skip to Main Content

2020’de COVID-19 salgını baş gösterdiğinde, çoğu işletmenin yeni, uzaktan çalışma gerçekliğinde nasıl davranılacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Bazıları için uzaktan çalışma kılık değiştirmiş bir nimet oldu. Diğerleri için bu bir kabus oldu. Ancak insan kendini barikatın hangi tarafında bulursa bulsun, kesin olan bir şey var. Beğenseniz de beğenmeseniz de pandemi tüm iş yeri kavramını yeniden şekillendirdi.

Giderek daha fazla şirketin uzaktan veya hibrit çalışma modellerine geçmesiyle geleneksel, fiziksel bir çalışma alanı fikri aniden modası geçti. Ve işletmeler arasında önde gelen yaklaşım haline gelen ikincisidir. Ve daha fazla şirket hibrit geleceği benimserken, birçok işveren de geçişi düşünüyor. Peki hibrit model tam olarak nedir? Faydaları nelerdir? Olumsuz yönleri var mı? Ve en önemlisi, iyi yönetilen bir hibrit iş yeri nasıl oluşturulur? Aşağıdaki kılavuz tüm yanıtları sağlar.

Başlıklar

Hibrit Çalışma Modeli Açıklaması

Hibrit işyeri modelinin arkasındaki fikir oldukça basittir. Çalışanlar, çalışma sürelerini fiziksel ofiste olmak ile uzaktan çalışmak arasında bölüştürürler. Ancak hibrit çalışma modelinin genel konsepti her zaman aynı kalsa da, üç hibrit işyeri varyasyonu arasında ayrım yapabiliriz.

İlk olarak, bazı çalışanların tamamen uzaktan, diğerlerinin ise ofiste çalıştığı bir model var. Bu seçenek, yerinde ve uzaktaki çalışanları açıkça ayırt eder ve hibrit çalışma alanının en basit örneğidir. Bir yandan, bu yaklaşım, yalnızca ofiste çalışması gereken çalışanlar yerinde kaldığından, işverenlerin ofis alanındaki maliyetleri düşürmelerine olanak tanır. Öte yandan, bu model ofis çalışanlarının işe gidip gelmek için para ve zaman harcaması gerektiğinden o kadar esnek değil.

İkinci yaklaşım, çalışanlara hafta boyunca nasıl çalışmak istedikleri konusunda esneklik sağlar. Çalışanlar ne zaman uzaktan çalışacaklarına ve ne zaman fiziksel işyerine gideceklerine karar verebilirler. Buradaki avantajlar, artan esneklik ve daha düşük genel masraflardır. Dezavantajlara gelince, tüm çalışanları bağlı tutmak bazı ekstra önlemler gerektirir.

Son model, yukarıda bahsedilen iki varyasyonu bir araya getirerek, bazı çalışanların uzaktan veya yerinde çalışma, diğerlerinin ise tamamen ofiste veya uzaktan çalışma arasında seçim yapabileceği bir kombinasyon oluşturur. Böyle bir yaklaşım esneklik sağlar, ancak bir işletmenin kuruluş içinde bir topluluk duygusu yaratmasını daha da zorlaştırır.

Yukarıda bahsedilen hibrit işyeri modellerinden herhangi birini bünyesine dahil etmek isteyen bir şirketin, artılarını ve eksilerini anlaması gerekir. Ayrıca, bir yaklaşım bir şirket için işe yarayabilirken, bunun mutlaka başka bir şirket için çalışması gerektiği anlamına gelmediğini de not etmek önemlidir.

hibrit çalışma modelinde işyeri

Hibrit İşyerinin Faydaları

Anlatıldığı gibi, üç farklı türde hibrit iş yeri vardır ve her birinin kendine özgü artıları ve eksileri vardır. Bununla birlikte, yaklaşım ne olursa olsun hibrit iş modelinin arkasındaki fikir aynı kaldığından, başlıca avantajlar ve dezavantajlar hemen hemen aynı kalır.

İlk olarak, neden bu kadar çok şirketin hibrit ortama geçmeye karar verdiğine ve neden diğer birçok işletme tarafından takip edilme ihtimalinin olduğuna bir göz atalım.

Çalışanlar için Daha İyi İş-Yaşam Dengesi

Uzaktan çalışmanın rakipleri kadar meraklısı olmasına rağmen, çalışanlara ofis içi çalışmanın sağlayamayacağı bir esneklik sağlıyor. Uzaktan çalışanlar, nasıl ve ne zaman çalışacakları konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olduklarından, profesyonel ve kişisel yaşamlarını çok daha verimli bir şekilde birleştirebilirler. Şirketler, uzaktan ve ofis işi arasında bir melez ekleyerek, çalışanlarına işin bu sosyal yönünü korurken yine de yüksek düzeyde esneklik sağlayabilir.

Geliştirilmiş Verimlilik ve Yaratıcılık

Birçok çalışan bir ofis ortamında başarılı olsa da, herkes sekiz saat boyunca masanın arkasında sıkışıp kalmaktan hoşlanmaz. Hibrit işyeri modeline geçiş, çalışanlar işlerini en üretken ve yaratıcı şekilde nasıl yapmak istediklerini daha özgürce seçebildikleri için daha bireysel bir yaklaşım sunar. Ayrıca, herhangi bir fiziksel engel ekip üyelerini kısıtlamadığından, daha özgürce fikir alışverişinde bulunabilirler ve bu da çalışanlar ve ekipler arasında daha etkili bir işbirliğine yol açar.

Azalan İşletme Maliyetleri

Şirketlerin hibrit çalışma modelini benimsemeye karar vermelerinin en önemli nedenlerinden biri, hem işveren hem de çalışan açısından işletme maliyetlerinin düşürülmesidir. İlk olarak, hafta boyunca ofiste daha az insan olduğundan, işletmeler daha küçük ve daha ucuz ofis alanlarını tercih edebilir. Bu nedenle ofisle ilgili diğer maliyetler de (örneğin elektrik) daha düşüktür. Çalışanlara gelince, hibrit model, her gün fiziksel ofise gitmeleri gerekmediğinden işe gidip gelirken tasarruf etmelerini sağlıyor.

Hibrit Çalışmanın Dezavantajları

Birden fazla faydası olmasına rağmen, her işverenin hibrit çalışma modeline geçmeyi düşünürken bilmesi gereken hibrit bir işyeri ile gelen birkaç dezavantaj vardır. Hibrit çalışmanın bazı olası eksilerine bakalım.

Potansiyel İletişim Sorunları

Hibrit ofiste işbirliği yapmak, özellikle ilk başta zor olabilir. İnternet bağlantısıyla ilgili olası sorunlardan bahsetmiyorum bile, çevrimiçi iletişimcilere alışmak zaman alır. Yüz yüze fikir alışverişinde bulunmak genellikle daha verimlidir, oysa çevrimiçi iletişim kurmak genellikle daha uzun bekleme süreleri anlamına gelir. Bu nedenle, bir şirketin doğru araçları kullanması ve hem uzaktaki hem de ofis içi çalışanlara etkin bir şekilde iletişim kurabilmeleri için uygun ekipmanı sağlaması hayati önem taşır.

Uzak Çalışanlar Kendini Dışlanmış Hissedebilir

Uzaktan çalışma daha fazla esneklik sunsa da, uzaktan çalışan çalışanlar ofis konuşmaları, ekip öğle yemekleri ve ofis partileri dahil olmak üzere günlük ofis yaşamını kaçırır. Bazıları bu tür şeyleri umursamayabilirken, birçok uzaktan çalışan, ilişkiler kuramayacakları ve işlerinin sosyal yönlerinden zevk alamayacakları için şirket hayatının dışında bırakılmış hissedebilirler. Dışlanmış hissetmek, bireysel çalışanların zihinsel refahını etkileyerek üretkenliklerini olumsuz etkileyebilir.

Yakınlık Önyargısı

Yakınlık önyargısı, ekiplerine ve şirket liderlerine fiziksel olarak yakın olan çalışanların uzaktan çalışanlara göre daha iyi çalışanlar olarak görülebileceği bir durum olarak tanımlanabilir. Bunun nedeni basit. Bu tür çalışanlar ofisi daha sık ziyaret edebilir, diğer çalışanlarla şahsen işbirliği yapabilir ve büyük patronla konuşabilir. Bu nedenle, fark edilmeleri daha olasıdır ve bu da olası bir zam veya terfiye yol açabilir.

Gelişen Bir Hibrit Çalışma Ortamı Yaratmak

Hibrit çalışma modelinin nasıl çalıştığını, faydalarını ve dezavantajlarını anlamak, başarılı bir hibrit iş yeri yaratmanın ilk adımıdır. Doğru şekilde dahil edildiğinde, hibrit bir çalışma yaklaşımı, bir şirkete rekabet avantajı ve en iyi yetenekleri çekme şansı sağlayabilir. Ancak, böyle bir iş yeri yaratmak zorlu bir iştir.

Uzak modele geçmeyi düşünen bir işletme sahibiyseniz, aşağıdakileri uyguladığınızdan emin olun:

Dijital Dönüşümü Kucaklayın

Bir işveren olarak bazı çalışanlar ofisten ve diğerleri uzak bir yerden çalışırken, iletişim akışının verimli kalmasını sağlamanız gerekir. Bunun için doğru teknolojiye yatırım yapmalısınız. Çevrimiçi iletişimciler ve çevrimiçi işbirliği alanı gibi araçlar, departmanlarınızın birbirleriyle iletişim kurmasına ve yeni fikir alışverişinde bulunmasına olanak tanıyarak hiçbir aksama olmamasını ve şirketinizin iş hedeflerine ulaşmasını sağlar. Hibrit bir iş yerindeki dijital araçlarla ilgili daha fazla bilgi için buradaki blog yazımızı okuyun.

Önem Veren Bir Şirket Kültürü Yaratın

Açıklandığı gibi, uzaktan çalışanlar, ofis içi meslektaşlarına kıyasla şirket hayatından dışlanmış hissedebilirler. Bir yönetici olarak, her iki grubun da şirketinize ait olduklarını ve eşit olarak ihtiyaç duyulduğunu ve ilgilenildiğini hissetmelerini sağlamak sizin görevinizdir. Aksi takdirde, mutlulukları ve üretkenlikleri önemli ölçüde düşebilir ve kuruluşunuzu bozabilir.

Bu nedenle şirket kültürünüze yatırım yapmak çok önemlidir. Çalışanlarınızı bağlı tutun, çevrimiçi ve yerinde etkinlikler düzenleyin, sanal ekip oluşturma alıştırmaları düzenleyin ve uzaktan ve ofiste çalışan çalışanlarınızın ihtiyaç duyabilecekleri her türlü yardıma erişmelerini sağlayın. Ayrıca, özeninizi göstermek ve onları şirket hedef ve değerlerinizle güncel tutmak için çalışanlarınızla düzenli olarak iletişim kurduğunuzdan emin olun.

İş Yapınızı Yeniden Düzenleyin

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey de hibrit iş yerinize nasıl yaklaşacağınızdır. Açıklandığı gibi, üç hibrit çalışma modeli vardır ve işinizin gelişmesine olanak sağlayacak olanı seçmek bir lider olarak size kalmıştır. Bunun için çalışanlarınızla mutlaka iletişim kurun ve olası değişiklikler hakkında ne düşündüklerini görün. Şirketinizi nasıl yeniden organize etmek istediğinizi seçtikten sonra ekip liderlerinizi ve çalışanlarınızı tüm sürece dahil edin ve şirketinizdeki değişikliklerle ilgili sürekli geri bildirim toplayın.

Geleceğin Sahip Olduğu

Hibrit işyeri modeli, hem yöneticiler hem de çalışanları için sayısız avantaj sağlar. Hibrit çalışma, standart bir ofis çalışma modelinin eşleşemeyeceği esnekliği sunarak çalışanların uzaktan mı yoksa gerçek bir ofisten mi çalışmak istediklerini seçmelerine olanak tanır. Aynı zamanda, işverenler ekiplerini uzak modele göre daha kolay yönetebildikleri için daha fazla kontrol sunar.

Ancak hibrit işyeri modelinin başarılı olması için yöneticilerin doğru stratejiyi uygulaması gerekir. Gelişmiş araçlara ve teknolojiye yatırım yapmayı, şirket kültürünü yeniden düşünmeyi ve tüm ekipleri yeniden organizasyon sürecine dahil etmeyi içerir. Ve her şey, çoğu şirketin önümüzdeki on yılda hibrit çalışma alanına geçeceğine işaret ederken, şimdi liderlerin geleceği kucaklama zamanı. Aksi takdirde, bir şirket yeteneklerini daha fazla esneklik sunan işverenlere kaptırma riskiyle karşı karşıyadır.

Bazı yöneticiler beğensin ya da beğenmesin, çalışma modelinin geleceği hibrittir.

Kaynak: https://www.sap.com/insights/what-is-a-hybrid-workplace-model.html