Skip to content

Çalışan verimliliği birçok faktörle ilgilidir. Günümüzün yeni hibrit çalışma normunda, ofisin sunduğu benzersiz avantajlardan biri, yüz yüze yüz yüze etkileşimi artırması ve çalışanları video konferans yorgunluğundan kurtarmasıdır. Bu nedenle, verimliliği artıran daha dinamik ve işbirlikçi bir çalışma ortamı yaratmaya daha fazla önem veren artan sayıda işletme var.

İşyeri planlaması, alan yönetimi ve hatta iç ortam, çalışanların üretkenliğine katkıda bulunur ve etki şimdi her zamankinden daha büyük. İşyeri dönüşümümüze hizmet etmek için gerekli verileri nasıl yakalarız? IoT ve akıllı sensör teknolojisi cevabı tutabilir.

Neden İş Yerinizde Akıllı Teknolojiler Kullanmalısınız?

Dünya birbirine bağlı hale geldikçe, fiziksel dünyanın çeşitli amaçlara hizmet etmesi için dijital formata çevrilmesi gerekiyor. İş yeri senaryonuza gelince, aslında ortaya çıkarılmayı ve etkinleştirilmeyi bekleyen bir sürü veri var. Akıllı teknolojinin devreye girdiği yer burasıdır.

Akıllı ofis, çalışanları çalışma ortamlarına bağlamak ve meşgul etmek için birkaç akıllı cihazdan oluşan, teknoloji açısından optimize edilmiş bir alandır. Akıllı işyeri teknolojisi, çalışanların en iyi işlerini, verimliliği ve refahı artırmak için çeşitli farklı şekillerde yapmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca işyeri liderleri, daha bilinçli iş kararları vermek için değerli, gerçek zamanlı verilere de erişebilecek.

Akıllı Sensörler Nelerdir?

IoT sensörleri gibi akıllı cihazlar, iş yerindeki nesneler ve ortam hakkında bilgi toplamak ve iletmek için kullanılır. Akıllı sensörler çeşitli biçimlerde gelir ve bir odada kaç kişinin olduğu, belirli bir yeri işgal edip etmedikleri, çevredeki sıcaklık ve nem gibi çok çeşitli öğeleri izlemek için kullanılır. İşyeri liderleri bu durumdan yararlanabilir. uzay kaynaklarını optimize etmek ve emlak maliyetlerini azaltmak için bilgi.

Hepsi bir arada iş yeri planlama çözümü olarak Yeastar Workplace, akıllı alan kullanımını kolaylaştırmak için 2 tip sensör sunar. Kişi Sayma Sensörü ve Oda Konfor Sensörü. Daha yakından bakmak için okumaya devam edin.

Toplantı Odası İnsan Sayma Sensörleri

Toplantı odası rezervasyonuyla ilgili yaygın bir ikilem, rezervasyon durumunun gerçek müsaitlik durumuyla eşleşmemesidir. Tüm odaların rezerve edilmiş olarak gösterilmesi, ancak bazılarının hala boş kalması oldukça yaygındır. Gerçek zamanlı alan kullanım verileri olmadan, çalışanların, özellikle büyük bir iş yeri kompleksinde, gerçekte hangi ayrılmış odaların kullanıldığını belirlemenin hiçbir yolu yoktur. Doluluk veya sensörleri yerinde sayan insanlar olduğunda durum böyle değildir.

Veri Akışına Bırakın

48 m2’ye varan bir algılama alanına ve %95 doğruluk oranına sahip olan yapay zeka tabanlı insan sayma sensörleri, çevrimiçi rezervasyon platformumuz ve oda ekranlarımızla sorunsuz bir şekilde senkronize edilen doluluk ve katılım verilerini yakalamaya devam ediyor. Çalışanlar sadece tüm rezervasyonları değil, aynı zamanda çifte rezervasyon ve kesintiye uğramış toplantıları önlemek için anında veya çevrimiçi olarak gerçek zamanlı doluluk durumunu görebilir.

Artık Hayalet Toplantılar Yok

“Hayalet toplantı” terimi, kimsenin gelmediği planlanmış bir toplantıyı ifade eder. Kişi sayma sensörleri, bir odanın tutulup tutulmadığını sürekli olarak algılarken, rezerve edilmiş ancak terk edilmiş ve erken biten toplantılar otomatik olarak serbest bırakılacak ve yeniden rezerve edilebilir hale gelecektir. Bu akıllı sensörler, insan hatasına daha az eğilimli olan ve neredeyse hiç kullanıcıya özel eğitim gerektirmeyen güvenilir veriler sağlar.

Gizlilik Endişelerinden Arındırılmış

Çalışanlarınıza mahremiyet ve mahremiyet konusunda gönül rahatlığı sağlayın. GDPR ile uyumlu, insan sayma sensörümüz %100 anonim veriler toplar ve hiç kimse tanımlanamaz. Hiçbir görüntünün toplanmaması veya saklanmaması için yüz tanıma yerine nesne algılama kullandığımızı netleştirmek önemlidir. LoRaWAN® ağı üzerinden sadece sayaç değerleri iletilebilir.

Merkezi Cam Bölmesi

Yeastar Workplace, kullanıcıların akıllı cihazları farklı toplantı alanlarına tahsis etmeleri ve çevrimiçi/çevrimdışı durumlarını gerçek zamanlı olarak görmeleri için bir yönetim portalı sağlar. Bu akıllı cihazlar, basit Web GUI yapılandırması için Wi-Fi ile donatılmıştır.

Toplantı Odası Konfor Sensörü

Yeastar Workplace’in sunduğu diğer sensör türü, çalışanların esenliği ile ilgilidir – ortam veya çevre sensörü olarak da bilinen Oda Konfor Sensörü. İç ortam sıcaklığı, nem, ışık, CO2 konsantrasyonu, TVOC vb.’nin izlenmesi ve ölçülmesi, günün her saati rahat bir çalışma ortamı sağlamak ve içinizi rahatlatmak için kullanılır. Veriler, gerçek zamanlı olarak duygusal bir gösterge ile E-mürekkep ekranında gösterilecektir. Ayrıca, cihaz durumunu ve eşik alarmlarını göstermek için bir trafik ışığı göstergesi ve sesli uyarı ile donatılmıştır.

Kurulum ve konfigürasyona gelince. Piller, DC güç kaynağı ve NFC yapılandırması desteklenir. NFC özellikli bir akıllı telefonla, yalnızca yapılandırmayı hızlı bir şekilde tamamlamakla kalmaz, aynı zamanda ayarları şablon olarak kaydedip birden fazla cihaza uygulayabilirsiniz.

Toplantı Odası Rezervasyonunuzun Modelleri, Trendleri ve Sonuçları

Çalışanların yetersiz toplantı odalarından şikayet etmeleri şaşırtıcı değil, ancak bu mutlaka böyle mi?

Tesis yöneticilerinin alan planlaması konusunda karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, alan kullanım verilerinin eksikliğidir. Bu durumda, ne tür bir alana ihtiyaç duyulduğu, ne kadar büyük olması gerektiği ve ne sıklıkta kullanıldığı gibi alan kullanım kalıplarını anlamalarında mutlaka bir boşluk olacaktır. Gerçek alan kullanımının beklenenden çok daha düşük olma olasılığı vardır; örneğin, bazı belirli alanlar sürekli olarak rezerve edilirken diğerleri genellikle boştur.

Akıllı sensörler de dahil olmak üzere iş yeri planlama çözümünüz aracılığıyla toplanan veriler, size ofis alanı verimliliğinizin gerçek bir resmini verecektir. Yeastar Workplace, aşağıdakiler dahil olmak üzere temel alan kullanımı ölçümlerini takip edip ölçebileceğiniz sezgisel bir analiz panosu ile birlikte gelir:

  • Tüm toplantıların toplam sayısı ve uzunluğu.
  • Otomatik olarak yayınlanan toplantılardan kaydedilen toplam saat.
  • Oda kullanım oranı: Toplantılarda harcanan toplam sürenin toplam rezerve edilebilir süreye bölümü. Mevcut toplantı odası kaynaklarınızın yeterli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.
  • Toplantı etkinliği yoğunluğu: Belirli bir zaman aralığında toplantılardaki odaların yüzdesi. Oda rezervasyonu yapmanın zor olduğu günün veya tarihin en yoğun zamanını yansıtır.
  • Yeniden yakalanan saatler: Otomatik olarak yayınlanan toplantılar aracılığıyla kaydedilen zamanın toplam toplantı uzunluğuna ve belirli bir zaman çerçevesindeki eğilime oranı.
  • Akıllı cihaz durumu: bağlı tüm akıllı sensörlerin, oda ekranlarının ve diğer cihazların çevrimiçi/çevrimdışı durumu. Bunları doğrudan bulut tabanlı bir platformda yönetmek için tıklayın.
  • Toplantı türleri: sırasıyla planlanan toplantıların ve geçici toplantıların yüzdesi.

Toplantı alanlarının nasıl kullanıldığına ilişkin eyleme geçirilebilir bilgilerle işletme yöneticileri, toplantı odalarının sayısı, kapasitesi ve düzeni hakkında veriye dayalı kararlar alabilir, personel sayısındaki değişikliklere yanıt verebilir ve gelecekteki talepleri tahmin edebilir.

İşyerinizin Nasıl Kullanıldığını Ölçmeniz mi Gerekiyor?

Akıllı sensörler günümüzde oldukça ileri bir teknolojidir ve dijital dönüşüm yaşayan işletmeler için fiziksel dünya ile dijital dünya arasındaki en önemli bağlantılardan biridir. Yeastar Workplace, alan kullanımını ve çevresel konforu optimize etmek için ofis kullanımı için 2 farklı tipte sensör sunar ve ayrıca analiz ve karar verme için toplantı odası rezervasyonu ile ilgili tüm verileri parmaklarınızın ucunda tutabilirsiniz. Daha yakından bakmaya ne dersin? Bu akıllı sensörleri çalışırken görmek üzere özelleştirilmiş bir 1:1 demo planlamak için aşağıya tıklayın.

Dijital İşyeri Akıllı Toplantı Odası Sensörleri
Dijital İşyeri Akıllı Toplantı Odası Sensörleri