Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting, kelime anlamı olarak barındırma anlamına gelir. Web hosting ise web sayfalarının, yüksek internet hızına sahip olan ve sürekli aktif olarak çalışan bilgisayarlarda barındırılmasına denir. Bu bilgisayarlar, kesintisiz ve hızlı hizmet verebilmesi için yüksek teknoloji ile üretilen datacenterlarda barındırılırlar.

Detaylı Bilgi İçin

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

1.İşletim sistemi seçimi;

Hostingler, kullanılan platforma göre, Windows veya Linux olmak üzere ikiye ayrılmakta olup seçerken dikkat edeceğimiz en önemli husus sitemizin yazılan kodlama dilidir.

Eğer web siteniz .ASP ve .ASPX olarak yazıldıysa Windows hosting seçmeli, PHP ile yazılmışsa Linux hosting seçmek gerekmektedir. Sadece .HTML uzantısını hem Windows hem de Linux alt yapısı desteklemektedir.

2.Hosting alanı nedir?

Hosting alanı web sitenizde kullanılacak yazı, video ve resimlerin saklanacağı alanın genişliğine denir. Web sitesi oluşturulurken, sitenin ihtiyacı olan alandan daha fazlasını almak gereksizdir. Bunun için sitenizin web alanında kaplayacağı alana daha uygun bir web hosting seçmekte fayda vardır. İleriki zamanlarda bu alan web sitesinin ihtiyaçlarını karşılamayacak duruma geldiğinde hosting paketinizin disk alanını yeniden yapılandırarak sitenin yayınına kesintisiz olarak devam edilebilirsiniz.

Grafik Tasarım Hizmetleri

3.Hosting paketlerinde trafik

Trafik; sitenize aynı anda girecek olan tüm kullanıcı sayısına bağlıdır. Site içeriğiniz ne kadar fazla ise buna bağlı olarak site trafiğiniz de o kadar artmaktadır. Yine bu seçimi yaparken sitenin hedef kitlesi ve buna bağlı olarak çekeceği aylık trafik tahmin edilmeli ve hosting seçimi de buna göre yapılmasında fayda vardır. Eğer sitenizin alacağı trafiğin altında destek veren bir hosting seçerseniz, trafik kotanız dolduktan sonra sitenize ulaşım sorunları yaşanır ve bir dahaki aya kadar kapalı kalabilir. Bu durumda da yine yüksek trafik kotası olan bir hosting paketine geçilebilir ve sitenin yayına devam etmesi sağlanabilir.

Hosting Subdomain Nedir?

4.Subdomain Nedir?

Sitenin ana domainin altında oluşturulan domainlerdir(subdomain.anadomain.com). Subdomain sayısını web projenizin kapsamına göre seçmeniz gerekebilir. Web sitenizin altına “blog.anadomain.com” ya da “forum.anadomain.com” olarak farklı projeler de yapacaksanız, alacağınız hosting paketindeki subdomain sayısı da bu bağlamda yeterli olacak şekilde seçilmelidir.

5.Hostinglerde veritabanı ;

Veritabanı Nedir? birbirleri ile bağlantılı olarak çalışan verilerin depolandığı alandır. Site her açıldığında içerik bu veri tabanından kolayca çekilir ve bu şekilde hem zaman kaybı önlenir hem de verilerin düzenli bir şekilde oluşturulması sağlanır. Veri tabanı çeşit olarak MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılır. Veri tabanı seçiminizi yaparken de yine web sitenizin yazılımına göre seçmeniz çok önemlidir. Eğer PHP bir sitede veritabanı oluşturulacaksa MySQL veritabanı veya ASP ve .ASPX veritabanı oluşturulacaksa MsSQL özelliği olan bir hostingden yana olmalıdır.

Hosting Veri Tabanı Nedir
Hosting E-mailin önemi

6.Hostinglerde e-mail;

E-mail kullanımı pek çok web sitesi kullanıcısı için çok önemli bir özelliklerden biridir ve dikkat edilmesi gereken bir husustur. Alınacak olan hosting paketlerinde kaç adet e-mail adresi açılabilir veya mail gönderimi ve alımında problem yaşamamak için iyi bir araştırma yapılması konusunda dikkat edilmelidir.

DİKKAT!

Sağlam temel ile oluşturulmamış bir web sitesi ileride sizi, yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıkıntılarla karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle yapılacak olan web sitesi; yazılımından, içeriğine, hedef kitlesine ve potansiyeline göre çok iyi analiz edilmeli ve uzman olan kuruluşlardan destek alınmasında fayda vardır.