebileceğini öngörmektedir. Robotik Süreç Otomasyonu, geleceği görebilen ve yeni teknoloji trendlerini anlamaya çalışan bir BT uzmanları için geliştirici, proje yöneticisi, iş analisti, çözüm mimarı ve danışman dahil olmak üzere birçok yüksek gelirli kariyer fırsatı sunmaktadır.

Muhtemelen Bir Robotik Süreç Otomasyonu geliştiricisi yılda 534.000 Abd Dolarından fazla kazanacak. Bu da onu takip edilmesi gereken bir sonraki teknoloji trendi haline getirmektedir.

Uç Bilişim (Edge Computing)

Eskiden beri izlenmesi gereken bir teknoloji trendi olan bulut bilişim, pazara hâkim olan AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure ve Google Cloud Platform gibi büyük oyuncularla ana akım haline gelmiştir. Giderek daha fazla işletme bir bulut çözümüne geçtikçe, bulut bilişimin benimsenmesi de artmaktadır.

Ancak artık gelişen teknoloji trendi Uç Bilişimdir. Kuruluşların uğraştığı veri miktarı artmaya devam ettikçe, bazı durumlarda bulut bilişimin eksikliklerini fark etmişlerdir. Uç Bilişim, bulut bilişimin neden olduğu gecikmeyi ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. İsterseniz, hesaplamanın gerçekleşmesi gereken yere daha yakın bir yerde “kenarda” var olabilir.

Bu nedenle, Uç Bilişim, merkezi bir konuma sınırlı bağlantısı olan veya hiç bağlantısı olmayan uzak konumlardaki zamana duyarlı verileri işlemek için kullanılabilir. Bu gibi durumlarda, Uç Bilişim bir mini veri merkezi işlevi görebilir. Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının kullanımı arttıkça, uç bilişim de artacaktır. 2022’ye kadar, küresel Uç Bilişim pazarının 6,72 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Bu yeni teknoloji trendi sadece büyümeyi amaçlamakta ve özellikle yazılım mühendisleri için çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Kuantum Hesaplama

Bir sonraki dikkat çekici teknoloji trendi, kuantum hesaplamadır. Süperpozisyon ve kuantum dolanıklığı’ndan yararlanan bir hesaplama şeklidir. Bu şaşırtıcı teknoloji eğilimi, koronavirüsün yayılmasını önlemede kullanıldı. Kaynaktan bağımsız olarak verileri kolayca sorgulama, izleme, analiz etme ve hareket etme yeteneği sayesinde potansiyel aşılar geliştirmede de rol oynamaktadır. Kuantum hesaplamanın uygulama bulduğu bir diğer alan, yüksek frekanslı ticaret ve dolandırıcılık tespiti ve kredi riskini yönetmek için bankacılık ve finanstır.

Kuantum bilgisayarlar normal bilgisayarlardan çok daha hızlıdır. Splunk, Honeywell, Microsoft, AWS, Google vb. gibi büyük markalar artık Kuantum Bilişime odaklanmaktadır. Küresel kuantum bilişim pazarının gelirlerinin 2029 yılına kadar 2,5 milyar ABD dolarını geçeceği tahmin edilmekte. Bu yeni trend teknolojisinde bir iz bırakmak isteniyorsa, kuantum mekaniği, doğrusal cebir, olasılık, bilgi teorisi ve makine öğrenimi konusunda deneyim sahibi olunması gerekmektedir.

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik

Diğer bir teknoloji trendi, Sanal Gerçeklik (VR, Virtual Reality) ve Artırılmış Gerçeklik (AR, Augmented Reality) ve Genişletilmiş Gerçeklik (ER, Extended Reality)’tir. VR, kullanıcıyı bir ortama çekerken, AR bunların çevrelerini geliştirmektedir. Bu teknoloji trendi şimdiye kadar öncelikle oyun oynamak için kullanılmış olsa da, ABD Donanması, Ordu ve Sahil Güvenlik gemi kaptanlarını eğitmek için kullanılan bir simülasyon yazılımı olan VirtualShip’te olduğu gibi eğitim için de kullanılmıştır.

2021’de, bu tür teknolojilerin hayatımıza daha da entegre olmasını bekleyebiliriz. Genellikle bu makalede bahsedilen diğer bazı yeni teknolojilerle birlikte çalışan AR ve VR, antrenman, eğlence, eğitim, pazarlama alanlarında kullanılabilir. Hatta bir yaralanma sonrası iyileştirmede muazzam bir potansiyele sahiptir. Bu teknoloji, doktorlara ameliyat eğitimi vermek, müze müdavimlerine daha derin bir deneyim sunmak, tema parklarını geliştirmek ve hatta pazarlamayı geliştirmek için kullanılabilir.

2019’da 14 milyon AR ve VR cihazı satıldı. Küresel AR ve VR pazarının 2022 yılına kadar 209,2 milyar ABD dolarına çıkması, yalnızca trend olan teknolojide daha fazla fırsat yaratması ve oyunun kurallarını değiştiren bu alana daha fazla profesyonelin hazırlanması beklenmektedir. Bazı işverenler bir beceri seti olarak optiği arayabilirken, sanal gerçekliğe başlamanın çok fazla uzmanlık bilgisi gerektirmediği unutulmamalıdır. Sadece temel programlama becerileri ve ileri görüşlü olmak bu işi sağlayabilir. Bu yeni teknoloji trendinin takip listesinde olması için başka bir nedendir.

Blockchain

Çoğu insan blockchain teknolojisini sadece Bitcoin gibi kripto para birimleri ile ilgili olarak düşünse de, blockchain teknolojisi başka birçok yönden yararlı olan bir güvenlik hizmeti sunmaktadır. En basit ifadeyle, blockchain yalnızca ekleyebileceğiniz, kaldıramayacağınız veya değiştiremeyeceğiniz veriler olarak tanımlanabilir. Bu nedenle “zincir” terimi kullanılmaktadır, çünkü bir veri zinciri oluşturulmaktadır. Önceki blokları değiştirememek, onu bu kadar güvenli kılan şeydir.

Buna ek olarak, hiç kimse bu verilerin kontrolünü ele geçiremez. Blockchain ile işlemleri denetlemek veya doğrulamak için güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç yoktur. Çoğu endüstrilerde blockchain teknolojisi uygulanmakta ve blockchain teknolojisinin kullanımı arttıkça, yetenekli profesyonellere olan talep de artmaktadır. Kuşbakışı olarak baktığımız zaman, bir blockchain geliştiricisi, blockchain teknolojisini kullanarak mimari ve çözümlerin geliştirilmesi ve uygulanmasında uzmanlaşmıştır.

Bir blockchain geliştiricisinin yıllık ortalama maaşı 469.000 ABD Dolarıdır. Blockchain ve uygulamaları ilginizi çekiyorsa ve kariyerinizi bu trend teknolojisinde yapmak istiyorsanız, o zaman başlamak için doğru zamandır. Blockchain’e uyum sağlamak için programlama dilleri, Nesne Yönelimli Programlamanın (OOPS) temelleri, düz ve ilişkisel veri tabanları, veri yapıları, web uygulaması geliştirme ve şebeke oluşturma konusunda uygulamalı deneyime sahip olunması gerekir.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Bir başka umut verici yeni teknoloji trendi Nesnelerin İnterneti (IoT)’dur. Artık birçok şey, WiFi bağlantısıyla gerçekleşmekte, internete ve birbirlerine bağlanabilmektedir. Dolayısıyla, Nesnelerin İnterneti (IoT), gelecektir ve hâlihazırda cihazların, ev aletlerinin, arabaların ve çok daha fazlasının internete bağlanmasını ve internet üzerinden veri alışverişi yapılmasını sağlamaktadır.

Tüketiciler olarak zaten IoT kullanıyoruz ve bundan yararlanıyoruz. İşe gittiğimizde unutursak kapılarımızı uzaktan kilitleyebilmekte ve işten eve dönerken fırınlarımızı önceden ısıtabiliyoruz. Bu sırada Fitbit’lerimizde kondisyonumuzu takip edebiliyoruz.

Bununla birlikte, işletmelerin şimdi ve yakın gelecekte kazanacakları çok şey bulunmakta. IoT, veriler toplanırken ve analiz edilirken işletmeler için daha iyi güvenlik, verimlilik ile karar vermeyi ve öngörücü bakım sağlayabilir, tıbbi bakımı hızlandırabilir, müşteri hizmetlerini iyileştirebilir ve henüz hayal bile etmediğimiz bir çok fayda sağlayabilir. Bu yeni teknoloji trendinin sadece başlangıç aşamasındayız. Tahminler, 2030 yılına kadar dünya çapında yaklaşık 50 milyar IoT cihazının kullanılacağını ve akıllı telefonlardan mutfak aletlerine kadar her şeyi kapsayan büyük çapta birbirine bağlı cihaz ağı oluşacağını göstermektedir.

Nesnelerin İnternetine (IoT) yönelik küresel harcamaların 2022 yılında 1,1 trilyon ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmekte ve 5G gibi yeni teknolojilerin önümüzdeki yıllarda pazar büyümesini artırması beklenmektedir Bu trend teknolojisine adım atmak isteyenlerin, bilgi güvenliği, yapay zekâ ve makine öğrenimi temelleri, ağ oluşturma, donanım arabirimi, veri analizi, otomasyon, gömülü sistemler, cihaz ve tasarım bilgisine sahip olması gerekiyor.

5G

IIoT’yi takip eden bir sonraki teknoloji trendi 5G’dir. 3G ve 4G teknolojileri internette gezinmemizi, veriye dayalı hizmetleri kullanmamızı, Spotify veya YouTube’da yayın için artan bant genişliğini ve çok daha fazlasını sağlarken, 5G hizmetlerinin Google Stadia, NVidia GeForce Now ve çok daha fazlası gibi bulut tabanlı oyun hizmetlerinin yanı sıra AR ve VR gibi gelişmiş teknolojilere dayanan hizmetleri etkinleştirerek hayatımızda devrim oluşturması beklenmektedir.

Ayrıca fabrikalarda, güvenliği ve trafik yönetimini geliştirmeye yardımcı olan HD kameralar, akıllı şebeke kontrolü ve akıllı perakende satışta kullanılacağı ümit edilmektedir. Verizon, Tmobile, Apple, Nokia Corp, QualComm gibi hemen hemen her telekom şirketi şu anda 5G uygulamaları oluşturmaya çalışmaktadır. 5G hizmetlerinin 2021’de dünya çapında piyasaya sürülmesi ve 50’den fazla operatörün 2021 yılı sonunda yaklaşık 30 ülkede hizmet sunması beklenmektedir. Bu durum ise 5G’yi dikkat edilmesi ve aynı zamanda ilgilenilmesi gereken yeni bir teknoloji trendi haline getirmektedir.

Siber Güvenlik

Siber güvenlik, bir süredir gündemde olduğu göz önüne alındığında, yeni ortaya çıkan bir teknoloji gibi görünmeyebilir, ancak diğer teknolojiler gibi gelişmektedir. Bunun sebebi tehditler sürekli yeni olduğu içindir. Verilere yasa dışı olarak erişmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanları, yakın zamanda pes etmeyecek ve en zorlu güvenlik önlemlerini bile aşmanın yollarını bulmaya devam edecekler. Bu aynı zamanda kısmen yeni teknolojinin güvenliği artırmak amacıyla uyarlanmasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar korsanlarımız olduğu sürece, siber güvenlik trend olan bir teknoloji olmaya devam edecektir. Çünkü bu teknoloji bilgisayar korsanlarına karşı savunma yapmak için sürekli olarak gelişecektir.

Siber güvenlik uzmanlarına olan güçlü ihtiyacın kanıtı olarak, siber güvenlik işlerinin sayısı diğer teknoloji işlerinden üç kat daha hızlı artıyor. Ayrıca, kişisel siber güvenliğe duyulan ihtiyaç o kadar yüksek ki, 2021 yılına kadar siber güvenliğe küresel olarak 6 trilyon ABD doları harcanacak.

Alan ne kadar mücadeleci olursa olsun, trend teknolojisinin aynı zamanda kazançlı altı haneli gelirler sağladığı, rollerin etik hacker’dan güvenlik mühendisine ve güvenlik başkanına kadar değişebileceği ve hep güncel kalacak olan bu trend teknolojisiyle ilgilenmek ve çalışmayı sürdürmek isteyen biri için umut verici bir kariyer yolu sunabileceği unutulmamalıdır.

Bu Teknoloji Trendlerinde Başarılı Olmak İçin Çözüm Her zaman yeni teknolojiler ortaya çıkmakta ve gelişiyor olsa da, bu en iyi 9 teknoloji trendi şimdilik ve öngörülebilir gelecek için umut verici kariyer potansiyeli sunmaktadır. Bu trend teknolojilerinin çoğu yetenekli profesyonelleri beklemekte olup şimdi ve gelecekte başarı için, bu teknolojilerden birini seçme, eğitim alma, bu trend teknolojilerinin ilk aşamalarında işe koyulma ve kendinizi konumlandırma zamanıdır.

Kaynak: BTK
DUGGAL Nikita, Simplilearn, Top 9 New Technology Trends For 2021, 10 Şubat 2021 https://www.simplilearn.
com/top-technology-trends-and-jobs-article
Yazan: Nikita DUGGAL, Simplilearn, 10 Şubat 2021
Gayrı Resmi Tercümesi : Sektörel Araştırma ve Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı