Sanal Santral; santral maliyeti olmayan, var olan data erişim şebekesini (internet hattınızı), iletişim amaçlı kullanan sistemdir.

Santralin yazılım kısmına müdahale edilebilir olması sebebi ile, her türlü ileri seviye ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir sistem sunar. Sanal Santrallerde telefon hattı için, herhangi bir sabit ücret fiyatlandırması bulunmamaktadır. Çoğunlukla ön ödemeli (kontür bazlı), kullandıkça öde gibi bir ödeme şekli vardır. Böylece sadece konuştuğunuz kadar ödeme yaparsınız.

Yealink-T22P

Sanal Santral Çalışma Şekli: Klasik Seneryo;

sanal-santral-nolto-semasi

Yukarıdaki seneryo sanal santral hizmetine uygun bir örnektir. Sanal santral sisteminin en belirgin ve en önemli özelliği; isteğe göre şekillendirilebilmesi ve tamamen size uyum sağlayan sanal santral sistemi ile, istenildiği kadar büyük ve karmaşık senaryoların üstesinden gelinebilmektedir.

Sanal Santral Avantajları Nelerdir?

* Sanal Santral, herhangi bir yazılım ve donanım yatırımı gerektirmeden Klasik Pbx ve IP santrallerin tüm özelliklerine hatta daha fazlasına sahip bir sistemdir.

* Telefon numaranız için tüm engeller kalkar ve; ofis, ev, fabrika, farklı şehirledeki diğer yerleşkeleriniz birer dahili telefonunuz olur; ayrıca bir önemli noktada akıllı cep telefonunuz ve / veya bilgisayarınız ile şirket telefonunuzu yanınızda taşıyabilme imkanı sağlar.

* Telefon karşılamak ve / veya telefon rehberi tutmak için sekreterya zorunluluğu ortadan kaldırır ve gelen aramayı robot santral ile karşılayarak kurumsal kimliğinizi değer katar.

* Sanal Santral hizmetinin herhangi bir Sabit hat gideri yoktur. Hat bedeli olarak konuştuğunuz kadar ödersiniz; Yani o ay arama yapmadıysanız, her hangi bir ödeme talep edilmez.

* Eski tip fiziksel hatlarda 1 telefon karşılama için 1 hat; hattın meşgul olmaması için, 3-5 hat alıp pbx sistemler kurmaya gerek kalmadan. Sanal santral hizmeti ile tek bir telefon numarası ile oldukça daha fazla hat karşılayabilir ve teorik açıdan bu rakam sistem kaynaklarına bağlı olarak sınırsızdır.

* Sanal santral sistemininde kullanacağınız hattın (telefon numarası) tahsisi veya taşıması için herhangi bir bedel ödemezsiniz.

* Gelen aramalar, giden aramalar, dahiliden dahiliye yapılan aramalar kayıt edilebilir; bu aramalar takip edilerek; hizmet kalitesi arttırılabilirsiniz.

* Sanal santral hizmetinde dışarıya yapılan her konuşma ücreti ayrı ayrı takip edilebildiğinden dahili bazlı, çalışan bazlı, gün bazlı ve daha bir sürü şekilde analiz yapmak mümkün olacağından, harcama giderlerini kontrol altında tutmak daha kolaydır. Bu analizler Sanal Sunucunuzun web arayüzünden yetki vereceğiniz kişiler tarafından görüntülenebilir ve analiz edilebilir.

* Sanal santral sistemimizi, firmamız altındaki tüm müşterilerimiz bir birleri ile ücretsiz olarak görüşme imkanı sağlar.

Sanal Santral ile neler yapabilirsiniz?

Sanal santral ile yapabileceklerinizin sınırı yok; ama yinede genel ana bir kaç özellik saymakta fayda var.

Tek Numara (DID – Direct inward Dialing Number): 

Sanal Santrallerde kullanılmak üzere ücretsiz olarak; coğrafi (232, 212, 312, vs.) veya cografi olmayan (850) numara tahsis edilebilmektedir. Ayrıca var olan Kendi numaranızı da taşıyabilir böylece numara değişikliği yapmak zorunda kalmazsınız. Tahsis edilen veya taşıdığınız numaranız ile klasik sistemlerden farklı olarak teorik olarak sınırsız sayıda karşılama veya arama yapmak mümkündür. Böylece ararkende aranırkende tek bir numaranız olur.

Dahili Numara:

Sanal santralinizi web üzerinden yönetebileceğiniz için; sınırsız sayıda dahili açmak ve bunu; akıllı cep uygulaması, pc veya voip telefonunuza tanımlamak mümkün olacaktır.

Sesli Karşılama (IVR):

Hemen hemen tüm kurumsal firmaların kullandığı sesli karşılama ve akıllı menü yönetimi ile müşteriyi karşılama ve sekreterya bulundurmadan ilgili yere ulaştırma imkanı sunar.

Telesekreter ile ses kayıt (Voicemail):

İlgili aboneye o an ulaşılamaması durumunda talebe bağlı olarak telesekreter devreye girer ses kaydı alır; ve yine talebe göre, epostasına ses kaydı ile birlikte bilgi verir. Ses kayıtları ister web sayfasından, ister dahili telefonunuzdan da dinlenebilir.

Bekleme Müziği:

Müşteri cevaplanmayı beklerken; çevir sesi dinlemek yerine müzik dinlemesi daha rahatlatıcı bulunmuş ve karşılanmayı beklerken müzik ile daha uzun süreler sabır gösterdiği tespit edilmiştir. Bekleme müziği yerine bilgilendirici ses kaydı oluşturup, müşterinizi var olan kampanyalar hakkında bilgilendirmekte mümkündür. Bekleme Müziği bütün dahililer için geçerli olabileceği gibi; dahililer için ayrı kayıtlar oluşturmakta mümkündür.

Konferans görüşme:

Yetki vereceğiniz şirket içi ve dışı telefonlar ile birlikte konferans görüşme yapabilirsiniz. Birçok firma uzak mesafe toplantılarını bu şekilde yapmaktadır.

Zaman Bazlı Yönlendirme:

Firmanıza özel bir senaryo hazırlanarak; zaman bazlı yönlendirme yapmak mümkündür. Mesai ile çalışma saatleri farklı olan aboneler arasında telefon yönlendirme veya mesai saati dışında gelen telefonların güvenlik görevlisine yönlendirilmesi buna örnektir.

 Akıllı Telefon ile dahili aboneyi yanında taşıma:

Akıllı telefonunuza yükleyeceğiniz ücretli veya ücretsiz yazılımlarla Müşterinizin veya diğer çalışma arkadaşlarınızın size internet (wifi, 3g) olan her yerde size ulaşmasını sağlar.

Telesekretere gelen mesajın epostaya yönlendirilmesi:

Dahilinize gelen telesekreter mesajının vereceğiniz epostaya gönderilmesi; bu şekilde her yerden bu mesajı dinleyerek, müşterinize en kısa zamanda ulaşmanızı sağlar.